Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Halihazırda Anladığım Masonluk  (Okunma sayısı 2128 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 28, 2017, 01:41:00 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Foruma yeni üye olmuş biri olarak anladığım ya da düşündüğüm masonluğu elimden geldiğince yazmak istiyorum.

Temel olarak anladığım masonluğun bireyin kişisel gelişimini önemseyen bir oluşum olmasıdır. Kişisel gelişimin içinde salt bilgi ya da kültür yoktur. İyi insan olmanın gereği ne ise onu yerine getirmektedir. Örneğin; ahlaklı olmak, hem çevresince ahlaklı biri olarak tanınmak hem de özünde ahlak sahibi birey olmak. Yardımsever olmalı ayrıca. İnsanlara sadece insan oldukları için yardım edebilmeli bireyler. Kişisel gelişimin içinde çalışkanlık da olduğunu düşünüyorum. Bu çalışkanlık kavramı da sadece  herhangi bir sınava odaklı olarak algılanmamalıdır. Yaptığımız işte, emek verdiğimiz herhangi bir görevde çalışkan olmalıyız ki insanlara örnek olabilelim.
Masonluk karşısında nötrüm. Kamuoyundaki pek çok önyargıyla öğrenmeye çalışıyorum masonluğun ne olduğunu. Ancak şimdiye kadar öğrenebildiklerim ya da benim anladığım kadarıyla söyleyebileceklerim temel olarak bunlar. Umarım ilerleyen dönemlerde daha çok şeyler öğrenebilir ve daha aydınlatıcı bilgilerle bu başlığın altında konu açabilirim.

Herkese saygılar sunarım... 

Nisan 28, 2017, 03:29:53 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bir Harici olarak nokta kadar bilgim yok ...

Saygılar

İyi olmaksa bende iyiyim ama yetmiyor ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 28, 2017, 04:08:41 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ANARCHOSA  ve Sayın NOSAM33,

Cevaplarınız, yorumlarınız için teşekkür ederim.

Nisan 28, 2017, 04:14:19 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluk karşısında nötrüm. Kamuoyundaki pek çok önyargıyla öğrenmeye çalışıyorum masonluğun ne olduğunu. Demissiniz

Sayin Hakikat umarim masonluk hakikatini hiçbir şeyin etkisi altinda kalmadan bulabilirisiniz.

Gerçekten güzel bir noktaya değinmişsiniz haricilerin masonluğu öğrenme yolunda aşmalari gereken en büyük sorun bu. Ki zaten gerçekler bu sorunlarin hemen ardinda gizli.

Bu sebeple lütfen yilmadan, dağa tirmanamiyorsaniz etrafindan dolaşin ve tepenin ardindaki gerçeklerle ancak azmedip aradikça bulabilirsiniz

Saygilarimla
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes