Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Giordano Bruno'nun Öyküsü  (Okunma sayısı 11141 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 18, 2012, 06:13:10 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Beni yanlış anladınız. Meramımı anlatırken her kesime dokundurduğum için her kesimden tepki aldım. Sado mozoşizm dürtülerinin teist, ateist veya futbol vb. fanatikliği içindeki yansımaları hep aynıdır. Tepkiler yaşananlar arasında hiç bir fark yok. Yani teizm içindeki sado mozoşistler, laikleştiklerinde de aynı sado mozoşistler. Devrim mahkemeleri veya bizdeki istiklal mahkemeleriyle Brunonun yaşadığı mahkemeler arasında bir fark görebiliyorsanız lütfen belirtin öğrenelim. Rönesans sonrası Bilimin ışığıyla aydınlanmayı da atom bombasıyla gerçekleştirmişler.

Burada aslında bilimsel bir bakış açısı mevcut tüm bu olumsuz duran yaşanmış hikayelerin altında Freud'un değindiği gibi cinsel dürtüler olabilir.

Saygılarımla.

Ağustos 18, 2012, 06:20:22 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Merhaba,

Ben de bu konu üzerinde kişisel görüşümü belirmek  isterim. Herzaman aktarımın özünü ve anlamını kaçırarak, günümüzdeki bağnazlıktan farkı olmadığını düşünmeden, konu başka yerlere saptırılıyor. Anlatılan olay ve kişiler gerçektlr.

Ancak bu süreç bahsedilen Kopernik içinde , Galileo içinde geçerlidir. Onların sonları Bruno gibi trajik sonlanmamıştır. Nadeni her ikisi de şu veya bu sebeple yetkeye boyun eğmek zorunda kalmalarıdır. Özgür düşünce işte bu aşamalardan geçerek günümoze gelebilmiştir. KONUNUN ÖZÜ BUDUR. Din karşıtlığı değildir. Ama dini kullanarak yapılan baskı ve işkenler ortadadır. Dünyanın her yerinde de dinsel baskı sürmektedir.

Son söz olarak kitap hakkında yorum yapayım. Ama bu konunun ciddiyetine gölge düşürmesin. Bahsi geçen kitabı 97-98 yıllarında okumuştum. Kişisel kütüphanemde yok. Kendi nacizane görüşüm bilim tarihi açısından okuyacaklar, arşiv yapacaklar için çok daha iyi kaynaklar mevcut.

Saygılarımla...
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ağustos 18, 2012, 06:35:49 ös
Yanıtla #12

Sayın asimova yorumlarından ötürü teşekkürlerimi sunarım. İnsan Nasıl İnsan Oldu, daha çok öykümsü anlatımıyla diğerlerinden ayrılan bir kitap. İnsanlığın taş çağından, Bruno'nun ölümüne kadar geçen süreci işliyor. Bu süreci de Rus topraklarından, materyalist ve komünist bir tutumla işliyor.

Elbet, bilim tarihi arşivi yapacaklar için daha iyi kaynaklar var. Ama sadece alıp, okuyup, biraz öğrenip, biraz keyiflenmek isteyenler için İnsan Nasıl İnsan Oldu, iyi bir tercih olacaktır.

Kitabın materyalist ve komünist bir bakış açısıyla yazılmış olması, bu kitabı ve içeriğini din karşıtı yapmaz. Sayın asimov da bunu belirtmek istemiş. Kitapta dini baskılara ve bağnazlığa daha çok yer verilmiş. Bu tutum (bağnazlık, dini baskılar) yerilmiş.

Tekrar teşekkürler.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 18, 2012, 06:37:56 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Masor1976'ya ille de yanıt mı verilecek?

Engizisyon ile İstiklal Mahkemeleri'nin benzeştirmeye kalkışmak, konuyu sulandırmaktır. Tarihsel ve kültürel uyuşmazlıkları bir yana bırakalım, aynı tarihe ve aynı coğraflyaya getirelim, bunların birbiriyle hiçbir benzerliği yoktur ki farkı belirtilsin. Burada başka bir şey yapılmaya çalışılıyor. Buna karşı çıkarız.

Olaya böyle bir benzerlik sokuşturmak, konuyu yozlaştırma eğilimidir.

Rönesans sonrası bilimin ışığı ile 20. yüzyılın atom bombasını bağdaştırmaya kalkışmak da, bu başlık ile ilgisiz, bağlantısız bir kirlilik yaratmaktır.

Burada konu Giordiano Bruno'dur.

Bu konuda bir şey biliyorsanız, söyleyin.

Bilmiyorsanız susmayı bilin.

Daha iyisi okuyun ve öğrenin.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 18, 2012, 06:51:43 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Sayın Adam bu tarz bir kişi terzi olsaydı sadece modadan bahsederdik. Konusu anlatılan kişi ve kitabın anlatış tarzındaki yaklaşımda dikkatimi çeken hususlar konusundaki fikrimi söylemek fikir paylaşmak gereksiz mi? Üslubumda benim de sevmediğim şey patavatsızlık var biraz bu konu üzerinde çalışıyorum. Konulara tarafsız uzaktan bakmayı sevdiğim için de her kesimden tepki topluyorum. Bu nedenle sosyal yaşamımda asla bu gibi konulara girmiyorum.

Anlaşılan sanal ortamda da bu konulara girmemek gerekiyor. Uzaktan seyretmek, dediğiniz gibi sadece okuyup anlamaya çalışmak  ve kafanda yaşamak gerekiyor.

Saygılarımla.

Ağustos 18, 2012, 07:18:25 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

1.Burda konu kisi bazinda Giordano Bruno etrafinda dönüyorsada, onun hayatindan bir kesit sunuyorsada asil konu O"nun verdigi savasimdir ve bilimle basta dinler olmak üzere hertürlü gericilik arasindaki savastir.

2. Kitabin kimler tarafindan yani hangi kurum tarafindan hazirlandigi bence hazirlayan insanlara saygidan dolayi bilinmesi önemli. Neden arkadaslar bunu hemen " komunizm propagandasi" olarak algiliyorlarsa anlamis degilim.

Saygilar

Ağustos 19, 2012, 12:10:23 öö
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Giordano Bruno

Bilgisizliğin azgınlığına karşı savaştım.
 İnanın ki dünya nimetleri ya da öz saygı için bu acıya katlanmıyorum, yaşamı ben de çok seviyorum; fakat inançlarım bunun üstündedir.
 Büyücüler inanç sayesinde, fizikçilerin hakikat sayesinde yaptıklarından daha fazlasını yaparlar.
 Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenince, diğerleri de yanlış gider.
 İnsanın sırf çoğunluk, çoğunlukta olduğu için, kitlelerle ya da çoğunlukla aynı şekilde düşünmek istemesi aşağılık ve düşük bir kafası olduğunun kanıtıdır. Halkın çoğunluğu ona inansın inanmasın, hakikat değişmez.

Saygılar

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 19, 2012, 08:34:43 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Önünde saygıyla eğilirim!...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 19, 2019, 09:01:23 ös
Yanıtla #18

Unutulmuyorlar, çünkü bizi sonsuza kadar kendilerine borçlu bıraktılar...

Saygılar.
Sen Özelsin

Şubat 19, 2019, 11:32:48 ös
Yanıtla #19
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu yazı fontu bana bir yerden tanıdık geldi ANARCHOSA kardeşim:)