Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: İSLÂM, "HOŞGÖRÜ" VE "EŞİTLİK"  (Okunma sayısı 27603 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 23, 2012, 09:17:10 öö
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

Sayın Peacewings, klişe bir islamcı savunması gibi duracak bu yazdıklarım fakat bu tepkiyi koymak zorunda kaldım yazdıklarınızdan ötürü.

Daha öncesinde sayın 418'in islam öncesi cahiliye dönemi için kadınlara toplumun bakış açısını belirten ilginç bir örneğini anımsadım. Bu arada sayın 418'in bu belirteceğim örneklendirmeyi nereden edindiğini merak ediyorum sağlam bir kaynak mıdır? Hz.Ömer'in de islam öncesi yaptığı küçük kız çocuklarını babalarının kendi elleriyle diri diri toprağa gömerek öldürmelerinin asıl nedeninin küçük kız çocuklarının erkekler tarafından cinsel olarak kullanımının normal karşılanışı ve babaların kızlarını bu durumda görmektense kendi elleriyle öldürdüğünü belirtmişti sayın 418.

Kadın ve erkek eşit olamayacak özelliklere sahiptir. Bu konuyu uzun uzun tartışmıştık tekrar girmeye bence gerek yok. İslamın kadına bakış açısı şu anki çağdaş toplumlarca cinsel reklam ve meta erkeğin arzusuna dayalı porno malzemesi olmaktan koruyan bir mekanizma gibi duruyor. Bunu hiç bir erkek beğenmeyecektir çünkü nefsimizin hoşuna gitmez.

Eşitlik ve kölelik açısından ise islamın köleliği benimsemediğini ve yavaş yavaş kaldırdığını söyleyebiliriz. İslam bir devrim şeklinde gelişmemiştir yani zorla kabullendirme söz konusu değildir. İnsanları zorla müslüman yapmanıza islam izin vermez. Cihat kavramını ise müşriklerin müslümanları yok etme çabası üzerine bir savunma olarak algılamak daha mantıklı duruyor. Hz.Muhammed sonrası oluşan  siyasal islamda evrimleşerek devrimci ve zorla yayılmacı özelliklere rastlamak da mümkün bu eleştirilebilir. Siyasi ve devrimci islamcıları uysal olanı ezerler zayıf olanı yok ediyorlar deneyimlerinden ötürü bu gibi sert ve islamın özüne tamamen ters devrimci oluşumlara itişini de islamın gereği değil de insanların savunma iç güdüleri nedeniyle ortaya koydukları zalime karşı acımasız olma zorunluluğu olarak algılamak lazım.

Saygılarımla.


Temmuz 23, 2012, 09:23:19 öö
Yanıtla #31
  • Seyirci
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 4031
  • Cinsiyet: Bay

Yapmayın okumadan bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmuş gibi bir durum sergileniyor.İslam öncesi cahiliye dönemi sadece islama has bir durum değilki söz doğru ama bu isadada musadada böyle olmadımı.İslam dini hakkında net ikir sahibi olunsa köleliğin meşrulaştırıldığını bu kadar raha söylenemez.Hoşgörü denen şey herkese göre değişen bir olgu değilki hadi öyle olsun peki bu hoşgörü islamda yada bir başka dini motifte bulamadınız lütfen bana nerede hoşgörüyü bulupta tatmin etti sizi açıklarmısınız.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Temmuz 23, 2012, 09:49:19 öö
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Sn. Masor1976

üniversite yıllarımda şehirler arası yolculuk yaparken yanıma hoş bir bayan oturdu ve sohbet etmeye başladık kendisi bana atheist olduğunu söyledi sohbet genişledikten sonra ...
kendisi bana bir kaç kitap önerdi bende kitapçıya gittim arka raflardan kitabı buldum okumaya başladım kitabın adı kulleteyn yazarı turan dursun

kendisi hakkında bilgi almak için
http://tr.wikipedia.org/wiki/Turan_Dursun
buraya bakabilirsiniz...
kulleteyn her ne kadarda turan dursunun çocukluğunu anlatsada bize bazı fikirler vermekte arapların eski kültürel yapısı hakkında ayrıca kuranda ayet yazılı olduğunu belirtiyor artık eş değiştirmek sana helal değil şeklinde...
referans olarak müftülük yapan birinin kitabını verebilirim, o tatlı bayanın önerdiği kitap yani...

Saygılarımla,
418


Temmuz 23, 2012, 09:57:58 öö
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Sayın 418 cevap ve alakanız için teşekkür ederim.

İlk kez sizden duydugum bir şeydi çocukluğumdan beri araplarda babaların kendi elleriyle neden kızlarını öldürdüğünü merak etmişimdir. Buna mantıklı bir cevap gibi duran bir tez duyma şansını yakaladık sayenizde.

İslamcı mealciler Vehhabiler, hizbullahçılar vb...  Antiislamcı Turan Dursun vb.. bu başlık altında değinmiştim yeterli dil uzmanlığı olmadan dini kaynakları tercüme ederek kafalarına göre din yaratarak ortaya çıkan insanlar. Malesef dinlerin hali bu şekildedir ya körü körüne iman eder ya da körü körüne iteler. Ben her iki tarafın da okunulması kaale alınması taraftarıyım. Özellikle antiislamcıları okuyup anlamaya çalışmak ve dindeki yozlaşmaları daha çabuk anlamlandırabilmek mümkündür. Anti bakış açısı her zaman objektifliğe en yakın olan taraf oluyor.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Temmuz 23, 2012, 10:02:21 öö Gönderen: Masor1976 »


Temmuz 23, 2012, 10:03:40 öö
Yanıtla #34

İslam köleliği kademeli olarak kaldırmaya mı çalışmış! Bu gülünç bir iddia olur. Muhammed'in onlarca cariyesi için, Muhammed onları korumak için aldı derler. Ben de onu külahıma anlatın diyorum. Koruma adına onlarca cariye alan bir kişinin, beğendiklerinizden dörder beşer alın yahut elinizdeki cariyelerle yetinin diyen bir kutsaldan bahsederken onun köleliği kaldırmaya çabaladığını iddia etmek... Bu konuda daha fazla yorum yapmayacağım. Zira konu yanlış bir yere sürüklenecek.

Turan Dursun'u ise kafasından uyduruyor demek, pek bir asılsız iddia olur. Bu iddiayı yapacak kişinin, önce o konuda uzman olması gerekir. Ama siz hangi sıfatla, hangi kaynakla bu iddiada bulanabiliyorsunuz? Hiç!

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Temmuz 23, 2012, 10:05:01 öö
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

İslam'a dair çoğu şeye yakinen hakim olduğumu söylersem haksızlık etmiş olmam. Bilimsel bir metodoloji doğrultusunda sorulara cevap vererek konuya yaklaşmak daha uygun olur. Bilgi sahibi olma konusuna gelince. "İslam kendi adına zaten konuşuyor. Bu Faşist olduğunu bağıra bağıra ilan eden Hitler için, aslında o faşist değil demek gibi birşey" :) Müslüman olabilirsiniz, tercihtir, inançtır fakat ak ak kara karadır. İslam kendinden olan "erkeğe" seslenir, tabi eğer köle değilse! Kadının durumundan zaten bahsedersek, İslamın kadın üzerindeki baskıcı yüzü ortaya çıkar. İslamda "kadın bir üreme makinesidir, erkeğin arkasını, evini toplar" İslamın kadına biçtiği başka bir rol gösterebilirmisiniz? Bu konuda duygusallıktan ziyade rasyonel olmaya davet ediyorum herkesi. Lütfen rica ederim elle tutulur konuşalım..


Temmuz 23, 2012, 10:20:17 öö
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

Öncelikle şunda mutabıkız sanıyorum. Bilimsel olarak ele alabileceğimiz bir şey değil İslam kavramı. Bu nedenle islam yanlısı veya karşıtı tüm kavramlar tez olarak ele alınmalıdır. Bu tezler yanlış olabilirler. Örneğin BBC nin Hz.Muhammed adlı belgeselinde dikkatimi çekmişti Hz.Muhammed hakkında hiç bir yazılı kaynak yoktur. Elle tutulabilir tek kaynak bir ermeni tarihçinin bir eserinde adı geçmesinden ibarettir. Kulaktan kulağa gelen hadise ve olaylarda abartı, siyasi nedenlerle yaratılan uydurmalar vb. nedeniyle tezleri gerçek gibi algılamak hata olacaktır.

Dil konusunda ise dil uzmanı çok fazla yetişmiyor malesef. Dil içinde sanatsal benzetmeler, mubalağalar, deyimler içeren ve okunduğu gibi anlamlandırılamayacak derin bir kültür. Ve değişkenliği nedeniyle de örneğin o zamanki arapçayla günümüzdeki arapça farklı oluşu nedeniyle de Kuran arapçasına anlam verebilmek için Ezher, veya TC deki ilahiyat mezunlarının bilgisine güvenmemiz beklenemez.

Saygılarımla.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
26 Yanıt
24383 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 20, 2013, 12:35:15 ös
Gönderen: GOASISG
9 Yanıt
23148 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 16, 2011, 11:16:33 ös
Gönderen: AMON RA
19 Yanıt
17152 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 08, 2012, 09:45:54 ös
Gönderen: smyrnali
49 Yanıt
35866 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 29, 2014, 11:29:47 öö
Gönderen: ABCDEF
15 Yanıt
15912 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 07, 2015, 01:28:57 ös
Gönderen: _SplendouR_
8 Yanıt
11725 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 09, 2018, 12:28:29 öö
Gönderen: Tık-Tik-Tak
0 Yanıt
5296 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 30, 2010, 02:58:20 ös
Gönderen: karahan
15 Yanıt
18087 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 08, 2011, 05:35:53 ös
Gönderen: alcyone
11 Yanıt
15763 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 12, 2014, 04:25:08 öö
Gönderen: resurrected
3 Yanıt
5496 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2015, 02:19:45 öö
Gönderen: ruzber