Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonik Kurallar Değiştirilebilirmidir ?  (Okunma sayısı 22200 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 11, 2011, 11:33:49 öö
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bana da bazı şeyler mantıklı gelmiyor açıkçası. Ama açıkçası söylesem, yine atarlar mı beni diye de dert ediyorum. Ama söylemeden duramıyorum. Sussam göynüm ırazı değil söylesem... bülbülün çektiği hesabı...

bana mantıklı gelmeyen şey de şu, şimdi adamlar bir kural koymuşlar, diyorlar ki, güzel arkadaşım tanrıya inanmıyorsan allame-i cihan olsan alem-i cihanda ve nazarımızda önemi yoktur, almayız seninle kardeş olmayız. bunu anladım.

e hosunuza gitmiyorsa mason olmazsınız, yani adamlar zorlamıyorlarda boynunuza ip bağlayıp zorla gel buraya tanrıya inan mason ol da demiyorlar. ha sen inanca sahip değil misin? git başka yerde olgunlaş, illa mason olup mu yontulman gerekiyor. yapamıyor musun yapma o zaman.

yok ne yardan ne serden mi diyorsun... anladığım kadarıyla kendisini mason olarak kabul edip herkesi alanlar da var. inançinsanın vicdanıyla alakalıdır isteyen istediğine inanır inanmaz biz bunu sormayız diyorlar, oraya git. ha derdin anacığım oraya gidersem istiklale çıkamamsa dert etme çıkarsın, valla ben gördüm oradan da çıkılıyor yani istiklale. yok illa istiklalde olmalıyım diyorsan o istiklalinde kuralı bu yani ne diye bu kadar sorun yapıyorsunuz. illa adamları sorguluyorsunuz. bırakınız allaasen ya. ha siz diyorsunuz ki, arkadaş biz sizin kurallarınızı beğenmedik, değiştirin biz de geliriz. onlar da diyorki valla gel gelme fark etmez biz de kural böyle. hani satranç sever çok ya burada, at L çiziyor dikey de çizer yatay L de çizer ama ben atın fil gibi çapraz gittiğini görmedim. her taşın bir gidişi var yeri var nizamı var. briçte mesela PİK en güçlü gruptur TREFL en güçsüz olanı. bugüne kadar briç kurallarında sineğin suçu ne de güçsüz canım maça da siyah bence KÖR en güçlü kağıt olmalı kırmızı seviyorum diyeni de görmedim ya da ah canım bu briç niçin illa eşli oynanmak zorunda ben bireyselliği savunuyorum, hem niçin kağıtlar saatyönünde dağıyılıyor ben solağım kafam karışıyor  diyeni de.

ha birileri çıkar der ki briç de bu kuralları yanlıştır, kimin koyduğu bile belli değildir, zaman değişmiştir, düzen değişmiştir, hadi biz diyoruz ki briç kağıtla değil taşla oynanır ıstakayı alıp gelin, gerçek briç budur. ben bir bakarım bir daha bakarım sonra bir daha bakarım hadi ordan der kağıda dönerim.

yaşasın majörler ve sanzatular diyor sevgilerimi iletiyorum.
« Son Düzenleme: Şubat 11, 2011, 11:37:19 öö Gönderen: Zagzagel »
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Şubat 11, 2011, 12:57:32 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Sn. Zagzagel ,

Çok güzel bir noktaya değindiniz , dediğiniz gibi saydıgınız oyunların hiçbirinde kurallar değişmez ve globaldir ancak Mason Locaları bir oyun kadar basit bir yapıya sahip olmamakla birlikte , anladığım kadarıyla  Locadan Locaya farklı kurallar bulunmaktadır,  ve bu da aynı zamanda şu soruyu getiriyor ki , Hangisi aslında doğrudur ?  Derecelendirmenin bile farklı numaraları , isimleri bulunmakta ve sayı değişmektedir , Her Loca kendi locasını ve bağlı bulunduğu büyük Locanın ''muntazam'' olduğunu ilan etmektedir. Eğer dediğiniz gibi bir oyundan yola çıkarak örneklendirme vericek olsak bile her yerde farklı kuralları ve farklı oynama şekilleri olan bir oyun olduğu aşikardır.

Sn. Adam ,
Efendim verdiğniz bilgiler gerçekten çok aydınlatıcı  ancak anladığım kadarıyla , Mason Localarının üyesi olan Muntazam Masonlar bile konu hakkında çok farklı düşünce ve araştırmalara sahip, burdan bakıldığında sonsuz bir labirent gibi görünmesinin asıl sebeplerinden biride sanırım , çok zor açıklama gereği duyan Masonların bile bir çok konu hakkında birbirlerinden farklı , düşünce ve yargılara sahip olmasından öte geliyor. Bir kuralın değiştirilip değiştirilemeyeceği hususunda bile net bir bilgi yok, yada değiştirme olursada ne tür bir hiyearşik yapının bu konuda karar alıcağıda muamma..

Şubat 11, 2011, 01:19:25 ös
Yanıtla #22
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Daha belirgin bir düzeyde daha anlaşılır görüşebilmek bakımından Sayın Leo-Franz'ı ben yönlendireyim bir örnek vererek:

Üç büyük loca, locaların toplanma sıklığıyla bağlantılı olmak üzere üç ayrı kural belirlemiş:

1- Her loca iki haftada bir toplanmak zorundadır.
2- Her loca ayda bir toplantı yapar; arada başka toplantı yapmak isterse büyük locanrın onayı alınır.
3- Localar toplantı günlerini kendileri saptar. Topylantı aralıkları üç aydan çok olamaz.

Bir çeşitlilik... Her büyük locanın kendi ortamına, kendi kültürü ve loca toıplantılarında yapılan çalışmalarla bağlantılı olmak üzere düzenlediği kurallar. Hiçbiri için "İşte bu doğru, ötekiler yanlış." denilemez.

Peki bu kurallar değiştirilemez mi?

Değiştirilmesi gerekiyorsa değiştirilir. Benim demek istediğim budur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 11, 2011, 01:27:08 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Sn. Adam ,

Verdiğiniz bilgiler gerçekten muazzam çok Teşekkürler.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Şubat 11, 2011, 01:52:39 ös Gönderen: Leo - Franz »

Şubat 11, 2011, 02:10:53 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Masonlukta hiçbir kuralın değişmez ve değiştirelmemez olduğu ileri sürülemez. Bunu ileri sürmeye kalkışan olursa onların ya bağımzsız olmadıkları ya da olanı olduğu gibi koruma tasası içinde bulundukları anlaşılır.

Hadi karşı çıkın ve tartışalım; ne güzel olur.

Yani Konvan da eksik etekler (kadınlar) ve eşcinsellerde üyemiz olabilir kararı çıkarsa üye profili genişletilebilinirmi? Bu mümkünmüdür? Yada bu iyi birşeymidir? Örneğin bir ticari işletmede kadın sayısı nekadar fazla ise sıkıntıda okadar fazla olur.Günümüzde aklıbaşında şirket sahipleri bayan eleman çalıştırmamaktadırlar.Bu karlılık olarakta doğru bir stratejidir.Gereksiz kapris ,aylık hastalık,uzun doğum izinleri,sinir nöbetleri vs. gibi huzur ve düzeni bozucu davranişları saymıyorum bile.Bazı kurallar aklıbaşında kişiler tarafından değiştirilemez olarak konulmuşsa bu yanlışmıdır efeeeeeem??

Şubat 11, 2011, 02:14:20 ös
Yanıtla #25

Hemen hemen her başlık altında yaşadığımız fikir ayrılıklarına yeni bir başlıkla bir kulvar daha eklendi ne güzel :)

Ben de kendimce cevap vereyim.

Masonik kurallar değiştirilebilir mi? Bence "Evet".

Değiştirmeye gerek var mı? Bence hayır.

Önce bir saptama yapayım. Kural dersek, biraz gereksiz bir tartışma yaparız aslında. Çünkü kurallar ya bürokratik işlemlerle ilgilidir, ya da ritüellerle. Ama burada kastedilen bunlar değil. 4 toplantı üstüste gelmeyen üyelikten çıkartılır mı çıkartılmaz mı tartışması, tartışmaya bile değmeyecek bir konu zaten. Kime ne? Ya da bir törende sağda mı duralım solda mı? Ne farkeder? Kural diyince ben bunları anlarım, tartışmaya bile gerek görmem.

Ama burada kastedilen, tartışmanın yöneldiği mecradan da anlaşılacağı gibi, "İlkeler". En azından ben öyle isimlendiriyorum. Benim isimlendirme biçimim teknik olarak yanlış olsa bile (ki zannetmiyorum), iki kavram arasındaki farkı belirleyebilmek için gerekli.

Şimdi gelelim zamanında değişip değişmediği konusuna. 1717 geçişi döneminde bazı ilkelerin değiştiği söylenir hep. Bunun doğruluğunu test edebilmek için, önce 1717'nin mahiyeti konusunda hemfikir olmak gereklidir.

Olay, zaten devam etmekte olan kadim bir öğretinin yeniden uyandırılması mıdır? Yoksa, herşeyin yeniden oluşturulduğu bir devrim midir? Bence bu kadar keskin bir durum yok ortada. Operatif Masonluktan Spekülatifliğe doğru kademeli bir geçiş söz konusu.

Yukarıdaki benim görüşüm. Bu görüşe dayanarak yapacağım analiz de tabi ki sübjektif olacaktır.

Öncelikle, bir "uyanma" diyebileceğimiz şekilde, tamamen eski ilkelerin devam etmesi söz konusu olmadığına göre, bazı değişikliklerin olmasını da son derece normal karşılamak gerekir. Hiç bir ilkeler/kurallar manzumesi, en baştan mükemmel olarak oluşturulamaz. Bazı düzenlemelerin, düzeltmelerin sonradan gelmesi doğaldır. 1717'de oluşan yeni yapı ilkelerini/kurallarını oluşturmuş, ufak ayarlamalar yapılmış, bu "kolda" devam eden Masonlar için de ilkeler/kurallar günümüze kadar devam etmiştir.

Bu ilkeleri/kuralları, en azından bazılarını, benimsemeyen bazıları biz Masonluğu daha iyi özümsüyoruz, sizin yaptığınız yanlış demiş, kendi "kollarını" oluşturmuş. Kendilerine göre onlar da Mason. Benim bunu yargılama hakkım yok, sadece kabul edip etmeme hakkım var. Bu hak da benim kişisel tercihime bırakılmamış, "İntizam Kuralları" ana başlığı altında verilmiş, 1929'da. Yani, bu "kolda" Mason olmayı kabul etmişsem, bazı konularda aykırı davranma şansım da yoktur.

Tarihi kısmı bırakıp, günümüze ve Türkiye'ye gelelim. Zaten sorunun asıl amacı da sanırım bu. Ülkemizde ilkeler/kurallar değişir mi? Evet değişir, neden değişmesin. Büyük Loca uygun gördüğü değişiklikleri yapar, biz de buna canıgönülden uyarız. Uymak istemeyenler için de izlenecek yol belli... Biraz argo bir deyim olacak kusura bakmayın lütfen, ama "işte kapı işte sapı". İstemeyen çeker gider.

Peki değişmesi bir anlam ifade edecek ilkeler hangileridir?  

Önce başlığın açıldığı soruda yer alan bir kavram: Fakirler neden Mason olamaz? Yok ki böyle birşey!! Ailesinin geçimini sağladıktan sonra bu işe para ayırabilecek kadar maddi gücü olan herkes Mason olabilir.

