Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kavga Bölümünün Açılması  (Okunma sayısı 6533 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 16, 2016, 12:19:50 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli Kardeşlerim,

Pireye kızıp yorgan yakmak ( Teşbihte hata olmaz ) deyiminin tam karşılığı olduğunu düşündüğüm bir paylaşım. Tüm kardeşlerimin bildiği sözü tekrarlamak istiyorum " Ölmeden önce ölünüz "... Kibir ve ego; kırın artık bu zincirleri... Bu gökyüzü altında bölüşüp paylaşamayacağımız hiçbirşey yok...

Saygılarımla.
Nil Nisi Clavis Dest ( Aranan Yalnızca Anahtardır )

Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem

Eylül 16, 2016, 12:56:52 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Kimseyle henüz tartışma içerisine girmemiş olsamda, paylaşımlarını takip ettiğim üyelerden artık paylaşım yapmayan Sayin @ANARCHOSA'ya, bu başlık altında sayın @Risus un zeytin dalı uzatmasını temenni etmekteyim. Paylaşım yapan üye sayısının az olduğu düşünüldüğünde kan kaybetmemek lazım diye düşünüyorum.

Saygılarımla

Benim sayın @ANARCHOSA'ya karşı herhangi bir kırgınlık yahut kızgınlığım yok. Bilakis kendisinin masonluk konusundaki arzusunu destekliyorum. Ancak bir konudaki kanımca bir imlanın farklı manada kullanılmasından dolayı çıkan anlam karmaşasını düzelttiğim için sayın @ANARCHOSA foruma küsmüştür. Vaktiyle ben sadece imlalarımdan değil fikirlerimden ötürü de çok tepki aldım ancak küsmedim. Sayın ANARCHOSA'nın da küsmeden forumdaki aktivitesine devam etmesini dilerim. Elbette şahsımın bir yanlışı olduysa kendisine özür dilerim.

Saygılarımla

Selamlar,

konu nasıl oldu da bana geldi anlayamadım!Forum birbirine şarkı gönderip nasıl ortamlarda dinlenilmesi gerektiğinin tarif edildiği kral fm e dönüşmüş halde ,bende ne güzel uzaktan takip ediyorum.Üye olanların katılımdan şikayetlerini umursayıp cevaplayanların sayısı 3-5,cevap veren mason ya var ya yok. Ben de daha önce bunları belirtmiş biri olarak paylaşımları izleyip duruyorum.İshak Alaton ölmüş,her konuda olduğu gibi birbirini duyan ama dinlemeyen toplumumuzda bu tartışmada da taraflar oluşmuş,biri gerekli gereksiz kişiyi yüceltirken diğeri gerekli gereksiz yerin dibine sokuyor,hatta karşısına kendi düşünsel kahramanını çıkarıyor.Bende bir sosyolojik vaka olarak izleyip inceliyorum.

Ama birden nerden aklına geldiyse sn surgeus sağolsun hatırlamış,adım geçmiş.Ben diyeceğimi demiş kenara çekilmiştim o başlıkta.Ama öyle bir anlatılmış ki imla hatam olmuşta moderatör onu söyleyince küsmüşüm gibi olmuş.

1. Moderatör görevi moderatörlük yapılmasını gerektirir.Hem moderatörlük yetkisini elinde bulundurup istediğinde eklediğimiz yazıları kaldırabilen kişi hem de diğer üyeler gibi yazı yazıp fikir beyan edip cevap yetiştirmemeli bence.

2. Benim geçmişte yazdıklarım bellidir.İmla hatası arayan döner bakar,birde sitenin genel yazınına göz atar.Risus'un yazdığı her mesajdan 20 tane hata çıkarırım.Hatta yazdığı bilgilerden de yanlışları dökerim buraya.Ama ben bu foruma ne risus ne başkası için katıldım,dolayısıyla onun için forumu bırakmadım,bırakmam. Ancak benim onunla spesifik yazışmamızda sorusunu cevapladığım arkadaşa cevap verirken 'hkembl / ömbl arasındaki çekişmeye bir harici olarak taraf olmayan' gibi biri ifadem var,cevap verdiğim kişi bunu anlamayıp risusla benim aramdaki çekişme gibi anlayıp birde bana dönüp hesap soruyor oluşu 'sende harici değilmisin ,nedir bu havalar gibisinden' beni üzmüştür.Kime ne anlatayım psikolojisi oluşturmuştur.Risus ise ilk cevabında yanlış var diye konuya girmişti.Ama yanlışı düzeltmedi bile.Birincisi ben kişilik olarak kimseye her ne söylüyorsan yanlış diye asla hitap etmem,haddimi bilirim.Ama söyleyeceğim başka birşey varsa alta ayrı bir mesajla doğru bildiğimi açıklarım.İkincisi foruma cep telefonlarından da giriyoruz çoğu zaman dolma parmaklarımız küçük ekran klavyelerinde yanlış yazabilir yada birşeyleri yazmanın heyecanı ile mesaja önem verip imlaya dikkat etmeyebiliriz.Burası bir forum,2. yeni edebiyat akımı sayfası değil. İmlaya vs takılıp asıl mesajı araya kaynatmak bu forumun en başlıca sıkıntılarından.Elbette herkes elinden geldiğince düzgün,özenli ve saygılı yazmaya çalışıyor ancak birincil önceliğimiz bu olmamalı mesajın içi boş ise.

3.O kararı verdiğim gün forumda sabah Tefekkür ve Tekris isimli yazım silindi.'deneme moderatör' 17. maddeye atıfla yazımı önceden bildirmeden ,belli kısmını düzelt vs demeden direk kaldırdı.O yazıyı okumayanlar için hatırlatayım. Piyasadan para ile alınan Tamer Ayan 'ın Ham taş kitabından,tekris olurken ki heyecanını paylaştığı kısmı alıntılamıştım.Duygularını anlatıyordu,bu sitede daha önce anlatılmayan hiçbir şey paylaşılmamıştı.Sn risus ve Sn Mason a mesaj attım,burda emek harcadığımızı,bu hareketin 17.maddeyele alakası olmadığını,piyasadan parayla alınabilen birşeyin MASONİK SIR OLAMAYACAĞINI.Tahmin edin ne oldu?Sn MASON  yazıyı okumadığını risus a başvurmam gerektiğini ama o kaldırdıysa doğru yapmış olacağını söyledi.Risus ise dönüş yapmadı bile.Bende harcadığımız zaman ve emeğin böyle keyfi şekilde silinip kaldırılacağı ortamda kalmayacağımı ve hesabımın silinmesini ilettim.Hangisi Zor başlığındaki Risus un tavrının ve bana göre yanlış davranışının forumu bırakma kararımla ilgisi yoktur,olsa olsa tuz biber ekmiştir,zira çok öncesinden hesabımı silmeleri için talebimi iletmiştim (silinmiyormuş).

Şimdi gene kişiler  ne kadar üstün ve kusursuz olduklarını göstermek için cevap yetiştirebilirler.Benim adım geçtiği için sadece yukarıdaki açıklamayı yapmak durumunda kaldım.Yer ve vakit çaldığım için kusura bakmayın sevgili üyeler.Başkasının hatırlatması ile zor durumda kalmamak için 'kalp kırdıysam özür dilerim' diyen sn risus a özel olarak diyeceğim herhangi birşey söz konusu değildir.

Forumun dileyen için tekrar istediği ve aradığı özüne dönmesi dileğiyle.

Saygılarımla

Ben görüyorum ki sayın @ANARCHOSA birçok ifademizi ve eylemimizi yanlış anlamış. Bu yüzden kendisine bu başlık altında bir kez daha açıklama yapma gereği duymaktayım.

1.Öncelikle benim moderasyon görevim ayrı şahsi üyeliğim ayrıdır. Ben şahsi fikirlerimi dile getirdiğim hiçbir konuda moderasyon görevimi kullanmadım bugüne kadar kullanmam da.

2.Burada beni yanlış anladığınız şey sizi imla hatası yüzünden uyardığımı zannetmenizdir. Biz yönetim olarak hiçbir zaman üyeleri imla hatalarından dolayı uyarmayız. Biz de hatalar yapıyoruz. Ancak bu imla hataları farklı anlam karmaşasına sebebiyet veriyorsa o zaman gerekli müdahaleyi moderasyondan öte bir birey olarak yaparız. Peki anlam karmaşasıyla neyi kastediyorum? Öncelikle iletinize bir göz atalım;

''''Esasen Masonluğun Türkiyedeki temsilcisi HKEMBL nda çırak Kalfa ve Usta /Üstat dereceleri vardır. Sonraki 4-32 dereceler HKEMBL altında değil dileyenlerin ayrıca katılmak isteyebileceği ve ayrı bir yapı olan YÜKSEK ŞURA/SÜPREM KONSEY  tarafından yürütülmektedir.''''

Bunu okuyan bir harici HKEMBL masonlarının devam edebileceği yüksek şura/süprem konsey yani aynı ve tek bir yapılanmanın olduğunu anlayacaktır. Bu eskiden olsa amenna, eskiden tekti bu yapı ancak günümüzde Yüksek Şura ve Süprem Konsey farklı yapılar. Yüksek Şura; yani EKESR yani Fikir ve Kültür Derneği HKEMBL masonlarının ilerleyebileceği felsefi rittir doğru. Ancak Süprem Konsey Türkiye'deki ÖMBL masonlarıın ilerleyebileceği rittir ve HKEMBL masonlarıyla bir alakası yoktur. Hatta ikisinin kendisine ait web siteleri bile mevcuttur dileyen oradan da bakabilir.

Velhasıl kelam ben imlanızı düzeltmek gibi bir ''hadsizlik'' yapmadım. Ben sadece ÖMBL'yi belirtmediğiniz için ortaya çıkan anlam karmaşasını açıklığa kavuşturmak istedim fakat siz bunun bir yanlış olmadığını zaten Süprem Konsey'i o anlamda yazdığınızı söyleyince o zaman orada sadece HKEMBL yer alması ve ''/'' işaretinin neyi ifade ettiğini anlatmaya çalıştım.

3.Masonik sır demek piyasadaki kitaplarda paylaşılmamış olan demek değildir. Masonlukta üyelerini ilgilendiren yahut üyelerin loca içerisindeki, ritüel sırasındaki her türlü davranış ve yazılı/sözlü ifadeyi anlatan bilgilerdir. Bugün birçok kaynakta bu bilgilere ulaşmak mümkündür. Mimar Sinan Dergisi'nde dahi birçok ritüel içeriği paylaşılmıştır. Ancak biz forum olarak bu bilgilerin burada paylaşılmasını yasakladık. Zira burası HKEMBL masonları tarafından kurulmuş ve bu bilgilerin burada paylaşılmasının istenmediği bir forum. Paylaştığınız konu tekris sırasında adayların birbirleriyle diyaloğunu, büyük üstadın nazır kardeşiyle diyaloğunu içermektedir. Bu diyalogların aynısını internette bir videoda bile bulmak mümkün olsa da burada paylaşımı yasaktır. Konunuzun özü zaten tefekkür ve tekris olduğu için konuyu eksiltip anlamsız bir hale getirmek yerine yönetim olarak kaldırmayı gerekli gördük.

Sayın @ANARCHOSA, öncelikle biliniz ki biz bu forumda kesinlikle başı buyruk hareket eden moderatörler değiliz. Forum yönetimimizin bir hiyerarşisi mevcuttur ve biz eylemlerimizde mutlaka yönetimin onay ve iznini alırız. Yani sakın aklınıza benim moderasyon görevlerimi sayın MASON ve sayın Arais'den habersiz yaptığım gelmesin.

Bu forumun geçmişini bilenler iyi bilir ki bu forumda şahsımıza saldırıda bulunan, anarşi oluşturmaya çalışan birçok üyeye tahammülümüz çok fazla oldu. Kalp kırmayalım, gönül bağlarını koparmayalım diye şu koca gül bahçesinde koparılanlar biz olalım dedik. Siz ne bizim şahsımıza ne de biz sizin şahsınıza bir uyarı ve yaklaşımda bulunmadık. Sadece bir iki iletinizde ''forum için'' yanlış olabileceğini düşündüğümüz noktaları gösterdik hepsi bu. Bunun için ne foruma küsmek ne de birbirimize darılmak doğru olmaz. Ben yine de kalbinizi kırdıysam özür dilerim.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Eylül 16, 2016, 01:35:54 ös Gönderen: Risus »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Eylül 16, 2016, 01:23:15 ös
Yanıtla #12
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Saygıdeğer Üyeler,

Forumdaki görev ve sorumlulukları şahsi menfaat doğrultusunda kullanmak bu şekilde ayrıcalık elde etmeye çalışmak vb uygulama ve davranışlar kesinlikle yasaktır. Bu tür davranışlarda bulunan üye forumdan süresiz bir şekilde uzaklaştırılır. Bu vesile ile elinde sopa ile dolaşan kişiler olarak göremeyiniz bizleri. Bizlerde insanız hataya düşebiliriz. Fakat masonlar.org. Kuralları çerçevesinde uygulamalarımız mevcut buda mevcut düzen ve huzuru koruma adına. İnanın ki sizlere çoğu zaman uyarı yapmaktan bile geri duruyoruz. Siz saygıdeğer üyelerimizin güzel gönüllerini kırkmamak için.

