Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İnsan Kaynakları 4.0 Girişim Hareketi: Recruitment Startups  (Okunma sayısı 1574 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 17, 2019, 01:44:26 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhabalar,
Girişimcilik ve insan kaynaklarını teknolojinin nasıl yön verdiğinden bahsettim.

İnsan Kaynakları 4.0 Girişim Hareketi: Recruitment Startups

İşsizlik oranının Ekim 2018 itibarıyla 10,8 olduğu ve 15 yaş üstü işsiz sayısının 3 milyonu aştığı ve işsizlik oranı olarak Dünya’da ilk on beşin içinde yer alan bir ülkede yaşıyoruz. Bu oranları azaltmak için maliye politikalarının gerçekleştirildiğini biliyoruz fakat internet aleminde gezinen kullanıcılarımız da artık sıkça karşılaşıyor ki hatta biz bu tanımı biraz daha irdelersek iş başvurularını internet aleminden yapan kullanıcılarımızın aklında şu soru olabilir. Her gün bu kadar işe alım uygulamasıyla karşılaşıyorken bu kadar insan hala neden işsiz?
Uygulamasında onlarca açık bulunduran iddialı yeni iş başvurusu startuplarına sesleniyorum. Sizin çoğunuzun iddiası “24 saatte işe kavuşturmak, en hızlı işe alım, kullan işsiz kalma” gibi şeylerse eğer neden bu kadar işsiz insan içinde bulunduğu durumdan mutsuz? Siz eğer başarılı olmak istiyorsanız doğru kullanıcıya doğru zamanda ulaşamıyor musunuz? Yılın üçüncü çeyreğinde 28 girişime 15 milyon dolar yatırım yapılırken sizin startup’ınız bu yatırım alan şirketler içerisinde hangi seviyede merak ediyorum. Ya da ilerledikten sonra başarılı bir şekilde exit yapabileniniz hangisi? Çoğu platformun hazırladığı en başarılı 10 girişim listesinde kaçıncı sıradasınız?
Hepimizin de bildiği Indeed iş başvuru platformu, iddiaları “Dünya’nın 1 numaralı iş platformu” ve bir diğer iddiası bu zamana dek kendi sitelerinde iş buldum hikayesi paylaşan 13 milyon insan, işsiz sayımızın tam dört katı. 2005 yılında o zamanın reel ücretiyle sadece 5 milyon dolarla şuan “employment website” kategorisinde zirvede oturuyor. Aynı zamanda CareerBuilder o zamanın reel rakamlarıyla 8 milyon dolar gibi bir yatırımla şuan en güvenilir iş bulma platformu ünvanını koruyor.
Dünya’da bu kadar başarılı örneği varken biz neden bu konuda her ay yeni bir tanesini çıkarıyoruz diye sormakta çok haklıyız özellikle oranların bu kadar göz korkutucu olduğunu da düşünürsek. Fintech, e-commerce, insurtech gibi başarıya imza atan alanlar varken hala kendimizi kandırmanın peşindeyiz bu tür startuplar ile.

Teşekkürler.

Aralık 17, 2019, 04:27:13 ös
Yanıtla #1
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın EROS,

Tüm bu yazdıklarınızın forum içeriği ya da gündemi ile ilgilisini ben kuramadım. Yine de paylaşmazsam olmaz diyorsanız ya da kimi üyelerin faydalı bulacağına inanıyorsanız, tüm yazılarınızı tek başlıkta toplamanızda fayda var kanımca. Zira peşpeşe açtığınız başlıklar gündem sırasını oldukça dolduruyor. Masonlar.org forumunu Masonlukla ilgili paylaşımlar için takip eden üyeler için böylesi daha iyi olur diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim.
A.

Teşekkürler.