Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KUTSAL KASE VE TAPINAK ŞÖVALYELERİ  (Okunma sayısı 9128 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 31, 2014, 10:41:51 ös
  • Aktif Uye

İki yılda 44 ülkede 25 milyon satan ve son günlerde en çok konuşulan kitabın yazarı Dan Brown’un ‘Da Vinci Şifresi’ adlı romanının ele aldığı en ilginç sembollerden biri de Sangreal- Kutsal Kase sembolü. Kutsal Kase, Son Akşam Yemeği’nde İsa”nın içmek için kullandığı ve Arimatea’lı Yusuf’un çarmıha gerilen İsa’nın kanını doldurduğu kadeh olarak geçer. Kutsal Kase, İsa’nın kadehi olarak kabul ediliyor.Ama tarihte Sangreal Belgeleri adıyla anılan belgeler de inanışa göre Kutsal Kase ile birlikte gömülü. Belgelerin bin yıllardır Tapınak Şövalyeleri adı verilen gizli bir örgüt tarafından  korunduğuna inanılıyor.Belgelerin Tapınak Şövalyeleri’ne bunca güç vermesinin nedeni,sayfalarda Kase’nin gerçek tabiatının açıklanması.

Tapınak Şövalyeleri’ne göre Kutsal Kase bir kase değil. Kase efsanesinin yani ayinde kullanılan kadehin dahice düşünülmüş bir alegori olduğunu iddia ediyorlar.Kase efsanesindeki ayinde kullanılan kadeh,başka bir şeyin,çok daha güçlü bir şeyin mecazi hali. Kutsal Kase insanlık tarihinde en çok aranan hazine olmuş. Kase efsanelere, savaşlara ve bitmek tükenmek bilmeyen sorulara neden oldu. Dikenli Taç, Çarmıhta kullanılan Gerçek Haç, Titulus hepsi bin yıllarca arandı ama tarih boyunca aralarında en özeli Kutsal Kase olmuş.

Prieure de Sion tarikatında(Tapınak Şövalyelerinin diğer  adı) gül sembolü kase için kullanılmış bir sembol. Gülü Kase sembolü olarak kullanmalarının nedeni ise gizlilik. En eski gül türlerinden biri olan rosa rugosanın, aynı Venüs yıldızı gibi beş yaprağa ve beşgen bir simetriye sahip olması güle, kadınlıkla güçlü ikonografik bağlar sağlıyordu. Bununla birlikte gülün ‘doğru Yön’ ve yol bulmak kavramlarıyla çok yakın bağları vardı.

Pusula gülü, aynı Gül Çizgisi gibi, seferilere haritalardaki boylamlara bakarak yön bulmakta yardımcı oluyordu. Bu yüzden dişi kadeh ve gizli gerçeğe götüren yıldız anlamındaki gül,pek çok açıdan gizlilik,kadınlık ve yön tayini olarak Kase’yi tanımlayan bir sembol olarak kabul edilmişti.

Kase aslında eski bir kadınlık sembolüdür. Kutsal Kase dişiyi ve elbette şimdi tamamen yok edilmiş olan tanrıçayı temsil eder. Kadının gücü ve onun hayat verebilme yetisi bir zamanlar kutsaldı ama erkek egemen bir toplumda tehdit oluşturuyordu. Erkek egemen bir dönemin de yaşanması bir gereklilikti. İlk çağlardaki medeniyetlerde kadın tanrıçalar egemen daha sonra şimdi de içinde bulunduğumuz erkek egemen dönem yaşandı. Şimdi ise bu karmakarışık gibi gözüken bilgilerle ikinin bir edildiği yeni bir dönemin ilk temelleri atılıyor. Yıkılmadan yapmak mümkün olmadığından bazı zihinsel ve entelektüel tartışmaların olması son derece doğal. Bu yüzden o dönemde kutsal dişi şeytanlaştırıldı ve ona günahkar dendi. Havva’nın elmayı yiyerek insan ırkını çöküşe uğrattığı ‘ilk günah’ kavramı alegorik bir anlatımdı. Bir zamanlar hayat veren kutsal kadın artık düşman olmuştu.

Kase kayıp tanrıçanın ya da dişil prensibin eril prensip yanında gerçek değerine ulaşamayışının sembolüdür. Kadim öğretilerin binlerce yıldır vurguladığı bilgilere göre kozmik düzene uygun olarak altın çağda yani kıyamet-uyanış sonrasında; dişil prensip eril prensiple birlikte bir bütünü oluşturarak, gezegensel anlamda yin-yang dengesini sağlayacak. Böylelikle birlik, bütünlük, uyum ve sevginin tüm yasaları evren ahengine uygun şekilde yeryüzünde belirecek. Kutsal kase alegorisi binlerce yıldır yanlış anlaşılmış, uğrunda savaşlar verilmiş, bölünmelere neden olmuş bir alegori. Bu kez umarız ki, yanlış anlaşılmaların ve bölünmelerin bir bütünde toplanacağı yeni sentezler en kısa zamanda yapılır.. Kase ya da kutsal kadeh sembolü, İsa’nın Magdalalı Meryem’le yakınlığına hatta Hıristiyanlığa karşı bir tavra dönüştürüldü ki, neden sadece sembollerin iyice anlaşılmamış ve açılmamış olması.

İlk kuruluşu itibariyle Templiers-Tapınak Şövalyeleri belli bir zamana kadar saklı tutulması gereken, dişil prensibin eril prensiple birleşmeden  evrensel bütünlük olamayacağı gerçeğini sakladılar. Belli bir noktadan sonra Masonlar’la birleşme izleniyor. Şimdilerde ise çağımız gereği kim, nerede, nasıl, ne için yozlaşmış, hangi bilgiler iktidar hırsına alet edilmiş pek belli değil…

Kayıp Kase’yi arayan şövalye efsaneleri, aslında kayıp kutsal dişinin arandığını anlatan yasak hikayelerdi. ‘Kadehi aradığını’ iddia eden şövalyeler, kadınlara boyun eğdiren, tanrıçaları dışlayan, inanmayanları yakan ve paganların kutsal dişiye saygı göstermesini yasaklayanlardan korunmak için şifreli bir biçimde konuşuyorlardı. Onlara göre taşıdığı sır öyle güçlü ki, açıklandığında pek çok şeyi temelinden sarsabilirdi.

Günümüz insanı ise öyle büyük sarsıntılara alıştı ki, özünde birliği simgeleyen bu alegorinin onu pek fazla sarsması mümkün değil gibi gözüküyor. Tabii ki, araştırma yapma, yeni düşüncelere ve anlayışlara açık olma esnekliğini kaybetmedi ise…

Leonardo da Vinci de, kardeşliğin Büyük Üstat’ı olarak 1510 ve 1619 yılları arasında bu mezhebe başkanlık etmiş. Yaşayan üyelerin kimliklerinin son derece gizli tutulduğu kardeşliğin simgesi ise P.S ve fleur-de-lis.

KAYNAKÇA : http://www.astroset.com/bireysel_gelisim/ezoterizm/tapinak.htm
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Aralık 31, 2014, 11:23:13 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Sanırım Ana Sembolleri Buydu...
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Temmuz 13, 2015, 11:56:26 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Da Vinci nin Şifresi ni askerdeyken okumuştum. zannedersem 4 günde bitirmiştim. kilisenin bitmek bilmeyen nefreti ağırlıklı olarak işlenmiş.

Temmuz 14, 2015, 02:37:35 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Evet, filmini izlemediyseniz mutlaka izleyin, nefistir. Bu arada Cehennem'i okudunuz mu bilmiyorum ancak tavsiye ederim.

Sevgiler...

Temmuz 14, 2015, 03:00:22 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

tavsiyenizi dikkate alıyorum. filmi mutlaka izliycem bu aksam :)

Eylül 02, 2015, 12:10:58 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İsa ile ilgili tarihi sırlar ve Da Vinci'nin eserlerinde bu sırlarla ilgili ipuçları bıraktığına değinilir. Ayrıca Da Vinci'nin gizli bir tarikata üye olduğundan bahsetmektedir. Tüm bunlar kitapta bulmacalar ve kovalamacalarla ele alınmıştır. Dan Brown'un, sinemalarda da ilgi gören Da Vinci Şifresi bir cinayetle başlar. Cinayetin çözüm sürecinde ise İsa'nın evlenmiş ve soyunun yürümüş olduğu düşüncesi savunularak Hıristiyan dünyasını karıştıran tez ortaya atılır. Kitabın sürprizlerinden biri de, Leonardo da Vinci'nin, S. Maria delle Grazie Manastırı için yaptığı Son Akşam Yemeği adlı freskte, İsa'nın yanında oturan kişinin Havari Yuhanna değil; Magdalalı Meryem (Maria Magdalena) olabileceği ve Mecdeli Meryem'in İsa'nın eşi olduğu iddiasıdır. İddiaya göre, Bizans İmparatoru Konstantin, İznik'te toplanan Birinci Konsül sırasında, pagan toplumları Hıristiyanlık'a çekebilmek ve çatışmayı önleyebilmek için İsa'yı Roma stili tanrılaştıran anlayışın desteklenmesini ve bazı gerçeklerin perdelenmesini sağlamıştır. İşte bu gerçeği ortaya koyacak belgeler, Sion Tarikatı tarafından korunmaktadır. Ayrıca, Hristiyanlık tarihinin en önemli simgelerinden biri olan 'Kutsal Kase', aslında bir dişiyi, Magdalalı Meryem'i simgelemektedir. Kitabın Hristiyan dünyasını karıştıran en tartışmalı özelliği ise, hikâyenin kurgusu içinde cinayetlerin, Papa 2. Jean Paul döneminde gücünü arttırdığı bilinen Opus Dei tarikatının üyelerine işletilmesidir.

