Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: masonluk doğuştan mı gelir  (Okunma sayısı 22668 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 04, 2011, 10:50:37 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Daha önce tartışıldı sanırım ancak bu konunun tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Keza başka bir souya verilen cevabımda bu hususun bahsi geçince üyeler tarafından uyarıldım ve bu konunun bu bölümde tartışılması gereken bir konu olduğu söylendi.

Bunun üzerine burda konuyu açmak zaruretinde kalmış bulunuyorum. Geçmişte konuşuldu ise de lütfen buradan devam edelim sakıncası yoksa bilhassa masonlardan bu konudaki görüşlerini de yazmalarını talep edeceğim ancak onlar herhalde en sona kalmayı tercih edecekelrdir. Ancak yine de beklemeden katkıda bulunurlarsa sevinirim.

KONUMUZ;

Ben sonradan mason olunmadığını mason olarak doğulduğunu düşünmekteyim. Bu doğumdan kasdım mason anne babadan doğmak anlamında değil tabikii.

Bana göre masonluk bir kişilik meselesi (lütfen bunu mason olmayanlar "...vay biz kişiliksizmiyiz demek istiyorsun..." şeklinde anlamasın...)

Yanlış anlamasın diyorum zira bende mason değilim. Herhalde kendime kişiliksiz demeyeceğimden emin olabilirsiniz. 

Ancak bir çok kişilik tipi vardır mason olanlar bu tip kişilik tipine uygun insanlar arasından çıkıyor yoksa dışardakilerin kişiliksiz olması değil anlatmak istediğim.

Bu tip kişilikler hayata farklı farklı yerde de doğsalar farklı yerlerde de yaşasalar farklı dilde de konuşsalar aynı pencereden bakmayı bilen insanlar... Yani aynı kişilikte aynı yapıda olan insanlar bu da bence doğumla birlikte oturacak bir özelliktir.

Zaten bu şekilde doğmuşsanızda hayat sizi masonlarla karşılaştıracak ve ister istemez aralarına katılacaksınızdır.

Yapınız-kişiliğiniz itibarı ile masonluğa uygun değilseniz zaten kapıyı çalma sürecinde sdece kapıyı çalmakla yetineceksiniz demektir. Zira kendinizi belli edersiniz. ZAten mason olarka doğmadıysanız kapıyı çalmak için zaman dahi ayırmayacaksınızdır. (Bazı üyeler biz mason olmak istemiyoruz ama yine de buradayız ve araştırıyoruz diyeceklerdir. Ama bence bu kapıyı çalmak değildir zaten...)

Ben her zaman su akar mecrasını bulur diyenlere katılıyorum...

Doğarken su iseniz akar, akar, akar; sonunda denize kavuşursunuz....

Sizler ne düşünüyorsunuz acaba...
bekle, izle, gör, hisset, anla...

Ağustos 04, 2011, 10:59:15 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konuya nedense cevap yazılmamış. Yoksa artık düşüncelerimizi birbirimize açılamaktan çekinir mi olduk? Ya da benim düşüncem bana, seninki ise sana diyenlerden mi?
   Neyse...
   Sn. papoose
   Aslına bakarsanız ben pek size katılamayacağım.
   Ben hiçbir yetinin insana doğuştan verildiğini düşünmüyorum. Tabi bu yetilerden kastım insanın kişiliği. İnsanın insanlığı. Herkes temiz doğar. Ve temizin yanında saf. Hiçbir şey den haberi olmadan doğar insan. Nereye geldiğini bilmeden doğar insan. Önce gözlerini açar. Henüz konuşamıyordur bile. Yürüyemez. Hatta düşünemez bile. Çünkü düşünme işi kavramlarla yapılır ve henüz o insan kavramlara sahip değildir.
   Ve bu insanın doğduğu an bir şeyler olduğunu söylemek bence yanlış olur. Çünkü o henüz sadece insandır. Hatta insan olmaya hazırlanıyordu bile diyebiliriz. Kendi düşünceleri yoktur. Ona düşünceleri çevresi verir. Çevresinden duyduğu kelimeler onu düşünmeye sevkeder. Yavaş yavaş kavramlar onda yer edinmeye başladığında artık bir birey olmanın kapısını aralamıştır.
   Asıl iş burdan sonra başlar. Şimdi bazı şeyleri öğrenmesi gerekir. Elde ettiği kavramları nasıl kullanması gerektiğini bilmiyordu çünkü. Ve etrafındaki onlarca bireyi izler. "Onlar ne yapıyor?" diye sorgular. Ve sizce aralarından en doğrusunu bulup kendine uydurabilir mi? Sanmam. Belki sadece diğerlerine göre üstün gördüğü kişiyi taklit eder. Daha sonra başkasını taklit eder. Ta ki bir yere kadar. İşte o ana kadar sadece taklit ederek yaşamıştır. Düşünmeden yaşamıştır. Ve o an kazanbildiği tüm yetilerini kullanarak düşünür. "Ben neyim?" İşte biz buna insanın olgunlaşması diyoruz.
   Ama bazıları da o yetileri kazanamaz. Ve "Ben neyim" sorusunu sormak zorlarına gider. Belki akıllarına bile gelmez. Bu soruyu sadece yaşamış olduğu günlerden kazandığı yetilerle yapar. Belki kitaplar, belki ona yol gösteren kişiler, belki çıkardığı dersler. Ama bunlar olmazsa o kişi "Ben neyim?" sorusunu sormaz. Soramaz çünkü böyle bir soruyu ne duymuştur, ne görmüştür. Ne demek olduğunu bilmiyordur. Çünkü öğrenmemiştir.
   İşte... Bu soruyu soran kişiler ışığın kapısını aralarlar. Bu soruyu "Aman, neyse" diye geçiştirenlere kapanır o kapı. Merak edip, cevabın peşinden gidenlere ise o kapı daha fazla açılır, açılır, açılır... Gıcırdayarak açılmaya devam eder o kapı. Ama hiç bir zaman tam olarak açılmaz.
   Peki, bu kapı "Mason Locası"nın kapısı mıdır?
   Ne demek bu şimdi?
   Bazı insanlar bu soruyu sorarlar kendilerine. Ve insan kendini ararken masonlukla tanışıverir. Belki içlerine girer, büyük umutlarla. Kendine çok önce sorduğu bu sorunun cevabını bulabilmek için. Aramaya devam eder.
   Bazı insanlar bu soruyu sorarlar kendilerine. Ama "Mason Locası"yla hiç tanışmazlar. Ama bu asla "ışık onlara görünmez"demek olamaz. İnsan kapıyı aralamıştır. Çünkü düşünmeye, sorgulamaya ve aramaya başlamıştır. Bu kapı "Mason Locası"nın kapısı değildir bana kalırsa. Bu kapı insanın kendi evreninin kapısıdır. "Mason Locası" belki ona yardım eder. Evet, ama bu insanın "Mason Locası"yla tanışmadığı zaman o kapıyı gıcırdatmaya devam edemeyeceği anlamına gelmez. Çünkü aydınlık için aramak gerekir. Bilgiye aşk gerekir. Merak gerekir. İrade gerekir.
   Bunlar insan için yeterlidir bana kalırsa. Bir çok aydın vardır "Mason Locası"na girmemiş. Onlar "Mason Locası" üyelerinden geri miydi? Bana kalırsa çok daha ilerileri vardı. Hatta bunun için bir terim bile türetmişler.
   "Önlüksüz mason"

Dikkat ederseniz, hep "Mason Locası" diyorum. "mason" terimini kullanmıyorum.
   Sn. ADAM'ın bir yazısıydı. Malesef bulamadım. Diyordu ki Sn. ADAM, "M"ason olmakla "m"ason olmak ayrı şeylerdir. Sonuna kadar hak vermiştim o yazıyı okurken.
   Şunu söylemek istiyordu. Her "Mason Locası"'na üye olan mason olamaz. masonluk bir arama işidir, bir bilinçlenme koşusudur. Ve bunun için "Mason Locası"na hiç mi hiç ihtiyaç yoktur. Yani mason, "Mason Locası"na girip çıkarak olunmaz. mason gibi yaşayarak mason olunur.
   Sn.  papoose
   Bir mason, "Mason Locası"yla tanışmasa da masondur. Çünkü masonluk bir kişilik meselesidir.
   masonluk "Ben kimim" sorusunu sormakla başlaaaar, hiç bitmez. Önemli olansa bu soruyu soracak yetileri kazanmaktır. Daha önce de dediğim gibi... Ya çevresinden görmeli, ya kitaplardan okumalı, ya geçmişinden dersler çıkarmalı, ya da birileri ona yol göstermeli.
   masonluk ilahi bir şey değildir. Kimseye ilahi bir merci olarak sunulmaz. Aranarak bulunmalıdır.
   Aslında yazımdaki bazı fikirler sizinle paralel. Hatta belki sadece başlıklarımız uyuşmuyor.
   Bu konuya sitedeki masonların da katkıda bulunmasını isterim.
   Saygılarımla...

Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Ağustos 04, 2011, 11:18:41 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın papoose, ben de sayın MMT gibi düşünüyorum.  Bir çok yazımda Mason olmadan da Mason gibi yaşanacağını belirtmiştim. Bence şartlar çok önemli. Yaşadığınız yer, ilişkide olduğunuz insanlar, sosyal ve içtimai durumunuz , eğitiminiz gibi faktörlerin de  etmen olduğunu düşünüyorum. Yani Mason olarak doğulur tezinize katılmıyorum.
       Saygılar-sevgiler. 
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 04, 2011, 11:26:57 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn.Alşah'a bende katılıyorum Masonluk doğuştan gelmez çünkü insan zaman geçtikçe kendini geliştirmesi kendi elindedir.10 yaşında bir çocuğun yıllar sonra geriye dönüp baktığında nasıl ki kendini nasıl geliştirdiğini görmesi gibi..Masonluk doğuştan gelen birşey olsaydı masonlar localara girmek için doğduktan sonra onca sene beklemezdi.
Sayın ADAM'ın paylaştığı bir karikatürdü sanırım, karikatürde mason locasına yeni kabul edilmiş olmuş birkişi heyecanla eve gelir ve eşi ona şu soruyu yöneltir
-Sonunda Mason oldunmu?
-Evet oldum üstelik koca Loca'da tek mason benim, diğerleri "hala mason olmaya çalışıyoruz" dedi

Bence insanın  erken yaşlarda kendini geliştirebilmesi çevresindeki insanlarla çok bağlantılıdır.Belli bir yaşa geldikten sonrada kendini geliştirmesi tamamen kendisinin elindedir.Buyüzden Masonluk doğuştan gelmez.Açık ve nettir.

Omnia in numeris sita sunt/her şey sayılarda gizlidir

Ağustos 04, 2011, 11:35:03 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın papoose;

Öncelikle masonluğun doğuştan geldiğine inanmıyorum. Ancak sizin özünde anlatmak istediğinizinde aslında tam olarak doğuştan gelmesi olduğunu düşünmüyorum.

Sonuçta insan doğduktan sonra belirli evrelerden geçirerek kişiliğini oluşturmaktadır.Bu oluşuma aileden gelen kültür, çevre, sosyal etkileşimler de yön vermektedir.

Belkide şu soruyu sormak daha doğru olacaktır. Belirli bir kültür seviyesine gelmiş ve belirli bir aydınlanma seviyesine erişmiş insanlar mı mason olabilir? Sanırım belirli bir kültür seviyesini tamamlamış insanlar tam da sizin dediğiniz gibi olaylara daha farklı yaklaşacaklar ve daha farklı yorumlar getireceklerdir.

Ancak bu durum doğuştan gelmemiş bence tamamen sonradan kazanılmıştır.

Saygılarımla;

Ağustos 04, 2011, 11:54:57 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sayın hailstorm,  siz benden daha güzel ifade etmiş ve harika bir örnek vermişsiniz.Sayın ADAM'ın o karikatürü ne kadar mükemmel bir örnek değilmi.  Doğrusu bunu ben yazmak isterdim ama nasıl oldu bilmiyorum atlamışım.  Sanırım bu örneğiniz  bu konudaki  en güzel cevaptır.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 05, 2011, 01:01:33 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Saygılar
Benim anlamadığım, Mason nasıl yaşar? bu başlıkta ,Mason gibi yaşamaktan bahsetmişsiniz de, önce Mason nasıl yaşar ,herkezden farklı
olduğunu mu sanıyorsunuz ? Mason gibi yaşamak ne?  sayın Alşah
Saygılarımla

Ağustos 05, 2011, 01:11:51 öö
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

herkezden farklı
olduğunu mu sanıyorsunuz ?

Sn.Hacamat, "yaşamak" tan kastınız sadece fiziki ise eksik bir "yaşam" olur..İç dünyamız ve ruhumuzun da "yaşamak" ile ilgisi vardır..
Masonların bizden daha aydınlanmış olduklarını, daha da aydınlanmak için çaba sarfettiklerini biliyorsunuzdur..
Tabiki bu onların yaşamında fiziki yönden pekde farklı yaşamasalarda ruhani yönden bizden farklı yaşadıkları aşikardır.
Tabi biz Mason olmadığımız için, masonluğu bilmediğimizden bu soruya en güzel bir Mason arkadaşımızın cevap vereceğini düşünüyorum.

Saygılarımla

Ağustos 05, 2011, 01:34:02 öö
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Saygılar
Sayın hailstorm, birincisi burada hiç kimse sizin arkadaşınız değil. ''Mason üyeler'' demeniz daha güzel olur uslup açısından.
Ruhsal yaşam anlatılmaz yaşanır sayın hailstorm, nasıl anlatmalarını beklersiniz? Ben bu başlıkta bahsettiğiniz Mason gibi yaşamak nasıl olduğunu
bilmeden '' Mason olmadanda Mason gibi yaşanır'' cümlesine takıldım. O nasıl oluyor? Mevzu bu...
Saygılarımla

Ağustos 05, 2011, 01:51:00 öö
Yanıtla #9
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Hacamat türkçe çok zengin bir dildir.Dolayısıyla " bu soruya en güzel bir Mason arkadaşımızın cevap vereceğini düşünüyorum " cümlesinde kullanmış olduğum "arkadaşımızın" kelimesinin tamamen mecazi olduğu sizde takdir edersinizki ortadadır.Ama tabikide sizin daha rahat anlayabileceğiniz şekilde yazmam daha uygun olurdu haklısınız.

Sorunuzun cevabına Ruhsal yaşamı anlatılmasından bahsetmedim zaten benim söylemek istediğim "Mason üyeler" in  bizden daha farklı yaşadıklarını gene "Mason Üyeler" daha güzel açıklayacaktır..Yalnız burda belirtmek istediğim "nasıl" yaşadıkları değil "neden" farklı yaşadıklarıdır..

"Mason olmadanda mason gibi yaşanır" gibi bir cümle yazdığımı hatırlamıyorum fakat bunu yazan üye sanırım mason olmak için gereken prensiplere uygun yaşayan kişilik özelliğini tasvir etmiş.
« Son Düzenleme: Ağustos 05, 2011, 01:54:07 öö Gönderen: hailstorm »