Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Shrine Masonic Temple (İslam ağırlıklı Rit)  (Okunma sayısı 2221 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 12, 2017, 12:19:01 öö

Shrine Masonic Tempel ile   (İslam ağırlıkli rit)  ilgili bilgi edinmek istedim.Wikipedide kisa bir bilgi ve genel bir video paylaşmak istedim.Video paylaşımını izlerken biraz garip geldi.Ama farkli bir rit.Videoyu izlemenizi tavsiye ederim.Saygilarimla.                                Shrine (İslam ağırlıklı Rit)   Düzenle

Masonlukta Skoç Riti, York Riti gibi bir de Shrine mevcuttur. Shrine`ı diğer Ritlerden ayıran öncelikli özelliği, İslami bazlı olması ve Osmanlı İmparatorluğu'ndan birçok alıntılarının bulunmasıdır. 2 Üstad Mason`un bir Mısır ziyaretinde oranin kültürü, dini, dili ve tarihinden etkilenmesi ile bu Riti kurmaya karar vermesi sonucunda, Shrine (resmi olarak) 1870'de kurulmuştur.. Muntazam Masonluğun öncelikle Amerikada bulunan en önemli Ritlerinden biridir.

Shrine`ın bazı özellikleri:

1- Üst yönetim kuruluna Divan denir.

2- Üyeler, toplantılarında ve halka açık olarak düzenledikleri faaliyetlerde Fes takarlar. Fesin ön kısmında genellikle bağlı olduğu Loca ismi yazar.

3- Localarının isimleri genellikle İslami ağırlıklıdır. Al-Koran, Al-Kader, Nur, Medinah vb.

4- Öğretiler, Osmanlı ve İslam kaynaklı olup, tasavvufi bilgiye önem verirler.

5- Çocuk hastaneleri yaptırırlar. Bu hastaneler öncelikle yanmış ve yanık hastalıkları olan çocuklara hizmet verir. Verilen hiçbir hizmetten ücret alınmaz. Hastaneye gelen bütün çocuklar ücretsiz olarak tedavi edilir.

6- Shrinerlar genellikle kendileri de, kendi yaptırdıkları hastanelerde çalışırlar. Bu çalismaların karşılığında hiçbir ücret almazlar. Gönüllü olarak çalışırlar.

7- Hastanedeki çocukları yine kendileri eğlendirirler. Partiler düzenlerler. Müzikler çalarlar. Palyaço kıyafetleri giyerler. Çocuk arabalarına, uçaklarina binerler.

8- Yakin geçmişe kadar bütün Shrinerlar en az 32. Derece İskoç Riti Masonlarından oluşurdu. Ancak birkaç yıl önce bu kural Üstad Mason olmanın yeterli görülmesi ile değiştirildi. Bu kuralın yakın tarihte değişmesi nedeni ile, halen Shrinerlarin çoğunluğu, ileri yastaki Muntazam Mason Kardeşlerden oluşmaktadir.

9- Derece sistemi yoktur. Shrinelığa törenle alinirsiniz. Giriş Ritüelinden sonra herkes aynı derecede birer Shrine Kardeşi (Shriner)`dir........... Kaynak;https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Shrine_(İslam_agirlikli_Rit).   
« Son Düzenleme: Eylül 12, 2017, 12:21:33 öö Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Eylül 12, 2017, 12:20:54 öö
Yanıtla #1

1_)     https://youtu.be/6wDBauwD7xI.                                                                   
       islam, Masons ,Shriners,and Amerikan History.                                       
      2-)        https://youtu.be/H2wg4EKSxeA                     
« Son Düzenleme: Eylül 12, 2017, 12:34:30 öö Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Eylül 12, 2017, 08:07:59 öö
Yanıtla #2

Sayin @MASON ,Sayin @Spock,Sayin @38, Sayin @ANARCHOSA Masonlar Shrine Masonlar'a bakış açısı nasıl? Shriners'lerle ilgili cok bilgi günümüzde hakim değil.Rituelleri nasil? Açıkçası kendimi videoyu izlerken Arabistan ve Mısır'da hisettim.Oluşum olarak ABDde bürokratik on planda olan yöneticilerde Shrine uye olduklarını okumuştum.Neden bu yolda ayrima gidip bu Riti oluşumuna sebebiyet verilmiş.İslami bir olgu gibi geldi.Ezoterizm olarak yapi olarak Shrine Mosonlar yüksek mertebeye sahip.Ezoterimde diger Masonluk dernekleriyle ayrışma varmi? Sorularıma cevap alabilirsem sevinirim.Saygi ve sevgilerimle.
« Son Düzenleme: Eylül 12, 2017, 08:10:27 öö Gönderen: Farmakoloji »

Eylül 13, 2017, 04:31:21 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=2114.msg124464#msg124464 ==> bu sayfada yazmışım zamanında ama buraya eklemekte de bir sakınca yok... Sayın ADAM da altında güzel bir ekleme yapmış:

Üyelerinin tamamının masonlardan seçilmesi, o örgütü bir mason kuruluşu yapmaz. Bir kuruluşun mason kuruluşu sayılması için ya bir Büyük Loca'ya (simgesel dereceler bakımından) ya da herhangi bir ritin yönetsel otoritesine (yüksek dereceler bakımından) bağlı olması gerekir.

Shriners, bir Rit değildir. Masonların kendi aralarında oluşturduğu bir diğer müessesedir. Masonlar yarın çıkıp, Ankaralı Fenerbahçeli Masonlar Derneği diye bir oluşum kurabilirler, üyelerinin tamamını masonlardan seçebilirler, hatta toplantılarında masonluğa özgü ritüelleri benimseyebilirler. Bu durumda o oluşumu da masonik bir kuruluş olarak addetmek mi gerekir? Böyle bir şey olabilir mi?

Üstelik zannedersem, Shriners'a katılmak için 33. derece York veya EKEİR masonu olma şartı kaldırılmış. Artık Usta Mason olmak yeterli.

Aynen Shriners gibi, üyelerinin tamamını masonlardan seçen (hatta bazılarında masonların birinci dereceden akrabalarına da üyelik müsaadesi var) başka kuruluşlar da var. Onlar da birer mason kuruluşu olarak görülmemelidirler. Örneğin:

- Royal Order of Jesters (R.O.J.)
- Mystic Order of Veiled Prophets of the Enchanted Realm
- Tall Cedars of Lebanon
- Order of the Eastern Star
- Order of the Amaranth

Bu tür kuruluşlara İngilizcede "Freemasonry-affiliated Organizations" yani "Masonlukla bağlantılı/ilintili organizasyonlar" denilmekte ancak direk olarak birer mason kuruluşu sayılmamaktadırlar.

-------------------------

Sn. ADAM'ın eklemesi:

Önce şunu ortaya koyalım: Bir zamanlar Şrayner olabilmek için ya Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti'nin 32. derecesini (33 değil) ya da York Riti'nin son derecesini almış olmak gerekiyordu. Bu da zor ve uzun boylu bir iş değildi; parayı veren düdüğü çalıyordu. Fakat yakın geçmişte bu iş değişti; parayı veren değil, ritüelleri ezberleyen ya da üzerinde dişe dokunur bir çalışma yapan uzunca bir süre içinde alabilir oldu o dereceleri. Bu zorlaşma üzerine, Şraynerler de kabul koşulu olarak 3. dereyi yeterli görmeye başladı.
Fakat Şrayner Örgütü'nün asıl özelliği o Avrupa Bektaşiliğinden esinlenilerek düzenlenmiş ritüelin hiç de önemli olmadığı, asıl önem taşıyanın etkinlklerde yer almak oluşudur. Birçok ortopedi hastanesi ve genetik araştırma kurumları yönetilmekte, başta polio ile mücadele gibi hastalıklar olmak üzere çeşitli sosyal yardım programları düzenlenmesidir. Kadın ve genç kuruluşları da vardır.
Böylece Şraynerler, Amerika'da çok saygın bir alan kaplar.
« Son Düzenleme: Eylül 13, 2017, 04:35:16 ös Gönderen: Spock »
Live long and prosper.

Eylül 13, 2017, 04:41:32 ös
Yanıtla #4

Sayın Spock, Verdiğiniz cevaptan dolayi Teşekkür ederim.Saygi ve sevgilerimle.