Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Japonlar  (Okunma sayısı 3084 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 01, 2011, 05:03:50 ös

(Alıntıdır)

Bizde gündeme getirip tartışan yok ama, Batı dünyası, hele de Katrina kasırgasının ardından yaşadıklarını unutmayan Amerikalılar şaşkınlıkla izliyor Japonları.

Aslında en çok bizim üzerinde düşünüp tartışmamız lâzım.

O kadar büyük bir felâket yaşadılar, görüntülerde başı kesik tavuk gibi sağa sola saldırırcasına koşuşan yok.

Salya sümük ağlaşıp “Nerede devlet ? Yardım isteriz, şunu isteriz, bunu isteriz” diye cazgırlık eden yok.

Yardım dağıtım noktalarına saldıran yok.

Raflarında çok sınırlı miktarda mal kalmış olduğunu bilmelerine karşın dükkânlar önündeki kuyrukları bozup da cam çerçeve kırarcasına kapılara saldıran da yok.

… ve Batı dünyasını en çok şaşırtıp tartıştıran durum, henüz yağmalamanın görülmemesi.

Aşağıdaki kaynakların en altında yer alanı, belki de en ilginç  tepkiyi içeriyor. Katoliklere ait bu web sitesinde “Japonlar Hıristiyan olmamasına karşın nasıl bu kadar ahlâklı olabiliyor ?” sorusu ortaya atılmış.

Abes bir soru. O soruyu sormak Hıristiyanlara mı düşer ? Sorsak biz sorarız.

Gerçekten, bu “ehli kitap” kâfirler kategorisine bile giremeyecek kadar Allahsız-kitapsız tayfasından Japon toplumu nasıl bu kadar üst düzey insanî nitelikler gösterebiliyor ?

Bir uzmanın açıklaması şöyle; “Japon ahlâkı, günah ve günah anlayışından kaynaklanan korkuya değil, çevreden utanma temeline dayanır”.

İlginç bir açıklama.

Eğer öyleyse, Japonlar yine yaptı yapacağını demektir. “Ahlâklı olmak için asgariden bir adet peygamber bir adet de din kitabı gerekir” diye düşünen dünya çoğunluğunun önüne uygulamalı olarak yeni bir ‘icat’ koymuş bulunuyorlar.

Japonların bu yaptığı insanlığa reva mıydı ?

Ama n’apacaksın, ‘kâfir’ işte..
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Nisan 19, 2011, 04:26:33 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yazı muhteşem o adamlar işini biliyor ve Dünya'ya örnek oluyorlar;keza Türkiye her gün deprem yaşamasada her an deprem olabilir...Peki nedir bizdeki güç olacakların önüne geçebilmemizi sağlayan şimdi bunu açıklamak istiyorum...Japonlar ''bizzati orda yaşayan bir arkadaşım dan aldığım bilgidir bu '' her  ay deprem üzerine eğitim alıyorlar .Yaşadıkları bölgede çevre sakinlerini çok iyi tanımak zorundalar (bu mecburi bir kural devlet genelince verilen bizde orda olsak bu kurala uymak zorundayız ki keza deprem olduğunda iletişimimiz kesilme olaslığından dolayı toplanma bölgesinde bize sorulduğunda kim gelmedi sorusuna yanıt vermemiz için bu çok önemli)deprem anında nereye gidip saklanmaları gerektiği ve panik olayını engellemek için sürekli eğitimlerin bazen haftalara kaydırıldığıda arkadaşımın bana eklediği bilgiler arasında.(komik olan japon depreminde camdan atlayan tek insanın Türk olduğu haberini alınca güleyimmi üzüleyimmi bende şaşırdım bu habere basında rastlayamadım ama yine japon gazetelerinde küçük bir punto not düşmüşler;hani yetmemiş 2. sallantıda da camdan tekrar  atlamış :) ...) yazımı noktalarken sizinde anlatımınıza ek olarak Türkiye'de bazı şeylerin yaptırımı mecbur olmalı ileride doğacak paniğe engel olmak için.Japonlar bu tür vakkalarda dahi ne yapabileceklerini çok iyi biliyorlar;bizde ise her şey Türk gücüne ve oluruna bırakılmış durumda (Allah hayırlısı neyse onu versin diyorum işimiz Allah'a kitaba kalmış çünki)
saygılar sevgiler 
MAY THE FATHER OF UNDERSTANDING GUIDE US...

Eylül 03, 2014, 12:13:25 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

yazı çok güzel ve açıklayıcı olmuş. konuyu irdeleyecek olursak semavi dinlerde ahlak ve din ilişkilendirilmiş durumda, bir

özellikle ülkemizde yaşayan insanlar Allah a inanmadan bir kimsenin ahlak sahibi olabileceğine kesinlikle inanmıyorlar. Bununla beraber ülkemizde ahlak kavramını çoğunlukla kadınlar üzerinde kuruyor olmaları da ayrı bir çelişki. iş ahlakı, toplumsal ahlak konularına ise değinen bile yok, etik ilkeleri toplumdan çok uzak,

bununla beraber uzakdoğu ülkelerinde her hangi bir tanrı veya her hangi bir peygamber olmadan yüksek ahlak kuralları ile yetişmiş insanların çoğunlukta olduğunu görüyoruz.bu da ahlak din ilişkisini çürütmekte,

sayğılarımla
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez