Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Model United Nations  (Okunma sayısı 3620 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 06, 2011, 08:57:00 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MUN (Model United Nations)

Model Birleşmiş Devletler

Birleşmiş Milletler'in akademik bir canlandırması olan Model Birleşmiş Devletler kavramının tarihi BM tarihinden daha geriye gitmektedir. BM'nin selefi olan Milletler Cemiyeti'nin (League of Nations) 1920'lerde Amerika'da öğrenciler arasında canlandırmaları yapılmaktaydı. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra BM'nin kuruluşuyla beraber bu tip öğrenci organizasyonları kurdukları sistemi bu yeni kuruluşa uyguladılar ve böylece Model BM toplantıları doğdu.
Model BM toplantılarının amacı gençleri güncel olaylar, küreselleşme ve çok uluslu diplomasi gibi konularda bilinçlendirmektir. Bu toplantılarda öğrenciler farklı ülkelerin diplomatları rolünü üstlenerek uluslararası bir örgütün oturumlarını canlandırırlar. Katılımcılar temsil ettikleri ülke hakkında araştırma yaparak ve tartışarak, müzakereler sonucunda uluslararası sorunlara çözüm bulurlar.
Günümüzde MUN uluslararası bir akım haline gelmiş, dünyanın çeşitli yerlerinde ve yılın çeşitli zamanlarında 200'ün üzerinde MUN konferansı düzenlenmektedir. Çoğu üniversite ve kolej bu gençlik akımını yakından takip etmekte ve çok başarılı işlere imza atmaktadır.

Mart 21, 2011, 08:36:06 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bir MUN Delegesi olarak ben de tüm üyelere bu faydalı eğlenceli ve geliştirici etkinliği tavsiye ederim. En ummadığınız anlarda en ummadığınız insanlar sizleri sözleri ya da düşünceleriyle şaşırtabiliyor, asla yıkılmayan dostluklar kurulabiliyor. Ben çok sevdiğim bir dostum  ile bir MUN organizasyonunda tanışma şerefine nail oldum ve bu olay neticesinde MUN organizasyonunun şahsıma ait manevi değeri çok büyüktür..  Aramızda başka MUN delegeleri, organizatörleri var ise her birini sevgi ve saygı ile selamlıyorum..

Sevgi ve Saygılarımla..

Işık Bizlerle Olsun...
« Son Düzenleme: Mart 21, 2011, 10:42:35 ös Gönderen: Nomen est omen »
In lumine tuo, videbimus lumen....