Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ezoterizm Nedir?  (Okunma sayısı 108839 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 27, 2012, 09:15:36 ös
Yanıtla #40
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin

Temmuz 26, 2012, 11:07:21 öö
Yanıtla #41
  • Ziyaretçi

Ezoterizm, eleştiri olarak değil de kümülatif olarak bir bilgi birikimi sağlıyor mu? Bilgiyi alan kişi devrettiği kişiye kendinden faydalı bir şeyler katıyor mu? Yada saklama gibi bir şey.

Temmuz 30, 2012, 02:35:52 ös
Yanıtla #42
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bilgilendirici bir yazı dizisiydi, teşekkürler Sn. MASON.
Non nobis, Domine, non nobis, sed Nomini Tuo da gloriam

Aralık 24, 2013, 02:07:41 ös
Yanıtla #43
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ezoterizm bütün gizemli hareketleri kapsayan genel bir terim olarak biliniyor. Ama zaman zaman okültizm ve mistisizm ile eşanlamlı olarak kullanıldığı görülmektedir. Herkes anlayamayacağı için gizlidir. Okültizm ise olumsuz sonuçlar doğurabileceği için gizli ve kapalı bir şekilde yürütülmesi gereken astroloji, büyü ve simya gibi daha çok uygulamaya dayanan ilimleri temsil etmektedir. Bir anlamda, her okült öğreti ezoteriktir ama her ezoterik öğreti okült sayılamaz. Diğer  yandan mistisizm ise sıkı bir inisiyatik örgütlenmeye ihtiyacı olmayan, sezgi ve keşfe dayalı bir gelenektir. Mistik ve sufi akımlarda da hiyerarşik organizasyonlar görülebilir fakat bu organizasyonlar bir önşart olmadığı gibi gizli olması da gerekmez.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Ocak 24, 2014, 04:25:44 ös
Yanıtla #44
  • Ziyaretçi

Geçtiğimiz zamanlarda "Tüm Çağların Gizli Öğretileri" adlı kitapta okuduğum bir bölüm bana ezoterizmi çağrıştırmıştı.
Sanırım o bölüm konuya daha farklı bir açıdan bakmamıza yardımcı olabilir.

"çok eskiden insanlara güçlü ve zayıf akıla sahip olanlar olarak iki farklı açıdan bakılırdı.
bunlardan güçlü akla sahip olanlar bir sorun karşısında dengelerini korur ve sağlam adımlar ile çözüme ulaşabilirken, diğer gruptaki insanlar tipik bir çaresizlik örneği sergilerdi.
bundan dolayı daha akıllı insanlar kendi hayatlarını kendileri yönetebilir ve kaderlerinin sırrını çözmek için uğraşabilirlerdi.
ancak diğer grup kendi başının çaresine bakamaz ve bir koyun gibi yönetilmek zorunda kalırdı.

işte bundan dolayı her bilgi her insana açıklanmazdı. çünkü bilginin hitap ettiği insanda onu anlayabilecek bir yeterliliğin olması beklenirdi.
böylece daha güçlü bir akla sahip olan insanlar ezoterik dediğimiz bilgileri alırlardı.
örnek olarak; önceleri doğanın kutsal gerçekleri, yasaları basit ifadelere indirgenir ve kişileştirilirler, yani mitolojik tanrılara dönüşürlerdi.
örneğin bu zayıf akla sahip insanlar priapus ile pan ın sunaklarına adaklar (veya sunular) getirirken, ezoterik bilgiyi almış daha akıllı insanlar bunların gerçeğin birer sembolü olduğunun farkına çok daha önceden varmış olurlardı."

Ek olarak birkaç gün önce kitapçıda dolaşırken Ergun Candan'ın "Ezoterizme Giriş" kitabına denk geldim. Derin bir şekilde inceleme fırsatı bulamadım ama konuyla ilgilenen kişiler için faydalı olabileceğini düşünüyorum.
Yakın zamanda ben de alırım.

Herkese sevgiler.
« Son Düzenleme: Ocak 24, 2014, 04:35:29 ös Gönderen: nunquam dormio »

Ağustos 20, 2014, 02:50:12 ös
Yanıtla #45
  • Orta Dereceli Uye
  • **

teşekkür ederim  iki sorum olacak

burada seçilmiş diye bahsettiğimiz  masonluğa giren üyelerdir değilmi ?

masonlukta kaçıncı seviyelerdeki masonlara bu bilgiler verilir ?

Ağustos 22, 2014, 05:57:23 ös
Yanıtla #46
  • Yeni Katilimci
  • *

Sevgili Admin ben bu metni daha önce parantez içinde belirttiğim link te okudum ve beğenmiştim ancak (http://www.sirlardunyasi.org/ezoterizmin-hakkinda-bilinmeyen-hersey.html) bunlar genelde temel bilgi ve herkesin ulaşabileceği bilgiler benim sizden şöyle bir ricam olacak ben gerçekten ezoterizm in masonlar için önemini ve yerini öğrenmek istiyorum dolayısıyla bana bu siteden hariç bunları mason gözüyle anlatan siteler varsa bunların link lerini verebilirmisiniz. Hem objektif hemde bu öğretileri kullanan insanların gözüyle bakmak ve değerlendirmek istiyorum ve sadece bu konuda değil tüm ilgili konularda.
   Bilgilendireceğinizi düşünerek şimdiden teşekkür ederim.

Aklın almadığını duygular ifade eder,duygularla verilen kararlar işi şansa bırakmaktır..............
Gelecekte varacağın nokta, geçmişte yaptıklarının eseridir.

Ağustos 22, 2014, 10:16:19 ös
Yanıtla #47
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgili Admin ben bu metni daha önce parantez içinde belirttiğim link te okudum ve beğenmiştim ancak (http://www.sirlardunyasi.org/ezoterizmin-hakkinda-bilinmeyen-hersey.html) bunlar genelde temel bilgi ve herkesin ulaşabileceği bilgiler benim sizden şöyle bir ricam olacak ben gerçekten ezoterizm in masonlar için önemini ve yerini öğrenmek istiyorum dolayısıyla bana bu siteden hariç bunları mason gözüyle anlatan siteler varsa bunların link lerini verebilirmisiniz. Hem objektif hemde bu öğretileri kullanan insanların gözüyle bakmak ve değerlendirmek istiyorum ve sadece bu konuda değil tüm ilgili konularda.
   Bilgilendireceğinizi düşünerek şimdiden teşekkür ederim.

Aklın almadığını duygular ifade eder,duygularla verilen kararlar işi şansa bırakmaktır..............

sanmıyorum öyle birşey olacağını  internet ortamında ne kadar araştırırsan araştır teorik tarzda bilgiler edinirsin   zaten masonluğa girenlere bu sır veriliyor sen bunu soruyorsun burada açıklanacağını sanmıyorum işin bi görünen yüzü var o herkesin bildiği az önce okuduğumuz yüzü bide diğer yüzü var üstadlardan ders alarak  partik öğrenme    ayrıca paylaştığın site  medyum olcaymı nedir  alıntı yapmış ve tam metin değil  masonlukla medyum olcay   :s
« Son Düzenleme: Ağustos 22, 2014, 10:24:06 ös Gönderen: İlteriş »

Ağustos 22, 2014, 10:57:17 ös
Yanıtla #48
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın İteriş, Sayın akılcıl,

Okuduklarıma inanamadım.
 Masonluk ezoterik bir çalışmadır. Fakat yapılan çalışmalar sır niteliği taşımamaktadır. Bu verdiğiniz link erotizmi ve masonluğu anlamanız için yeterli değildir. bu bilgilere ulaşmak işçin kapsamlı bir araştırma içine girdiğinizde bu bilgilere ulaşmanın çok da zor olmadığını göreceksiniz. İyi bir İngilizceniz  varsa tabii yoksada google çeviriyi kullanabilirsiniz. Bu araştırmayı tamamladığınızda belkide sizin gözleriniz dünyaya o gözle bakma imkanı bulabilir.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Eylül 27, 2014, 10:38:02 öö
Yanıtla #49
  • Ziyaretçi

çok iyi bir açıklama sn.mason