Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HKEMBL ve ÖMBL  (Okunma sayısı 22677 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 17, 2012, 04:35:56 ös
Yanıtla #40
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Eğer birtakım papazlar HKEBL'nı kutsamışlarsa, onlara kim ne diyebilir, kutsarlarsa kutsasınlar. O birtakım papazların adları sanları belli mi?... HKEMBL, onlara bu iyi niyetli davranışlarından ötürü teşekkür etmiş mi? Elbette konunun bir ucu ÖMBL'na uzanır. Acaba o büyük locayı hangi papazlar kutsamış, aynı papazlar mı (pek olası görünmese de) diye sorulabilir. Sonra sıra KMBL'na gelir.

Şaka bir yana, bazı olaylar ya da uygulamalar eksik bilgilerle öyle yanlış bir şekilde anlatılıyor ki, bunların ardından çözümlenemez sorunlar bile çıkabiliyor. Bu sitede bu gibi konular üzerinde yazı yazanlar, ettikleri söze çok dikkat etmeli.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 17, 2012, 04:44:53 ös
Yanıtla #41
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Konuda en calıcı yer papazların kutsaması konusu aslında nerede ise kanıta dahi gerek duyulmayacak şekilde belirgin olan bir konu şu kutsama işi,bu kadar doğmatik bir fikir kalıbından nasıl olurda papazlar masonları kutsayabilir üstelik bu kadar doğmaya karşı bir kurumu.

Valla papaz olmak ne hoş olurdu diyesim geliyor önüne geleni kutsa ,kutsayınca ne oluyorki allah önce hz.isa'ya bu yetkiyi vermiş sonra isa çarmıha gerilirken herhalde can havli ile ozaman papaz varmıydı bilmiyorum ama bari ölmeden şu kutsama yetkisini aranızda bir dağıtayım demiş.

Latife bir yana kimsenin kimseye hayrının olamayacağı bir inanç sisteminden geliyorum ben her koyun kendi bacağından asılır garantisini görsem hemen papaza koşardım bende ama o inanç yok bende.

Papazlar kutsamış olsa masonları bir başka mantıktada masonların istikametide belli olur kilise inancı,papazlarda dolayısı ile masonların üzerinde bir otorite olması gerekir.

Böyle şeyleri çok bilmem sn.adam cevap vermiş zaten benimkide sanki biraz dalga gibi oldu ama niyetim çokta öyle değildi.

sadece akıl dışı bana göre

papazlardan sonrada sırada imamlar var galiba
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 17, 2012, 06:33:04 ös
Yanıtla #42
  • Ziyaretçi

Kiymetli Ustadlar ve forum takipcileri;

Bu konu hakkindaki sahsi fikirlerimi paylasmak ve yorumlarinizi almak isterim. Oncelikle Masonluk mesleginin dunyadaki kokleri arasindaki ayrimi incelemek faydali olur, ancak konuyu o kadar derinlestirmeden, salt Masonluk ile de sinirlamadan sunlar soylenebilir. Her ezoterik kurum kendi yasalarini koyar ve bunlara da uyulmasini bekler.
       Masonluk Anderson nizamnamesi, Regius yazmalari gibi tarihsel belgelerle kurumsal olarak baslamis kabul edilmektedir. Eger siz bir kulture ait dizgeyi alir, uygulamak ister ve onlar tarafindan kabul de gormek isterseniz, cok dogaldir ki bu saman ayini gerektiriyorsa onu, papaz kutsamasi gerektiriyorsa da onu yaparsiniz. Bunun yadirganacak bir tarafi olmamali. Ya da, yok bu bizim kulturel genlerinize uymaz, kabul etmiyoruz dersiniz. O zaman da biz bu sistemin parcasiyiz diyemezsiniz. HKMBL kendi perspektifinde haklidir, OMBL de kendi perspektifinde haklidir. Ancak her iki kurum da bazi noktalarda kendi ulku ya da dizgesiyle celismektedir. Bu da cok dogaldir, zira ritueller henuz evrimini tamamlamamistir. Belki ileride bu tarz celiskiler de duzelecektir.
        Bence su noktayi gozden kacirmayalim. Gerek HKMBL, gerekse OMBL ikamesi olmayan kurumlardir. Birbiriyle catisabilen fikirlerin, toleransla, sonrasinda sarmas dolas kardesim denilerek surdurulebildigi baska bir cemiyet gosteremezsiniz. Iste bu her iki obediyansi da gerek ulkesel gerek evrensel bazda essiz bir noktada tutmaktadir.
        Sunu dusunelim. Kenya da bir grup insan biz mevlevi dergahi kurmak istiyoruz desin. Ama sema etmeyecegiz, sikke giymeyiz, tennureye girmeyiz desin. Olur mu? Olmaz. Evet bir grup olur ama o da mevlevi dergahi olmaz. Her seyi kendi gerekleri, kendi tini ve sartlari ile algilamak gerekir diye dusunuyorum.

Saygilarimla,

Aralık 17, 2012, 08:56:37 ös
Yanıtla #43
  • Ziyaretçi

Haddim olmayarak,bu konuda son kez bir yorum yapmak istiyorum..Bu konsekrasyon ile ilgili konu Vedat Yeğinsu'nun "eldivenlerimi locanın çıkışında sokağa" attım ifadesiyle gündeme gelmiş.Gündeme getiren 22.Derece'ye kadar ulaşıp daha sonraları bir takım manevi inançlarını gerekçe göstererek masonluktan ayrılan Bojidar Çipof isimli eski bir mason..Merak edenler internetten ismi yazarlarsa karşılarına çıkacaktır..Oradaki ifadede papaz  geçmiyor tam anlamıyla..Ama "bizi kutsadılar" gibi bir ifade var..tabi bu söylentiden öteye gidebilmiş mi bilemiyorum...

Sonuç olarak sitedeki masonlar belki konsekrasyonun gerçekten değişik birşey olduğunu söyleyebilirler..En azından içeriği açıklanmasa bile -ki artık açıklanmayan masonik belge kalmadı..Bu törenle ilgili bilen bildiğini paylaşmalı diye düşünüyorum..Başta da dediğim gibi haddimi aşmışsam özür dilerim.
Saygılarımla
BeyazKale

Aralık 17, 2012, 09:42:49 ös
Yanıtla #44
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. BeyazKale,

Konsekrasyon seremonisi ile ilgili merakiniz ve ilginiz cok dogal, hele ki sik sik bu terim gundeme geldigini goz onunda bulunduracak olursak. Benim ricam, bu basligin disina cikilmamasi icin konsekrasyon ile ilgili yeni bir baslik acmanizdir. O baslik altinda bildiklerimizi aktarir, tartisiriz. Fakat elbette bu seremoninin de bir Masonik rituel oldugunu unutmadan. Yani o seremonide neler yapildigini degil de anafikrini tartismak daha dogru olacaktir.

En icten sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Aralık 17, 2012, 10:18:53 ös
Yanıtla #45
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bahsedilen ifadeler beyaz Kalenin söylediği hususlar bir internet sitesindeki yazı dizisinden cikarimlar.

Pek cok yanlısı barındırıyor. O kadar cok yanlış var ki...

Konsekrasyon bir tanzim torenidir. O törende İskocya Büyük Locası görevlilerinin yani sıra TBL Büyük Görevlilerinden de görevliler vardır. Hristiyani bir görünüm var mıdır? Eh  o zaman En Muhterem Enver Egeran Ustat O torendeki gorevi sebebiyle yaptıgı konuşmada Fatiha süresini okumuştur. Belki de imamlar kutsamistir bizim Locayı :)
« Son Düzenleme: Aralık 17, 2012, 10:23:10 ös Gönderen: Noah »