Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Simurg  (Okunma sayısı 3088 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 20, 2011, 01:46:27 öö
  • Ziyaretçi

Simurg fars mitolojilerinde geçen efsanavi bir kuştur zümrüdü anka da denir. Bu kuş çeşitli kültürlerde farklı isimler almıştır. Batılı kaynaklarda Simurg ismi kimi zaman fenix olarak geçmektedir.

Simurgun temel özellikleri şunlardır:
* Gümüş rengi tüğleri bulunmaktadır.
* Ömrü o kadar uzundur ki 4 kere dünyanın donunu görmüştür.
* Yakalanacağı vakit ateşe döner ve yanarak kül olur. Bu kuş küllerinden doğmaktadır.

Simurg ve tavus
Simurg tavus kuşuna benzemektedir hikayeye göre Sşmurg hayat ağacında yaşamaktadır. Bu kuş ağaçta hareket ettiğinde hayat ağacından meyveler dökülmüş ve bu gün bildiğimiz hayat meydana gelmiştir. BU özelliği ile simurg aynı zamanda Melech Taus'a benzetilebilir.

İnsan Başlı Arslan
Simurg kimi hikayelerde insan başlı aslan gövdeli bir kuştur. Bu açıdan tarif edilen yapısı cerrubiuma da benzemektedir. Bilindiği gibi keruvlar aslan boğa ve insan yüzünü taşır.

Fenix'in evi ve Mecusilik
Efsaneye göre Simurg Kaf dağında yaşamaktadır. Bu dağın en tepesinde volkanik bir ortamda yaşayan bir kuştur. Yanssa dahi zarar görmüyor olması aynı zamanda onu mecusi inancında da önemli bir hale getirmiştir. Mecusi bakış açısına göre ateş ile arınmasına rağmen varlığını devam ettirmektedir.

Simurg Sembolizması
Simurg özel bir sembolizmaya sahiptir kimi kaynaklarda adı geçen hüdhüdden 30 tanesi bu kuşun yanına gitmek istemiştir. Hüdhüd kuşlarının bu yolculuğunun asıl sebebi uzun ömrü dolayısı ile tüm sembolizmaların gerçeğini bilen simurg'dan bilgi edinmektir. Hüdhüdün bu yolculuğu bir tarikat gibidir. Keza Simurgun külünden doğması da ateş elementi ile arınmayı ve reankarnasyonu temsil etmektedir.