wikipedia

Sevgili Fay Frin, Da Vinci Şifresi Kutsal Kase'den söz ederken  bunun Macdelli Meryem'in rahmi olduğunu ve bunun bir kase şekliyle simgelendiğini iddia eder. Aynı şekilde bunun eril karşılığı olarak isa'nın erkek olma özelliğinin de bıçak şekliyle simgelenmiş olduğunu iddia etmektedir. Bu söylemler Hıristiyan aleminin çok fazla tepkisini almıştı. Ayrıca kurgusal roman olduğu yazarı tarafından belirtildiği halde Da Vinci Şifresinin bazı Arap ülkelerindeki ilahiyat fakültelerinde okutulmaya başlanması da dikkat çekicidir.

wikipedia

Arap ülkelerinin yaptığı bana da çok ilginç geldi :)
Araplar bulamamış ilahiyatta ne okuducaklarını...
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2015, 12:15:26 öö Gönderen: hypatia »
Sevgi ile kalın

Eylül 02, 2015, 02:47:19 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Paylaşım için çok teşekkür ederim sevgili hypatia.  :) Ellerine sağlık, okuyup araştırmışsın, yazıma katkı sağladın.

Arap ülkelerinde okutulma sebebi ne acaba merak ettim gerçekten. Bir tarafta medeniyetten yoksun bir toplum, diğer tarafta Da Vinci. Yoook özdeşleştiremedim üzgünüm.  :D

Eylül 02, 2015, 12:19:27 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Rica ederim :)Güzel bir konu olmuş; Araplara gelince;özdeşleşen çağrışımlar uyandı kafamda bir nebze düşündürme açısından ama, bazı kişiler buna da kaynak adı ister :) çünkü öznel fikirlere doğruda olsa tepkili bir toplumuz...neme lazım :) Anlayan anlamıştır.
Sevgi ile kalın

Eylül 02, 2015, 12:38:45 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kutsal Kase hakkında farklı bilgiler kalmıştı aklımda ama daha doğru yazmam açısından tekrar araştırdım ve güvenilir bir kaynak olarak sadece wikipedia gösterildiğinden oradan alıntı yapayım dedim. Bu arada Dünya'da  çok araştırma yapan  ve gerçekten hakkını veren araştırmacılar var. Helal olsun ki elimize ulaşılan  kaynakların geldiği yerler, yabancı bilim adamları, filozoflar, felsefeciler vs vs den Yaradan razı olsun.
Ama açık'ca bu konu beni çok düşündürmüştür.Çünkü  sebepler  insanlığı derinden ilgilendiren bir konu. Ah dinler,dinler...Kanunlar toplumlar için;kaynak, kanun koyucu liderler için.
Neyse fazla derine inmeyeyim, beni de çarmıha gerenler olur :) İNSAN'la koyun arasında farkı da, bu çarmıhın  mecazi anlamı ayırmıştır  bence...
Sevgi ile kalın

Eylül 02, 2015, 04:31:41 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Hhahahaahhah çok alemsin doğrusu, kimse geremez seni çarmıha falan. En azından benim açtığım tüm konuların altına özgürce yazabileceğini biliyorsundur umarım.

Evet haklısın, bu konuları araştırmaya ömrünü adamış insanlar var ancak ne yazık ki bizde bu araştırmaları yapan insanlar belki de bir avuç kadardır. Araplarla ilgili nasıl özdeşleştirdin merak ettim ?

Bu arada, her şeyin kaynağını isteyenler her kimse, herhalde yüzyüze sohbet ederken de kaynaklı konuşuyor olmalılar. Garip !  ;)

Sevgiler hypatia...