Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Uzay-Zaman  (Okunma sayısı 3352 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 27, 2018, 09:56:05 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Tij,  paylaşımınızın ilk bölümünde yazdığınız noktaları hazır olduğunda paylaşacağım mutlaka.
Nosce te Ipsum

Ekim 27, 2018, 10:04:47 ös
Yanıtla #11
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın @ANARCHOSA tarafından konuya davet edilmekten onur duydum. Kendisinin konu ile ilgili bilgisi çok daha derindir. Katkım olursa foruma çok mutlu olurum tabii ki...

Öncelikle zaman-mekan konusu her ne kadar Fizik-Doğabilim başlığı altında açılmış olsa da sorgulayan bireyler için anlamı fizikten çok daha öte olmalıdır. Peki nedir zaman konusu üzerinde bizleri düşünmeye iten şey? Tik-tak atan saatin her vuruşu bize zamanı hatırlatıyorsa bu konuda yanılıyor olabiliriz. Örneğin sevdiğimiz bir işi yaparken ya da tatildeyken zamanın nasıl geçtiğini anlamayız. Oysaki çok özlediğimiz bir kişi ile yeniden buluşmayı beklemek çok uzun gelir. Bazen zamanın çok hızlı geçtiğini geçiririz içimizden bazen de saniyeler günlere dönüşür...

Einstein'in izafiyet teorisini Sayın @propulsion o kadar güzel özetlemiş ki bu konuda sadece kısa bir örnek vermek istiyorum. İzafiyet teorisinde evren dört boyutludur ve bu dördüncü boyut zamandır. Zaman bükülebilir bir yapıdadır. Maddelerde geçen zaman, mekan(uzay)-zamanın farklı noktasındaki gözlemcilere göre görecelidir. Yani farklı bir yıldıza(Mesela Sirius ikiz yıldızına) yolculuk yapmak isteyen ve ışık hızında gidebilen uzay aracına sahip astronotlar düşünelim. Onlar için yıldıza gidip gelmelerinde geçen süre 40 yıl olabilir. Ancak dünyaya geldiklerinde 60 yıl geçtiğini görmek onları şaşırtacaktır. İzafiyet teorisini bilmeyen uzun ömürlü astronotlar oldu benim örneğimde kusura bakmayın:)

Zaman bükülebildiğine göre lineer bir yapıda değil. Peki acaba sarmal bir yapıda olabilir mi? Bu sarmal yapıyı aklımızda nasıl canlandırabiliriz? Bir film rulosu düşünelim. Filmin her karesi bizim "AN"larımız olsun. Bilincimizi ise projeksiyon makinesi olarak düşünelim. Zaman yani AN'lar dördüncü boyut değil miydi? Biz projektörü çalıştırdığımızda dördüncü boyut olan zaman ile bilincimiz(3 boyutlu evreni algılası) üst üste çakışır. Aslında tüm AN'lar orada mevcuttur. Geçmiş de gelecek de.

Ben fizik üzerine çalışan birisi değilim. Lakin Masonlar sorgulayan, merak eden, Hakikat'i akıl yoluyla arayanlar değil midir? Acaba burada da bir Hakikat gizli midir?

Sayın @ANARCHOSA 'ya topu atayım ben de:) Diğer forumdaşların katkıları da konuyu kıymetlendirecektir.

Sevgilerimle...

Ekim 28, 2018, 10:42:24 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Konuyu acan arkadastan ÖZÜR DILIYEREK bu iletiyi yaziyorum.

Aslinda bu yazacaklarimi dün yazacaktim, ama acale etmeyeyim dedim bir gün bekleyeyim belki olay benim bekledigimden farkli gelisir. Ama malefes oyle olmadi.

Sayin ANARCHOSA´nin yazdigi son ileti bence cok sanssiz bir ileti oldu.
 Bu öyle bir ileti ki sanki konuya son nokta konmus gibi bir  izlenim yaratiyor.
Bu öyle bir iletiki, "dogmalastirmama, big bang diyenleri dövme, sabun köpügü, karadelikten beyaz delige, cok güvendigimiz bilim ASLINDA emekleme dönemivs. " sözcüklerini pese pese dizerek basligi ve konuyu BENCE BENCE ve BENCE  anlamsizlastiriyor ve aslinda bilime pekte "güvenilemiyegi" gibi biz izlenim birakiyor.
Bu öyle bir iletiki, meseleyi "Forumun odagi " diye ezoterige baglamaya calisarak baslikla, basligin acildigi bölümle vede icerigi ile hic alakasi olmayan bir yere cekiyor.
Eger her seyi ezoterige baglayacaksak forumdaki farkli basliklar niye var diye sormak lazim.

Diye düsünüyorum.

Bunlar elestirilerim ve simdi sira sorularima geldi.

Bu sorulari "ukalalik " olsun diye degil gercekten ( her konuyu kendi basligi altinda ) bir seyler ögrenme amacli soruyorum.

1. " 3500 sene önce evrenin ve maddenin vibratory (titreşimsel) yapısından bahseden insanlar vardı" bu savinizi biraz acabilirmisiniz
2. Konuya" ezoterik bir bakisla"  nasil bakmaliyiz veya bakabiliriz?
3. " BILINC"i nasil bir "boyut" olarak anlamak lazim?

Sevgiler

« Son Düzenleme: Ekim 28, 2018, 11:07:59 ös Gönderen: Tij »

Ekim 28, 2018, 11:05:58 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Gelelim basliga veya konuya dair sorularima, devam.
1.Uzay,  diger bir anlamda Mekan nedir ve  nezamandan beridir var?
2. Zaman nedir ve  ne zamandan beridir var?
3. Her seyin bir baslangici ve sonu varmi, yoksa sonsuzluktan gelip sonsuzluga mi gidiyoruz?
5. Doga kanunlari nedir, kac tane doga kanunu vardir?
5. Dünya´dan tanidigimiz, yer cekimi gibi, doga kanunlari evrenin hertarafinda gecerlimidir?

Devami gelecek.

Ekim 29, 2018, 12:14:32 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Gelelim basliga veya konuya dair sorularima, devam.
1.Uzay,  diger bir anlamda Mekan nedir ve  nezamandan beridir var?
2. Zaman nedir ve  ne zamandan beridir var?
3. Her seyin bir baslangici ve sonu varmi, yoksa sonsuzluktan gelip sonsuzluga mi gidiyoruz?
5. Doga kanunlari nedir, kac tane doga kanunu vardir?
5. Dünya´dan tanidigimiz, yer cekimi gibi, doga kanunlari evrenin hertarafinda gecerlimidir?

Devami gelecek.

İlk 3 soruyla bağlantılı olarak cevabım big bang modeli paralelinde olacaktır. Bu model gözlemlerle de desteklenen bir modeldir ( kızıla kayma, kozmik mikrodalga arkafon ışıması). Bing modeline göre herşey big bang ile başlamıştır. Ondan öncesi bilinememektedir.  4. sorunun yanıtı soruda verilmekte. 5. Soru yerçekimi evrenin her yerinde yoktur. Yer, dünya için kullanılan bir terimdir. Evrensel olan kütle çekimidir (gravity). 
Nosce te Ipsum

Ekim 29, 2018, 12:14:34 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Öğreten adam formatı  forumun  doğasına uygun  değil gibi geliyor bana.  Sıkıcı olmak demek gibi  geliyor bana.  Yahut armut piş ağzıma düş gibi geliyor  bana. 
Nosce te Ipsum