Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadın ın Saçı Tahrik Unsurumudur?  (Okunma sayısı 20769 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 27, 2008, 12:34:07 öö
Yanıtla #40
  • Uzman Uye

Bay veritas ozaman dünyayı ikiye bölelim kadın ve erkek olarak.Ayrıca beğenmek ile tahrik olmak arasında çok farklar var.Ayrıca saç tahrik unsuru olabildiğini söylüyorsanız bu sadece erkekler bayanların saçından tahrik olmuyordur herhalde.Bayanlarda erkek saçından tahrik oluyorlardır.
Ozaman akla şöyle bir soru geliyor (böyle bir şey yokda olaki) neden İslamiyette sadece kadınların saçı kapanıyor?Erkeklerinki niye kapanmıyor?

Ağustos 27, 2008, 01:23:51 öö
Yanıtla #41
  • Aktif Uye

"bu dünyada kadının ya da erkeğin saçından tahrik olan hiçbir birey" derken kast ettiğim, bu tahrikin iki taraflı da olabileceğiydi zaten. İslamiyet'in kadına bakışını tartışmıyorum ben dikkat ederseniz, saçın yüz için en önemli tamamlayıcı unsurlardan biri olduğunu söylüyorum ve kişilerin tahrik olma hakkını savunuyorum.

Beğenmek ve tahrik olmak arasında ki farkı da bilerek, buna rağmen tahrik olma fiilini kullandığımı da ifade edeyim.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Ağustos 27, 2008, 09:09:43 öö
Yanıtla #42
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Gazetede okuduğum bir yorum;

-...Evet, belki erkek kadın saçından tahrik olabilir ,

Gazetede okuduğum 2. bir yorum
-...Kadının boynu görünüyorsa erkek tahrik olabilir...

Bence bu açıklamalar ,bu örtme örtünme hikayeleri aslında  erkekler üzerinde oynanan oyunlardır...
Genelinde erkek ,eşşek gibi çalışmalı,işverenden sigorta istememeli,az çok demeden kazancına razı olmalı,devamlı bugünkü haline şükretmeli,özelinde, karısı onun tarlası olduğu için onu tohumlamalı,en az 3 çocuk yapmalı,anası ve avradından başka  diğer kadınlarla hiç bir sosyal ilişkiye girmemelidir.
Bugüne kadar dünya üzerinde binlerce medeniyet gelmiş geçmiş ve içki,eğlence,seks, bu hayatın değişmez parçaları olmuşlardır.Erkekle kadın arasında meşru ya da gayrımeşru ilişki hep var olmuştur.Bunu engellemek ise hiçbir dinin ne kontrolünde ne de tekelinde değildir.
Tahrik olmaya meyilli bir insan  tavuk,eşşek,koyun gibi bir hayvandan bile tahrik olabilir buna zoofili diyorlardı sanırım.Tahrik olmayan bir insan için ise gündeme yansıyan magazinsel boşanma haberlerine bakmak yeterli..
Bu dünyada herşeyi seks ekseninde ele alan insanlar,aklı donunun yörüngesinden uzaklaşamayan insanlar elbette hep aynı masalı zırvalayıp duracaklar, tahrik,kadın,ört,tarla,örtünmek,çarşaf vs vs
Biraz kafasını kaldırıp etrafa,dış dünyaya bakan insanlar görecektir ki kadının örtünmesi ,kadının cinselliği , kadının evlenmesi bizzat kadının karar vereceği bir iştir.Bu modern dünyada böyle oluyor.
İslam dünyasında Erkeklerin  bu dünyayı sadece kendileri için ve geçici bir yer olduğunu düşündüklerini sanıyorum.
İslam dünyasında erkekler artık bu ilk çağ kafasından kurtulup 21yy treninden bir bilet almalıdırlar.

Çağdaş,gelişmiş,parası ve ekonomisi kuvvetli ülkelerde kadın ve erkek ilişkilerine bir göz atılmalı derim. İslam dünyasının erkeği artık atgözlüğünü çıkarmalı ve kadınlık,erkeklikten önce insan olduğunun bilincine varmalıdır. 
Kadınlar erkeklerin şalvar,kollu atlet,uzun don,naylon çorap ,smokin giymelerine nasıl karışmıyorlarsa erkeklerde bu konuda konuşmamalı hatta yorum bile yapmamalıdırlar.

Ama dedim ya , bu oyunlar erkeğin üzerine oynanan oyunlar;

Böyle kılık kıyafet gibi , saç tırnak el gibi abuk sabuk tartışmalar olmazsa erkeklerin İslam olgusunda neleri sorgulamaya başlayacaklarını az çok tahmin edebiliyorum.
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Eylül 04, 2008, 01:53:07 ös
Yanıtla #43
  • Ziyaretçi

Ben başını örtene de örtmeyene de saygı duyuyorum.İnsanların inançları kendi seçimleridir.Ancak başı açmanın bir tahrik unsuru olduğunu düşünmüyorum.Toplumun örf ve adetine uygun giyindikten sonra hanım olsun erkek olsun bir sorun yok.
Kimseye başını kapat denemez bu onun özgürlüğünü kısıtlar.Ben bir bayan olsam erkeklerle konuşma,başını kapa deseler herhalde dayanamazdım,bu kişiliğini insanın rencide eder.Örtünme konusunda dini emirleri tam olarak bilmemekle başı örtme konusunda İslam alimleri tartışma içindeler sanırım.Ama genel kanı Hz.Muhammed devrinde uygulanan şekil yani kapalı olma konusunda hemfikirler.
Kapanmak başka dinlerde de var hristiyanlık ve yahudilikte de ama orda da anlayış farklılıkları var.Günümüzde kadın heryerde öğretmenimiz,okul arkadaşımız,iş arkadaşımız belki patronumuz saygın meslek sahibi olan kadın özgür olmalıdır.
Başı kapalı olanlar nasıl universitelerde sorun yaşıyorsa başı açık olanlarda toplumun bir kesimi tarafından sorun haline getirilmemeli ama maalesef bu tarzda insanlar var.
Çok aşırı dekolte giyime ben karşıyım bu kural erkekler içinde geçerli zaten Amerikada bile bazı eyaletlerde giyim kısıtlamaları var.
Unutmayalım bu toplumda hepimiz yaşıyoruz ve hepimizin hanım akrabaları,eşleri,anneleri var bu açıdan kadına saygıda gerekli yer verilmelidir.
Başı açık bir insanı tahrik unsuru görmek abestir çünkü olay insanın içinde iç dünyasında biter.Beyni güzellik koklayan kötü düşünmez.Sorun kadında erkekde giyimde değil insanın anlayışında yatar.Bu anlayışta ancak eğitimle,edeple,kültürle kazanılır..

Eylül 04, 2008, 08:27:21 ös
Yanıtla #44
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Özellikle son 2 senedir ülkemiz tüm sıkıntıları bıraktı , acaba kadın saçı haram mı değil mi gibi son derece manasız ve sığ bir bakış açısına saplandı. Bu konuda bıkmadan usanmadan çeşitli platformlarda kendimi ifade ediyorum ;burada ise çok daha müsamahalı bir zihniyetle karşılaştığım için mutlaka birkaç satır olsun ben de kendimi ifade edeyim dedim .
Şuna kuvvetle inanıyorum ki , bir erkek saçımı gördü ya da benimle tokalaştı diye tahrik olmayacaktır.Böyle düşünmek bence erkeği bir saç teli karşısında anında kontrol kaybı yaşayacak kadar zayıf bir varlık olarak kabul etmek demektir ve bence bu , erkeğe hakarettir.  Bu konu o denli çözümsüzleştirildi ki bir karşı tepki olarak saçlarımı  belime kadar uzattım ve kuaföre gitmeden ofisten içeri adım atmıyorum . Ben ülkemin erkeklerine güvenirim , onları medeni ve gelişmiş kabul ederim ve cahiliye dönemi erkeklerine yakıştırılan tavırları asla günümüzün modern erkeğine yakıştıramam.Dişi olmam benim özelliklerimden yalnızca bir tanesidir , bir alt başlıktır ancak ben önce bir BİREYİM. Kendimi bir erkekle her durumda eşit olarak kabul eder , karşımdaki kişiye de önce erkek  diye değil, birey diye yaklaşırım. Bizleri "başı açık plaza kızları" diye tanımlayan bir kesim var , onlara sözüm şu olacaktır : Bir kadın , farz olmadığı halde bir Arap adetine uyup da , erkek saçtan tahrik olabilir diye sakıngan davranıyorsa , dişiliğini vurgulayan bu başını örten kadındır.Çünkü o noktada bir ayırıma gidilmiştir ve ben dişiyim , saçlarım tahrik unsurudur mesajı erkeğin beynine gönderilmiş olur. Halbuki bilimsel çalışmaların hiçbiri erkeğin özellikle saç telinden tahrik yaşadığı savını doğrulamamaktadır . Buna rağmen bu sakınganlık ve saç göstermeme tavrının , erkeği sanki saç telinden etkilenmek durumundaymış gibi hissettirebileceğini   düşünüyorum .

Saygılarımla
Quality has no fear of time ..

Eylül 05, 2008, 08:54:09 öö
Yanıtla #45
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İşin bir de siyasi boyutu var...

Zamanında Semra hanımın (Semra ÖZAL) papatyalarını yaşı 30 un üzerinde herkes hatırlayacaktır..O günkü şartlarda o siyasi çevrede bulunmak ,siyasi ve ekonomik  rant elde etmek isteyen herkes(eşleri)  saçını,elbisesini Semra Hanıma  göre ayarlardı.

Bu Papatyalar konken oynar,yardım kuruluşlarında boy gösterir,topluca hayır işlerinde bulunurlardı , kocaları da alttan alttan iş bağlantıları,hayali ihracat,kdv iadesi gibi meşguliyetlerle haşır neşir olurlardı...Bayan kıyafetleri siyasi iktidarı izliyordu çünkü resmen para oradaydı...

Bu manzara sadece obje formları değişmiş halde bugün aynen tekrarlanmaktadır.Türban dediğimiz mesele budur ve bunu çok küçük bir azınlığın mağnen ihtiyaç hissedilmesi dışında toplumumuzda bu kadar önemsenmiş gibi görülmesi sadece kişilerin evet bende bu çevredenim,bende muhafazakarım,bende laikçi değilim , pastadan benim de payımı ayırın çabalarıdır ...

Kimsenin bu olayın tahrik-uyarma,tahrip-mücadele,tahriş-kızarıklıkları silme yönüyle pek ilgilendiğini sanmıyorum...
Varoş ve çok göç almış semtlerin park ve bahçelerinde zaten genç çiftler türbanlı-türbansız ayrımı yapmadan yapacaklarını yapıyorlar zaten...
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere