Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Anatolic ile Röportaj  (Okunma sayısı 3227 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 31, 2013, 02:41:15 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli üyeler,

Uzun zaman ara verdikten sonra biraz hızlı gidelim dedim... Sayın ceycet ve Caius Keyes roportajından sonra, çok ilginç bulacağınızı umduğum bu röportajı sizlerle paylaşıyorum.

En içten sevgi ve saygılarımla.

Dilerseniz kullanıcı adınızla başlayalım. Bize bu kullanıcı ismini ve neden bunu seçtiğinizi anlatır mısınız?

Anadolu cografyasi yillardir degisik kültürlere kucak acmis olup, hümanizm yolunda yapilan calismalar ile ilgili cok önemli yer oldugundan, Anatolic kullanici adini secmeyi uygun gördüm.

Forumda profil bilgilerinize baktığımda çok genç bir yaşta olduğunuzu gördüm. Masonluğa erken bir yaşta girdiniz sanırım.

Masonluga erken yada gec girilmez. Kâmil insan olma yolculuguna cikabilme kararini verebilme önemlidir bence.

Masonluk'la tanışmanızı ve girişinize kadar yaşadıklarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Cesitli felsefi calismalarda sürekli Masonluk terimi ile karsilasiyordum. Tarihe damgalarini vurmus nice insanlar Masondu. Yaptigim cesitli arastirmalar, bu Gönül birligi hakkinda olumlu neticeler vermisti. Cesitli Localarin haricilere acik toplantilarina katildim. Hazirladigim bazi konferanslar ile Kardesler ile yakindan tanisma ve fikir alis verisi yapma imkanini buldum. Loca'da bulunan insanlarin sayginligi ve sevecenlikleri benim Mason olma istegimi daha da cok güclendirmistir. 

Sizin bir Şrayn masonu olduğunuzu görüyoruz. Bize bir Şrayn masonu olmanın koşullarını anlatabilir misiniz?

Üstat Mason olmaniz ve diger Srayn Kardesler tarafindan teklif edilmeniz gerekmektedir.

Bizim forumda çokça tartıştığımız bir konu var : Kişi neden mason olmak istesin?

Kendisini gelistirip, topluma, ailesine ve kendisine daha faydali bir insan olabilmesi icin, Kâmil Insan olabilmesi icin, Hakikati arama yolculugunda mükemmeliyete erisebilme cabalari benim Masonluk yolunda calismami saglamistir.

Şimdi sizin özelliğiniz bunu ötesine geçerek şöyle bir merakı oluşturuyor: Bir mason neden Şrayn olmak istesin?

Topluma faydali olma yolunda calisilmasi gerektigine inaniyorum. Shriner hastaneleri cocuklara ücretsiz tibbi bakim saglamaktadir. Özellikle yanik, ortopedi ve benzeri uzun dönem pahali tedavi yöntemleri ile hastanelerimize gelen cocuklar, 18 yasina kadar ücretsiz olarak bakim altina alinmaktadirlar. Bu sekilde pedagojik ve sagliksal hizmet verilmektedir. Biz Avrupa'da bulunan Shrinerler, cocuklari ve ailelerini ücretsiz olarak ABD'de ve disinda bulunan Shriner Hastanelerine sevk ediyoruz.

Biz forumdaki bilgilerden Şrayn masonu olabilmenin bir koşulu olarak EKEİR'de 32. dereceyi veya York ritinde buna karşılık gelen dereceyi almış olmak gerektiğini biliyoruz. Konu ABD için anlaşılabilir, fakat görüyoruz ki siz Almanya'da yaşayan birisiniz. Bu derecelere gelmek Avrupada da ABD de olduğu kadar kısa zamanda mı oluyor? Yoksa Şrayn olmanın koşullarında bir değişme mi söz konusu?

Daha önce belirttigim gibi III° olan Üstat Derecesi Shrine Masonu olmak icin yeterlidir. Daha önceleri Shriner düzeninin kurulusunda Iskoc Ritinde 32° olma sarti vardi, ancak Shriner Düzeni paramasonik bir yardim kurulusu oldugundan, III°, yani Üstat derecesi yeterli oldugu tespit edilip uygulanmistir.

Şrayn yapılanmasının Avrupa'daki durumu nasıldır? ABD ve Avrupa arasında bir farklılık var mı? Bu soruyu hem örgütsel anlamda soruyorum, hem de Avrupa toplumundaki Şrayn algısı bakımından.

ABD ve disinda toplan 22 tane Shriner Hastanesi bulunmaktadir. Su an icin Avrupa'da bizlere ait Hastaneler yoktur. Avrupa'da bulunan Shriner'ler, tedaviye muhtac cocuklari aileleri ile birlikte ABD'de bulunan hastanelere sevkini saglamak ile birlikte tüm genel koordineyi saglar.
Toplumda büyük destek görülmektedir.

Siz neden Şrayner olmak istediniz? Masonluğa ilk girdiğinizde böyle bir hedefiniz var mıydı?

Yardima muhtac ve bizler gibi sansli olmayan cocuklara güzel bir gelecek saglayabilmek icin. Masonluga girdigimde ana hedeflerimden biri insanlara faydali olmaktir.

Bize biraz Anatolic'ten basedebilir misiniz? Eğitim durumunuz? Mesleğiniz? Ne zamandır Almanya'da yaşıyorsunuz?

35 Yildir Almanya'da yasayan, üniversite mezunu ve yönetici olarak calismaktadir.

Hiç Türkiye'de Masonik çalışmalara katıldınız mı? Ülkemize ne sıklıkla geliyorsunuz?

Türkiye'de bircok Localarin toplantilarina katildim. Türkiye ile cok yakin Masonik calismalar icerisindeyim.

Avrupa'da yaşayan bir mason olarak bize  yurt dışından bakıldığında Türkiye'deki Masonluğun nasıl gözüktüğünü, nasıl algılandığını anlatabilir misiniz?

Türkiye'de son derece ciddi ve basarili Masonik calismalar mevcudiyetini korumaktadir. Ayni sekilde toplumsal calismalari büyük taktir görmektedir.

Muntazam masonluk konusuna Şrayn örgütünün bakışı nasıldır? Şrayn için de, bir tanınma/tanıma, muntazamlık konusu söz konusu mudur? Yoksa Şrayn Masonluğu bunlarla ilgilenmez kendi içinde başka yönetsel kuralları mı vardır?

Muntazam bir Loca'ya üye olan Üstat Kardesimiz ancak üye olabilir.

Şrayn Masonluğunun İslam esinlenmesi konusunu merak ederiz. Biz Masonluğun öğretisi içerisinde bazı dinlerle benzeşen, aynı konuya değinen durumlar olduğunu, fakat bunların o sözünü ettiğimiz dinlerle doğrudan bağlantısının kurulamayacağını biliyoruz... Fakat Şrayn bu bağlamda biraz farklı gibi. Belirgin bir şekilde İslamiyeti göz önüne çıkarıyor. Bunu Şrayn'ın her şeyinde görüyoruz. Bu noktada şunu sormak isterim: Şrayn Masonluğunun bir öğretisi var mıdır, eğer varsa bu öğretide İslamiyet öğretisinin yeri ne kadardır?

Shrine'in kurucularindan Dr. Walter Fleming Kardesimiz bazi islami ögeleri aldigi dogrudur. Ancak bunlar herhangi bir ögreti niteligi tasimamaktadir. Shriner Düzeni paramasonik bir yardim kurulusudur.

Ben sormamış olsam da iletmek isteğiniz bir mesaj, anlatmak istediğiniz bir konu var mı?

"A smile of a child makes it all worthwhile"
enelsır