Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: olasılıklar ve istatistiklerin kaos teoremiyle izahı  (Okunma sayısı 6612 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 04, 2015, 08:10:08 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Demek olabilite.

Olabilite.

Bunu Türk Dil Kurumu'na gönderelim. Sözlüğe yerleştirsinler.

Başka biliteler de var mı?

Saçmalamaya devam etmek yerine bilime güvenilse de Sayın propulsion tarafından anlatılanlar  şöyle dikkatle bir okunsa ne iyi olacak.

Bu konuda mantıklı sözlere gelindiğinde, belki konunun Masonluk ile bağlöntısına da sıra gelir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 04, 2015, 08:34:55 ös
Yanıtla #11

olabilite kullanılan bir ifadedir.saygısızlığınızı iade ediyorum. açıkçası derslerde fizibilite,olabilite vs gibi birçok ifade kullanılmaktadır.tdk ya geçmemiş olabilir.zati burası bir forum sayfası olduğundan türkçeye sonradan geçmiş,türkçeleşmiş birçok ifade kullanılabilinir. bir fizik mühendisliği bölümü öğrencisi olarak defalarca kez bu kelimeleri hocalarımdan duydum, gittiğim son fizik mühendisliği odası panelindeki hoca da aynı ifadeyi kullanmış ki (zannediyorum) o şekilde bir not düşmüşüm.iyi günler, esenlikler.
kalite çöplükte aranmaz.

Nisan 05, 2015, 12:29:25 öö
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Öncelikle forumumuza yeni katılan Fizik Mühendisliği öğrencisi olan hyperbolic metamaterial’e birkaç tavsiye yazmak isterim.

-Öncelikle ileti yazmadan önce yazılan iletileri dikkatli biçimde okuması iyi olacaktır.

-ileti yazanların veya hakkında ileti yazacağı kişilerin forumdaki aktifliğine iletilerine ve açtığı başlıklara bir bakmalıdır.

- Tabii yazarken “Bildiğimiz anlatabildiğimiz kadardır” ilkesi gereği forum üyelerimiz tarafından da anlaşılabilir olması önemlidir.

-Ayrıca yazdıklarımızın da tarihe elektronik ortamda iz bırakmak olduğunu farkına vararak  yazmak gerekir.

- Forum ana sayfada iken ( http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php ) sağ üst köşedeki arama butonu ile bir çok bilgiye ulaşılabilir. Bu forum iyi elektronik kütüphane.

Konu ile ilgili olarak ise başlığa ait #9 numaralı iletisi için bir şeyler demek isterim. Kimbilir çok güzel bir meslek olan fizik mühendisliğinde öğrencilik yapan kendisine faydalı da olur.

Bunlar hem lisansüstü (yüksek lisans, doktora) hemde lisans seviyesinde kuantum mekaniği/ileri kuantum mekaniği dersleri veren ve 2 yıldan biraz fazla bir zaman sonra profesör olacak bir henüz daha kırklı yaşlarına gelmemiş bir fizik doçentinin söyledikleridir. Ayrıca çalışmaları İngilizce’nin yanı sıra başka dillere o ülkeler tarafından çevrilmiş/çevrilmekte olan ve o ülkelerin kütüphanelerine konulan bir fizikçinin söyledikleridir.

Kuantum fiziği öyle bilenemez gizemli bir şey değildir. Kuantum fiziğini böyle göstermek olsa olsa kuantum fiziğine zarar verir.

Bu konu ile ilgili olarak birçok defalar bu forumda yazmış birisi olarak söylüyorum (az evvel söylediğim ileti yazanların veya hakkında ileti yazacağı kişilerin forumdaki aktifliğine iletilerine ve açtığı başlıklara bakılması konusu).

Neyse ben kendisine yardımcı olmak isterim ve sırasıyla aşağıdaki iletileri okumasını tavsiye ederim. Ama eğer ikna olmazsa, ikna olmadığı yerleri de daha da açabilirim. O zaman forumun seviyesinin üstüne çıkarız. Çıkabiliriz. Neden olmasın?

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=17064.40 #43 numaralı ileti
http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16641.0 #7 ve #9 numaralı iletiler
http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=17433.0 #5 numaralı ileti

Bu başlık altında kaos konusunda yazdıklarıma gelirsem: Bunları yazarken pertürbasyonlar, kararsızlıklar ve nonlineer süreçler ile ilgili olarak yüksek lisans tezi hazırlamış birisi olarak yazmıştım. Hoca olarak hazırlattığım lisansüstü tezleri eklemek de lazım elbette. Yazdıklarım önemlidir.

Devamında söyleyeceklerimi sürdürürsem; entalpi, entropi gibi kavramları kimyaya ait gibi göstermek aslında kendisinin kaçıncı sınıfta okuduğunu (daha doğrusu hangi sınıfta okumadığını) göstermedir. Bu kavramlar istatistiksel fizik, termodinamik, istatistiksel mekanik gibi fiziğin çalışma konuları içindedir.

Bilimsel etkinliğin maddeleri olarak sıralanan maddeler başlıkla bağlantılanmadığı için bununla ilgili bir şey söylemeyeceğim. Ama kendisinden bu söylediklerini kaosla bağlantılandırmasını beklediğimi söylemek isterim.

Forumda “Seçkin Üye” sıfatı (tek seçkin üye) verilmiş olan ve paylaşımları ile farkını hemen hissettiren benim ise forumun amiral gemisi olarak nitelediğim bilgi deryası Sayın ADAM’ın –bilite kelimesinin kullanımı ile dediklerine aynen katılıyorum.

“Olabilite” diye bir kelime yoktur. Buna olabilirlik denmelidir. Evet fizibilite kelimesi vardır ve “feasibility” kelimesinden Türkçe’ye geçmiştir. Ama “olabilite” gibi melez bir kelime yoktur. Yarısı Türkçe yarısı İngilizce.  Bu iletimin en başında söylediğim gibi “yazdıklarımızın da tarihe elektronik ortamda iz bırakmak” olduğunu unutmamak gerekir.

Kendisinin başlık sahibi olarak açtığı benim de katkı vermeye çalıştığım kararsızlıklar, nonlineer süreçler ve kaos konuları çok önemli konulardır. Başlık için teşekkür etmem lazım.

Bu başlık açıldıkça ve açıklandıkça Sayın ADAM gibi bilgi deryası olan üyeler tarafından da Masonluk ile ilişkilendirilebilir.
Nosce te Ipsum

Nisan 05, 2015, 02:25:05 ös
Yanıtla #13

gerginlik olmasını gerektirecek bir durum söz konusu değildi.fikirler ağızdan ya da elden çıktıktan sonra bizim değildir artık. bu yüzden olayı şahsileştirmek yerine konuya yoğunlaşmak ve mevcut fikirleri beyan etmek esas olmalıydı.sanki yazarını bilmediğiniz bir kitabı okur gibi yazılarımı okumanızı ve de kişiselleştirmelerden ziyade sadece bilgilendirme yapımanızı rica ediyorum.ilgilenen herkese teşekkürler,devamının gelmesini dilerim.güneşli pazarlar ,esenlikler.
kalite çöplükte aranmaz.

Nisan 06, 2015, 04:14:11 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tabii bu konuda başlık sahibinin de bir şeyler söylemesi iyi olacaktır. Ama ben bir kaç soru ile açmak isterim konuyu. Sayın Selim de bizleri aydınlatırsa sevinirim.

Mutlak denge ne demektir  ve neyin enerjisi 0 olunca sağlanır?

Mutlak enerji de ne olaki? Bir cismin enerjisi mutlak 0 sıcaklıkta 0 olurmu? Sanırım Sayın Selim olduğunu söylüyor. Bizi aydınlatırsa sevinirim.

Kendisi verdiğim denge tanımı ve örneğinden tatmin olmamış gibi duruyor. Halbuki güzel bir örnek gibi gelmişti bana. Bize bir örnek verir mi acaba? Bizde  daha iyi pekiştiririz belki.

Evet evrenin entropisi hep artmaktadır. Bundan hareketle entropinin (yani mekanik iş yapabilme kabiliyeti olmayan enerjinin) sabit kaldığı mutlak 0 olarak tanımlanan 0 derece Kelvine soğuma yapılamaz der termodinamik ilmi.

Yanlış anlaşılma olmasın.

-273 oC ye günümüz kadar olan bilimsel gelişme ile ulaşılamayacağını önceki yazımda belirtmiştim.
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek