Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İlluminati ile masonluk arasında ne gibi bir bağ var?  (Okunma sayısı 45140 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 11, 2008, 06:06:30 ös
  • Ziyaretçi

evet sayın arkadaşlarım.sizce ikisi arasında nasıl bir ilişki var?masonlar illuminatinin aramızdaki temsilcileri mi?bu sorunun cevabını merak ediyorum

Saygılarımla

Aralık 11, 2008, 08:47:45 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın karakan ,

Bu konu forumumuzda daha önce tartışılmış idi . İlgili irdelemeleri ve Sayın MASON'un bu konuda vermiş olduğu ayrıntılı bilgileri forumumuzun Masonluk bölümü , Zincirin Diğer Halkaları sekmesi , İllüminati Tarikatı başlığı altında bulabilirsiniz .

Saygılarımla 
Quality has no fear of time ..

Aralık 19, 2013, 07:49:18 öö
Yanıtla #2

Sayın Nueva,

İlluminati konusu forumda elbette "zincirin diğer halkaları" başlığı altında değil, "Masonluk nedir ne değildir" başlığı altındadır :)

Saygılarımla

Aralık 19, 2013, 08:47:35 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu eski başlığın canlandırılmasına ne gerek var ki?

Beş yıl önce bu konuyu gündeme getirmiş kişiler artık bu Forumda yok.

Kaldı ki Masonluk ile İlluminati arasında herhangi bir bağ yok ki bunun ne gibisi olsun!
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 20, 2013, 03:58:55 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

İlluminatinin ister inanın ister inanmayın kurulduğu pasajı bile gezdim , münich te bulunan bu pasajın çok şirin dörtgen bir bahçesi  , alt dükkanlarda mükemmel kahve içebilceğiniz ve taze brasel yapan küçük bir fırın dışında dikkat çekici bişey göremedim :)

Günümüzde planlı bir şekilde dünyayı yöneten güç olarak gösterilen illuminatinin izi bile yoktu !  Belki hala çalışmalarına devam etselerde kurulduğu dönemde Almanyanın birçok düşünürü ve dahisinin üye olduğu o grubun üyeleri belki sonradan mason olmuş olabilirler belki de dönemin masonları kendi çalışma takımları olarak böyle bir yapıya girişmiiş olabilirler ama kesinlikle dünyayı yönettiklerini veya masonlarla derinlemesine bağları olduğuna inanmıyorum , Son Alman imparatorunun mezarında bile masonik simgeyi gözümle görmeme rağmen ( ki kendilerine kayser derler ki , ordaki rehberle birbirimize giriyoduk . Nereye kayser ? ne zaman bu adamlar İstanbulu ele geçirmişte kendilerine kayser diyorlar diye ki bu ayrı bir konu ) bu tür komplolara itibar verilmesini gülünç buluyorum.
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2013, 04:04:11 ös Gönderen: Leo - Franz »

Aralık 20, 2013, 04:08:39 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Leo-Franz acaba 18. yüzyıl sonlarına doğru Adam Weishaupt ve/veya Baron von Knigge zamanında kullanılmış olan bir yerden mi söz ediyor yoksa günümüzde Illuminati ile bağlantılı olmak üzere kullanılmakta olan bir yerden mi? Eğer önceki ise, o tarihte elbette Bavyeralı Illuminati (Bavarische Illuminaten) ile Masonluk arasında kurulmuş bir bağ var. Bunu bir ansiklopedik bilgi olarak uzun uzun azaltmak da olanaklı. Acaba hangisi?

Pardon... Sayın Leo-Franz'ın yazısının ikinci paragrafını görmedim önce. Ancak yine de Münich'teki yeri merak ederim. Benden başka merak eden de olur. Belki birkaç ay sonra oraya bir gitme şansım olacak. Adres verilirse uğramak merak edenler için ilginç olabilir.
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2013, 04:12:15 ös Gönderen: ADAM »

Aralık 20, 2013, 04:23:21 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM ,
Evet hocam , spartacus tarafından kullanılmış yerden bahsediyorum , günümüzde illuminatiyle bağlantılı olarak münich 'te kullanılan yer var mı inanın bilmiyorum . Eğer varsa orayıda gezmek isterim doğrusu.

Tam adres vermek yerine keşfetmek isteyenler için ;  iki ayrı bölümde üç katta altışar heykelcigin bulunduğu en üstte ortasında güneş sembolunun ortasında bulunduğu bir saatin de bulunduğu  geniş bir kapıdan girilen bu pasajın dörtgen yapıda bir bahçesinin sağ köşesinde saat bölümüne çıkılan kapısı olan yer , yaklaşık olarak deutsche bahn a  bir kilometrelik bir çap içindedir . Çok müthiş yapılar olduğu için diğer binalarıda inceleyerek aramak daha güzel olacağına inanıyorum .
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2013, 04:31:29 ös Gönderen: Leo - Franz »

Aralık 20, 2013, 05:07:18 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Şunu belirtmek isterim ki gerek Illuminati'nin günümüze olan yansıması, gerek ise Illuminati ile Masonluk ilişkisi konularında ne denilirse denilsin, diğer alternatif görüşü insanların zihninden silmek çok kolay değil.

Ben bu Illuminati konusunda artık okumamaya ve araştırma yapmamaya çalışıyorum. Çünkü neye inanacağımı şaşırmış durumdayım... Masonluk ve ezoterizm konularında okumaya devam ederken tabi ki doğal olarak bir takım kitaplar alıyorum. Bunlar genelde M. Remzi Sanver'in, Murat Özgen Ayfer'in ve Cihangir Gener'in yazdığı kitaplar... Ne kadar okumamaya çalışıyorum desem de bu konu almış olduğum bu kitaplarda karşıma çıkıveriyor.

Cihangir GENER'in "Ezoterik - Batıni Doktrinler Tarihi" adlı kitabında anlatıldığı şekliyle Illuminati bu forumda eskiden başka bir başlık altında yayımlanmış... Üç bölümden oluşan yazının linkleri aşağıda...

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,15513
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=15514.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=15515.0

Bu yazı dizisinde hem Illuminati'nin günümüze olan yansıması hem de Illuminati ile Masonluk ilişkisi konularında alternatif görüşler mevcut. Sadece o kadarla kalsa iyi. Daha önce haberim yoktu ama Cihangir Gener'in kitaplarını alınca fark ettim, kendisi de bir HKEMBL üyesiymiş. Yani araştırmacı-yazar kimliğinin üzerine bir de mason kimliği eklendi şimdi. Ben bu kitapları bir harici olarak yazdığını düşünürken, aslında bir mason olduğunu geç de olsa fark etmiş oldum.

Cihangir Gener, yukarıda linkleri verilen Illuminati yazı dizisinde tamamen farklı bir günümüze yansıma ve Illuminati-Masonluk ilişkisi resmi çiziyor.

Bu durumda bir okuyucu için izlenebilecek 2 yol var:

1. Bu alternatif görüşlerden herhangi birine inanıp bağlanmak ve diğerini elinin tersiyle itmek,

2. Her ikisine de inanmak ama Gener'in tarif ettiği günümüze yansımış oluşumun varlığını kabul etmekle beraber adının Illuminati değil başka bir şey (Excelsior olur, Matrix olur, Prometheus olur, Arthur'un Askerleri olur, siz seçin) olduğunu düşünmek. Bir başka ifadeyle "anlatılanlar doğru ama adı yanlış" şeklinde düşünmek.
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2013, 05:20:38 ös Gönderen: Spock »
Live long and prosper.

Aralık 20, 2013, 06:12:18 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Cihangir Gener'in, kitabında dediklerine diyecek yok. (Yazarın başka kitapları da var.)

Bu bağlamda Sayın Murat Özgen Ayfer'in (o da mason) Tapınakçılar Siyonistler ve Masonlar adlı kitabındaki Illuminati bölümüne ve kitabın sonunda konuyla bağlantılı verdiği kaynakçaya bir göz atmakta yarar var.

Elbette kişi herhangi bir araştırmacı ya da yazarın  dediklerine kapılıp başka bilgiler verenleri bir yana itmemeli. Hepsinin bilgisini alıp değerlendirmeli. Öteki türlü dogmaya düşmüş olur. Eğer yeterince bilgi edinmişse, konu üzerinde kendi görüşünü oluşturabilir ama önce bilgi edinmek gerek.

Ben konuya böyle baktığımda, 18. yüzyıl sonlarında Bavyera dışında Illuminati örgütleriyle Masonluk örgütleri arasında herhangi bir bağ göremiyorum. Görebilen varsa, gösterirse, hele belgelerini açıklarsa, bilgimi genişletmek bağlamında müteşekkir olurum.

Aralık 20, 2013, 06:35:53 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kurulma aşamasındayken,
üyelerini sadece ateist masonlardan seçiyorlardı.

Her ne kadar yer altına çekildiği veya Remzi Sanver'in dediği gibi "yok olup gittiği" söylense de,
ben "Free Masons" lar içinde bir yapılanmaya gittiğini düşünüyorum..
"Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

K. Atatürk