Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: EVRENİN BİR AMACI VAR MI? - 2  (Okunma sayısı 5064 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 19, 2009, 08:07:47 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

KESİNLİKLE…

Bruno Guiderdoni – Astrofizikçi ve Fransa Lyon Gözlemevi Direktörü

Çağdaş bilim hiç beklenmedik bir şey buldu. Benim gibi bir bilim adamınca bile beklenmeyen bir şey... Dünyanın gözlemlenebilir niteliklerinin biyolojik karmaşaya uyumunu sağlamak için incelikle ayarlanmış olduğunu… Bir diğer deyişle yıldızları, gezegenleri, atomları ve molekülleri yaratmak için gerekli olan her şeyin, atomik parçacıkların kütle oranlarından, uzayın boyutlarının ölçüsüne, evrenin genişlemesini ve galaksilerin oluşumunu düzenleyen kozmik parametrelere kadar her şeyin tam da olmaları gerektiği gibi olduğunu…

Bu apaçık olan hassas işleyişin kaynağı nedir?

Bu, evren için var olan bir planın bildirgesi midir?

Karmaşık varlıkların oluşumunu sağlamak üzere bir ulu buyrultu tarafından ortaya konmuş bir düzenleme midir?

Tanrı’nın imzası mıdır? İnançlı insanlar öyle olduğunu düşünür. Onlar için evrendeki amaç, bir ressamın bir okyanus görüntüsünde gördüğü güzellik gibidir.

Ancak bilim adamları için sonuçlar yeteri kadar açıklayıcı değildir. Biz bir adım daha ileri gitmek ve bu hassas işleyiş düşünüsünü alternatif açıklamalarla incelemek zorundayız.

Bu anlamdaki düşüncelerden biri “multiverse” (çok dizeli) olarak adlandırılır. Buna göre biz, yaşam için ayarlanmış bir evrende değil, var olan pek çok evrenin arasında rastlantısal biyolojik yaşamı destekleyen tipte bir kozmik kaza sonrası oluşan bu evrende yaşarız. Diğer bir deyişle özel değil, sadece şanslıyız.

Partikül fiziği alanındaki yakın geçmiş bulguları buna işaret etmektedir. Unutmayalım ki bizim gözlemlenebilir evrenimiz, her biri farklı niteliklere sahip dehşetli çeşitlilikteki bölgelerin arasındaki minicik bir bölgedir. Evrendeki bu bölgelerin çoğu kısır, hiç de davetkâr olmayan ve yaşamsız bölgelerdir. Bu da onların gözlemlenebilir olmalarını özellikle zorlaştırır. Buradan yola çıkışla kimi bilim adamlarına göre böyle bir ince ayar ve dolayısıyla bir amaç da yoktur.

Ancak ben öyle düşünmüyorum. “Multiverse” kavramını destekleyen temel bilimsel teoriler karmaşık yüksek matematik içerir. Tek başına bu temel teorilerin, amaçsız bir evrende avını bulma ve yem olmama yetkinliğinden başka bir şeye yaramayacak olan beynimize girebilme gerçeğini bile şaşırtıcı buluyorum.

Gerçek şu ki, bu gibi soruları derinlemesine düşünme yetisine sahibiz. Beynimizin aldığı sorular büyüdükçe, büyük bir olasılıkla hepimizin oyuncusu olduğu bu kozmik dramın basit bir kozmik piyango olmadığı ortaya çıkacaktır.

Bu nedenle evrenin bir amacı olduğunu düşünmekten kendimi alamıyorum

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 19, 2009, 09:03:44 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Eğer aklınızdaki şey evrende tıpkı canlılar gibi bir yaşam alanına sahipse bir yaşam amacı olması kadar doğal bir şey olamaz.Sırf bu bile yaşamdan dolayı bir yaratıcısının,teorisyeninin olduğunun çok güçlü bir kanıtıdır bence.Bir takım Kuran'da dahil kutsal kitap yorumlayıcıları evrende başka canlılar olmadığını bunuda bazı ayetlere dayandırarak söylemekten çekinmezlerdi.Gelişen teknoloji sayesende dünya dışı varlıklarında yaşadığı nerede ise kesinleşti.Bilimin köhne din adamlarına olan galibiyetlerinden biridir bence.Sizin teoriden bakarsak koskoca bir samanyolumuz var ve bu samanyolu gibi bir çok samanyolu daha var sırf bu kadar büyük yaratılmış bir evreni üstelik kullanamayacağımız bir sürü gezegeni boşunamı yaratmış allah.10 odalı bir evde yaşıyorsunuz ama sadece 1 odasını kullanıyorsunuz gibi oluyor.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 19, 2009, 11:53:02 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

haklısınız ben 2.nci yazınızı okumuşum.Benimde üstünde çok durduğum ilgi alanıma fazlası ile giren bir konu.Oldukça açık ve net fikirlerim var bu konuda kimileri marjinalde bulsa anlatmaya çalışacağım.

