Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Fetullah Gülen Kimdir?  (Okunma sayısı 176265 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 14, 2009, 02:41:09 öö
Yanıtla #130
  • Uzman Uye

Bayan ozak1977  "hu" derken zikir mi yapıyorlar?
Kur'an'lar okunup, hular çekildikten sonra müdüre hanımın vaazı dinlenirdi. Tabi bu arada ağlayanlar, ayılanlar, bayılanlar kırılagidiyordu.

Aramızda psikolojik analiz yapabilecek olan var mı? Buna sapıklık desek uygundur herhalde.
'Sadece nefsime hakim oluyorum ' demiş.
Hanımefendi siz niye onların yurdunda kaldınız, anladığım kadarıyla onların düşüncelerinde değilsiniz?

Şubat 14, 2009, 03:32:29 öö
Yanıtla #131
  • Ziyaretçi

Sayın M.Akyol,

Yol yordam bilmeyince ve yaşadığımız şehirdeki insanların referansıyla gidince ,ilk yıl böyle bir hatamız

oldu. Sonra zaten  kendi evime  çıktım.

Şubat 14, 2009, 03:37:29 öö
Yanıtla #132
  • Uzman Uye

Anladığım kadarıyla İstanbul'da bir yurda gitmişsiniz, haklısınız İstanbul'a öğrenci olarak gelenlerin büyük sıkıntısı tarikat yurtları. Dışardan bakılınca anlaşılmıyor, Milli Eğitim Bakanlığı ....... Yurdu yazıyor. Ama olsun sizin için yaşamsal bir tecrübe olmuş.
Ayrıca diğer sorumu hatırlatmak isterim.;

Bayan ozak1977  "hu" derken zikir mi yapıyorlar?
Kur'an'lar okunup, hular çekildikten sonra müdüre hanımın vaazı dinlenirdi. Tabi bu arada ağlayanlar, ayılanlar, bayılanlar kırılagidiyordu.

Şubat 14, 2009, 03:44:27 öö
Yanıtla #133
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Ozak1977,

Bir insan ya da toplulugun herhangi bir amaci varsa bu yolda yapilabilecek hersey mubahtir. Hele hele, hedef aldiginiz ve beyinlerine girip etkilemeye calistiginiz topluluk cahil, nereye cekerseniz oraya gidebilecek bir topluluksa isiniz daha kolay ve amaciniz yakindir. Ayrica sizi bu ugurda destekleyen gucler de varsa degmeyin keyfinize. Bir de bu gucler tarafindan atanan taseron yoneticileriniz varsa bu is tamamdir. Onlara gore tamamdir ama aydinlik beyinli, cagdas, kulturlu, bilincli ve en onemlisi Ataturk ilke ve inkilaplarina inananlar icin hic de tamam degildir. Diger musluman ulkeleri saymiyorum bile ama benim ulkemde yobazlik ile cikilacak bir yol yoktur, buna cogunlugu aydin ve hosgorulu olan halkimiz asla izin vermeyecektir. Bizler Ataturk'un cocuklariyiz ve yuzumuz aydinliga donuk, en azindan olmali.

Bu durum ve F. Gulen tamamen bir komplodur ulkemizin basina orulen, iceriden ve disaridan. Ama basari sansi yoktur. Aydin Turk toplumu sakindir, izlemeyi ve olanlardn ders cikartmayi bilir. Damarina basmadiginiz surece pek sesini cikartmaz ama o asil kanin dolastigi damara birileri basmaya gorsun, gelecek tokadin nereden geldigini bile gormek mumkun degildir.

Aydinlik yarinlara biran once ulasmak umudu ile...

Sevgi ve Saygilarimla,  
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Şubat 14, 2009, 01:50:11 ös
Yanıtla #134
  • Ziyaretçi

Sayın M.Akyol,

Söylenen kelime 'Allah ', ancak hızlı ve hep bir ağızdan söylenince ve 'h' harfi vurgulandığında kulağa 'huu' gibi gelmekteydi.Ortam çok sıcak ve kalabalıktır ve hatunlar tesettürden dolayı üst üste giydiklerinden bunaltıcı hava artar. Tabi nevrotik olan tipler ayılıp, bayılır veya üstünü başını çekiştirip kendini perişan hale sokar.Arada bir de laikliğe karşı slogan atıp topluluğu kışkırtan amigolar vardır ki, bunlar televizyonlarda bile gösterilmiştir ve eminim ki sizlerde izlemişsinizdir.

Buna ,bişey değil canım sadece 'zikir'  demek yanlıştır kanaatimce. Çünkü orası ezilmiş, itilmiş-kakılmış, hakarete uğramış, rencide edilmiş, kocası tarafından dövülmüş kadınların kendilerini ispat ettikleri ve ifade ettikleri bir arenadır.Tabi bu son bahsettiğim işin psikiyatrik boyutudur ki ''bakın bana Allah aşkıyla ne hale geldim''  oyununu oynar herkes orada....Üstünü en çok paralayan, kendini yerden yere atan kişi ,kendince Tanrı'ya en yakın olandır...Ben bunu Tarkan konserine gidip, üstünü başını paralayan ve tezahurat sonrası bayılan hanımlara benzetmekteyim...

Tanrı'ya ulaşmanın yolunun bunlar olmadığını düşünüyorum. Arap milliyetçiliğinin dünyaya dayatılmasının sonucudur bunlar ve en büyük destek de Türkler'den gelmektedir, tıpkı tarihte yaşandığı gibi...

Saygılarımla

Şubat 14, 2009, 10:59:39 ös
Yanıtla #135
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sizler konuşa durun adamlar dünyada süper güç oluyorlar.
Nedir alıp veremediğiniz? Sizlerin bu tarz düşüncelerine çok karşıyım. Bir kişiyi eleştirmek için önce o kişiyi iyi tanımanız gerekir. Kimileri medyanın işine gelen haberleri baz alarak burada Fethullah Gülen'i kötüler, kimileri de aile yapısı olarak buna uygunluğu sebebiyle iyimser davranır. Nihayetinde hepiniz işinize geldiği gibisiniz. İçinden gelerek bu adamın izini süren ve onun yolundan gitmek isteyen nice zenginler var. Bunlarında mı beyinlerini yıkadılar? Bakıyorum da olaylara yalnızca öğrenci açısından yaklaşıyorsunuz. Zamanında bu cemaate bende katıldım(7 yıl önce), ne zaman ki sıkıcı geldi, Fethullah Gülen'in kasetlerini dinlemeye başladık o zaman bıraktım, ağlıyordu çünkü ama rol değil hissederek belli oluyordu. Tabi onları o yaşta bize dinletmeleri hala saçma geliyor. Ailem bırakma dediği halde bıraktım. İradeden de değildir, dışarıda gezmek, eğlenmek daha çok hoşuma gidiyordu :D Bazen düşünüyorum, belki bırakmasaydım şuanda çok daha güzel yerlerdeydim. Belki de bıraktığım için beni daha güzel günler bekliyor, okulumdan çok memnunum. Ama unutmadığım nitelikleri var ki benim için oradaki abiler en güzel abilerdir. Birisi tıp okuyordu, birisi de eczacılık fakültesi. Öyle çok iyi durumları da yoktu, hatta durumları zordu diyebilirim. O kadar işin içinde bize matematik, fizik anlatıyorlardı hemde karşılıksız, ben bıraktığım halde herhangi bir karşılık aldılar mı? Hayır. Hepsini özledim. Allah onlardan binbir kere razı olsun.

Şubat 15, 2009, 01:06:12 öö
Yanıtla #136
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Barbaros Merhaba ,

Yazınızı üzüntüyle ancak hayrete düşmeden okudum. Ülkemizde yazınızdan hissedilen yaklaşıma yaygınlık kazandırılmasına yönelik aşırı gayretler bulunduğu herkesin malumudur. Ancak size hiç katılmadığım noktalar var ki , ifade edilmemesi hata olur. ""Sizler konuşa durun adamlar süper güç oluyorlar"" biçiminde bir cümleniz var , biliniz ki bu tip oluşumlardaki gibi "görünür" bir gayret içerisinde olmayan büyük ve son derece aktif bir topluluk vardır ülkemizde. Gazi'nin Kadınları ve Gazi'nin Erkekleri , yanyana , birlikte düşünen, aklı,bilgiyi,sağduyuyu ve bilimi önceleyen ,ulus menfaatlerine duyarlı , aydınlık zihinli ,ışıklı insanlarımızın çabaları , methettiğiniz oluşumu bertaraf edecek güce fazlasıyla sahiptir.

"Ne alıp veremediğiniz var ?"şeklindeki sorunuza cevaben , bu yetkiyi Bursa Nutku'ndan aldıklarını ifade etmek yeterli olacaktır. Tabii okudu iseniz bu cevap bir anlam taşır. Şunu unutmayınız , methettiğiniz şahıs ve oluşum "ilahi olarak yetkilendirilmiş" değildir ,son peygamber Hz.Muhammed olduğuna göre , bu dini önderlik makamına hiç ama hiçkimse kendi kendini "atayamaz." İnsanların sadece dindar olmaları size hitap etseydi ve yegane düşünce bu olsaydı bu temel ilkenin çiğnenmesi size ters geliyor olurdu. Takdir edersiniz ki , başkasının gözetiminde ve denetiminde sergilenen ve dünyevi karşılık ve kazanım beklenerek ifa edilen ibadet görünümlü kültür-fizik hareketleri herşeyden önce riyakarlıktır ve Yaratıcı Kudret'e hakarettir. Ancak zaten o oluşumu terk etmekten duyduğunuz pişmanlığı "Ayrılmasam şu an çok iyi yerlerdeydim." biçimindeki cümlenizde ifade etmişsiniz ki , bu cümlede ruhani bir gaye , özel bir derinlik sahibi olma arzusu değil sadece maddesel ve dünyevi heveslere ulaşmada , oluşumdan umduğunuz medet ifadesi bulunuyor , ki bu da yorum dahi gerektirmeyecek kadar sarih bir ifadedir.

Yaşınız 20 olarak gözüküyor ve o oluşuma 7 yıl önce girmiş iseniz , zaten düşün gücü , ussal donanım edinimi , doğru-eğri muhakeme noktaları yönünden yolun en başındaymışsınız , yaşamınızın bundan sonraki dönemlerinde "gerçeğin" ne olduğunu arayış, bilgiye değer verme , aklı önceleme hususlarında bir parça olsun düşüneceğinizi ummak istiyorum.

Saygılarımla
Quality has no fear of time ..

Şubat 15, 2009, 01:27:21 öö
Yanıtla #137
  • Ziyaretçi

Sayın Nueva,

Ben de Sayın Barbaros' a cevap vermeyi düşünüyordum ancak ,siz o kadar güzel ifade etmişsiniz ki artık bunun da üzerine söz söylemeye gerek yok diyorum.

Saygılarımla

Şubat 22, 2009, 01:32:04 öö
Yanıtla #138
  • Uzman Uye

Özbekistan'da Fethullahçılara ceza yağdı

Özbekistan’da 3’ü Türk olmak üzere 11 kişi, Fethullah Gülen cemaatine üye olmak ve bu ülkede yasadışı yollardan kendi inançlarını yaymaktan 6.5 ile 8 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Özbekistan Devlet Televizyonu, Gülencilerin kullandığı “nur” kelimesine atfen “Karanlığa Giden Işık” adını verdiği programda, “Türk Nurcuları” adını verdiği kişilerin, Özbekistan’ın çeşitli kentlerinde açılan liselerde “Nurculuğu yaydıkları”ve “Pan Türkist” propaganda yaptıklarını ileri sürdü.

Özbek televizyonu, Türkiye’den gelen Nurcuların kurduğu okulların özellikle yatılı statüyle faaliyet gösterdiğini, bundan amacından da öğrencileri ailelerinden ve çevrelerinden uzaklaştırarak, 24 saat kendi denetimleri altında, daha kolay etkilediklerini iddia etti.

Bu okulların 1990’lardan itibaren Özbekistan’da faaliyet göstermeye başladığını belirten kanal, Özbek lider İslam Kerimov’un talimatı üzerine bu okulların kapatıldığını ve bazı “Türk Nurcuların” sınır dışı edildiğini ve çok sayıda Özbek okul yöneticisiyle 3 Türk Nurcunun tutuklandığını kaydetti.

Özbek Televizyonu, Taşkent Mahkemesi’nde yıkıcı faaliyet ve dini propagandadan yargılanan 3’ü Türk, 11 kişinin 6.5 yıl ile 8 yıl arasında hapis cezalarına çarptırıldığını duyurdu.

“Türk Nurcuları” adını verdiği Gülen cemaati üyelerini “Binlerce yıllık Özbek kültür ve geleneklerini yıkıp din yoluyla beyin yıkamakla” suçlayan Özbek Televizyonu, bu okullardan mezun olan iyi eğitimli, “Türkçü” çocukların ileride devletin kilit noktalarına gelmesinin amaçlandığını iddia etti.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/Dunya/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&Kategori=dunya&KategoriID=&ArticleID=1062494&Date=21.02.2009&b=Ozbekistanda%20Fethullahcilara%20ceza%20yagdi

Bu ve bunun gibi düşünenler, Türkiye'deki İtalyan Lisesi, Alman Lisesi, Fransız Liselerine karşıdırlar, oradaki öğrencilere Hristiyan eğitimi verildiğini söylerler, ama kendileri gidip Afrika'daki bir çocuğa İstiklal Marşı okuturlar,  Türk Kültürü adı altında Arap kültürü aşılarlar. Afrikalı çocuk ne hissedebilir ki İstiklal Marşından, bu ne büyük hainliktir. Kendi çocuklarına yapılsa ama onlara demediklerini bırakmazlar.

Şubat 22, 2009, 02:42:25 öö
Yanıtla #139
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Niyetlerinin ne oldugunu, amaclarina nasil ulasacaklarini kendi gozlerinizle gorun, kulaklariniz ile duyun lutfen. Ve sonra dusunun; kisisel olarak ben ne yapmaliyim???

Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...