Kadınlar neden Mason olamaz? Yok ki böyle birşey!! Kadınlar Mason olur, olmuştur, hatta ülklemizde bir Büyük Loca çatısı altında çalışmaya devam etmektedirler. Ancak HKMBL kadınların Masonluğunu "tanımaz". Yani bize göre değil derler. Bazıları tersini söyler. Mason olmak için HKMBL'na katılmak şart değil ki, illa kadınlar da Mason olsun diyorsanız, bunu bulabileceğiniz yer mevcut.

Bir Ulu Yaratan inancına sahip olmayanlar neden Mason olamaz? Yok ki böyle birşey!! Yukardaki açıklamanın aynısı geçerli. ÖMBL size bu soruyu sormaz. İlla ki HKMBL'na dahil olmak istiyorum diyorsanız, bu soruyla muhatap olacaksınız, başka yolu yok. Ben buraya gelmek istiyorum, ama bu koşula uymak istemiyorum demek şansını hiç yok... Uymak istememek en doğal hakkınız, uymayınız, ve gelmeyiniz...

Tartışma ekseninden çıkmak bahasına, bir saptama daha yapmak istiyorum. "HKMBL'da eteist Mason yok mu sanki? Ya girerken yalan söylediyse?" Kullanılması çok sevilen bir argüman. Buna cevap vereyim:

HKMBL çatısı altında ateist Mason YOKTUR. Üye vardır belki bilemem, ama daha ilk adımda, Masonluğun en değişmez ilkesi olan "Kardeşlerine karşı dürüst olma" zorunluluğunu çiğneyen birisi Mason değildir, olamaz da... Ufak bir yalanla üye olabilir belki, ama kesinlikle yanlış yerdedir.

Çok uzattım, son söz: Bir değişiklik gerekli mi? Bunun sorgulanacağı yer "içerisidir". Konu içeride konuşulur, tartışılır, gerekiyorsa gerekli değişiklikler yapılır.  

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Şubat 11, 2011, 02:27:19 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

HKMBL çatısı altında ateist Mason YOKTUR. Üye vardır belki bilemem, ama daha ilk adımda, Masonluğun en değişmez ilkesi olan "Kardeşlerine karşı dürüst olma" zorunluluğunu çiğneyen birisi Mason değildir, olamaz da... Ufak bir yalanla üye olabilir belki, ama kesinlikle yanlış yerdedir.

Saygılarımla.

İnsanın olduğu heryerde herşey vardır. "Yoktur" yoktur. Sayın Üstad

Saygılar sunarım

Şubat 11, 2011, 02:36:32 ös
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şimdi bi durup düşüneyim... evet düşündüm! Briç tüm dünyada aynı kurallarla oynanıyor. Diyelim ki Türkiyede 3 ayrı Briç Federasyonu var. Bunlardan sadece bir tanesi Dünya Briç Federasyonları Birliği'ne üye...  Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Briç Federasyonu 15 günde bir oyuncularının Briç oynamalarını istiyor, buna göre Briç Kluplerinin toplantı siklusunu düzenliyor. Türkiye Özgür Briç Federasyonu da isminde Briç geçmekle birlikte, briçin saatin tersi yönünde kağıt dağıtılması gerektiğini ve eşli oynanmayacağına dair bir kuralı var ve diyor ki efendim bana üye olan Kulüpler ayda en az bir kez oyun oynamak zorundadır. Türkiye KAdın Briç Federasyonu da diyor ki, efendim briçte KÖR üstündür ve As değil Kız en önemli ağırlıktaki kağıttır ve diyor ki benim üyem olan kulüpler üç ayda en az bir kez toplanmalı ve üyeleri benim kurallarıma göre briç oynamalıdır. Oldu mu?! valla oldu. Peki soruya geliyorum. Aralıkların bir önemi yok. Yani 15 gün olur 1 ay olur 3 ay olur bize ne! isteyen istediği zaman toplansın briç oynasın da bunların hangisi "gerçekten" BRİÇ oynuyor?

