Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İskoçya  (Okunma sayısı 4920 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 18, 2014, 01:24:09 öö
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu önemli referandumdan çıkacak sonuç  yeni bir Fransız ihtilali etkisi yaratır mı ?

Gönlüm Evet çıkmasından yana .

"Bu ıssız dağları, şükranlarını dile getirmeksizin terk edemezsin"

Eylül 18, 2014, 01:38:12 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Afrika'da ayrılık-bağımsızlık için çalışan bölgelerin dışında , Orta Doğu ,  Rusya ve Uzak Asya için yeni bir dizayn projesi mi  başlıyor ?

Sanırım bunun cevabını İskoç referandumu vericektir  .
"Bu ıssız dağları, şükranlarını dile getirmeksizin terk edemezsin"

Eylül 18, 2014, 01:40:47 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın Dor'un dileğine katılıyorum. Ancak geçenlerde İngiltere Başbakanının adeta yalvarır gibi beyanatlarının İskoçlar üzerinde etkili olacağını bu nedenle de galiba hayır çıkacağını tahmin ediyorum.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Eylül 18, 2014, 07:28:10 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan ayrılma istek ve eğilimi hiç de yeni değildir. (Bu deyişim üzerine herhangi bir kaynak gösterecek değilim. Neredeyse 40 yıol öncesine kadar uzanan, doğrudan, yerinde, uzunca sayılabilecek bir süre içindeki izlemenin sonucudur.)

İşin uluslararası siyaset ve ekonomi boyutunu pek de bilmeyen, umursamayan, konuya daha çok duygusal yaklaşan, "Bizim Kraliçemiz Mary Elizabeth'ten daha temizdi." sözünü günümüzde bile dile getiren İskoç halkının böyle bir oylamada nasıl davranacağı bilinemese de, bunda İngiltere Başbakanı'nın etkisi sanmam ki pek olsun!
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 18, 2014, 10:19:35 öö
Yanıtla #4

İngiltere Başbakanı da İskoçların ayrılmasını istiyor,
20. yüzyılda bu imparatorluk yavaş yavaş çözülmeye başladı. 1922 yılında İrlanda bağımsızlığını kazandı. 1947 yılında Hindistan ve Pakistan bağımsız ülkeler haline geldiler. 1948 yılında Birleşik Krallık Filistin'den geri çekildi. Bunu 20. yüzyıl boyunca sayısız ülkeler izledi. 1997 yılında Hong Kong'un bağımsızlığı kazanması Birleşik Krallığın sömürge imparatorluğunun en son parçası olarak görülebilir.
Bence bu oylama ve olası ayrılıkta 20.yy daki politik sonuçların 21. Yy da ki evrilmiş hali,
2 yıl önce İngiltere Dış işleri Bakanı yanlış hatırlamıyorsam şuna benzer bir açıklama yapmıştı

İçinde bulunduğumuz yüzyılda başta kültürel üretim ve etki alanlarının kontrolü, bilgi paylaşımı ve etkileri, para hareketliliği ve sonuçları gibi konulara yoğunlaşmak zorundayız, önceliklerimiz  nüfuz ettiğimiz gibi algılanan bir çok milleti bir arada tutma gayreti olmamalı.

Sanırım, Kırım ve Ukrayna vakası, bununla eş zamanlı bölgemizdeki huzursuzluklar ve Işıd operasyonu, Avrupa ülkelerindeki referandum talepleri v.b. Dünyamız tekrar ısınıyor, halbuki yeterince sıcak değilmiydi?

Sevgiler...saygılar...

yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Eylül 18, 2014, 02:33:16 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

iskoçların birleşik krallıktan ayrılmak istemelerinin nedeni Petrol ve para birimi. Kuzey Denizi petrol ve doğal gaz rezervleri, daha doğrusu İskoçya'nın petrol vergilerinden aldığı payı (şu anda yüzde 10-15 civarında) arttırma isteği, İskoç hükümetinin bağımsızlık talebinin temel nedenlerinden biri. Alex Salmond ayrıca petrol gelirlerinin bir kısmını Norveç'te olduğu gibi gelecek kuşakların kullanması için bir fonda toplamak istiyor.

Bu bölgedeki petrol rezervlerinden 40 bin varil çıkarılmış bulunuyor, geride hala 24 milyar varil petrol olduğu ve bunun 30-40 yıl daha dayanacağı tahmin ediliyor.

Cameron ise Kuzey Denizi petrollerinin Britanya'nın başarısı olduğunu ve bu sektörün Birleşik Krallık'ın güçlü omuzlarına bugün daha fazla ihtiyacı olduğunu ifade ediyor. İskoçya hükümeti 2018'de petrolden 57 milyar sterlin vergi geliri öngörüyor.

Diğer önemli anlaşmazlık konusu ise para birimi. Bağımsızlık halinde İskoç hükümeti Birleşik Krallık içindeki diğer ülkelerle para birliğini sağlamak için sterlini muhafaza etmek istiyor.
SNP bunun herkesin çıkarına olduğunu söylüyor, fakat Birleşik Krallık içindeki üç ana parti olan Muhafazakarlar, İşçi Partisi ve Liberal Demokratlar buna katılmıyor ve gelecek seçimlerde hangi parti iktidara gelirse buna izin vermeyeceklerini ifade ediyor.
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Eylül 19, 2014, 12:23:17 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Kartlar yeniden karilabilir.

Sayin dor  bir ayrilik kararinin Afrika, Orta Dogu ve Asyadaki yansilarina dikkat cekmis ama bence bunun asil yansimalari Avrupa´nin kendi icinde olabilir.

Bildiginiz gibi Avrupada  bir cok kücük azinlik yillardir kendi bagimsizliklari icin ama silahli ama politik mücadele veriyorlar.

Eylül 19, 2014, 02:52:51 öö
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sirada kürtlerde var.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 19, 2014, 04:50:03 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sonuçlar açıklandı ve her kes şaşkın bir ulus acaba neden kendi bağımsızlığını istemez , anlamak zor, anlayabilen varsa açıklarsa sevinirim
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Eylül 19, 2014, 07:46:02 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Bazı şeyler vardır izah edilemez!. Şaşırmamak gerekir. Geçtiğimiz yıllarda yanlış hatırlamıyorsam Avusturalya da bağımsızlığı istememişti.  Bunun bir çok nedeni vardır tabiiki ama o nedenlerden biri de o toplumun merkezi Hükümetle olan bağlarıdır. Daha önceki yazımda da İngiltere Başbakanının  tavrının da etkili olduğunu zannediyorum.
        Sayın karahan'ın "sırada Kürtler var" ifadesi gerçekten düşünülmesi gereken bir konu.  Bakınız, uygar toplumlar katliamlar yerine referandumu tercih ediyor. Bunun en güzel örneklerinden birini Çek'lerle Slovak'lar verdiler. Yani gelişmiş uygar toplumlarda insanlar savaşmayı, katliamı tercih etmiyorlar. Geri kalmış toplumlarda bunun tam tersi, her şeyi kanla silahla halletmeye çalışıyor ve ne yazık ki, katliamlar kaçınılmaz oluyor.
       Kürtlerin durumuna gelince, iyi hazırlanmış bir raferandum yapılsa, sanırım Kürtlerin bağımsızlık istemedikleri yönünde olur. Burada kıstas, referandumun kapsamının belirlenmesidir. Türkiye'deki bütün Kürtlerin memleketlerine dönmelerini zorunlu kılacak bir referandum yapılması halinde bağımsızlık isteyenlerin bırakın %40 ları, %10 ları bile geçmez.   Yok sadece Güneydoğuda yapılacak bir referandumda ise  durumun tam tersi olacağını düşnüyorum.   
       Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"