Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Illuminati – Çağdaş Görüntü  (Okunma sayısı 16939 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 20, 2009, 03:07:29 ös
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay


Bu konuya önceki başlık altında devam etmenin doğru olmadığını düşünerek yeni bir başlık açtım.

Günümüzde her nerede birilerinin hoşuna gitmeyen bir girişim görülürse, hemen bunun ardında bir gizli örgütün yer aldığı ileri sürülür. Bu varsayımsal gizli örgüte de  “Illuminati” denmektedir.

Geçmiş yıllarda yurdumuzda bakanlık da yapmış olan, burada adını vermek istemediğim ünlü bir kişi, Illuminati’yi bir de Tapınakçılar ile özdeşleştirmişti.

Kimileri bu işin içine Masonluğu da karıştırır ama bu bağlamda kendi aralarında uyuşmaya varamamışlardır. Kimine göre Illuminati Masonluğun bir organı, kimine göre de Masonluk Illuminati’nin bir alt kuruluşudur.

Kuşkusuz bu iddialar bu kadarla da kalmamaktadır. Kimilerine göre tüm bunların üstünde Beni Berith gibi bir Yahudi örgütü yer alır. Illuminati konusunun Yahudilik başlığı altına sokuluşu bundandır.

Illuminati tarikatlarının eskiden kullanmış olduğu bir amblem vardır. Bu amblem, bir eşkenar üçgen içinde yer alan bir gözden oluşur. Aslında bir bileşik simgedir bu; Masonlukta da gerektiğince kullanılır, diğer birçok ezoterik örgütte de. Ancak ne Illuminati ne de Masonluğa özgüdür. Tarihçesi çok daha eskilere uzanır. Her kurum ya da kültürde, o kurum ya da kültürün kendine özgü ilke ve öğretisi uyarınca farklı bir biçimde yorumlanır. Ancak bunu 1 Amerikan Doları’nın arka yüzünde yakalayanlar ne kurgular yapmamışlardır ki!... Ne var ki bu kurgular 1 Dolar ile başlar ve biter. Niçin öteki banknotların üzerindeki figürlerin de bu bağlamda yorumlanmadığının yanıtını veren yoktur.

Illuminati hakkında bir kitap ya da kaynakta söylenenlerden bazılarının kendi içinde çelişkiye düştüğü görülür. Hani Masonluk için de bu kurumun hem Siyonist, hem Emperyalist, hem Komunist nitelikli bir kurum olduğu söylenmiştir ya; tıpkı onun gibi.

Şimdi bakın neler söyleniyor:

 Şeytani (satanist) masonik sırlar, İslam mistisizmi ve Cizvitlerin tarzı ile kurulmuş, insanları uyuşturucu madde kullanmaya yönelten tehlikeli bir örgüt.


 Antik Mısır, Babil ve Keltlerin Druid inançları üzerine kurulu Ateist bir inanç sisteminin benimsenmesine çalışan, putperestliği ön plana çıkaran, Şeytan’ı Tanrı’ya karşı yüceltmeye çalışan bir örgüt.

 Dünya yüzünde Masonluğun 33. derecesinden sonraki dereceleri almış olan masonların kurmuş olup, buradan dünyayı yönettikleri bir örgüt.

 Dünyadaki tüm politik ve dinsel kurumları yıkarak, Faşizm’in egemenliğini her ülkeye yerleştirmeye çalışan bir örgüt.

 Transandantal aydınlanma yöntemiyle üyelerinin ruhsal yeteneklerini geliştirerek ölümsüzlük yolunda ilerlemelerini bağlamaya çalışan, böylelikle kişilere birtakım insanüstü nitelikler kazandırma yoluyla, birtakım büyücülük teknikleri de kullanarak dünyanın yönetimini ele geçirmeye çalışan bir örgüt.

Sayın sayabildiğinizce… Bitmiyor, tükenmiyor. Ben yukarıda bunlardan sadece birkaç çarpıcı örneği aldım.

Denildiğine göre bu örgütün ilginç birtakım organları da var; İngiltere’deki “The Royal Institute of International Affairs” (Krallık Uluslararası İşler Enstitüsü),  ABD’ndeki “Council of Foreign Relations” (Dış İlişkiler Konseyi) gibi… Yine dendiğine göre böylece Illuminati, dünyadaki tüm medya ve basın gruplarını, bankaları, büyük ticari ve endüstriyel şirketleri tepeden yönetmektedir. Orta Doğu’da Yahudiler ile Müslümanları birbirine düşürerek üçüncü dünya savaşını çıkarmaya çalışmaktadır.

Bence gelin ne yazık ki geniş halk kitlelerinin kafalarını çalıştırmadan doğruluğuna kandığı tüm bu fasaryaları bir yana bırakalım. Günümüzde sahiden “İlluminati” adını taşıyan birtakım gruplar var; biraz da onlara bakalım. Örneğin;

ABD’ndeki “Rockefeller Büyük Locası” adlı bir tür mason örgütü, ki aslında tam bir mason örgütü olmayıp daha önce sözünü etmiş olduğum Bavyera Aydınlanmışları Riti’nin çağdaş bir modelini benimsemiş olan bir kuruluş. Bu kuruluş sadece ABD’nde değil, 25 kadar başka ülkede de çalışıyor.

20. yüzyılın ünlü okültistlerinden Aleister Crawley’in kurmuş ancak sonradan bir uyuşmazlık nedeniyle terk etmiş olduğu “Ordo Templi Orientis” adlı ezoterik örgüt. [Ancak bu öyle karmaşık bir örgütlenme ki, her ülkede farklı bir sistem uyguluyor ve yer yer bazı mason ritleriyle de bağlantısı var.]

Bunların yanı sıra Almanya’da önceki Illuminatenorden’in bir çağdaş biçimi de var. Bunu Theodor Reuss adlı bir kişi 1880 yılında kurmuş. Nazi iktidarı zamanında yeraltına inmiş ama hâlâ varlığını sürdürdüğü söyleniyor. Böyle olunca, Türkiye’de 1945 yılında ölmüş ünlü Rudolf Glandeck von Sebottendorff’un kurduğu, Hitler’in de üyebsi olduğu, sonradan Nazi partisine dönüşmüş olan “Thulegesellschaft” bile belki bir Illuminati örgütü sayılabilir.

Özetle, o kadar çok Illuminati örgütü var ki ortalıkta, bunların hangisinin asıl, hangisinin uyduruk, hangisinin doğrudan politik ve ekonomik amaçlı olup kapalı kapılar ardından dünyayı yönettiği (!), hangisinin ise kendi içine kapanık mistik ya da okültist ama zararsız ezoterik nitelikli bir örgüt olduğu belli değil.

Belki de ben anlayamadım. Anlayabilen varsa bana da anlatsın.

Kim bilir belki de Illuminati tüm bu benim anlatmış olduklarım değil de hani şu son yıllarda pek popüler olan "Yeni Dünya Düzeni" konusuyla bağlantılı bambaşka bir organizasyon... Ben onu bilmiyorum. 

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mart 27, 2010, 10:54:31 ös
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 269
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ADAM, bildiğim kadarıyla Illuminati adlı oluşum; Anglo-sakson kültürüne sıkı bağlı Britanyalı ve Amerikalı zengin (ve özellikle geçmişi soylu) ailelerin oluşturduğu bir grup. Birçok ülkede Illuminati'nin (kendilerine göre) kutsal amaçlarına hizmet edenler var. Ancak cemiyetin iskeleti beyaz, zengin, soylu, aileler ve Amerika'da yaşayanları olsa da onlar da genelde Britanya ile bağlantısı bir şekilde kalmış (ya da belge ile şeceresi ispatlı) kişiler.  Dünyamıza olan her şey onların filtresi ya da etkisi ile karşılaşıyor ancak şüphe yok ki, yüce Yaratan'ın gücü ve bilgeliği ile kim boy ölçüşebilir?! Ki, onlar bunu yapabilecek birikime sahip olsunlar...  Bu açıdan, "Yeni Dünya Düzeni" ne bizim farklı anlamlar yüklememiz gerektiğini düşünüyorum. Mesela; manevi yönü olan, erdemli bir uygarlığın doğuşu(doğacak oluşu) gibi. Benim de bildiğim bu kadar; konuyu açmışsınız; paylaşmak istedim. ;) :)
Çöl Bilgesi


Mart 28, 2010, 09:00:40 öö
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay


Özür dilerim ama Sayın Texan yanılıyor. Tek başına "illumunati" sözcüğü ele alınarak , dünya yüzünde tüm dünyayı yönetmek üzere kurulmuş ve etkinlik gösteren birtakım topluluklar ve örgütler bulunduğuna ilişkin komplo teorilerinden geçerek, ayrınlanma felsefesini kendine temel almış olan ezoterik örgütleri yargılamak, yanlış bilgiler veren kaynaklara kapılmak oluyor. Illuminati Anglosakson orijinli değildir; bunun kökeni bugünkü Almanya ve Fransa güneyinde 18. yüzyıl sonlarında başlayan kısmen ezoterik, kısmen gizli oluşumlara dayanır ki, bu tür örgütlenmeler o tarihlerde Masonluk ile de iletişim kurmuş hatta yer yer bağdaşmıştır. Günümüzdeki deaha doğrusu 20. yüzyıl sonundaki (odan daha yakınını ben bilmiyorum) çağdaş görüntüde ise, diğer birçok kurumda olduğu gibi ABD baskın çıkmış durumdadır.  Bir tek değil, birçok Illuminati örgütü vardır.  Bilki bunlardın biri şu dillerden düşürülmeyen "Yeni Dünya Düzeni" kavramıyla bağdaşabilir ama ötekilere ne denilecek?

Bu örgütlerden hiçbirinin de Sayın texan'ın belirttiği "Yüce Yaratanın gücü ve bilgeliği ile boy ölçüşmek" gibi bir iddiası yoktur. Bu örgütsel tümüyle dünyevi, öğretileri bakımında kısmen pozitivist, kısmen hümanist, kısmen gizemci niteliklidir.

Dolayısıyla, bir kez daha özür diliyorum ama bu konular öyle bildiğim kadarıyla denilmekle olmuyor. Araştırmak, doğrular ile yanlışları birbirinden ayırdetmek üzere karşılaştırmalar yapmak, bu arada art niyetle yanlış bilgiler veren kaynaklardan özenle sakınmak, tüm verileri  akıl filtresinden geçirmek ve sonra bir yargıya varmak gerekiyor. Hiçbir yargıya varılmayabilir de...

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mart 28, 2010, 12:08:42 ös
Yanıtla #3
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Texan'ın alınganlık göstermesine gerek yok. Aslında ben bu forumda hiç kimseye bireysel bir saldırı hatta sorgulamada bile bulunmamaya çalışıyorum ama önceden hazırlamayıp çalakalem yazdıklarım kimi zaman yanlış anlaşılabiliyor.

Bir yazıda kimi zaman tek yanlı kaynaklara bağlılık olduğunu duyumsuyorum.   Karşı çıkışım bundan ileri geliyor. Örneğien Şeref Mercan'ın yazdığı "İlluminati" başlıklı bir kitap var. Eğer yararlandığınız kaynak buysa, sizi yanıltıcı bilgilere saplanıp kalırsınız. Aynı başlıklı olan Texe Mars'ın kitabı da sizi komplo teorilerine sürükler.  Robin de Ruiter'in "İlluminati Hanedanlığı" bunlardan aşağı kalmaz; hatta bana göre saçmalar. Dan Brown'un "Melekler ve Şeytanlar" adlı kitabı, roman olmasına karşın daha iyi bilgi verir. Belki Murat Özgen Ayfer'in "Tapınakçılar Siyonistler ve Masonlar" başlıklı kitabında bu konuya ayırdığı bölümler çok daha objektif bir inceleme sayılabilir.    Bunlar benim kütüphanemde bulunan Türkçe kitaplar. Yabancı dilde olanları da var ama onlardan söz etmeyi fazlalık buldum.

Tek diyesim şudur: İncelenen konu İlluminatı ya da bir başka şey olabilir. Doğrudan bu forum alanının asal ilgi alanını örnek alalım: Masonluk. Size Masonluğu yanlış anlatan, saptırılmış bilgiler veren onlarca kitap ve kaynak adı verebilirim. Çoğu insanlarımız masonluğun ne olduğunu öğrenmek için o kaynaklardan yararlanıyor. Sonra da baştan sona yanlış bilgilerle donanıyor. 

Sayın Texan'ın dileğine katılırım:  Manevi bir yönü olan erdemli bir uygarlığın doğuşu...  İnsanların bir gün bunu başarabileceklerine güveniyorum; bilim, akıl ve bilgelik önderleri olduğunda.

Secgiler.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 06, 2010, 10:02:45 öö
Yanıtla #4
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 324
 • Cinsiyet: Bay

SAyın ADAM'a bizzat kati ölçüde katılıyorum.Kendisiyle benim de bu konuda küçük bir diyaloğum oldu ülkemizde hatta dünyada yazılan kitapların bir çoğu komplo teorileri olmaktan öteye gidemiyor.Ekonomik ve ün amacından başka bir kaygısı yok.Aydınlatıcı bir amaç gütmüyor yazarlar.Benim görüşüm ise şu insanlar çağlar boyu gizeme hep ilgi duymuştur.Şu an çoğu insan bu tür cemiyetlere sadece merak yüzünden vakıf olmak istiyor.Sözüm o ki bu tür konularda gerek kaynak seçimi olsun gerek düşüncenin eleştri boyutu olsun hiç bir yazara kişiye saplanıp kalmamalıyız.Her çeşit düşünceden tez antitez ve sentez yapıp diyalektik denen süreci gerçekleştirip doğru bilgiye ulaşmaya çalışmalıyız.Farkındaysanız ulaşabilirz yazmıyorum.Bu gerçekten zor.

SAYGILARIMLA


Ocak 09, 2014, 03:02:18 ös
Yanıtla #5
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 718
 • Cinsiyet: Bay


Özetle, o kadar çok Illuminati örgütü var ki ortalıkta, bunların hangisinin asıl, hangisinin uyduruk, hangisinin doğrudan politik ve ekonomik amaçlı olup kapalı kapılar ardından dünyayı yönettiği (!), hangisinin ise kendi içine kapanık mistik ya da okültist ama zararsız ezoterik nitelikli bir örgüt olduğu belli değil.

Belki de ben anlayamadım. Anlayabilen varsa bana da anlatsın.Kendimi tutamadım, özür dilerim... Şöyle bir derleme yaptım...  :) Katkı ve düzeltmeleriniz takdirle karşılanacaktır...

Ad: Ordo Illuminatorum
Ülke: Almanya
Kurucu: Theodor Reuss / Leopold Engel
Yıl: 1893
Ezoterik Yapı: Para-masonik
Tanım: Orijinal Bavyera Illuminati’sini yeniden faaliyete geçirdikleri iddiasında bulunmuşlardır. En son 1970'’erde faaliyette oldukları bilinmektedir. Şu anda aktif olup olmadığı bilinmemektedir.

Ad: Illuminates of Stockholm
Ülke: İsveç
Kurucu: Axel Wrede-Sparre
Yıl: 1735
Ezoterik Yapı: Masonik
Tanım: Sadece isim benzerliği bazında bu listede yer almaktadır. Orijinal Bavyera Illuminati’si ile tarihi veya felsefi bir bağı olmadığını açıklamıştır. İsveç Riti ile çalışmalarına devam eden ve sadece Hıristiyanların üye olabildiği İsveç Ulusal Locasına bağlı bir kurumdur. Halen aktiftir.

Ad: Die Alte Erleuchtete Seher Bayerns
Ülke: Almanya
Kurucu: Marc Lachance
Yıl: 1947
Ezoterik Yapı: Para-masonik
Tanım: Orijinal Bavyera Illuminati’si ile alakalı olduğuna ilişkin temelsiz iddialar vardır. Aktif olup olmadığı bilinmemektedir.

