Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ezoterizm- Temel Kavramlar  (Okunma sayısı 10289 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 09, 2020, 12:15:35 ös
Yanıtla #10
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Kimse kusuruma bakmasın ama sevdiğimiz şeyleri diğer sevdiklerimizin içine katmak her zaman beklenen tadı vermez. Dondurmayı seviyorum ama sosisli de seviyorum, dondurmanın içerisine sosis katmalı mıyım?

Ezoterizm'in bir kutsal varlığı kabul etme şartını nereden uydurduk?

Ezoterik çalışma biçimi bir yöntemdir. Bu yöntemi pek çok topluluk uygulayabilir. Bunlardan kimi teoloji üzerine ya da teoloji ile ilintili çalışmalar, aktarımlar yaptığından bu konuyu önemseyebilir. Ancak Ezoterizm bir Tanrı ya da yaratıcıyı temel şart olarak gerektiriri neremizden uydurduk?

Kaldı ki teoloji üzerine çalışmalar yapmak veya çalışmalarında teolojik kökenli aktarımlar yapmak, oranın alegorilerini kullanmak ve bu yolla erdem aktarımı yapmak için o teolojik aktarımların söylediklerine iman ediyor olmak gerekir mi? Hinduizmin kaç tanrısı var? Biz Hinduizmin pek çok erdemini alıp aktarıyoruz ama bu binlerce tanrısına inanmamızı mı gerektiriyor?

Ülkemizde herkes futbol yorumcusu, bu herkesin en  futbol profesyoneli olmasını gerektirmiyor mesela. Hatta futbolu yorulmayanın en sevdiği sporun futbol olması bile şart değil.

Ezoterik çalışma yollarından sadece biri olan tasavvuf biçiminde Tanrı inancı şart olabilir; Ezoterik çalışma yollarından yalnızca biri olan Masonluğun kimi yorumları Yüce Yaratıcı fikrini şart koşuyor da olabilir. Ancak rica ederim, Ezoterizmin temel şartı yaratıcı inancıdır gibi anlamsız şeyler söylemeyelim... Bavyeralı İllüminati'de ezoterik çalışma yapıyordu, onların yaratıcı inancını şart koştuğunu mu söylüyorsunuz?

Uydurmak??

Size üşenmeyip en az 20 tane kaynak yazabilirim ama siz de biliyorsunuz ki bu kaynakların hiç birini kabul etmeyeceksiniz. Kendi işinize gelene inanacaksınız.

Bunları ben uydurmadım Sayın ANARCHOSA. Tarihçiler böyle diyor, araştırmacılar böyle diyor.

Bilimsel ezoterizmin temsilcisi olan Pisagorcular bile, düşünme şekillerinin ilahi bir kaynaktan geldiğine inanırlar.

Uydurmak??

İster kabul edin ister etmeyin, doğrular bunlardır.

Kutsal Varlık inancını zorunluluk kabul etmeyen, bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar ezoterik örgüt? vardır. Onların yaptıklarına bağlanıp doğru olanı saptıramazsınız.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 09, 2020, 12:17:29 ös
Yanıtla #11
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Öğretilerin dereceler silsilesi ile verilmesi olabilir mi acaba 4.madde?

Evet 4. madde derede sistemi

1- İnisiyasyon- erginleme ile üye kabul etmesi

2- Kutsal Varlığı kabul etmeleri (Yaratıcı, Tanrı, Tanrıça)

3- Öğretilerini, sadece bu örgüte girenlerin anlayabileceği sembol ve alegoriler kullanarak anlatmaları

4- Derece sistemi uygulamaları

5- ?
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 09, 2020, 12:47:23 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

5.madde de, beş duyumuzun ötesindeki metafizik konuları çoğunlukla ele alması olabilir belki Sayın Caliper... Değilse de şu an aklıma başka bir şey gelmedi ☺️
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 09, 2020, 12:49:35 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

5.madde de, beş duyumuzun ötesindeki metafizik konuları çoğunlukla ele alması olabilir belki Sayın Caliper... Değilse de şu an aklıma başka bir şey gelmedi ☺
Saygılarımla.

1- İnisiyasyon- erginleme ile üye kabul etmesi

2- Kutsal Varlığı kabul etmeleri (Yaratıcı, Tanrı, Tanrıça)

3- Öğretilerini, sadece bu örgüte girenlerin anlayabileceği sembol ve alegoriler kullanarak anlatmaları

4- Derece sistemi uygulamaları

5- Öğretilerine net cevap vermezler. Sembol ve alegorilerin yorumlarını üyelerine bırakırlar.

Nisan 09, 2020, 01:05:11 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

5- Öğretilerine net cevap vermezler. Sembol ve alegorilerin yorumlarını üyelerine bırakırlar.

Bu başlık altında biz haricilerin konuyu kavramasını sağladığınız yöntem gibi de denebilir galiba  :) ...
Sevgiler, saygılar...

Nisan 09, 2020, 01:10:33 ös
Yanıtla #15
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu başlık altında biz haricilerin konuyu kavramasını sağladığınız yöntem gibi de denebilir galiba  :) ...
Sevgiler, saygılar...

Ezoterik örgütler, aralarına alacakları kişileri belli bir elemeden geçirip seçerler. Kendi öğretilerini anlayabilecek seviyede kişileri içlerine dahi ederler.

Bu kişilere belli bir eğitim verilir ama asıl eğitim, bireyin kendisini eğitmesidir. Semboller ve alegoriler, belli çerçevede her birey için farklı şeyler ifade edebilir.

Önceki Büyük Üstad En Muhterem Remzi Sanver'den bir alıntı yapayım. " Bir şarkıyı ve bir şiiri dinlersiniz, size çok şey ifade eder, içinizde bir yere dokunur ama bunu sözcüklerle anlatamazsınız, işte sembol ve alegori budur". (Birebir aynı cümleler değil, hatırladığım kadarıyla yazdım)

Nisan 09, 2020, 02:59:25 ös
Yanıtla #16
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Özgür Masonlar Büyük Locasının Büyük Üstadlığını ve Türkiye Suprem Konseyinin Grand Komandörlüğünü yapmış Orhan Hançerlioğlu'dan bir alıntı yapacağım.

Felsefe Ansiklopedisi- Kavramlar ve Akımlar Cilt 3:

"İÇREKLİK: İçrekçi öğretilerin genel adı. Özellikle dinsel ve tanrılık alanda, tanrıbilimsel kavramların dış yüzünden içyüzüne geçmeyi dile getirir. Bu geçiş, işin iç yüzünü örenenleri, dış yüz yükümlülüklerinden kurtarır. İçrekçilere göre dinsel kavramların iç anlamına ulaşanlara, dış anlamın gereği kalmaz."

Hiçbir değişiklik yapmadan alıntıladım. Sadece tek bir kaynaktan örnek verdim, anlamlı olan tek kaynak.

Yani ezoterizmde "Yüce Varlığa inanç" özelliği uydurma değildir.
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2020, 03:04:56 ös Gönderen: Caliper »

Nisan 09, 2020, 03:09:31 ös
Yanıtla #17

Kemal Sunal’ın Sahte Kabadayı filminden  ;D
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 09, 2020, 03:38:49 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kemal Sunal’ın Sahte Kabadayı filminden  ;D
Konu bıçağın iki yüzü gibi ciddi olsa da kendimi tutamayıp herkesin affına sığınarak sesli güldüm Sayın Mandıra Filozofu. 😀
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2020, 03:40:51 ös Gönderen: Özgürefe »

Nisan 09, 2020, 04:03:54 ös
Yanıtla #19

Güldürebildiysek ne mutlu bize.   :)

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci