Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Askerlik ve Masonluk  (Okunma sayısı 29751 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 16, 2011, 09:17:23 öö
Yanıtla #20
  • Aktif Uye

Bulgaristan'daki büyük locanın acaba askeri sistemin değişmesinde bir etkisi olup olmadığı gereksiz bir merak uyandırdı bende..
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Aralık 17, 2011, 01:36:01 öö
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

Sayın agnusdai,  İngiltere, Fransa ve Amerika'daki askerlik sisteminin bizden pek farklı olduğunu zannetmiyorum. Özellikle benim sözünü ettiğim yıllar göz önüne alınırsa, çok daha fazla saçmalıklarla dolu olduklarını görebiliriz. Neticede askerlik işte. Bu konuda söyleyeceğim çok şey olabilir ama anlamsız olacağını ve o kadar da önemli olmadığını düşünüyorum.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Kasım 18, 2012, 03:46:12 ös
Yanıtla #22

Efendim İskoçya Masonluk Localarında Tarihte Asker masonların olduğu bilinmekte. Türkiye için mi bu durum söz konusu acaba... Saygılarımla...

Kasım 18, 2012, 04:29:06 ös
Yanıtla #23
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın yazbenide, bu konu üzerinden bir soru iletmeden önce yazılmış olanları dikkatle okusa ne iyi olacak. O zaman bu sorusuna gerek kalmayacak.

Gene de kısaca yanıtlayalım: Dünyanın hemen her ülkesinde mesleği askerlik olan masonlar vardır. (Bu bağlamda İskoçya'nın bir özelliğıi yoktur.) Türkiye'de de olmuştur; günümüzde de vardır.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 18, 2012, 05:48:24 ös
Yanıtla #24

Sayın Adam;

Bilgilendirme için teşekkürler efendim....

Kasım 18, 2012, 06:03:15 ös
Yanıtla #25
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Masonl olan asker vardı ama durumları sanırım farklı idi ordunun kendine has kurallarına göre herhangi bir dernek yada oluşuma üye olmasına izin verilemez.İstisnai zamanlarda olduğunu bilirim bende aşikar olan bir durum değildir.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 19, 2012, 12:01:48 öö
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bu konuda pek fazla bilgiye sahip değilim ancak sayın Adam' ın analizi için çok teşekkür ederim.Toplumumuzun büyük bir kesimi aktüaliteyi seviyor bu konuda kendime bende yenik düşüyorum çoğu zaman :( hatırlarmısınız bir dönem uzun süre İlker Başbuğ ile Cercle d'Orient ve Grand Masonlar Locası  tartışılmıştı. Ben hiçbir şekilde yadırgamıyorum üyeliklerini...

Ocak 02, 2015, 04:04:33 ös
Yanıtla #27
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu başlık yaklaşık 8 yıl önce açılmış ve Sayın ADAM başta olmak üzere birçok forum üyesi bilgilerini ve düşüncelerini paylasmışlar.

Gerçekte hassas bir konu olduğu için şu ana kadar yorum yapmakta çekimser kaldım. Fakat Sayın mbulut, farklı bir başlık altında zorunlu askerlik ile Masonluğun ilişkisini sorunca;  bu başlık altında halen aydınlanmayan noktalar olduğunu hatırladım.

Evet Sayın ADAM'ın paylaştığı gibi TSK İç Hizmet Kanunu 43. Madde aynen şöyledir:

"Madde 43 – (Değişik cümle: 13/7/2013-6496/19 md.) Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları siyasi faaliyette bulunamaz. Bundan ötürü Silahlı Kuvvetler mensuplarının siyasi parti veya derneklere girmeleri bunların siyasi faaliyetleri ile münasebette bulunmaları, her türlü siyasi gösteri, toplantı işlerine karışmaları ve bu maksatla nutuk ve beyanat vermeleri ve yazı yazmaları yasaktır.
Silahlı Kuvvetler mensupları Milli Savunma Bakanlığınca adları yayınlanan ve siyasi olmıyan cemiyetler ile spor kulüplerinin faal olmıyan üyeliklerine girebilirler. Girenler durumlarını en kısa zamanda Milli Savunma Bakanlığına bildirmeye mecburdurlar.
(Ek : 15/2/1966 - 725/1 md.; Mülga : 23/7/1999 - 4418/3 md.)
(Değişik dördüncü fıkra: 11/2/2014-6519/9 md.) Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları kendi kıta, karargâh ve kurumları içinde amatör askerî spor kulüpleri kurabilir ve bu kulüplerde faaliyette bulunabilirler. Bu kulüplerin kurulması için Genelkurmay Başkanlığının müsaadesi ile ilgili makamlara müracaat edilir. Harp ve vazife malulleri ile gaziler tarafından rehabilitasyon amacıyla kurulan spor kulüplerinin Türk Silahlı Kuvvetlerinin spor tesislerinden istifadesine Genelkurmay Başkanlığınca izin verilebilir. Amatör spor kulüplerinin kurulması, faaliyet ve denetimleri ile rehabilitasyon amacıyla kurulan spor kulüplerinin spor tesislerinden istifadesine ilişkin usul ve esaslar ile diğer hususlar yönetmelikle düzenlenir.
(Mülga: 11/2/2014-6519/9 md.)
(Ek fıkralar : 28/6/1983 - 2861/2 md.):
Silahlı Kuvvetler mensupları kanunla kurulan meslek kuruluşlarına üye olamaz ve organlarında görev alamazlar. Ancak üye olamamaları kanunlarda belirtilen diğer kayıt ve şartlara uymak kaydıyla meslekleriyle ilgili görevlerde çalışmalarına, mesleki hizmetleri yürütmelerine, yetkilerini kullanmalarına, mesleki eğitim ve öğretim yaptırmalarına, kurum amirlerinin izniyle kuruluşun bilimsel çalışmalarına katılmalarına, meslek kural ve koşullarına uymak yükümlülüklerine, haklarında disiplin cezası uygulanmasına, özel kanunların öngördüğü kayıtlarla mesleklerini serbestçe icra etmelerine, resmi veya özel bir görev almalarına engel teşkil etmez.
Belli bir meslek veya sanatın icra edilebilmesi için meslek kuruluşlarına üye olmayı zorunlu kılan kanun hükümleri Silahlı Kuvvetler mensupları hakkında uygulanmaz.
Askerlik yükümlülüğünü yerine getirmekte olan yedek subaylar ile er ve erbaşların üyelikleri, askerlik hizmetleri süresince askıda kalır. Bu hal ilgililerin aidat ödeme ve kanunlardan doğan diğer mesleki yükümlülüklerini ve haklarını ortadan kaldırmaz."

43. Maddeyi özetleyecek olursak TSK personeli, Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan derneklere, Milli Savunma Bakanlığı'na bildirmek kaydıyla üye olabilirler.

Peki bu dernekler nelerdir, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği bu dernekler arasında mıdır? Yaptığım araştırmalarda Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan bir listeye ulaşamadım (internet araştırmalarından bahsediyorum). Her ne kadar, resmi niteliği olmayan kimi sitelerde dernek isimlerine yer verilse de, resmi bir sitede bu listeyi göremedim.

Ayrıca 8 Nisan 2002'de, dönemin Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu tarafından yayınlandığı iddia edilen, TSK mensuplarının Mason Locaları'na, Rotary ve Lİons Klüpleri'ne üyeliğinin yasak olduğunu hatırlatan bir emir mevcuttur. Böyle bir emir gerçekte var mıdır yoksa benim şaibeli olarak gördüğüm bir gazete sadece Mason düşmanlığı yapmak için mi böyle bir haber yapmıştır bilinmez. Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı da bu haberle ilgili herhangi bir tekzip yayınlamamıştır.

Yukarda yazdıklarıma istinaden, TSK mensuplarının Mason olmalarının yasal olup olmadığı net değildir.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2015, 04:06:54 ös Gönderen: Caliper »
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ocak 02, 2015, 04:55:22 ös
Yanıtla #28
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İki konuyu birbirinden ayırmak gerekir.

TSK mensubu olmak ile zorunlu askerlik hizmetini yapma olgusunu aynı kefeye koyamayız.

TSK mensubu ya da devlet memurlarının mason ya da başka derneklere üye olmaları konusu, gerek TC Dernekler Kanunu gerekse birtakım kurumların kendi kanunlarıyla belirlenmiştir. Bunlar geçtiğimiz yıllarda gerek yerel düzenlemeler gerekse AB uyumu nedeniyle sık değişimlere de uğramıştır.

Sayın mbulut'un bir başka başlık altında getirdiği konu ise, -ben yanlış anlamadıysam- bir mason locasının üyesi iken askere gitmek ve bu arada askerlik ile olan ilişki bakımından değil; Masonluğun tutumu bakımından sorgulanıyordu. Aynı anda gündeme giren iki konuyu bir yandan Masonluğun içindeki ilişki, diğer yandan Masonluğun dışındaki kurumdaki durum olarak sayrı ayrı incelemek gerekir.

Gerek TC Dernekler Yasası, gerek diğer kurumların kendi yasa ve kuralları her ne olursa olsun, Türkiye’de geçmişti mesleği askerlik olan birçok masonun bulunduğunu, kimilerinin localarda önemli görevler bile aldığını, büyük üstat olan bile bulunduğunu göz ardı etmeyelim. Elbette bu olgu sadece askerler için değil, diğer devlet memurları için de geçerliydi.

Bundan 15 yıl kadar önce İngiltere’de kopan bir patırtının ardından birçok masonun localardan istifa etmesiyle sonuçlanan, bu nedenle İngiltere’de Masonluğun kan yetirmesine neden olan durumun benzeri, zaten 30 yılı aşkın bir süreden beri Türkiye’de de yaşanmaktadır. Ara sıra Türkiye’de masonların sayısının niçin yetersiz olduğu sorulur. Bunun yanıtı, yasal engel olmasa bile başta TSK mensupları olmak üzere devlet memurlarının, özellikle öğretmenlerin ve üniversite öğretim üyelerinin masonluğa girmekten kaçınmalarıdır.

Ancak kaçınmayan, Masonluğu yani özgürlüğü öncelikli tutan ve kendini çağımızın gerisinde kalmış birtakım yasaların zincirlerine bağlantısız kılan masonlar da vardır.

Bir masona yakışanı da öylesidir zaten.

Varsın bu denli yürekli olamayanlar mason olmasın!
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 02, 2015, 05:02:25 ös
Yanıtla #29
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Her iki konunun birbirinden farklı olduğunu bildiğim için, yazımı bu başlık altında paylaştım.

Ben konuya sadece yasal zeminden bakmaya çalıştım, yasal zemin izin vermese bile uygulamanın farklı olduğu aşikardır.

Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.