Ad: The Illuminati Order (Rockefeller Büyük Locası)
Ülke: ABD
Kurucu: Solomon Tulbure
Yıl: 1988
Ezoterik Yapı: Para-masonik
Tanım: Orijinal Bavyera Illuminati’sinin devamı olduğu ve asıl otantik Illuminati olduğu iddiasındadır. Günümüzde aktiftir. Tüm dünya ülkelerinde şubeleri olduğu ve faaliyetlerde bulunduğu iddia edilmektedir. Web sitesi: illuminati-order.com. Günümüzde üretilmekte olan komplo teorilerinin kaynağını oluşturmaktadır.

Ad: Orden Illuminati
Ülke: İspanya
Kurucu: Gabriel López de Rojas
Yıl: 1995
Ezoterik Yapı: Para-masonik
Tanım: Orijinal Bavyera Illuminati’sinin uygulamalarını tekrar hayata geçirmiş olduğu iddiasındadır. Aktiftir. Bir üst sıradaki The Illuminati Order ile işbirlikleri mevcuttur.

Live long and prosper.


Şubat 12, 2014, 06:07:46 ös
Yanıtla #6
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 718
 • Cinsiyet: Bay

Yukarıda yaptığım listede düzeltme yapmam gerekti... Tamamen sahtekarlık üzerine kurulmuş bir organizasyonu Rockefeller Locası olarak tanımlama gibi büyük bir hataya düşmüşüm!!! Düzelttim... Aşağıda yeni derlemeyi bulabilirsiniz. Turuncu kısımlar güncellenmiş veya yeni eklenmiş bölümlerdir.

----------------------------------------------------------

Ad: Ordo Illuminatorum
Ülke: Almanya
Kurucu: Theodor Reuss / Leopold Engel
Yıl: 1893
Ezoterik Yapı: Para-masonik
Tanım: Orijinal Bavyera Illuminati’sini yeniden faaliyete geçirdikleri iddiasında bulunmuşlardır. En son 1970'’erde faaliyette oldukları bilinmektedir. Şu anda aktif olup olmadığı bilinmemektedir.

Ad: Illuminates of Stockholm
Ülke: İsveç
Kurucu: Axel Wrede-Sparre
Yıl: 1735
Ezoterik Yapı: Masonik
Tanım: Sadece isim benzerliği bazında bu listede yer almaktadır. Orijinal Bavyera Illuminati’si ile tarihi veya felsefi bir bağı olmadığını açıklamıştır. İsveç Riti ile çalışmalarına devam eden ve sadece Hıristiyanların üye olabildiği İsveç Ulusal Locasına bağlı bir kurumdur. Halen aktiftir.

Ad: Die Alte Erleuchtete Seher Bayerns
Ülke: Almanya
Kurucu: Marc Lachance
Yıl: 1947
Ezoterik Yapı: Para-masonik
Tanım: Orijinal Bavyera Illuminati’si ile alakalı olduğuna ilişkin temelsiz iddialar vardır. Aktif olup olmadığı bilinmemektedir.

Ad: The Illuminati Order
Ülke: ABD
Kurucu: Solomon Tulbure
Yıl: 1988
Ezoterik Yapı: Para-masonik
Tanım: Orijinal Bavyera Illuminati’sinin devamı olduğu ve asıl otantik Illuminati olduğu iddiasındadır. Günümüzde aktiftir. Web sitesi: illuminati-order.com. Tamamen uydurmaca ve sahtekar bir oluşum olduğu söylenmekte ve aşağıdaki Rockefeller Büyük Locası ve iki alttaki Orden Illuminati tarafından tanınmamaktadır. Anti-semitik ve anarşist bir yapılanma olmakla suçlanmıştır. Kurucusu olan Romanya doğumlu Solomon Tulbure 2004 yılında Knoxville'de ölü bulunmuş, polis ölüm sebebini intihar olarak açıklamıştır.

Ad: The Order of The Illuminati of the United States (Rockefeller Büyük Locası)
Ülke: ABD
Kurucu: ?
Yıl: 1785
Ezoterik Yapı: Para-masonik
Tanım: Günümüzde aktiftir. Tüm dünya ülkelerinde şubeleri olduğu ve faaliyetlerde bulunduğu iddia edilmektedir. Günümüz Masonluğunun kurallarını (landmarks) bire bir uygulamamakla beraber, Masonik bir geleneği vardır. İlk kurulduğu yıllardaki üyeleri arasında Thomas Jefferson, New York Valisi De Witt, Clinton Roosevelt, Horace Greeley gibi isimler bulunmuştur. Şu andaki Büyük Üstad David Goldman'dır.


Ad: Orden Illuminati
Ülke: İspanya
Kurucu: Gabriel López de Rojas
Yıl: 1995
Ezoterik Yapı: Para-masonik
Tanım: Orijinal Bavyera Illuminati’sinin mirasçısı olduğu iddiasındadır ve Bavyera uygulamalarını tekrar hayata geçirmiştir. Aktiftir. Bir üst sıradaki Rockefeller Büyük Locası ile işbirlikleri mevcuttur. Birçok dünya ülkesinde faaliyetlerde bulunduğu iddia edilmektedir. Günümüz Masonluğunun kurallarını (landmarks) bire bir uygulamamakla beraber, Masonik bir geleneği vardır. Operative Rite of The Illuminated of Bavaria of thirteen degrees of initiation'ın Gabriel Lopez de Rojas tarafından modifiye edilmiş versiyonu doğrultusunda çalışmalarda bulunmaktadır. Bunu yaparken 18. yy. Bavyera Illuminatisi ritinden ve aynı zamanda da EKEİR'den yararlanır. Gabriel López de Rojas'ın 33. derece EKEİR mensubu olduğu söylenmektedir.

Illuminati'nin günümüzde doğrudan politik ve ekonomik amaçlı olup, kapalı kapılar ardından dünyayı yönettiği (!) iddiaları, yukarıdaki listedeki son iki oluşuma  (Rockefeller Büyük Locası + Orden Illuminati) istinaden dile getirilmektedir.
Live long and prosper.


Mart 21, 2014, 02:24:49 ös
Yanıtla #7
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 121
 • Cinsiyet: Bay

Sayın "Spock" Illuminati ismindeki bir ezoterik örgütün arka planda dünyayı yönetmek gibi bir amacı olduğunu söylüyorsunuz ama, anlaşılan pek bir itimadınız yok. Dünya üzerindeki bütün ezoterik örgütlerin kendini gizlemek ya da arka planda tutmak, öğretilerini ve planlarını saklamak gibi bir amaçlarının da olduğunu biliyorsunuzdur eminiz ki. Dünya üzerinde birçok  "Illuminati" adı altında yapılanmaların olması da bir gizlenme politikası olmaz mı? Bunun altı fazlasıyla karıştırılıyor, kimileri böyle bir örgütün olmadığını söylemekten geri kalmıyor. Bir şeyleri bilen ya da bilmek için çaba harcayan insanların beyinleri bulandırılmaya çalışılıyor. Bu bir; şöyle tabir etmek gerekirse "danışıklı dönüş" olamaz mı? Her şeyden şüpheleniliyor da bundan neden şüphelenilmiyor?

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."


Mart 21, 2014, 03:05:54 ös
Yanıtla #8
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 718
 • Cinsiyet: Bay

Illuminati ismindeki bir ezoterik örgütün arka planda dünyayı yönetmek gibi bir amacı olduğunu söylemiyorum, arka planda dünyayı yönetmek gibi bir amacı olduğunun iddia edildiğini söylüyorum.

İtimadım ne var, ne yok... Bu konuda tamamen nötr durumdayım.

Bildiğim ya da bildiğimi zannettiğim tek şey, The Order of The Illuminati of the United States (Rockefeller Büyük Locası) ve  Orden Illuminati para-masonik oluşumlarının günümüzde gerçekten fonksiyonel oldukları.

Faaliyetleri iyi midir, kötü müdür, komplo teorilerinde anlatıldığı gibi kötü müdür, yoksa Cihangir Gener'in kitabında anlattığı gibi iyi midir? Bilemem.

Merovenj Hanedanlığıyla ve ondan gelen orijinal Siyonizm tanımıyla bir ilgisi var mıdır? Bilemem.

20. yy Yahudi Siyonizmi ile ilgisi var mıdır? Onu da bilemem.

Yoksa bu iki farklı Siyonizm'in taraftarlarının bir şekilde işbirliği içinde oldukları bir organizasyona mı dönüşmüştür acaba? Ya da Prieure de Sion bu örgütlenme altında mı yaşamına devam etmektedir? Bunları da bilemem.

Sadece düşünürüm. Her senaryoyu kafamda tutup, hiç birisine inanmamazlık etmem. Bu konuda kesin ve somut bilgiye ulaşamayacağımız için, bu konuya inanmak veya inanmamak tamamıyla bir "inanç" meselesi.

Ama sanırım kafanıza araştırmak isteyebileceğiniz bir yığın detay sokmuş oldum bu mesajımla...  :)
Live long and prosper.


Ağustos 23, 2014, 05:51:11 ös
Yanıtla #9
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 718
 • Cinsiyet: Bay

Diğer Illuminati içerikli konu başlıkları altında yazı yazarken, yeni bir bilgiye rastladım ve buradaki listeyi güncelleme gereği oluştu. Mevcut mesajları edit etme yetkim olmadığı için listenin en sonuna Societas OTO adlı organizasyonu ekledim. Bu listeye sizler de katkıda bulunabilirsiniz. Gerek yeni organizasyon önererek, gerek ise varsa yanlışlarımı düzelterek...

---------------------------------------------------

Ad: Ordo Illuminatorum
Ülke: Almanya
Kurucu: Theodor Reuss / Leopold Engel
Yıl: 1893
Ezoterik Yapı: Para-masonik
Tanım: Orijinal Bavyera Illuminati’sini yeniden faaliyete geçirdikleri iddiasında bulunmuşlardır. En son 1970'’erde faaliyette oldukları bilinmektedir. Şu anda aktif olup olmadığı bilinmemektedir.

Ad: Illuminates of Stockholm
Ülke: İsveç
Kurucu: Axel Wrede-Sparre
Yıl: 1735
Ezoterik Yapı: Masonik
Tanım: Sadece isim benzerliği bazında bu listede yer almaktadır. Orijinal Bavyera Illuminati’si ile tarihi veya felsefi bir bağı olmadığını açıklamıştır. İsveç Riti ile çalışmalarına devam eden ve sadece Hıristiyanların üye olabildiği İsveç Ulusal Locasına bağlı bir kurumdur. Halen aktiftir.

Ad: Die Alte Erleuchtete Seher Bayerns
Ülke: Almanya
Kurucu: Marc Lachance
Yıl: 1947
Ezoterik Yapı: Para-masonik
Tanım: Orijinal Bavyera Illuminati’si ile alakalı olduğuna ilişkin temelsiz iddialar vardır. Aktif olup olmadığı bilinmemektedir.

Ad: The Illuminati Order
Ülke: ABD
Kurucu: Solomon Tulbure
Yıl: 1988
Ezoterik Yapı: Para-masonik
Tanım: Orijinal Bavyera Illuminati’sinin devamı olduğu ve asıl otantik Illuminati olduğu iddiasındadır. Günümüzde aktiftir. Web sitesi: www.illuminati-order.com ... Tamamen uydurmaca ve sahtekar bir oluşum olduğu söylenmekte ve aşağıdaki Rockefeller Büyük Locası ve iki alttaki Orden Illuminati tarafından tanınmamaktadır. Anti-semitik ve anarşist bir yapılanma olmakla suçlanmıştır. Kurucusu olan Romanya doğumlu Solomon Tulbure 2004 yılında Knoxville'de ölü bulunmuş, polis ölüm sebebini intihar olarak açıklamıştır.

Ad: The Order of The Illuminati of the United States (Rockefeller Büyük Locası)
Ülke: ABD
Kurucu: ?
Yıl: 1785
Ezoterik Yapı: Para-masonik
Tanım: Günümüzde aktiftir. Tüm dünya ülkelerinde şubeleri olduğu ve faaliyetlerde bulunduğu iddia edilmektedir. Günümüz Masonluğunun kurallarını (landmarks) bire bir uygulamamakla beraber, Masonik bir geleneği vardır. İlk kurulduğu yıllardaki üyeleri arasında Thomas Jefferson, New York Valisi De Witt, Clinton Roosevelt, Horace Greeley gibi isimler bulunmuştur. Şu andaki Büyük Üstad David Goldman'dır.

Ad: Orden Illuminati
Ülke: İspanya
Kurucu: Gabriel López de Rojas
Yıl: 1995
Ezoterik Yapı: Para-masonik
Tanım: Orijinal Bavyera Illuminati’sinin mirasçısı olduğu iddiasındadır ve Bavyera uygulamalarını tekrar hayata geçirmiştir. Aktiftir. Bir üst sıradaki Rockefeller Büyük Locası ile işbirlikleri mevcuttur. Birçok dünya ülkesinde faaliyetlerde bulunduğu iddia edilmektedir. Günümüz Masonluğunun kurallarını (landmarks) bire bir uygulamamakla beraber, Masonik bir geleneği vardır. Operative Rite of The Illuminated of Bavaria of thirteen degrees of initiation'ın Gabriel Lopez de Rojas tarafından modifiye edilmiş versiyonu doğrultusunda çalışmalarda bulunmaktadır. Bunu yaparken 18. yy. Bavyera Illuminatisi ritinden ve aynı zamanda da EKEİR'den yararlanır. Gabriel López de Rojas'ın 33. derece EKEİR mensubu olduğu söylenmektedir.

Ad: Societas Ordo Templi Orientis (Societas OTO)
Ülke: Avusturya veya Almanya
Kurucu: Karl Kellner
Yıl: 20. yy başı olarak geçiyor, spesifik yılı bulamadım
Ezoterik Yapı: Para-masonik
Tanım: Günümüzde aktif. Detaylı anlatımı burada bulunabilir: http://www.ordeniluminati.net/english/soto.html ... Günümüzde yanlış anlamıyorsam ya bir önceki sırada yer alan Orden Illuminati'nin himayesinde, ya da çok yakın işbirliği içinde. Nitekim verdiğim adresin en başında Orden Illuminati başlığı var. Ayrıca Orden Illuminati'nin kurucusu olan Gabriel López de Rojas, 2001-2006 yılları arasında Societas OTO'nun da başkanlığını yapmış. İlk kez para-masonik bir örgütün web sitesinde açıkça Baphomet'in öneminin anlatıldığını görüyorum. İlginç... Ritüelik anlamda Işık Tanrısı olarak algılıyorlar. Aleister Crowley de 1923-47 arasında başkanlığını yapmış. Okültist yapı oldukça bariz. Kendi yorumum: Orden Illuminati ile yakın ilişkide olması demek, Rockefeller Büyük Locası ile de yakın ilişki içinde olması anlamına gelir. Sık sık Rockefeller Büyük Locası ile ilişkilendirmesi yapılan Baphomet burada ilk kez bir örgütün kendi anlatımıyla karşımıza çıktı.
« Son Düzenleme: Ağustos 23, 2014, 06:15:13 ös Gönderen: Spock »
Live long and prosper.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
93 Yanıt
80135 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 01, 2014, 03:17:53 ös
Gönderen: Dor
0 Yanıt
10693 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 27, 2006, 09:40:44 öö
Gönderen: MASON
83 Yanıt
58584 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 22, 2008, 01:08:01 öö
Gönderen: seteney
Illuminati Nedir?

Başlatan Kemal « 1 2 3 4 » İlluminati

34 Yanıt
44010 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 16, 2013, 07:50:38 öö
Gönderen: ADAM
Illuminati korkusu!

Başlatan baron « 1 2 ... 6 7 » İlluminati

69 Yanıt
63146 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 23, 2014, 12:53:08 ös
Gönderen: davut
2 Yanıt
6816 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 14, 2011, 01:59:52 öö
Gönderen: Masor1976
37 Yanıt
22605 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 31, 2016, 03:52:55 ös
Gönderen: Novayst
0 Yanıt
9172 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 21, 2013, 06:22:35 ös
Gönderen: peacewings
0 Yanıt
6115 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 21, 2013, 06:37:29 ös
Gönderen: peacewings
0 Yanıt
2419 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 11, 2015, 03:15:07 öö
Gönderen: Risus