Örneğin Hıristiyanlığın uzun süredir karşı karşıya olduğu açmaz, neden iyi olan Tanrı’nın doğada insanların ve hayvanların bu kadar çok acı çekmesine izin verdiğidir. Neden bu tsunamiler, kuraklıklar, fırtınalar ve ölümcül hastalıklar?

Yazıdaki bu yorum mesela ve devamı benzer cümleler.Burada hristiyan dünyasının aradığı benim analdığım içinde bulundukları açmazdan kaynaklanıyor.Bilginin kaynağı ve veriliş biçimi insanları yönlendirmede çok etken oluyor.Buna cevap verirken önce bazı sorular sormadan yapamayız tanımlamamız şart.Din nedir?birkaç yoldan araştırdım bu konuyu MEB. sitesine girdim liselerde okutulan din derslerine baktım hem imam hatip hem normal lisze müfredatında karşılaştırmalı din dersi veriliyor.Bu bir devlet kurumu diyeceksinizki bunun neresi yanlış,şurası yanlış bence dine bakıtan kaynaklı bir problem var burada anlatacağım konuyu bir başka yazımda Soner Yalçın,ın Efendi 2 kitabındaki Kabala tanımlaması içinde kullanmıştım okuyan bilir.Eğer varlığına inandığımız bir allah varsa okuyan için daha değerli olacaktır.Allah önce evreni var etti ve şekillendirdi dünyayı kendi halinde yaşayan bir canlı haline çevirdi toprağa hayat verdi suya yaşam verdi ve aynı malzemeden insanı yaptı tüm kitaplardaki ortak lisan budur.Lakin sadece kendi bildiği bir şey yarattığı en mükemmel varlığa bunu aktarmak istedi işte bu bir nevi prospektüs mantığı ve işlevi gören şeyin adınada din dedi.Nasılki bir cihaz aldığınızda yada en basit şeyde kullanma klavuzu varsa dinde bir ölçüde bu işlevi görüyor eğer bize bunu bu yolla anlatma gereği duymasa idi yaşam bir kaos olacağı gibi allahın varlığındanda haberimiz olamayacaktı.Ozaman en büyük problem burda çıkıyor allah 3 tane dinmi getirdi yada diğer söylenenleride din kabul edersek  her yaşanan topluma ayrı ayrı dinlermi getirdi işte kaotik ortam burdan çıkıyor her topluma ayrı ve bambaşka anlayacakları manada din getirmekle bir tanrı uğraşmaz ozaman tek din vardır getirdiği ve tüm gelen peygamberlerde o tek dinin müjdeleyicileridir.Hz.musa ve İsa,da dahil.Hz muhammedin ne farkı var oda bir din getirmemiştir var olan dine yeni yorumlar eklemeler getirmiştir.Kabul olunabilecek tezse devam edebiliriz peki yahudilik ve hristiyanlık nereden çıkıyor işte araştırılması ve tartışılması gereken bir konu.O yüzden din adı verilerek bir nevi insanlar tarafından kasıtlı saptırılmış adınada din dendiği için bir çok mensubunun tevhid yönünden boşlukta kalmasınında sebebi bence budur.Bu noktadaki en basit kavramı algılayamadığın zamanda bilim adamı olarak dini işin içine elbette sokmak istemezsin din denilen o düşünce sistematiğinde reddedecekleri o kadar çok şey varki o yüzden değilmidirki din ile devlet işini ayırma ihtiyacı duymaları en basitinden.Evrenin bir amacı olduğu apaçık ortadadır kendini insanlara ben tanrınızım diye tanıtan varlığın azametinin apaçık görülmesini istediği bir evren yaratmış.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 19, 2009, 12:17:52 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bruno Guiderdoni'nin görüşlerini kendisine bırakarak, Sayın Karahan'ın görüşlerine büyük ölçüde katılırım. Dinsel kaynaklarda geçen anlatımlara katılamam çünkü bunlar hem bilimsel gerçeklere uymamakta hem de Tanrı'ya karşı insanı ön plana çıkararak kafası çalışmayan ya da kafasını çalıştırmak isteleyen insanlar için Tanrı kavramını yüceltir gibi görünmekle biurlikte aslında küçültüp bir kalıp içine sokmaktadır. Tanrı TANRI ise onun insanlar için bir din oluşturma gereksinmesi de olmasa gerektir. Dinleari insanlar oluşturmuş ve aralarından kimilerini de Tanrı elçisi (kimilerinde daha da öte) olarak nitelendirmişlerdir. Tanrı'nın, eğer insanlarla iletişim kuracaksa elçilere gereksinmesi olmasa gerektir. Ancak insanlar Tanrı ile ilişki kuramadıkları ve bunun kurulması gereksinmesini duydukları için birtakım elçiler belirlemişlerdir.