Derseniz ki hepsi! Ben yine ya bi orada durun derim. Nasıl hepsi?! oyunun kuralları ortada. Bir zamanlar bunlar briç kurallarıdır diye oluşmuş, beğenmiyorsan illa briç oyuncusu olmak zorunda da değilsin gidersin Türkiye Özgür King Severler Federasyonunu kurarsın, ama briç oyuncusu olamazsın. olursun da kendi çapında olursun, diğer briç oyuncuları seni briç oyuncusu olarak kabul etmez. kendi kendine turnuvalar düzenler, aman efendim briçin şahı biziz yok yok fransızız diye dolanırsın... var mı otesi?

ayrıca briç bir oyun değildir. Briç bir spordur, matematiğin en alasıdır. oyle hafife almayalım rica ederim. Ha bu dediklerimi masonluk açısından diyebilir miyim? diyemiyorum ki o yüzden briçten gidiyorum. satranç örneği de veremiyorum çünkü satrançta bir oyuncu bile değilim. ama briçseverim :) zaten Mustafa Kemal Bey'de demiş ya " Bir değişiklik gerekli mi? Bunun sorgulanacağı yer "içerisidir". Konu içeride konuşulur, tartışılır, gerekiyorsa gerekli değişiklikler yapılır. " diye. Biz dışarıdan lak lak ededururuz ancak masonlukla ilgili olarak ... o yüzden ben bildiğim şey üzerinden anlatmayı uygun buldum.

Kimindi Mahir Çayanın mı ne bir sözü var ben severim, Marksı bildiğini falan söyleyen birisine siz marksist olamazsınız ancak marksolog olabilirsiniz, devrim için çalışmayana sosyalist denemez tarzından bir söz söylemiş ya... o hesap, hepiniz masonluk hakkında çok şey biliyor olabilirsiniz -ben bilmiyorum ne yazık ki o yüzden buradayım masonlardan öğrenmek için, ne kadar öğrenebilirsem artık- ama olsa olsa masonologsunuzdur mason değil!

itirazi kayıtlarımla sevgilerimi iletirim.

Şubat 11, 2011, 02:40:16 ös
Yanıtla #28
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bomba dostum, zaten yoktur demiyor ki, ateist mason yoktur ama üye vardır diyor. ozaman yani Mason derneğine üye olan herkes mason değil midir diye sormam gerekiyor, tekris falan edilmiyor mu bunların hepsi, sonra mason olmuyorlar mı? nasıl üye vardır da mason yoktur allaseen? kafamızı karıştırmayın.

allak bullak sorularımla sevgilerimi gönderiyorum.

Şubat 11, 2011, 02:54:00 ös
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Bomba dostum, zaten yoktur demiyor ki, ateist mason yoktur ama üye vardır diyor. ozaman yani Mason derneğine üye olan herkes mason değil midir diye sormam gerekiyor, tekris falan edilmiyor mu bunların hepsi, sonra mason olmuyorlar mı? nasıl üye vardır da mason yoktur allaseen? kafamızı karıştırmayın.

allak bullak sorularımla sevgilerimi gönderiyorum.

Sevgili arkadaşım bu çok klişe bir laftır ve kelime oyunudur.Üye dediğin adam mason olmuyormu yani.Sanal bir masonluk üzerinden konuşuluyorsa ok ancak benim dediğim zaten insan.Bilindği üzere mükemmel insan yoktur klişesi de var.Bu mantığa göre hiç bir insanında mason olaması gerekli.Şimdi Üstad çıkacak diyecek ki biz zaten o yolda uğraşıyoruz çalışıyoruz ozaman avatar ın alatında mason olamaya çalışan yazması gerekmezmi?Masonlar bu laflarla kendilerini avutuyor bence aynı zavallı gençleri şehit olacaksın diye ölüme yollayanlar gibi.Sonunda yırtılan Hacı Bekir in donu oluyor.

Sevgiler sunarım