Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Erginlenme Törenlerinde Yinelenen Motifler  (Okunma sayısı 3400 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 31, 2006, 01:38:49 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Erginlenme Törenlerinde Yinelenen Motifler

Farklı zamanlarda ve farklı kültürlerdeki erginlenme törenlerinin bir çok ortak noktalarının bulunması garip değildir. Bu ortaklık, mitler ve masallar için de geçerlidir. Bu ortak noktalar, hem masalların, hem de erginlenme törenlerinin, bireyin fiziksel ve tinsel gelişim süreci ile bağlantılı olduklarını kanıtlayan verilerdir.
Erginlenme törenleri, genellikle “kızlar için geçiş törenleri” ve “oğlanlar için geçiş törenleri” biçiminde ikiye ayrılırlar. Kızlar ve oğlanların birlikte erginlendikleri törenler de az da olsa vardır. Her erginlenme töreni, iki ayrı, ancak birbirini bütünleyen süreçten oluşur. Genellikle “Arayış” diye tanımlanan ilk süreç, bireyin güç ve cesaret dolu eylemler sayesinde tutkularına ve amaçlarına ulaşma iradesini sınayan aşamadır. İkinci süreç, bireyin iradesini ve tutkularını terk ederek, egosunu feda edişini ve uygulanan sınavlara boyun eğişini içerir. Bu aşamada törenin gerçek amacı aday tarafından açıkça bilinmez ve başarı kazanacağı hakkında kesin bir umudu yoktur.
İstekle boyun eğme ve kendini feda etme öğeleri, günümüzdeki düşünce tarzımıza oldukça yabancıdırlar; bugün, “köşe dönme” ya da “uğruna savaşırsan, istediğini elde edersin” yaklaşımı geçerlidir. Erginlenme törenine katılan birey, kimliksizlik sürecinin ya da kişilik yitimi deneyiminin insan yaşamında, boyun eğme ve özveri gerektiren, doğal bir süreç olduğunu anlamalıdır.
« Son Düzenleme: Mart 20, 2007, 01:00:47 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 24, 2007, 12:00:49 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

"mason"  kardeşim  her  ne  kadar " bugün, “köşe dönme” ya da “uğruna savaşırsan, istediğini elde edersin” yaklaşımı geçerli"  oldugunu  söylesen  de  ben  bu görüşe  katılmamaktayım :).Bunun  nedeni    ortadoğu  halklarında  boyun  eyme  ve  kendini  feda  etme  kültürünün  hala  geçerli  olmasıdır. Bu  kültür  sadece  anominin ve  batı  kültürünün  egemen  olduğu  egemen  olduğu  büyük  şehirlerde  mevcuttur.Güneydoğu  Anadolu , Suriye  ve diger orta doğu  ülkelerinde-birkaçı  hariç-  toplunsal  görüş  geçerlidir. bu  bakımdan  Erginlenme Törenlerin   3.  basamağının bu  topraklara  o  kadarda  yabancı  olmadığını  düşünüyorum.saygılarımla

Mart 24, 2007, 08:20:06 öö
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Dogru soyluyorsunuz. Benim yazida bahsettigim (kendi yazim degildir), genellikle turkiyenin bati ve kalabalik sehirlerde olan dusunce bicimidir. Yanliz nufus cogunluguda zaten orda oldugu icin bu genellemeyi yaptim. Daha az gelismis ve kulturu farkli olan yerlerde, elbet dusunce ve erginlik donemlerinin farklari coktur.

Bu sadece Turkiyede degil, hemen hemen her ulkede ayni durumdadir. Sanayilesmis ve kalabalik sehirlerde, kisiler ve cocuklarin egitim bicimleri daha kisisel ve oze dayaniktir. Oysa, tarimsal olan, nufusu az olan yerlerde insanlar birbirine daha cok baglidir. Birbirleri ile iletisimleri cok daha gucludur. Baglilik fazladir. "Koseyi donme" mantigindansa, "Hep birlikte birseyler yapalim, hep birlikte mutlu olalim. Koyume, sehrime yararli biri olayim" mantigi, daha hakimdir.

Sonuc olarak, bu yazi tabiki, dunya uzerindeki bolgelere gore degisim gosterir. Haklisiniz.

« Son Düzenleme: Mart 24, 2007, 04:50:08 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.