Bu sözlerimle dini bütün dostlarımı incitmek, onların inançlarını zedelemek gibi bir niyetim yok. Herkesin inancı kendinedir. Ancak kendi başına bir inanç edinemeyenler gidip başkalarının kurduğu inanç sistemine katılır ki iştke onun adı din olur. Bu deyişim beni dinsiz kılmaz; sadece başkalarının benimsediği dinin zorunlu izleyicisi olmadığımı, bir diğer deyişle özgür buyrultumla aklımı kullanarak özgür düşüncemi oluşturduğumu gösterir. Kim bilir, belki benim de bu bağlamda saplantılarım vardır; yok olduğunu söylersem yanılabilirim. Bana saplantılarım olduğunu buşkalarının göstermesi gerekir.

Ancak elbette burada konumuz bu değil...  Sayın Karahan girdi diye ben de biraz kendi görüşlerimi belirttim. "Evrenin bir amacı var mı?" sorusuna başka bilim adamlarının verdiği yanıtları da sırasıyla göreceğiz.

Sevgiler.   

Ekim 19, 2009, 12:30:48 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Anlatmak istediğim olayı net anladığınıza memnun oldum belki temayüller yönünden anlaşılmasını bırak kabul edilmesi bile zor bir konu.Lakin yıllardır düşünüp irdelediğim bu konuyu bugün tv.kerde sıksık bu yönde duymam açıkça beni mutlu ediyor.İnsanlar tarih boyunca yaradanın yarattığı hemen hemen herşeyle oynamışlar ve kurcalamışlar aslında bu çok tipik bir şey eve bir obje getirin hemen herkes merak eder nasıl çalışır özellikleri nedir gibi bir takım sualler sorarlar ve bunuda kullanma klavuzu ile anlamaya çalışırlar ama geneldede kurcalamadan rahat duramazlar.Biraz belki basit bir anlatım tarzı oldu ama benim dine bakış açım bu yönde insanlar acaip kurcalamış ve sonunda kimsenin kolay anlayamayacağı ve terddütleri olan bir şekil çıkmış ortaya.Önemli olan öz nedri onu yakalayan belki bir nebze allahı'da nedemek istediğinide anlama şansına sahip oluyor diye düşünüyorum.Bunun içinde kat'i şekilde sorgulamalıyız Allah Kuranda şunu diyorAklını kullanmayanın aklını pislikle doldururuz.Geçen bir tartışma programında güzel bir laf ettiler bilgisiz kalan toplumlar bilgili toplumların önünde eğilirler.Ç ok hoşuma gitti sırf bu noktadan bile baksak insanların adına din dedikleri kendi kavramları ile olayı ne hale getirdikleri ortada.Düşünmeyen insan algılayamayan insan tek dini kabul etmekte zorlanırken Binlerce olduğu söylenen peygamberlerin yani tebliğcilerin geldikleri her topluma o bakış açısına göre bir din getirmesi gerekir.Hz.İbrahimin dini Musa'nın dini İsa'nın dini Davut'un dini Lut'un dini olması gerekmezmi bu olay sırf bize özel kılınmış olması tanrının ayrımcılık yapması anlamına gelmezmi.Doğasına aykırı bir konu o yüzden bazı şeyler tek'tir tekliği temsil eden şeylere inanıp taparız.Din'deAllahın tek olduğunun fikirsel en büyük destekçisidir bence.

EDMUND BURKE

Ekim 19, 2009, 12:48:30 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Tanrı TANRI ise onun insanlar için bir din oluşturma gereksinmesi de olmasa gerektir.

Tekrar yorum yapmak zorunda kaldım.Sn adam çok doğru ve yerinde bir soru sormuş Allah kendi ürettiği yaptığı bir canlıyı ve evreni yarattığına anlatması lazım tıpkı sosyal bilgiler dersinde öğretmen önce anlatır sonra yazılı yapar .Allah Dini bu amaçla bir nevi kullanma klavuzu gibi sunmuş kullarına anlasınlar diye.

EDMUND BURKE

Ekim 19, 2009, 01:07:27 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Karahan'a birçok yönde katılırım. Ayrıldığım noktaları ise uzun boylu sıralamam gerekmediği görüşündeyim; en azından bu başlık altında çünkü o zaman din felsefesine gireriz ki forumda onun için ayrı bir alan var.

Fakat yazılmışken şu sözcüğü değinmek isterim: "Kul".

Bence bir monarkın kulları olur. Fakat Tanrı'nın kulları olmamalı çünkü o zaman Tanrı monark düzeyine indirgeniyor demektir ve o TANRI değil, tanrı denilendir. İnsan Tanrı'nun kulu değildir. Peki nesidir? İnsanın evrendeki yeri ve işlevi her ne ise osudur.

Sevgiler.   

Ekim 19, 2009, 10:29:09 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Bruno Guiderdoni'nin görüşlerini kendisine bırakarak, Sayın Karahan'ın görüşlerine büyük ölçüde katılırım. Dinsel kaynaklarda geçen anlatımlara katılamam çünkü bunlar hem bilimsel gerçeklere uymamakta hem de Tanrı'ya karşı insanı ön plana çıkararak kafası çalışmayan ya da kafasını çalıştırmak isteleyen insanlar için Tanrı kavramını yüceltir gibi görünmekle biurlikte aslında küçültüp bir kalıp içine sokmaktadır. Tanrı TANRI ise onun insanlar için bir din oluşturma gereksinmesi de olmasa gerektir. Dinleari insanlar oluşturmuş ve aralarından kimilerini de Tanrı elçisi (kimilerinde daha da öte) olarak nitelendirmişlerdir. Tanrı'nın, eğer insanlarla iletişim kuracaksa elçilere gereksinmesi olmasa gerektir. Ancak insanlar Tanrı ile ilişki kuramadıkları ve bunun kurulması gereksinmesini duydukları için birtakım elçiler belirlemişlerdir.

Bu sözlerimle dini bütün dostlarımı incitmek, onların inançlarını zedelemek gibi bir niyetim yok. Herkesin inancı kendinedir. Ancak kendi başına bir inanç edinemeyenler gidip başkalarının kurduğu inanç sistemine katılır ki iştke onun adı din olur. Bu deyişim beni dinsiz kılmaz; sadece başkalarının benimsediği dinin zorunlu izleyicisi olmadığımı, bir diğer deyişle özgür buyrultumla aklımı kullanarak özgür düşüncemi oluşturduğumu gösterir. Kim bilir, belki benim de bu bağlamda saplantılarım vardır; yok olduğunu söylersem yanılabilirim. Bana saplantılarım olduğunu buşkalarının göstermesi gerekir.

Ancak elbette burada konumuz bu değil...  Sayın Karahan girdi diye ben de biraz kendi görüşlerimi belirttim. "Evrenin bir amacı var mı?" sorusuna başka bilim adamlarının verdiği yanıtları da sırasıyla göreceğiz.

Sevgiler.  

Sayın ADAM;

zannınızın aksine,bizleri incitmekten ziyade sevindiriyorsunuz.Sizi,tanıdıkça daha çok takdir ediyorum.Kendi düşüncelerinizi tanımlarken,bizlerin ifade etmeye zorlandığı noktaları da tasvir ediyor,ufkumuzu genişletiyorsunuz.

Dinler,varoluş amaçlarının aksine,inananların işini kolaylaştıracağına,inananları malesef yozlaştırmış,sorgulama yetilerini sınırlamıştır.Bugün,bu sınırların kaldırılması,yokedilmesi zaruri hale gelmiştir.Çünkü ihtiyaca cevap verebilmesi için içtihatı gerektirmektedirler.Referans olarak kabul görmeleri kabul edilebilir olsa da,yeniden yorumlanabilmeleri elzemdir.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ekim 24, 2009, 07:25:52 ös
Yanıtla #8

Dinler,varoluş amaçlarının aksine,inananların işini kolaylaştıracağına,inananları malesef yozlaştırmış,sorgulama yetilerini sınırlamıştır.Bugün,bu sınırların kaldırılması,yokedilmesi zaruri hale gelmiştir.Çünkü ihtiyaca cevap verebilmesi için içtihatı gerektirmektedirler.Referans olarak kabul görmeleri kabul edilebilir olsa da,yeniden yorumlanabilmeleri elzemdir.

Mutlaka..
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.