Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlardan Şok "Mason" Tanımı  (Okunma sayısı 12530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 01, 2013, 08:26:14 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Masonlardan Şok "Mason" Tanımı
Masonların internet sitesindeki yeni mason tanımı çok tartışılacağa benziyor.
Masonlardan Şok "Mason" Tanımı

01 Ağustos 2013 Perşembe 15:45
 Kendi sitelerindeki mason ve masonluk tarifine bile şaşıran masonlar, tanımda geçen ‘bir kötülük ya da şeytanlık yapma işi ve bu işi sık sık yapan kişilerin topluluğu veya dinsizlik’ ifadelerine bir açıklama getiremiyor.
Mason kimdir size göre? ‘Türkçedeki mecazi anlamı bakımından, dinsiz ve tanrıtanımaz, kötü insan’ mıdır? Peki ya masonluk? O da ‘Mecazi anlamda olmak üzere; bir kötülük ya da şeytanlık yapma işi ve bu işi sık sık yapan kişilerin topluluğu veya dinsizlik’ demektir. Kime göre? Masonların kendi tanımlamalarına göre. Türkiye’deki iki mason locasından biri olan Özgür Masonlar Büyük Locası’nın tanımına göre bu böyledir. Evet, şaşırtıcı değil mi?

Masonluk, üzerindeki sır perdesi kalkmadıkça tartışılmaya devam edilecek. Bugün bile gerek Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası veya Özgür Masonlar Büyük Locası üyeleri ile telefonda konuştuğunuzda isim bahşetmiyorlar, bu gizlilik gerekçesi ile. Hatta Salih Evcilerli, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nda büyük üstad olduğu zaman bir husus hakkında telefonla konuşmak istemiş, ‘bir muhabir nasıl büyük üstadı arar’ imasıyla bize cevap bile vermemişti. Bu sefer merakımızı artıran, bizzat Özgür Masonlar Büyük Locası’nın kendi internet sitesinde yayımlamış olduğu mason sözlüğünde yer alan üstteki mason ve masonluk tanımı.

Bilindiği gibi Batı’da bolca örnekleri olmasına rağmen Türk masonlarının sözlük hazırlama ve yayınlama konusunda elleri pek yatkın değil. Bunun istisnası ve ilk örneğini Türkiye Büyük Locası Büyük Daimi Heyeti’nin 4 Ağustos 1965 tarih ve 1937 numaralı izniyle Antoine Zoletti’nin hazırladığı Masonik Sözlük oluşturur. Zoletti de bu durumu “Her dilde mükemmel benzeri bulunduğu halde bizde olmayan bu sözlüğü sizler için derledim” diyerek sunuşta dile getirmiş.

Bulabildiğimiz bir başka masonik sözlük 1 Eylül 1977 tarihli. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Ankara Vadisi’nin Uyanış Locası tarafından Bir Çırağın El Kitabı olarak üyelerinin hizmetine sunulmuş. Tam adı da Masonik Terimler Sözlüğü. Her ikisinde de mason ve masonluk tanımı vardır; ama bilinen tanımlardır bunlar.

Daha çok harici, yani masonik sözlüğe göre masonluk topluluğuna dahil olmayan yabancıların yapabileceği yukarıdaki tanımla ilk defa karşılaşıyorduk. Bunca yıldır mason ve masonluğu ‘insanlığın barış ve mutluluğu için çalışanlar’ vs. şeklinde tanımlarken mecazi de olsa bu tanım nereden çıkmıştı?

Türkiye’de İngiliz ekolüne yakın duran Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası ile Fransız ekolünü benimsemiş Özgür Masonlar Büyük Locası masonlarının bir araya geldiği iki loca var. İkincisi, Adalet Partisi başkanlığına aday olan Süleyman Demirel’e üye olmasına rağmen ‘mason değildir’ belgesi verilmesi üzerine ortaya çıkmıştı. Önce, mason sözlüğünü yayımlayıp bu tanımlara mason-mahfili.org.tr resmi sitesinde yer veren Özgür Masonlar Büyük Locası’na ulaşmak istedik. İlk aradığımızda ‘yetkili kimsenin olmadığı’ cevabını aldık. Bir hafta sonra dedikleri saatte aradığımızda yine yetkili kimse bulunmadığı cevabı üzerine, söz hakkı anlamında üzerimize düşeni yaptığımızı, kendilerinin yardımcı olmadığını söyledik. Tam o anda bir yetkili beliriverdi telefonun ucunda. Konuştuğumuz kişi sadece ‘yetkili’ idi. İsim verme konusunda ‘gizlilik’ devam ediyordu. Yetkili, “Evet, masonik sözlük yayınlarımızdan biridir” dedikten sonra masonluk hakkındaki üç tanımlamadan biri olan “Mecazi anlamda olmak üzere; bir kötülük ya da şeytanlık yapma işi ve bu işi sık sık yapan kişilerin topluluğu veya dinsizlik.” tanımlamasının izahını sorduk kendisine. ‘Yetkili’ de şaşırmıştı ki, “Öyle bir tanımlama olmaması lazım.” cevabını vermekle yetindi, “Bir bakayım internet sitesine” de diyerek. Üyelerinin bu tanıma tepkisini öğrenmek istiyorduk açıkçası. Aldığımız cevap şu oldu: “Onu üyelerimize soracaksınız ve tabi bana sormayacaksınız.”

-Sizleri burası dernek merkezi diye aradık zaten.

Dernek merkezi burası, ben de yetkiliyim. Ama çok merak ediyorsanız dernekler masasında bizim tüzüğümüz var, hepsi orada yazılıdır.

-Tamam da bu tanımı siz kendi inisiyatifinizle koymuşsunuz oraya.

Dediğiniz tanımı bilemiyorum, bakmam lazım.

Yetkili, Taksim’deki Gezi olayları sebebiyle kapının önünün polis dolu olduğunu, bu durumda sorularımıza sağlıklı bir cevap veremeyeceğini söyleyerek telefonu kapattı.

İkinci adresimiz Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası oldu. Telefonumuza çıkan da ismini açıklamak istemeyen bir ‘yetkili’ olarak kalmak istediğini söyledi. Israr edince de “Bir gün öğreneceksiniz” demekle yetindi. 1999’daki medyaya açılma çalışmalarından sonra sanki masonlar biraz içe kapanmaya başlamıştı. Basit mevzularda bile cevap almak zorlaşıyordu. Aynı yetkili, bu durumun “Bizim bazı masonik jargonlarımız var. Bu jargonlarla konuştuğumuz zaman kendi iç samimi açıklamalarımız basında yanlış değerlendiriliyor.” endişesinden kaynaklandığını söyledi. Aynı tanımı kendisine de hatırlatıp cevabını almak istedik: “Masonluk dışarda nasıl değerlendiriliyor diye yapılan bir şeydir, yoksa masonluğun tarifinde asla ve asla öyle bir şey yoktur. Masonluk bütün dünya insanları ile birlikte barışı hedefleyen, herkese ‘kardeşim’ diyerek iyi insanların birlikte oluşturduğu toplumdur. Kalkış noktası insan, varış noktası insan olan bir ahlaki değerlendirme kuruluşudur. Yoksa o tanımlarla bir ilgisi yok.”

-Zaten çok fazla sözlük yayımlamıyorsunuz. Bu tanımı sizin de kardeş kuruluşunuz diyebileceğimiz bir kuruluş yapmış.

Bizim o grupla zaten hiçbir, örgütsel demeyeyim de masonik anlamda bir bağlantımız yok. Biz kardeş bile demiyoruz birbirimize.

-Eyvah! Ama ‘Kardeş olarak yola çıktık’ diyorsunuz, insanlık için?

Kurumsal anlamda bir kardeşlik ilişkimiz yok. Ama bütün insanlar birbirleri ile kardeştir. Dolayısıyla o sözlükteki ifadeyi ben de sizinle beraber ilk defa duyuyorum. Belki bir hoşluk olsun diye yazılmıştır, belki de bizi böyle tanıyorlar ya da bizi böyle anlatıyorlar diye… Ama bizim o sözlükten hiç haberimiz olmadığı gibi onların da kendi aralarında hangi amaçla sözlüğe bunu koyduklarını inanın biz de bilmiyoruz.

Bu yeni mason ve masonluk tanımı karşısında yetkilisi diyebileceğimiz mason mahfillerinden yeterli bilgi alamayınca bu hususlarda pek çok kitaba imza atmış gazeteci ve tarihçi araştırmacı kimliği ile bilinen Orhan Koloğlu’na ulaştık. Koloğlu, masonluk üzerine dünyanın çeşitli ülkelerdeki arşivlerde bilgi-belge topladığını, Türkiye’deki mason kuruluşlarının da kapılarını kendisine açtığını ama ritüellerden ziyade masonluğun İslam dünyasına girişi ve sömürgeci oyunu üzerinde çalışmalar yaptığını hatırlattı. Böyle bir tanıma hiç rastlamadığını ekleyen Koloğlu, “Böyle bir şey bana biraz garip geldi. Söyleyecek bir şey bulamıyorum.” demekle yetindi. Anlaşılan bu tanım onu da şaşırtmıştı. Masonluğun tekrar içine döndüğünü söyleyen Koloğlu, masonik düzenin başka bir ayağına dikkatlerimizi çekti. Amerikalı James Wasserman’ın Masonik Washington’un Sırları kitabının kendisine yeni bir pencere açtığını, ABD’nin bir İngiliz kolonisi olduğu çağda masonluğun oraya sömürgeci mantıkla getirildiğini söyledi.

Koloğlu, masonluğun İslam dünyasına bu maksatla girdiğini daha önce kitaplarında anlatmıştı ama Amerika’ya da bu amaçla nüfuz etmiş olması onu şaşırtmıştı:  “Bugün masonluğun en yaygın olduğu ülke Amerika. Öyle olduğu halde masonluk tarihini yazan Amerikalı ‘Masonluk Amerika’ya sömürgeciler tarafından sömürgecilik için getirilmiştir’ diyor, İngilizleri suçluyor. O Amerikalının kitabında ben bunları görünce aklım başımdan gitti. Yani güya biliyor geçiniyordum ve ayıptır söylemesi bütün İtalyan, Fransız, İngiliz mason arşivlerinde çalıştım. Ama tabi her şeye ulaştığımı da söylemek mümkün değil. Çok şey öğrendim ama o kadar.” Koloğlu, iki yıl önce çıkardığı İslam Aleminde Masonluk kitabını bu bilgi üzerine kaleme alır: “Bunları mesela bilmiyordum. Humeyni’ye kadar 23 tane İranlı başbakan masonmuş. Türkiye’de çıksa çıksa 3 tanesi ancak mason çıkar. Humeyni ile masonluk tamamen yasaklanıyor. O kitabı görünce masonluğun İslam coğrafyasına sömürge için geldiğini anladım. Benim kitaplarımda Osmanlı’ya sömürgecilik için geldiği kaydı vardı. Ama şaşırdım, İslam dünyasında o kadar yaygın olduğunu bilmiyordum ve Amerika’ya sömürgecilik için girdiğini yeni öğrendim. Biliyorsunuz Amerikan cumhuriyeti kurulmadan önce İngiliz ve Fransızlar arasında paylaşılmış bir ülke. İngilizler oraya masonluğu, kendilerine bağlı tutmak için getiriyorlar.”

Sömürgeci zihniyetler bunda başarı da sağlıyor anlaşılan. Onu da masonluğun aslında bir üst derece kuruluşu olan Türkiye Fikir ve Kültür Derneği’nin Bülten isimli yayınında yer almış, ABD’deki Hakim Büyük Amir Crowles’in önce Atatürk’e yazdığı fakat göndermediği, cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra İsmet İnönü’ye yazdığı mektuptan anlıyoruz. Arşivlerinin 115. sıra numarasında muhafaza edildiği notu düşülen 18 Mart 1939’da kaleme alınan İngilizce mektupta Crowles, Türkiye’de yasaklanmış masonluk hakkında İnönü’ye düşüncelerini aktarırken, o tarihte Amerika’da 20 bin değişik masonik grupta çalışan 3 milyon civarında mason bulunduğunu anlatıyor.  Hayatta veya ölmüş milyonlarca mason arasında sadece birinin hıyanetten hüküm giydiğini de hatırlatan Crowles, İnönü’ye yazdığı mektubunda, Mısır’da ziyarette iken Atatürk’ün kendisini davet ettiğini, ancak vakit bulamadığı için gelemediğini, buna mukabil Amerika’da Türkiye lehine övücü neşriyatta bulunduğunu anlatıyor. Ve Türkiye’de masonik faaliyetlerin durdurulmasından sonra övücü neşriyatın yapılmadığını, bunun sonucunun da ‘Müthiş Türk’ tabirinin artık duyulmaması ve yazılmaması olduğunu belirtiyor. Crowles, masonların yaptıklarının iyilik olduğunu da anlattıktan sonra mektubunu, İnönü’ye, “Türkiye’deki kardeşlerimiz, masonik faaliyetlerine yeniden başlamayı istemektedirler, ben de onlara yardımcı olmak içindir ki, size müracaat etmekteyim.” diyerek bitiriyor.

http://www.habervaktim.com/haber/337338/masonlardan-sok-mason-tanimi.html
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 01, 2013, 09:28:33 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Üyeler

Öncelikle o tanım yeni falan değildir. Nerden mi biliyorum. Teknoloji yalan söylemez. Bu tanımı görünce hemen internette araştırma yapayım dedim. Bir internet sitesi var bunun ismi

http://www.archive.org/

Bu gezegende arama motoru botlarının uğradığı ne kadar internet sitesi varsa hepsini düzenli olarak arşivleyen bir internet sitesi.

htttp://www.mason-mahfili.org.tr/ nin site geçmişine bir bakmak için burdan kontrole başladım. Ki bunu sizlerde yapabilirsiniz.

Buna göre

1 - Masonik sözlük o internet sitesinde 29 Eylül 2011'den beri var ve o tanımda buna dahil.
2 - 1999 yılından beri arşivlenmiş o internet sitesi 4 kez tasarım olarak revizyona uğramış.

Şimdide benim soruma geleyim. Yaklaşık 2 yıldır orda duran tanım neden şimdi ortaya çıktı acaba ??

Ayrıca birşey daha dikkatimi çekti. Genelde telefona sekreterya bakar. Bir sekreterden bu tarz konularda sınırlı bilgi alınabilir ki konu masonluk...

Saygılarımla,
Concordia Res Parvae Crescunt

Ağustos 01, 2013, 09:44:25 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın başdanışman hedef gösterdi ya.... Durumdan vazife çıkaran herkes iş başına....
Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ağustos 01, 2013, 09:48:02 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bizim forumun sözlügünde de Mason için "Türkçe'deki mecazi anlami bakimindan dinsiz ve Tanri tanimaz kimse, kötü insan" yaziyor fakat Masonluk taniminda ÖMBL sözlügünde yazan o tanim yazmiyor. Demek ki, ÖMBL sitesinde ya o tanim silinmeli, ya da basina "Türkçedeki mecazi anlami bakimindan" seklinde bir ifade eklenmeli.

« Son Düzenleme: Ağustos 01, 2013, 10:00:59 ös Gönderen: Spock »
Live long and prosper.

Ağustos 01, 2013, 09:59:03 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bizim forumun sözlügünde de "Türkçe'deki mecazi anlami bakimindan dinsiz ve Tanri tanimaz kimse, kötü insan" yaziyor.

yanlış maddeye bakmışsınız sn.spock

bizim forumdaki bölümde oda şudur

Masonluk
1.   Duvarcılık ya da yapıcılık.
2.   Tüm insanlar arasında gerçek bir adaletin kurulmasını, insanlar arasında ayırım güdülmemesini, “kardeşlik” terimiyle dile getirilebilecek ölçüde yakınlık ve sevgi sağlanmasını, her bireyin ve her toplumun sürekli barış ve mutluluk içinde esenlikle yaşamasının gerçekleştirilmesini, bireylerin ve insanlığın özgürce evrim doğrultusunda ilerlemelerini amaçlayan; bunun için kendine özgü ezoterik bir yöntemle çalışmalar yapan topluluk ve bu topululuğun ilkeleriyle çalışma sisteminin tümü.

sadece bu kadar bilgi var ömbl de ise devamı var masonik sözlük farklı değil sadece bizim forumda alt kısmı konmamış.O alt kısımda geçiyor bu terim.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 01, 2013, 10:05:22 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ilk defa Tapa talk ile yazmaya çalistigimdan elime yüzüme bulastirdim Sn. Karahan. Neyse bir önceki mesajimi edit ettim.
Live long and prosper.

Ağustos 01, 2013, 10:13:21 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Spock metin aslında aynı sadece devamı burada yazılmamış alt bölüme bakarsanız görürsünüz 3.bölüm ile başlayan kısım orada geçiyor.

EDMUND BURKE

Ağustos 01, 2013, 10:40:54 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bahsi geçen haber sitesinin amacına dair,kendilerinin gündemi uzunca bir süre meşgul eden bir konu üzerinde yaptıkları açıklamayı paylaşmak istiyorum.Keşke başka konularda da bu kadar dikkatli ve hassas olabilselerdi.

"Eyvah,hani kardeştiniz?" tarzı dalga geçmek için yapılan beyanlardan ziyade keşke önce ahlak kavramını sindirebilselerdi ama gördüm ve görüyorum ki olmamış.

Sadece bir bölümünü paylaşacağım bu yazının devamını ilgili linkte okuyabilirsiniz yanısıra haber sitesinin güncel olaylara bakışını da takdirinize sunarım.

Saygılarımla.

Bakın haber başlığında ne yanlışa sahip çıkan ne de komploya boyun eğen(Bu arada komploya boyun eğmezler ama kısa bir süre önce ekşi sözlük'ün sahibini yahudi olmakla "suçluyorlardı")ilgili site:

"Şu ana kadar Hüseyin Üzmez aleyhine delil olarak küçük kızın karakol beyanlarından başka bir bilgi yoktur. Bu kız da; “adı kötüye çıkmış bir kadın”la dolaştığı için, olaydan iki gün önce babasından “dayak” yiyen ve bu sebeple karakolluk olan bir kızdır. Dolayısıyla o kızın beyanlarının ne derece sıhhatli olduğu şüphelidir"

http://www.habervaktim.com/haber/18117/ne-yanlisa-sahip-cikar-ne-de-komploya-boyun-egeriz.html
Memento Mori

Ağustos 01, 2013, 11:50:21 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Haber tamamen yanlı ve saptırılmış. Hatta haber demeye bin şahit ister.

Bazen, bu tarz olaylar karşısında kendi kendime '''Bu kadar objektif olunmasına gerek var mı?'' diye soruyorum.

Keşke internet sitesinde tanım yaparken bu kadar objektif olunmasaydı.Veyahut Türkiye şartları iyi analiz edilip  mecazi kelimesi yerine ''yobaz, dar kafalı, düşüncesiz, empati yoksunu, çıkarcı, tuzakçı'' sözcükleri bir arada kullanılıp bir tanımlama yapılsaydı.

Saygılar
Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Ağustos 01, 2013, 11:58:46 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Gazetecilerin ve medyanın manipülasyon gücünü anlatan şu fıkra geldi aklıma:

Papa, New York'a gider, daha uçağın kapısından inerken gazeteciler soru yağmuruna baslar. Bu sırada cin gazetecilerden birisi "genelevi de ziyaret edecek misiniz?" diye sorar, Papa'nın yanıtı ise yine soru olur: "New York'ta genelev var mı?". Ertesi günkü gazetelerin manşetinde "Papa iner inmez sordu: New York'ta genelev var mı?"

Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.