Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hz. İsa hangi dine mensuptur?  (Okunma sayısı 128639 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 02, 2014, 10:59:48 öö
Yanıtla #150

Sayın Adam bu kadar Hristiyanligi elestirdiniz merak ediyorum siz hangi dine mensupsunuz ? Paylaşmak zorunda degilsiniz.

Esenlikler ,
blackfriairs
Ne gecenin dehşetinden korkarsın,
Ne gündüz uçan oktan,
Ne karanlıkta dolaşan hastalıktan,
Ne de öğleyin yok eden kırgından.

Eylül 02, 2014, 12:04:47 ös
Yanıtla #151
  • Aktif Uye

İsa, en az Hallac-ı Mansur kadar Hak'tır ve insanın Tanrı'ya ulaşmasına aracılık eden bütün diğerleri kadar puttur. Haçın tam ortasında sanırım bir gül vardır. Şüphesiz olan, ben ne isem onlar da aynısıdır.

Tasavvuf felsefesini kabullenip yaşarken İsa bunun dışında bırakılamaz. Ete kemiğe büründüm Mahmut diye göründüm diyen bir cemaat liderine gülerken, İsa'nın Tanrı'lığına inanılamaz. Yunus Emre sevilip, İsa itilemez. Ali Allah, Allah Ali den ayrı bir söz söylemek için ya bu felsefeleri tümden reddeden materyalist bir yapıda olmak lazım veya insanın varoluş amacına dair ayrı bir düşünceyi gerçekçi buluyor, ona inanıyor olmalı. Bütün bunları küfür olarak nitelendiren dindarlar olduğu gibi.

Görebildiğim kadarıyla, dinler arası fark, bir dinin mensuplarının kendi aralarındaki fark kadar büyük değil. Asıl soru sanki bundan daha büyük gibi. Yukarıda ne varsa aşağıda da o mu var? Belki de kütüphaneler yakılmasaydı daha çok bilirdik, daha az inanırdık.

16 sayfa her tarafından yazılmış. Başlığa sahip çıkalım, bence İsa hristiyan değildir, benim ile aynı dine mensuptur.

Eylül 02, 2014, 12:36:27 ös
Yanıtla #152
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın ozkann'a bir diyeceğim yok. Bu ileti bir öncekine yanıt.

Ben Hıristiyanlığı eleştirmedim. Eleştirsem, olumlu ve olumsuz yanlarını karşılaştırırdım çünkü eleştiri öyle yapılır.

Ben Hıristiyan din adamlarına yüklendim. Kendi tutku ve çıkarları uğruna yarattıkları dogmaları büyük halk kitlelerine "Bu İsa'nın dinidir." diye yutturdukları ve bu arada bir de İsa diye bir adamı tanrılaştırarak, üstelik onun çarmıha gerilmiş varsayımsal zavallı halinin betimlemesini kiliselere bir PUT olarak yerleştirdikleri için.

Sonra da Hıristiyanlık çerçevesinde olumlu ve daha akıllıca inanç sistemlerinin üçünün adını söyledim. Üçü de İsa'yı öteki Hıristiyan mezheplerindeki gibi putlaştırmadıkları için daha akıllıca inanç sistemleri oluyor. (Bunlardan sanırım Katharları bu Forumun bir yerlerinde özetle irdelemiştik bir zamanlar.)

Sonra katılımcımız, binlece insanın izlediği bu ortamda bana hangi dinden olduğumu soruyor. Bu doğru bir davranış mı? Yakışıyor mu? Burası kişilerin dinlerinin ya da inançlarının sorgulandığı bir ortam mı? Buna karşın, bireysel olarak ve kendi açımdan dogmalara, batıl inanışlara, bağnazlıklara, uydurmacalara, hilebazlıklara, bilim ve akıl dışı kapılmışlıklara ve kaptırmalara karşı olduğumu söyleyebilirim. 

« Son Düzenleme: Eylül 02, 2014, 01:01:01 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 02, 2014, 12:52:48 ös
Yanıtla #153
  • Ziyaretçi

Evet siz Hristiyanlığı eleştirmiyorsunuz. Eleştirecek durumda değilsiniz. Yazınızda birçok teolojik hatalar var. Yobaz müslümanlar gibi zenginliklerimize hakaret ediyorsunuz. Eğer gerçekten bu meslekten ve kardeş iseniz size şunu söyleyeceğim. Insan sevgisi - Hoşgörü - Kardeşlik bir masonda olması gereken olmazsa olmazdır. Bu şeyden çok uzak hareket ediyorsunuz. Bir insanın adını bile söyleyemeyecek kadar üzücü bir durumdasınız. Yazdığınız yorumları tekrar tekrar okuyun ve lütfen özür dileyin. Insanlara sürekli gergin cevaplar veriyorsunuz. Dereceniz nedir bilmiyorum ama siz daha HAMTAŞI geçememişsiniz. Hala HAMTAŞLA çalışıyorsunuz. Misafirlere veya kardeş olduğunu bildiğiniz kişilere daha saygılı ve gerginlik çıkarmayıcı ve bilgilendirici olunuz. Bu konuda çaba gösteriniz. Ben bunu sizden bir kardeşiniz olarak istiyorum. Size kızmam konusunu kafanıza pek takmayın. Kardeşler birbirlerini uyandırırlar. Uyanık ol kardeşim. Insanlar istediği soruyu sorabilirler. APTALCA BIR SORU YOKTUR. APTALCA BIR CEVAP VARDIR. Tavırlarınızı düzeltmediğiniz sürece sizi kale almayacağım. (Belkide forumdan kovulacağım.) Esen kalınız.
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2014, 01:01:12 ös Gönderen: Tubalkain »

Eylül 02, 2014, 01:03:03 ös
Yanıtla #154
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu Tubalkain adlı üyemiz sanırım bana yükleniyor.

Ancak bu başlık İsa'nın varsayımsal diniyle bağlantılı. O konu üzerinde görüşecek, uygarca tartışacaksak tartışalım. İşin içine kendi dinlerimizi ya da inançlarımızı falan karıştırmayalım. Birbirimize laf etmeyelim.

Benim İsa için ve Hıristiyan din adamları için ettiğim sözleri bir kişi gocunarak  üzerine alınıyorsa, ona bir şey diyemem elbette. Kimilerinin benimseyiş tarzına göre İsa bir cinmiş, bazılarının içine falan giriyormuş.

(Bu arada Sayın Tubalkain'i bir de teşekkür etmem gerek; beni masonlardan sanıp, ders vermiş olduğu için.)
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2014, 01:36:52 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 02, 2014, 10:08:00 ös
Yanıtla #155
  • Aktif Uye

Demek hurafeler ve sorgulamadan mutlak inanma Hristiyanlar da da mevcutmuş.....
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 03, 2014, 01:19:58 öö
Yanıtla #156
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dünya üzerinde milyarlarca insanın inandığı bir inanç hakkında konuşurken -kendi görüşüm- biraz daha zarif ve dikkatli olmakta fayda var. (Ama eminim ki "ifade ve fikir özgürlüğü" kapsamındadır bu yazılanlarda!)

Kendine yapılmasını istemeyeceğin bir şeyi başkasına da yapmayacaksın.

Bir eleştiri yapabilmek için konunun her yönünü en ince ayrıntısına kadar bilmek gerekir mutalaka. Bu sebeple yorum yapanlar lütfen eğer mümkünse bizlerle Monofizit, Diofizit kavramlarını açıklarlarsa sevinirim.

Ek olarak  Roma Katolik Kilisesi , Protestan kiliseler ve Ortodoks Kilisesi hakkında bilgi -mümkünse karşılaştırmalı- verebilirlerse sevinirim.

Saygılarımla
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Eylül 03, 2014, 01:29:16 öö
Yanıtla #157
  • Ziyaretçi

Kardeşim ben siteden düşüyorum sürekli anlamadım. Herhalde durum vahim.

Eylül 03, 2014, 02:34:01 öö
Yanıtla #158
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.tubalkain
sanirim elestiriye konu olan sozlere bir cevap verme yerine kaale almamayi tercih ediyor ,eh oda bir secenektir zaten.Size kendi bakisinizin tersinden kitaplarada ilgi duymanizi ve okumanizi tavdiye ederim.Elestiri birazda dogtuya bakmayi gosterir insana. Kaale almadiginiz o ADAM bizim kutuphanemizdir oyle bir özelliği vardır. Bencd fifismeyin yazdiklarini anlamaya calisin göreceksiniz sizde inanclara hurafeligin ne kadar hakim olduğunu. Isanin tanriligi ile tevratta gecen tanfi ilk  iki emri kendi sesi ile verdi dolayisi ile yahudiler  bundan dolayi secilmislerdir yalaninin devamidir isanin tanriligi ki hristiyanliga guclu bir inanis altyapisi bulabilsin.Ne yani bizimkine boyle kiyak yapilmadi diyr biz fakirmiyiz karsinizda ya ateistle ya digerleri insan diye yuzlerinemi bakmayalim.Anlamak kolay soruya cevap bulabilirsen tanri isanin bedenine neden girip yeryüzüne iner ne umar ne yapar .Amacina ulasmismidir acaba benimde bedenimde olabilirmi?inanmasi cok zor degilmi?ama kolayca inaniyoruz.Ya duzmece ise tum bunlar tüm inandiklarin ne olacak.Bugun nerede ise isaya atfedilen hersey isayi sifir ddgerine getiriyor.Kolay inanma aliskanligi insanoglunun en cabuk yakalandigi bir hastalik degilmi?nedenide merak etmememiz degilmi?

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 03, 2014, 10:42:59 öö
Yanıtla #159
  • Ziyaretçi

Değerli Karahan "kardeşim" locaya inançlı(Bir Tanrıya inanarak) girdiniz. Benim sizin tanrınız ve inancınızla bir sorunum yok. Ancak biraz anlamaya çalışın. Eleştiri yaparken, yazdıklarınızı ikinci, üçüncü hatta benim tavsiyem beşinci kez okuyunuz. Burada ben bir dini empoze etmiyorum. Bir soruya cevap yazdım. Yazdığım cevap ise benim inancım. Tanrıya olan inancım. Eğer bu inanç size hitap etmiyor ise saygılı bir şekilde bu dine veya dinlere inanmıyorum dersiniz. Bu dine inananları bağnazlık veya masonluğa aykırıdır diye yazamazsınız. Bu sizin görüşünüz olur sadece. Ama saygılı olacaksınız. Sizin bir hristiyan veya bir Yahudi kardeşin karşısında bu derece konuşabileceğine ihtimal vermiyorum. Unutmayın ki HERKES BIR ŞEKILDE DENGESİNİ SAĞLAMAK ZORUNDADIR. Bu Allah'ı olur veya olmaz. Hristiyan olur veya başka dinden olur. Siz dengelerinizi nasıl sağlıyorsunuz onu yazın ve bizlerde saygıyla okuyalım ve merak ettiğimiz soru olursa soralım. Yoksa isterseniz TAŞA TAPIN. AMA LÜTFEN O TAŞI KIMSEYE ATMAYIN.