Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Üstadlar seçimlerde destek olunması gerekilen Partileri teliğ edermi???  (Okunma sayısı 5939 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 20, 2008, 10:51:12 ös
  • Ziyaretçi

Google a masonlar yazdığım zaman Masonlar AKP'ye destek veriyor..Başlığını görünce girdim siteye ve bu yazı oradan bir alıntıdır.

Bu siteyi kurduğumuz için bizi CHP ile bir olmakla suçlayan AKP fanatiklerine bu yazı armağan olsun. Ermenilerden sonra masonlar da AKP’ye desteklerini açıkladılar. Kim kiminle birlikte…
-akpgercegi.com-

Cumartesi akşamı Ankara Swiss Otel’de Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük
Locası’nın etkili bir üyesi olan eski bir tanıdığımla karşılaştım ve o isimle bir saati aşkın bir süre sohbet ettim.

Sohbetimizin konusu tahmin edeceğiniz üzere siyasetti.

Geçmişte laiklikteki titizliği ile tanınan etkili loca üyesinin ilk sözleri beni şaşkına çevirdi:

“Asker, CHP ve MHP, Türkiye’yi içeriye kapatmak istiyor, buna karşın AKP Türkiye’nin küresel penceresi konumunda. AKP seçimi kaybeder ya da engellenirse Türkiye’nin başı derde girer. Seçimde AKP ya tek başına iktidar olmalı, ya DP barajı aşarsa onunla hükümet kurmalı, ya da Güneydoğudan seçilecek bağımsızların dış desteği ile hükümeti kurmalıdır.”

Türkiye’nin başı derde girer sözüne takılıyor ve bunu soruyorum…

Cevap:

“Şayet AKP’nin önü kesilir ise sıcak para ülkeyi terk eder ve ekonomik kriz
gündeme gelir. Bu ekonomik kriz de asker dahil olmak üzere CHP, MHP ve AKP
karşıtı olan herkesi zora sokar ve hatta hedef yapar.”

Kibarcası Türkiye artık dönülmez bir yolun ufkundadır ve bu yoldan dönüş de
ekonomik kriz anlamına geldiğinden artık çok geç yani imkansızdır demek
istiyor.

Tam bu noktada bu bakışın, mensubu olduğunu önceden bildiğimi bildiği Hür
ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası tarafından da paylaşılıp
paylaşılmadığını sordum.

Cevap net:

“Paylaşılıyor. Daha açık ve net ifade etmek gerekirse Türkiye’deki Masonlar
yani benim kardeşlerim Tayyip Erdoğan ve partisini Türkiye için olmazsa
olmaz görüyor. Büyük üstadımız Asım Akin bu seçimde AKP’yi
destekleyeceğimizi tebliğ etti.”

Peki ya Masonların Türkiye’deki ikinci kolu olan Özgür Mason Büyük Locası?

Onlar da AKP’yi destekleyecek mi?

Cevap:

“AKP’nin desteklenmesi uluslararası bir talep veya emir olduğu için onlar
da destekler diye düşünüyorum. Hüseyin Özgen üstadın da Büyük Üstadımız
Asım Akin gibi düşündüğünü bir arkadaşımdan duydum.”

Peki ama Masonların desteği ne anlama gelir ya da ne ifade eder?

Tamam Masonluk Türk insanı için bir heyüla kavramdır da, bunların destekleri
nasıl yansır?

Cevap:

“Biz; iş, medya ve reklam dünyasında çok yoğunuz ve o cenahta etkili kardeşlerimiz var. Bu kardeşler Üstadımızın buyruğunu elbette yerine getirir ve AKP’nin lehinde zemin oluşması için her türlü katkıyı yaparlar.”
Sebahattin Önkibar-Yeniçağ 12.06.2007

Bu tarz soruların defalarca sorulduğunu tahmin edebiliyorum fakat bu yazı üzerine daha somut konuşabilmek istedim.Mason locası gerçekten bir partinin katkıları yönünde çalışma yaparmı sonuçta bu bir ülkenin kaderi değil midir?

Ocak 21, 2008, 12:43:14 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

iddia kanımca yanlıştır,seçimden önce akp ye her türlü yakıştırma yapıldı,nitekim olay öyle bir hale geldiki,aynı şahıslar hem akp yi ermeniler,bilmem neler destekliyor derken,bir kaç sayfa ötede erdoğanın şeriatçı olduğu,tarikatlarla bağlantılı olduğu iddiaları yapıldı.

iddia doğruysa da,gerekçeler yanlış değil zaten,mademki masonlar çok iyiler,fakire fukaraya yardım ediyorlar,elbette ekonomik kriz olmamasını,ekonomik istikrarı isteyeceklerdir..ki bu da bugün akp ile mümkün..
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Ocak 21, 2008, 01:03:11 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Loca da siyaset konuşulur mu? Benim bildiğim kadarı ile hayır. Tabii Masonlar kendi aralarında siyaset konuşacaklar, muhteremlerde T.C. vatandaşı, fakat tebliğ verir şekilde bir siyaset görüşünü benimseyip destekleyeceklerine inanmıyorum. Bu bir spekülatif haberdir, manupile edilmişte olabilir. Türkiye gündemi bu tip şeylere alışıktır, itibar göreceğini sanmıyorum...
Ayrıca bu söylediklerim AKP' ye karşı bir düşünce gibi algılanmasın. Hİçbir siyasi düşünceye sahip olmadığım gibi, her düşünceye de saygım sonsuzdur... Sadece bütünlüğü bölücü fikirler olmasın...

Saygılarımla,

Ocak 21, 2008, 01:59:20 öö
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bir Mason olmamama ragmen kesınlıkle soyleyebılırım kı;
Muntazam locaların hepsınde Siyaset,Dini konular ve milli konular(etnik) konusulamaz.
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2008, 04:46:44 öö Gönderen: MASON »
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Ocak 21, 2008, 05:07:22 öö
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin bilmeliyimgalilei,

Bahsedilen konu gercek olsa dahi  (Masonluk hakkinda resmi aciklama yapmaya yetkisi olmayan) tek bir Masonun gorusudur.

Alıntı
“Paylaşılıyor. Daha açık ve net ifade etmek gerekirse Türkiye’deki Masonlar
yani benim kardeşlerim Tayyip Erdoğan ve partisini Türkiye için olmazsa
olmaz görüyor. Büyük üstadımız Asım Akin bu seçimde AKP’yi
destekleyeceğimizi tebliğ etti.”

Alıntı
“AKP’nin desteklenmesi uluslararası bir talep veya emir olduğu için onlar
da destekler diye düşünüyorum. Hüseyin Özgen üstadın da Büyük Üstadımız
Asım Akin gibi düşündüğünü bir arkadaşımdan duydum.”

Gulunc bir durum. Hicbir Masonun bir hariciye boyle bir aciklama yapacagini sanmiyorum. Bir Buyuk Ustad`in herhangi bir sekilde Masonlara politik bir konuda konusmasi (ve hatta teblig vermesi) en onemli kurallarimizdan birini yok saymasi demektir. Bu kurallari bizlere ogreterek, uygulatmak ile gorevli bu kisinin kurali ezip gectigine inanmak oldukca zor. Bir Buyuk Ustadin o konuma gelmek icin en az 15 yilini Masonluga hizmet ile harcadigini dusunursek, boyle basit bir hatayi (hemde bilerek) yapmayacagini kolaylikla anlayabiliriz.

Alıntı
“Biz; iş, medya ve reklam dünyasında çok yoğunuz ve o cenahta etkili kardeşlerimiz var. Bu kardeşler Üstadımızın buyruğunu elbette yerine getirir ve AKP’nin lehinde zemin oluşması için her türlü katkıyı yaparlar.”

Bir Mason olarak suana kadar hicbir Kardesimin bir "Rica" ya "Ustad`inin Buyrugu" olarak baktigini gormedim. Rica ile Buyruk arasinda oldukca buyuk fark vardir. Bir Masonun Kardesler arasindaki yardimlasma yada rica edilen istegi "Buyruk" diye tabir edecegini sanmiyorum. "Buyruk" kelimesi diger baska topluluklar tarafindan genellikle kullanilan kelimelerdendir.

Masonlar icerisinde her turlu politik dusunce mevcuttur. Politika konusulmamasinin nedenide bu ahengi tartisma olmadan koruyabilmektir. Eger Masonlarin hepsi ayni politik dusunceye sahip olsaydi, yada tek bir yerden politik konuda yonetilse idi, aralarinda politika konusulmasi cok dogru olurdu. Bununlada oldukca basarili olurlardi.

Turk Masonlugu 1909 yilinda resmiyet kazanmistir. Turkiye ise gunumuze kadar her turlu (birbirinden oldukca farkli) devlet yonetimlerini yasamistir. Dini, askeri, demokratik, liberal, milliyetci, koalisyonlar vs.

Sonuc olarak Masonlar politik konularda birleserek hareket etmiyorlar yada bunu yapiyorlarsa hicte basarili olduklari soylenemez.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2008, 05:13:55 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 21, 2008, 06:48:48 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Öncelikle sn.Mason'a açıklamasından dolayı teşekkür ederim.Sn.Mason daha önce de localarda siyaset konuşmanın yasak olduğunu belirtmişti.
Sn.ıtzhak:
Bir Mason olmamama ragmen kesınlıkle soyleyebılırım kı;
Muntazam locaların hepsınde Siyaset,Dini konular ve milli konular(etnik) konusulamaz.
fakat yazıyı bunu daha önceden öğrenmiş olmama rağmen paylaşmamın nedeni yine başka bir haberdi.Bu haberde ise Türkiye ve Yunanistandaki MAsonluğun iki ülke arasındaki zaman zaman meydana gelen sorunlardan ötürü uzaklık yaşadığı ve buzlar olduğu idi.Rodos adasındaki bir mabed açılışında bu buzların eritilmeye çalışılması için Türkiyedeki masonların davet edilidiği haberiydi...bu haber bende masonlarında ülkelerine göre ister istemez siyasi veya milli bir kimliğe sahip olduğu düşüncesini oluşturuyor.
Belki loca içerisinde siyasetin konuşulması yasaklanmış olabilir fakat bu haberden de anlaşılacağı üzere arada buzların olması loca nın net bir tavrı değilmidir? Yani locadakilerin ortak bir hareketi değilmidir?

.Saygılar.

Ocak 21, 2008, 08:00:32 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Aktif Uye

bu haber bende masonlarında ülkelerine göre ister istemez siyasi veya milli bir kimliğe sahip olduğu düşüncesini oluşturuyor.
--------------------------------------------------------------------
Masonlar arası siyaset bu degıldır....Bu Masonların ulkelerının cıkarlarını da savundugunun bir gostergesıdır...Cunku her Mason yemın ederken ulkelerının cıkarlarını koruyacaklarını ve hassasıyetlerını gozeteceklerı konusunda soz verırler...Bildigim kadarıyla acıklaması bu olmalıdır..
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Ocak 21, 2008, 08:12:28 ös
Yanıtla #7
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin bilmeliyimgalilei,

Alıntı
buzların eritilmeye çalışılması için Türkiyedeki masonların davet edilidiği haberiydi

Her Mason Dunya uzerindeki butun Mason Localarina istedigi zaman girip cikabilme hakkina (toplantilarina katilabilme hakkina sahiptir. "Locaya davet" gibi bir durum soz konusu olamaz. Davet olarak bahsedilen (eger olay dogru ise) saniyorumki Loca acilisinindan haberdar etmekten ibarettir.

Masonlar arasinda dil, din, irk, politik dusunce ayrimi asla olmamasi gerekir. Masonluk tarihinde istisna-i olarak politik konulardan Loca disinda tartismis Kardesler gorulmustur. Ancak bu Masonik olarak yanlis oldugu gibi yapilmamasi gereken etik kurallar icerisindedir.

Anlattigini olaya karsilik olarak bende bir rivayetten bahsetmek isterim:

Amerikanin "Kuzey ve Guney Savasi" tarihindeki en buyuk ic savasidir. Cogunlugunun Mason oldugunu ve tarih boyunca genellikle Masonlarin basa geldigi bu toplumda cikan bir ic savasta elbette bazi ust duzey komutanlar da Masonlardi. Cephede savasan ve birbirlerinin askerlerini olduren bu komutanlarin her ayin belli gunleri (bazen savas alaninda, ozel cadirlarda) Loca kurarak bir araya gelmesi, Locada hicbir politik konunun konusulmamasi ve toplantilardan sonra diger gun tekrar savasa devam edebilmeside Masonluk toplulugu hakkinda sizlere bircok bilgi verecektir.

Localar aradaki politik soguklugu kaldirmak eylemlerde bulunmazlar. Cunku Masonlarin birbirine, politik dusunceleri nedeni ile soguk davranmalari mumkun degildir.

Her Mason milli bir kimlikte tasimaktadir. Ancak Loca icerisinde yada Kardeslerine karsi bu kimligini degil, "Evrensel Masonik Kimligi" ni kullanir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 21, 2008, 08:33:12 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Mart 19, 2017, 09:12:45 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Umarım bu yazının aslı yoktur diye ümit ediyorum zira Türk masonları ve hkembl akepeyi destekliyor ise(yazıdaki iddia) o vakit masonluğa hiçbir şekilde ne takdirim ne saygım kalır. Bir mason kendi siyasi görüşünü belli edebilir diye düşünüyorum ama masonlukta siyasete locada yer yok diye biliyorum. Ayrıca masonluk bir dini tarikat değil ki seçimlerde şunu destekleyelim bunu düşürelim desinler.. Ayrıca masonluğun küreselleşme konusunda serbest ekonomiyi isteyeceklerini düşünüyorum lakin Chp veya Mhp gelse anti kapitalist ekonomi mi uygulayacak?
Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız;
Ya okumaya değer şeyler yazın ya da yazılmaya değer şeyler yaşayın!