Sayın ANARCHOSA

modetoratorlerin ketum  olmaları konusunda haklı. Sayın Risus'un da belirttiği gibi rol çatışmaları olarak değerlendirmek yanlış olur. Ast, ilişkisi olduğu gibi aynı zamanda yönetimde demokrasi de mevcut hiçbir karar tek kişinin inisiyatifinde  değilidir. Çıkan uygulamalar yada yaptırımlar. Daha önce olduğu gibi uygulanmakta yada  ortak kararlar neticesinde oluşmaktadır. Forum kurallarına uymanız halinde her türlü hak ve hürriyetiniz yönetim tarafından garanti altındadır. Bu konuda lütfen müsterih olunuz. Her şikayetiniz incelmekte ve gerekli uyarılar gerekli kişilere yapılmaktadır. Bizde yaptığınız eleştirilerden ve uyarılardan bize düşen kısmını fazlasıyla özümsüyoruz.

Sayın Zaharrof bu şekilde bir başlık açılması öneriniz yönetim tarafından incelemektedir bilginize

Saygılarımla

« Son Düzenleme: Eylül 16, 2016, 02:51:37 ös Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Eylül 16, 2016, 03:06:21 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Darılmalar oluyor.

Kavganın yasaklandığı yerlerde münazaralar münazaa oluyorsa, kavganın serbest olduğu yerlerde kelimeler barut olur.

Bence ağız dalaşları da düşünce değil olsa olsa salya döker. Düşünce usludur çünkü, çılgınlığa yanaşmaz. Çılgınlık bir savaş çığlığına, bir serserinin dudak arası ıslığına benzer.

Önce insanın düşünceleri kuduz olmamalı; eğer olursa o zaman bu salyalar slogana dönüşür, o zaman da savaş kaçınılmaz olur.

Çözüm olarak bir önerim var:

Forumda varsa kuduzlar tespit edilip aşılanmalı.

Burada hiçbir kuduzun başka bir kimseye elindeki dirgenle saldırmaya hakkı yok.

Sonuçta burada hepimiz eşitiz.

Sadece bazıları daha fazla eşit.

Hepsi bu.

« Son Düzenleme: Eylül 16, 2016, 03:21:26 ös Gönderen: İNSAN »

Eylül 16, 2016, 08:30:52 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kırıldım diyen insana ben bir şey yapmadım neden kırıldın denmez.

Bir insan kırıldıysa gönlü alınmalıdır.

Bu başlığın açılmasına ve burada konuşulmasına sevindim çünkü tartışmaların tatlıya bağlanacağını düşünüyorum.

Güzel bir adım...
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Eylül 16, 2016, 09:09:53 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence @Zaharoff'un "siyaset, din, politika tartışması yasaklansın" önerisi çok yanlış. Forumda "inanç, dinler, siyaset, günlük olaylar" için ayrı bölümler mevcut. Kimse gelipte bu tartışmaları masonluk bölümünde yapmıyor. Eğer durum öyle olsaydı yani birileri bu tartışmaları alakasız başlıklar altında yapsalardı söylediklerinizde haklı olurdunuz. Fakat durum öyle değil. Ben neyi şikayet ettiğinizi de anlayamadım açıkçası. Siyaset, din vb. bölümlerin olduğu bir forumda bu konuların konuşulmasını/tartışılmasını şikayet etmek çok garip geldi.
« Son Düzenleme: Eylül 16, 2016, 09:13:29 ös Gönderen: kurt »
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Eylül 17, 2016, 09:56:41 öö
Yanıtla #16
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Saygıdeğer üyelerimiz,

Sayın Zaharrofun, Kavga adlı bölüm açma talebi red edilmiştir. Kavga isimli bir başlık ile bölüm açmak masonlar.org kurallarına aykırı bulunmuş olup tartışma için atfediliyorsa zaten 'Sohbet ve Tartışma' adlı bir bölüm mevcut üyeler sohbet niteliğindeki yada karşı çıktıkları durumları bu bölümde yeni başlık açarak tartışabilirler.  Kavga niteliğindeki tartışmalar kurallarımızca hoş görülmemektedir.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Eylül 17, 2016, 11:21:10 öö
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kavga değil Sulh olmalı, Yurtta Sulh Cihanda Sulh ..
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Eylül 17, 2016, 04:29:31 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Sairin dedigi gibi

"BARIS
  BARIS
  ILEDE BARIS"

Eylül 17, 2016, 04:44:39 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Forumda çok kavga ettim ve gördüm o yüzden ben susayım.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo