Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ulu mimar ve tasarım  (Okunma sayısı 4445 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 15, 2012, 11:45:38 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

öncelikle bu konu üzerine düşünmem ve konuyu açma sebebim üniversitede aldığım mimari tasarım ve teknoloji dersinde hocamın tasarım nedir ne değildir ile ilgili istediği yazıdır.

tasarım bence en kısa anlamı ile; mana ve düşüncenin biçime kavuşturulması sürecidir.
neden mana ve düşünce?
evren: ulu mimarın bana göre muhteşem bir tasarımıdır ve bu tasarımda görebilene bir o kadar muhteşem bir mana vardır.
bunu basit olarak örneklemek gerekirse, bir ağaca bir çiçeğe baktığımızda gönlümüzde vuku bulan o  güzel duyguları hissetmemizdir.
bu sebepten ötürü tasarımda,( tabi ki tasarımın temel ilkeleri ile beraber işlevi, faydası, ergonomisi ile birlikte) mana olmazsa olmazdır.
bugün birçoğumuz istediğimizde 4 ayaklı bir masa yapabilir, ancak bunların hepsi tabi ki bir tasarım olamaz. baktığımızda kullandığımızda bize masadan ötede bir mana bir düşünce sunuyorsa bu muhteşem bir sürecin ürünüdür.
sanatta da fikirlerim bu yöndedir. günümüze kadar belki milyonlarca kadının sureti tablolara çizilmiştir, ancak bir tek mona lisa vardır, bir tek mona lisa da mana vardır.

saygılarımla..
deus meum que jus

Nisan 17, 2012, 02:53:48 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Tasarım denince aklıma gelen lik cümleyi sizinle paylaşmak istedim,
Tasarım: tasarlayıcının hayallerinin gerçeklik ile traşlanmasından sonra ortaya çıkan üründür.
Saygılarımla

Nisan 17, 2012, 04:36:35 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Alıntı
ancak bir tek mona lisa vardır, bir tek mona lisa da mana vardır.

Evet bir tek mona lisa vardir ve onuda yaratan bir insandir.

Ha ulu mimarmi? Bu dünyadaki insanlarin isine karismasinda, uzayda ne yapiyorsa yapsin.
Burda insan oglu denilen yaratik kendi kendisine yetiyor, gecmiste nice mona lisa"lar yaratti ve gelecekte nice mona lisa"lar yaratacak.

Saygilar

Nisan 17, 2012, 05:23:02 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Tij'in bu Modna Lisa sözü üzerine, buraya, foruma biraz Mona Lisa resmi yerleştirmek uygun düşebilir.

Ancak acaba Sayın Tij nasıl bir Monas Lisa'dan söz ediyor? Bilemem.

Ancakt ondran rica ederim, forumun bu bölümünde ve bu başlık altında değil de o Mona Lisa hangi bölüme daha yaraşır ise kendi Mona Lisa rismini oraya yerleştirsin; sonra birkaç tane de ben yerleştireyim.

Belki ondan sonra yine bu başlığa döner, Mimarlık sanatı bakımından ulu mimarın işlevini irdeleriz.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 18, 2012, 12:49:37 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mimarlıkta ve diğer sanat dallarında Ulu Mimar'ın etkisi yadsınamaz. Çünkü sanatçılar ilhamını doğadan alır ve doğada Ulu Mimar'ın eseridir.

Nisan 19, 2012, 09:01:58 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Mimaride doğadan alınan ilhamın olduğunu pek düşünmüyorum. Belki doğallığı yansıtmak için bir çaba var ama ilhamdan çok etkileşim diyebilirim.

Nisan 21, 2012, 08:49:00 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sayın tij
ben kesinlikle yazdığım yazıda Ulu mimarın tasarım sürecini anladığımı bildiğimi ifade etmiyorum, sadece insanın yaptığı tasarımın manasını tartışabilmek için (belki yanlıştır) bir örnek olarak sundum, yoksa burada amacım Ulu mimarın tasarımlarını tartışarak taassub içerisine girmek değildir, ki böyle bir tartışma olacaksa da benim yapabileceğim sadece sathilik olur.

sayın ARCHITECT dediğinizin dışında, tasarım nedir? neye tasarım deriz, demeliyiz gibi soruları cevaplandırmak lazım. bunlarla beraber tasarımı etkileyen faktörleri (din, siyaset, felsefe, yaşam tarzı, doğa koşulları vb.) konuşmak isterim.

ve tabi ki hür irade ve aklın yarattığı benim için tasarım olmakla beraber, tasarımda aklımızı kalemimizi nasıl hür tutabiliriz, akımlara kapılıp (ki bunu kötü birşey olarak söylemiyorum, bir akıma mensup olup orjinalliğinizide koruyabilirsiniz. )  bir yer mi edineceğiz yoksa tasarımlarımızda kendi hür düşüncelerimiz mi (sokaktaki insanın cansız gördüğü ancak bir mana taşıyan) nesnelerde vuku bulacak. bunları da konuşmak isterim.

sayın walec doğa ile anlatmak istediğim düşünce; çevre, yani var olan herşey, insan yaşadığı çevreden doğadan ilham alması doğayı ve çevreyi nasıl gördüğü ile alakalıdır. bu yüzden doğadan ne anladığımız çok önemlidir. nesye objeye sokrates gibi mi eflatun gibi mi yaklaşıyoruz, nasıl bir tavır alıyoruz bunları konuşmak tasarımı tam manası ile anlamamıza bir nebze yardımcı olabilir.

teşekkürler...
saygılarımla...
deus meum que jus