Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Masonlar Toplantilarinda Neler Yapiyorlar?

Keci kesiyorlar
Kan iciyorlar
Sarap iciyorlar
Seytana tapiyorlar
Alem yapiyorlar
Kulturel egitim yapiyorlar
Felsefi egitim yapiyorlar
Politika konusuyorlar
Din konusuyorlar
Halki nasil kaosa sokariz diye planlar yapiyorlar
Tarihsel egitim yapiyorlar
Locanin durumu ve bulunduklari bolgeyi nasil daha cok gelistirebileceklerini konusuyorlar
Egitim ve ogretim icin daha neler yapilabilecegini konusuyorlar
Insanligin gelisimi icin din ve politika haric her konuyu konusup, yapilmasi gerekenler konusunda kararlar aliyorlar

Gönderen Konu: Sizce Masonlar Toplantilarinda neler yapiyorlar?  (Okunma sayısı 84433 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 08, 2011, 12:15:15 ös
Yanıtla #70
  • Ziyaretçi

Böyle bir soruyu en iyi cevap verebilecek kişi bu toplantılarda bulunuan bir mason üstadımız olmalı..Umarım bizi aydınlatır net olarak...

Ocak 08, 2011, 01:00:08 ös
Yanıtla #71
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konunun geneli üzerinde yazmış olduğum uzun yazı dizisinin linkini daha önce vermiştim.

Ancak Sayın Rohani belki farkında bile olmadan bence ilginç bir noktaya değinmiş oldu. Bu aslında loca toplantılarıyla bağlantılı olarak değil de, genellikle toplantıdan sonra düzenlenen "kardeş sofrası" ile ilgili.

Masonluğun yüksek derecelerini bir an için göz ardı edelim. İlk üç derecenin Masonluğun asal dereceleri olduğunu anımsayalım.

Öteden beri kimi masonlar, localarının mabette yaptığı toplantılar ile pek ilgilenmez. Mason olmasına masondurlar ama her nedense mabette yapılan çalışmalar onların pek ilgisini çekmez. Buna karşın localarının toplantılarına katılırlar. Bu katılmadaki amaçları da, locanın mabette yaptığı çalışmalar değil, ardından gelecek kardeş sofrasıdır. Hatta kimi masonların mabetteki çalışmaya hiç katılmayıp, doğrudan sofrada yer almaları bile söz konusudur.  Şimdi siz «Böyle Masonluk olur mu?» diyebilirsiniz. Kimilere göre oluyor.

İşte bu gibi kişilere, mecazî anlamda olmak üzere "dördüncü derece üyeleri" denirmiş. Günümüzde pek kullanılan bir terim değil ama masonik yazında geçiyor.

Bu dereceye bir de "çatal bıçak derecesi" diye biraz espritüel bir nitelik takılmış. Hatta bu espriye uygun olarak bir de bu derecenin kendine özgü bir amblem bile  oluşturulmuş. O da şöyle bir şey:

Acaba bunları burada değil de forumun "mizah" bölümünde anlatmış olsam daha mı doğru olurdu?

« Son Düzenleme: Ocak 08, 2011, 01:05:47 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 08, 2011, 07:45:20 ös
Yanıtla #72
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Locanin durumu ve bulunduklari bolgeyi nasil daha cok gelistirebileceklerini konusuyorlar
Insanligin gelisimi icin din ve politika haric her konuyu konusup, yapilmasi gerekenler konusunda kararlar aliyorlar

Bunların yanı sıra seçmek ile seçmemek arasında kaldığım bir kaç madde daha var.

Tereddütde kaldığım maddeler ise eğitimsel unsurlar, çünkü eğitim kavramı geniş kağsamlı bie kavramdır, bir şey konusunda ders almak ya da araştırma yapmak eğitim sayılabilir. Tabii ki bir mason, locada yeni bilgiler öğrenir, bu da bir tür eğitimdir. Burada bahsi geçen eğitimin ne tür bir eğitim olduğu çıkarımını yapamadığım için şahsi görüşüm yukarıda yer alan iki maddedir.
In lumine tuo, videbimus lumen....

Ocak 10, 2011, 01:39:25 ös
Yanıtla #73

Sn Lucian,

Masonluğun özünü yazılı olmayan kuralları oluşturur (zaman zaman bu yazılı olmayan kurallar için "etiket" deyimi kullanılır). Verilen eğitim, bu kapsamda verilen Masonik eğitimdir. Öyle gizli saklı bilgileri değil, bir yaşam tarzı olarak Masonluk öğretilir/öğretilmeye çalışılır.

Sofra konusu keyifli bir konudur. Mabetteki çalışmadan sonra sofraya geçilir. İki bölümlük bir çalışma gibi düşünebilirsiniz. Ayrılmaz parçalardır. Sofra nispeten daha serbest, daha sosyal bir bölüm olduğu için kimilerine daha cazip gelir doğrudur (bu çatal bıçak derecesine çok güldüm, sembol de harikaymış). Ancak bunun da toplantının devamı olduğu unutulmamalıdır. Masonik çalışma sofrada da devam eder.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Ocak 11, 2011, 11:44:47 ös
Yanıtla #74
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Saygıdeğer Mustafa Kemal bey, aklımdan geçenleri ifade etmekte zorlanırken, sizlerin yazmış olduğu kelimeleri okumak beni gerçekten çok mutlu etti, ayı şeyleri nasıl ifade edeceğimi karar kara düşünüyordum ne yazık ki.. :) Paylaşmış olduğunuz bilgiler için teşekkürlerimi sunar, ışık dolu bir gece dilerim...

Sevgi ve Saygılarımla...
In lumine tuo, videbimus lumen....

Ocak 12, 2011, 01:15:52 öö
Yanıtla #75
  • Ziyaretçi

Sanıyorum ki bu tarz sadece Mason olma onurunu yaşayabilen insanların bilebileceği konularda, görmeden,içinde olmadan, sadece kulaktan duyulan bilgileri paylaşmak bence hatalı olacaktır.Bir büyüğümün sevdiğim bir sözünü paylaşmak isterim:

"yaradan insana kulak vermiş ki duyabilsin diye...
yaradan insana ağız vermiş ki konuşabilsin diye...
yaradan insana beyin vermiş ki konuşmadan önce düşünebilsin diye...
yaradan insana kalp vermiş ki,duyduklarını yorumlayıp konuşmadan önce vicdanının terazisinde tartabilsin diye...
ama yaradan öyle bir yeti daha vermiş ki,duyduklarını,vicdanııyla harmanlayıp konuşmadan önce acaba duyduklarım,
konuşacaklarım doğru mu diye kontrol edebilmesi için, insanlara göz bahşetmiştir..."

Bir konu,bir insan,bir cemiyet hakkında konuşulup yazıya dökülmeden önce o konu hakkında insanlar düşünmeli.İnsan duyduklarıyla hareket edemez,etmemeli.Duyduklarını,kendisine içeriği anlatan kim olursa olsun,konuşan-anlatan babası dahi olsa,kendi gözleriyle görüp bizzat içinde olmalı ki,tarafsız, iftira ve abartma içermesin.Sanıyorum ki Masonluk ile ilgli ritüel ve çalışma düzenleri hakkında ki sorulara,Masonların cevap vermeleri daha sağlıklı olacaktır.

Saygılarımla

Şubat 24, 2011, 08:39:06 ös
Yanıtla #76
  • Ziyaretçi

Keşke bu konu anket şeklinde sorulan değil de en başından bilgilendirici bir konu olsaymış. Bir arkadaş masonların özetle ne yaptığını ne tip görevler aldığını özetleyebilir mi? Konu çok dağılmış içki filan.

Mayıs 12, 2011, 02:36:18 öö
Yanıtla #77
  • Aktif Uye

sayın Cinruhi
Şu.
Masonlar localarda eğitim alıyor. bu eğitim genellikle şekiller ve semboller üzerine oluyor .Şekiller üzerinde çalışmaya ritüel deniyor. Bir Mason sembolleri çözdüğünde bilgiler ediniyor ( bu bilgiler ve şekiller gizli tutuluyor ) Bu bilgiler o Masonu bir kat daha yukarı çıkartıyor.
Doğru mu ?
« Son Düzenleme: Mayıs 12, 2011, 02:47:05 öö Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla

Mayıs 12, 2011, 08:47:32 öö
Yanıtla #78
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 12, 2011, 02:48:18 ös
Yanıtla #79
  • Aktif Uye

Sembole bakar bakmaz onu çözen veya tarif eden oluyor mu acaba ?
Saygılarımla