Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur degil de NEDEN Mason olunur?  (Okunma sayısı 6263 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 06, 2018, 06:14:56 ös
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Forumu takip edenlerin cok iyi bildigi uzere, belli zaman araliklariyla “Nasil mason olunur?” basligi gundeme gelir. Nasil oldugu degil de uyelerin neden mason olmak istedikleri(eger istiyorlarsa tabii ki:) konusunda fikirlerini merak etmekteyim. Bu konu aklinda bircok soru olan uyeler icin oldukca faydali olacaktir. Benzer konular mevcuttur. Ozetle soruyu soyle toparlayayim. Diyelim ki kapiyi buldunuz ve caldiniz. Tahkikat yapiliyor ve gorevli ustat ile bulustunuz. Size neden mason olmak istediginizi sordu. Haydi baslayalim...
« Son Düzenleme: Ekim 06, 2018, 06:50:09 ös Gönderen: Surgeus »

Ekim 06, 2018, 07:18:52 ös
Yanıtla #1
  • ÖMBL Üyesi
  • Yeni Katilimci
  • *

İlginç bir soru. Çünkü doğru tek cevabı olamaz, yanlış cevapları ise çok olabilir. Bunu da sanırım o soruşturmaya gelen görevli üstat bilecektir. Bu kadar geniş perspektif ile sorulacak soruya da muhtemelen ben “kişisel nedenlerden” diyerek cevap verirdim.
- SIC LUCEAT LUX VESTRA

Ekim 06, 2018, 10:56:24 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Gerçekten İçten istemek gerek. Dağa taşa sembollerin bazılarını kazımayı istemek gerek ,bakınca o sembole  içinin ürpermesi gerek . O topluluğun içinde huzur bulmak ve  ben buraya aitim demek gerek .
  Sonuçta istemek gerek sevmek gerek sonra kendisi arkadan gelir .Önemli olan o kapıyı çalmayı istemek gerek ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ekim 06, 2018, 11:56:46 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

iyilik yolunda olmak dürüst birilerinin var olduğuna inanmak ve  o aydınlığı görebilmek için mason olunur.masonluk o kadar kıymetli bir dernektir
SAYGILARIMLA

Ekim 07, 2018, 12:41:51 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Öncelikle '' Masonluk nedir? '' sorusunun cevabını aradığım harici forumda yaptığım araştırmalar neticesinde aklımdaki nesneleri biraz da olsa yerine oturttum.
Sürekli gelişmeyi hedef edinen, en iyi, en doğru, en akıllı, en bilgili, en erdemli,her bakımdan gelişmiş, ideal bir insan olmak için yontulan bir taş olmak istiyorum diye cevaplardım.
Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde. Mimar Sinan

Ekim 07, 2018, 03:39:25 öö
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Benim asıl merakım insan neden mason olmak ister?
Masonun adaya sorduğu sorudan önce kişi neden mason olmak ister kendi cevabını kendi bulmalı.

Kişi daha iyi insan olmak ve diğer erdemlere sahip olmak için mason olmak istiyor ise mason mak şartmidır?

Ben mason olanların asıl buna cevap vermesini yolu aydinlatmalarini isterim.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 07, 2018, 01:06:15 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Masonluk insanları iyi insan yapmak amacı gütmez. En azından hedef bu değildir. İyi insanları daha iyi yapabilir, neden olmasın. Ama Mason olmak isteyen kişilerin daha iyi olmak için mason olduklarını düşünmüyorum. Aradıkları başka birşeyler olsa gerek. Benim bu soruya cevabım aslında konu başlığında büyük harflerle yazdığım kelimede gizli. “NEDEN?”

Ekim 07, 2018, 05:16:00 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ait olma ve sahip olma ihtiyaçlarının giderilmesi, bunu yaparken de belli bir geleneğe ve disipline sahip olma arzusu insanları Masonluğa yönlendiriyor olabilir. Masonlukta hem binlerce kardeş, hem kadim bir gelenek, hem de olağanüstü bir durum söz konusu olmadığı sürece bozulmayan bir disiplin var. E tabii bir de evlendikten sonra dışarıya çıkabilmek için de bir bahane olsa gerek. Eşiniz en azından nerede olduğunuzu bilir. :)
Serius est quam cogitas.

Ekim 08, 2018, 10:07:32 öö
Yanıtla #8
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu soruya benzer bir soru yıllar önce forumda tartışılmıştı. O zamanlar bir Kardeşimin şu şekilde cevap verdiğini anımsıyorum "ışık, daha fazla ışık".

Bu cevap çok hoşuma gitmişti ve benim duygularıma tercüman olduğunu düşünmüştüm. Hangi Kardeşim yazmıştı şu an hatırlamıyorum. Kendisinin yüksek hoşgörüsüne dayanarak aynı cevabı veriyorum.

"ışık, daha fazla ışık"

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ekim 08, 2018, 02:03:22 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Karanlık ile yaşama başlayıp aydinliga doğar,sonra aydınlığın ışığına alışır karanlıktan korkarız.
Hep daha fazla ışık ihtiyacı karanlık korkusundan olabilirmi acaba?
Diye sorayim bende.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo