Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: "Evrim" sansüre takıldı  (Okunma sayısı 17524 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 08, 2011, 11:10:21 öö
  • Ziyaretçi

"Güvenli İnternet" kapsamında Darwin'in Evrim Teorisi de sansüre takıldı. Evrim Teorisi'ni anlatan siteye Çocuk Profili altında yasak gelirken, bu teoriye karşı olan siteye ise erişim sağlanabiliyor.
"Güvenli İnternet" döneminin başlamasıyla birlikte kullanıcılar artık Aile veya Çocuk Profili arasında seçim yapabiliyor ve filtreye kendi isteğiyle tabi tutulabiliyor.

Ancak bu profillerin devreye girmesiyle birlikte hangi web sitelerinin bu profillerde yasaklandığıyla ilgili net bir bilgi yok. Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu'nun kararıyla belirlenen yasaklı siteler http://www.guvenlinet.org adresinden de kontrol edilebiliyor. Kullanıcıların oyları da sitelerin yasaklanmasında etkili oluyor.

Akademisyen ve aynı zamanda blogger olan A. Murat Eren ise, Twitter hesabında ilginç bir yasağı takipçileriyle paylaştı. Evrim Teorisi'ini ziyaretçileriyle paylaşan "evrimianlamak.org" sitesi Çocuk Profili altında yasaklı görünürken, bu teoriye karşı duran "evrimaldatmacasi.com" ise filtereye takılmış değil ve bu profil altında görüntülenebiliyor.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/19417930.asp

Aralık 08, 2011, 11:35:30 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Ben hala anlamış değilim.
sanki ''Dünya yuvarlak'' deniyor ve o görüşe itiraz ediliyor. İnsan için evrim olmuş olmamış çok önemli mi? yada bilim için önemli mi?
Diyelim evrim geçirdik,evrim geçirdiğimizi tüm dünya kabul etti eee bilim insanına ne sağlıyacak.
Yeni bir uçak mı geliştirilecek? yada ölüme çare mi bulacak? Tıpta inanılmaz gelişme mi yaşanacak? yoo
Diyelim evrim geçirmedik evrim geçirmediğimizi tüm dünya kabul etti.Ne sağlıyacak?
İnsanlar kiliseye, camiye mi koşacak? (nakarat)
Yeni bir uçak mı geliştirilecek? yada ölüme çare mi bulacak? Tıpta inanılmaz gelişme mi yaşanacak? yoo

Nereden bakılırsa bakılsın işe yaramayan ''vızıltı'' bir teori.
Artık insanlar öyle teoriler üretiyorki (sokaktaki çocuk bile )1000 yıl, o muydu bu muydu çözemezsin. Biz hala, evrim mi?
saç tellerimiz azalmış mı? kafamız küçülmüş mü? bununla uğraşıyoruz. ''Evet küçüldü'' desen kime ne fayda.
''yok küçülmedi'' desen kime ne fayda. Utanmıyorlarda müsamere gibi şu konuyu tartışmaya.
Saygılarımla

Aralık 09, 2011, 12:02:34 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın Hacamat,

Öncelikle bu meseleye din meselesi olarak bakmak çok doğru olmaz , bir yaratıcıya inancı olan biriyim bunu söyleyeyim baştan..
Eğitimim Fizik üzerinedir, her ne kadar spora siyaset karışması doğru değilse bilimede farklı unsurların karışmasını doğru bulmuyorum , sonuçta bundan seneler evvel "atom bölünemez bir bütündür" diye insanlara öğretildi fakat günümüzde Atomu parçalanması mümkün bilimin gelişmesi açısından bilimsel verileri görmezden gelmek başlı başına bilimsel irticadır bilimin gelişmesini önlemektir ve geriye gitmesini sağlar bilimi , bu bağlamda baktığınızda ben evrim teorisine sıcak bakıyorum bu teori incelenerek bir çok faydalı çalışma yapmakta insanlar , bir konu ile ilgilenirken bambaşka keşifler yapmak mümkündür.
yakın geçmişte TV vs.. tarzı icatlara şeytan icadı denip insanlar kaçmaktaydı, şuan aktif olarak o icatları insanlık kullanmaktadır kendi dini inançlarının programlarını izlemektedir, din ile bilimi aynı kefeye kimse koymamaktadır,
siz Ademin cennetten nasıl kovulup dünyanın nasıl var olduğunu çocuğunuza aktarırsınız , okuldada gaz ve toz bulutundan dünya ve evrenin nasıl oluştuğunu okulda öğretmeninden dinler,
çocuk kendine göre karar verir , size mi yoksa öğretmenin anlattıklarına inanacağı konusunda özgür iradeyede saygı duymak gerekmekte...

Saygılarımla,
418

Aralık 09, 2011, 10:14:53 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

sayın 418
dinle evrim teorisinin ne alakası var. ''Sen evrim var ''de bilm ispatlasın, ben dine o na göre şekil veririm. ''Şu ayet evrimden bahsediyor'' derim
''din bunu zaten söylemiş'' derim, konu kapanır.
Mesele din falan değil. Mesele mevzunun saçmalığı. Siz hala bu mevzuda gereksiz düşünüp,
tartışıyorsunuz. Sonuçta gereksiz bir mevzu.
Dikkat ettim sayın 418 hiç bir soruma yanıt vermemişsiniz. Ezbere yazmışsınız.
Dediğiniz '' evrim ispatlanırsa bilimde inanılmaz şeyler olabilir'' güldürmeyin beni. Ne olur ? onu söyleyin bana.
Şu zıvıtık teoriyi sanki bir icatmış gibi düşündürten şey sizi ne? Tamam eğitimimiz kalitesiz bunu biliyorumda, zihnimiz açık olsun bari. Ayrıca ben evrimin olduğuna inanan birisiyim ( söylendiği gibi değil ama)... bu bana bir şey katmıyor... Mevzu bu
« Son Düzenleme: Aralık 09, 2011, 10:24:43 öö Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla

Aralık 09, 2011, 12:03:04 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın Hacamat ,

sonuçta yazdığım bir haber sitesinden yapılan bir alıntı , yani bu yazının yazarı ben değilim illa ayet'e bağlamakta doğru olmaz bence bu benim görüşüm tabiki isteyen istediği gibi düşünmekte özgür liberal olmaklazım ,
bu haber değeri üzerinden tartışmaya girmek daha iyi olur , teorileri akademisyenlerin tartışması daha iyidir kendi uzmanlık alanıdır,
kendi branşım üzerinden bir örnek vereyim , bir psi dalga fonksiyonunu için paris ve copenhagen ekolleri vardır, bilim adamları farklı görüşte bir konuyu tanımlamaları o konunun zenginliğidir...
sonuç olarak bunları akademisyenlerin işi olarak görmekteyim , fakat bilimsel bir teoriyi yasaklamak ne derece doğrudur ?

Saygılarımla,
418

Aralık 10, 2011, 12:39:49 öö
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Sayın 418
Sonuçta bu haberi veren sizsiniz. Dolayısıyla size hitap etmek zorundayım,yanılıyormuyum.
Sonuçta sansürde benim bıranşım değil. peki bunuda tartışmayalım.
Ben iç mimarım hiç sözel değilim... hiç bir şeyi tartışamam mı? Hep çizerek mi anlatıcam?
Lütfen yapmayın.
Bir haber yayınlamışsınız bu mevzu elbette masaya yatırılacak her yönleriyle. Sansürede sıra gelir bir şekilde
Bir baksaydık mevzunun içeriği ne?
Saygılarımla

Aralık 10, 2011, 06:33:06 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın Hacamat,

o zaman şu şekilde düşünmeyi deneyebilirsiniz ,
bilimsel statüsü  teori olarak kabul gören bilimsel bir çalışmanın yasaklanması ne derece doğru bir davranıştır ?
dikkat ederseniz "yasak" bahsedilen illa o teoriyi kabul veya kabul etmeme konusu yada sorgulamadan bahsedilmiyor ...

Saygılarımla,
418

Aralık 11, 2011, 03:19:14 öö
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

bilimsel statüsü  teori olarak kabul gören bilimsel bir çalışmanın yasaklanması ne derece doğru bir davranıştır ?
Sayın 418,
bilmsel statüsü sadece teoriden ibaret olan,içeriği tutarsız, dayanaksız, atmasyon, fayda sağlamayan bir mevzu tartışılsa ne olur, tartışılmasa ne olur.
sansüre uğrasa ne olur,sansüre uğramasa ne olur.
Yahu Havva elmayı ısırdığında zaten evrim geçirdiğini Tevrat söylüyor, Kuran benzerini söylüyor. Bir değişim yaşanmış demekki. Din buna ''hayır'' demiyorki
mevzu bu değil...  mevzu ,bilim diye yutturulan şeyin bilimle alakasının olmaması. Dediğim gibi gereksiz kafa ütülüyen bir konu.
Masal desen masal değil, Sır desen sır değil.
Evrim geçirdik... Bu ne şimdi ... eee geçirdik tamam, ne yapalım... evrim geçirmedik eee geçirmedik tamam, ne yapalım ....
Yani içi boş bir geğik...
Yahu.. evrim geçirsek soğuktan ne titricen niye aşı olacan hiç intizamlı düşünmüyomusunuz.
Eğer illa bir şey Geçirdiysek bunun adı evrim değil LANET olsa gerek ... Biz LANET geçirdik..
« Son Düzenleme: Aralık 11, 2011, 03:23:56 öö Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla

Aralık 11, 2011, 07:14:10 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Evrim teorisi denilince benim aklıma gelen ilk şey insanın maymundan evrimleşerek günümüze geldiği tezidir. Eğer bu bilimsel bir gerçek olarak kabul görebilirse islam da dahil tüm dini inançların yaratılış kavramını ve dolayısıyla da dinleri yok edebilecek bir gelişme olur. Bu açıdan bakıldığında evrim teorisine dindar kesimin alerjisi olması doğaldır. Aynı şekilde dinsizleri de heyecanlandıran ve sevindiren bir tezdir.

Sorulması gereken asıl soru bu konu hakkında biyoloji vb. bilimsel arenada araştırma yapan bilim adamlarının geldiği sonuç nedir, yani insanoğlu maymundan mı evrimleşmiştir?

Benim evrim teorisinde şu ana kadar görebildiğim kadarıyla bilim adamlarının din kavramını yok edebilmek için ortaya koymaya çabaladıkları tezler bütünü gibi duruyor. Evrimcilerde diğer dikkatimi çeken husus ise insanın uzaydan düşen veya akıllı uzaylıların dünyaya bıraktıkları organizmalardan evrimleştiklerine inanmalarıdır. Her iki husus da ilahi dinleri silmeye yönelik olduğu barizdir.

Bir de mevzunun komplo teorisi boyutu vardır ki evlere şenlik bir boyut. Bu konu dinsiz bilim insanlarının dini kurumları yok edebilme sevdasıyla bu güne kadar gerek dinleri bozarak gerekse peygamberleri öldürerek mezhepler-felsefeler türetip insanları birbirine kırdırıp milyonlarca insanın ölümüne neden olmakla ve Allahın kanunlarından tiksinen ve sekülerleşmeyi tek çözüm olarak algılayan bir dünya yaratmakla kalmayıp; gelecekte bir uzaylı inancı kavramını ortaya koyarak Allah inancını sekülerleşme ve laikleşmeyle silemediklerinden ötürü uzaylı kavramıyla Allah inancı kavramını perdeleyecekler. Bunu da uzaylı kavramını sinema, film, dizi, medya, müzik gibi endüstrileri kullanarak psikolojik alt yapı hazırlarken bir yandan da uzaylı filmlerinde ve çizgi filmlerdeki akıllı  yaratıklara benzer varlıklar yaratma çabasında oldukları ve başardıkları bu gibi gizli tesislerde çalışan ve insanları uyarmaya çalışan kişilerce iddia ediliyor. Yani neticede ufolar inecek bu ufolardan bu insandan daha zeki yaratıklar inecek sizi biz yarattık vb. muhtemelen daha zekice sanal tezgahlarla insanların Allah inancı kalplerinden silinmeye çalışılacak.  Kısacası şeytan ve insanoğlu arasındaki savaşı yansıtıyor. Şeytan da dini kaynaklara göre aynı zamanda bilim insanıdır. Çok uzun ve binlerce senelik bir komployu tek paragrafta özetlemeye çalıştım.

Saygılarımla.

Aralık 11, 2011, 08:40:43 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sayın Arkadaşlar ,

Evrim ile ilgili yazılar yazmanız şaşırtmaktadır , burda konu doğrudan doğruya evrim teorisi değil , bilimsel olarak teori statüsündeki bir bilimsel çalışmanın yasaklanması bu farklı bir teoride olabilirdi yasaklamak size doğru mu ?
burda konu teorinin iyiliği yada kötülüğü değil daha çok uygulanan kanuni yasaklamadır ,
bu sitede avukat arkadaşlar var kanuni bir uygulamamı lütfen insanları aydınlatırsanız sevinirim ...

Saygılarımla,
418