Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Masonun maddi sorumluluğu  (Okunma sayısı 23957 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 22, 2010, 07:09:30 ös
Yanıtla #10

Sn. Merimac, uye oldugunuz derneklere tam olarak ne kadar para odediginizi ve bu paralarin nereye gittigini yazabilirmisiniz lutfen?
Spes mea in Deo est

Ocak 22, 2010, 09:05:37 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sn. Lux_e_Tenebris
2 derneğe üyeyim

1. dernek için sabit bir aidat var ama tam olarak bende bilmiyorum bunların para toplayıcı bir elemanları var düzensiz olarak size gelip para istiyor sabit bir miktar yok ne kadar verirseniz ben uzun bir süredir ankara'da değildim geçen hafta geldi 50 lira verdim bu yıl ikin 1 yada 2 kez daha gelir en fazla toplam olarak 1. dernek için yıllık harcamam maksimum 100 liradır.

2.  derneğe ise her ay düzenli olarak aylık 50 lira veriyorum yani 2. dernek için de yıllık toplam harcamam 600 liradır.

Aidatların nereye gittigi konusunda ise herhangi bir fikrim yok ayrıca merak edip araştırmıyorumda

Sn. Lux_e_Tenebris eger benim sorumda Masonlukda aidat toplanıyor bu aidat çok yüklü bir miktardır, yada bu aidat çok cüzidir gibi bir ima yok, ayrıca ben aidatın nereye harcandığı konusunda bir imada da bulunmadım sadece miktarını soruyorum ne bu idatın miktarını yorumluyorum nede akibetini merak ediyorum.

Sn. Lux_e_Tenebris ben açıkladım sıra sizde sanırım:)
Saygılar...

Ocak 22, 2010, 10:52:46 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Bu localardaki aidat mevzusu neden bu kadar çok merak ediliyor anlamıyorum ben. Locadaki üye sayısına ve aktifliğine göre değişiyor işte. Sabit değil

Ocak 22, 2010, 11:28:31 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Poyraz06 siz merak etmiyorsanız bu başlığı takip etmek zorunda değilsiniz.

Ocak 23, 2010, 09:35:59 öö
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Epeydir bu başlık altında yazılanları izliyorum. Hiç karışmayacaktım bu işe ama özellikle Sayın Merimac'ın şu son yazdığını görünce dayanamadım.

Demek bir dernek var ve bu derneğe yılda 600 TL ödenti veriliyor...

Bildiğimce mason derneklerinde böyle yüksek bir ödenti yok. Böyle bir ödenti ancak bazı lokallerin organizasyonunda söz konusu olabilir; fakat o da sadece bazılarının, hepsinin değil... Bakın o da nasıl olur: Biliyorsunuz localar toplantılarını yaptıktan sonra bir kardeş sofrası düzenler. Bu sofranın giderlerini de paylaşırlar. Ancak hiçbir yemek bugünün rakamlarıyla kişi başına 30 TL'dan aşağı düşemez. Bu nedenle kimileri bu parayı veremeyeceği için yemeğe katılmaz. Oysa her kardeşin kardeş sofrasına da katılması istenir ve beklenir. Bunun için de o lokalde çalışan locaların üyelerinin yıllık ödentisi 600 TL gibi bir düzeye çıkarılır. (Yılda ortalama 20 toplantı yaparlar.) Bunun karşılığında hiç kimseden yemek parası alınmaz. Bu durumda kardeş sofrasına katılmayanlar da yemek parasını peşinen ödeyecekleri için, işletmede bir optimizasyon sağlanır.  Olursa ancak böyle olur.

Peki masonlar Sayın Merimac'ın istediğince niçin bir rakam veremiyor. Peki; bir varsayım olarak verelim: Diyelim ki Ankara'da çalışan locaların üyeleri için yıllık ödenti 150 TL'dir. Eğer bu böyleyse, İstanbul'da çalışan locaların yıllık ödentisi en az 200 TL olmalıdır. Buna karşılık İzmir'de çalışan locaların üyelerinin yıllık ödentisi 100 TL dolayında kalır. Fakat iş Eskişehir'de çalışan locanın (bildiğim kadarıyla tek) yıllık ödentisine gelince o en azından 300 TL olur.

Dolayısıyla yıllık ödenti, gerek yere, gerek orada çalışan locaların daha doğrusu masonların sayısına bağlıdır. Bunun Masonluk ile hiçbir ilgisi, bağlantısı yoktur. Her mason lokali, localar genellikle akşamları toplandığı için akşam saat 18'e kadar bir ekonomik işletmedir. Ancak o saatten sonra işletme etkinlikleri durur ve masonik çalışmalar başlar.

Şimdi diyeceksiniz ki mason örgütleri bu kadar az ödenti ile kendilerini nasıl çevirir, işletme giderlerini nasıl karşılar? Zor!... Bunun için yöneticiler zaman zaman ödentileri artırma girişiminde bulunur. Bir dünya karşı çıkış olur. Bir denge kurmak zorundadırlar. Ödentiler işletmeye yetmeyeceği için başka kaynaklardan destek arama girişiminde bulunurlar. Bu da pek zor bir iştir çünkü derneklerin gelir kaynakları yurdumuzda yasal olarak sınırlandırılmıştır. Herkes mason derneklerini "zenginler kulübü" sanır ama siz gelin bir de oradaki yöneticilerin bu işi çekip çevirebilmek için ne gibi taklalar atmak zorunda kaldıklarını bir de onlara sorun.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 23, 2010, 01:11:28 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Sn Adam

Dediğiniz gibi Locanın bulunduu yere büyüklüğüne göre masraflarının farklı olması dolayısıyla üyeleri için aidatın locadan locaya farklılık gösterdiğini biliyorum. Ben bu soruyu sorarken; "HKEMBL için Türkiye çapında bir Mason yıllık ........ lira aidat öder" gibi bir cevap beklemedim. Ben; bir Masonun bireysel bir cevap vermesini bekledim "ben geçen yıl ...lira aidat verdim ama başka bir Mason benden fazlada vermiş azda vermiş olabilir" diye cevap bekledim ama gelmedi.
Belki localar arasında farklılıklar olmasından yanında aynı locanın üyeleri arasında da aidatın farklılık göstermesinden yada böyle maddi bir konunun hariciler ile konuşulmaması hususunda bir teamül bulunmasından dolayı cevap gelmemiştir, ben ikincisine inanıyorum teamüller bu yöndeyse saygı duymak gerek, artık bu konuyla ilgili bir şey sormayacağım.
 Saygılarımla...

Not: Bu başlığı açarken ki amacım eğer bir rakam verirseydi 2. soru olarak yada yorum olarak; "niye aidat alıyorsunuz",  "bakın ne kadar çok aidat alıyorsunuz" "ne kadar az aidat alıyorsunuz" "bu paraları nerelerde kullanıyorsunuz" vb. yorumlar yapmak değildi sadece merak amacıyla sormuştum art niyetsiz bir soruydu.

Ocak 23, 2010, 02:23:42 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Sn.Adam çok güzel bir açıklama yapmış. Bende merak ediyordum gerekli cevabı almış oldum :)

Mart 24, 2010, 09:27:20 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn uyeler ben de sn adam gıbı bu konuyu ızledım ve yazmayı dusunmedım fakat bende fazla dayanamayıp paylaşımda ulunmak ıstedim.

sn skullg nın bu başlık altındakı masonluğa maddi yonlerden bakmanın ne kadar yanlış bir yol olduğu hakkında soyledıklerı gercekten takdire şahan bir açıklamaydı. mason olmak için uğraşanlar bu erdemlı yere uye olmak aralarına gırmek ısteyenler genelede neden dir bilinmez ama hemen maddiyata gıder kendileri masonluğun içerisinde olmamalarına rağmen orayı kendilewrine uzak olduğunu dusunerek gerek maddi açıdan gerek insanlık duyguları gereksede mason olmanın kişide uyandıracağı sorumlulukları yapabılırmıyım suphesı kendısınde bu soruları sormasına sebep olabilir.

asıl mason olmak buraya gırmek ısteyenlerın nekada gırıs odeyeceğim nekadar aylık odeyeceğim bunlar dısında ne gıbı odemeler var dıye dusunmek yerıne nasıl mason olunuru nasıl mason gıbı yasanırı nasıl iyi bir ınsan olma yolunda ve nasıl aydınlığa ve bu aydınlığın yolundaki ışığa ulaşabileceğini sorgulasa aslında hiç farkedemeyeceği bir yol katetmiş olacağını dusunuyorum

saygılarımla,

Mart 26, 2010, 09:44:39 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

mason olmak icin ozbenligimizde gerekli sartlari yerine getirmeden, isigi bulmak icin caba sarf etmeden bu tur konulara takilmak bana anlamsiz geliyor. Masonlukla ilgili neredeyse hicbir konuyu arastirmadan dogrudan bu konuyla ilgilenmek bana samimiyetsiz bir davranis gibi geliyor..

Saygilar..

Mart 28, 2010, 11:24:09 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

hiramsavas

arkadaşım samimiyetimden sana ne sen kimsin ki benim samimiyetimi sorguluyosun? belki mason olmak istiyorum belki istemiyorum sana ne? bu sitenin amacı soru sormak başka bir şeye hizmet etmiyor sevmediğin konu başlığına girip yorum yazmak zorunda da değilsin ayrıca siteye kayıt olurken sitenin mason olma konusunda hiç bir şekilde referans olmayacğı belirtiliyor o yüzden dalkavukluğun icabı yok.

Not: dalkavuk yerine başka bir kelime yazacaktım ama site kuralları ne yazıkki.......:(