Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Kutsal Kasenin varligina inaniyor musunuz?

ever
hayir
bilmiyorum
boyle bi sey yok

Gönderen Konu: Siclere gore Kutsal Kase nerede?  (Okunma sayısı 14069 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 28, 2008, 11:13:30 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Bu gibi konular hep dikkatimizde olan ve merak ettiyimiz konulardır. Ben kendim bile bu utsal Kaseni çok merak ediyorum ki, bu Kase nerden çıkacak.
Kesinlikle merak uyandıracak bir konu ama kutsal kase gerçekte olamayabilir diye düşünüyorum...

Şubat 29, 2008, 11:12:13 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Bu gibi konular hep dikkatimizde olan ve merak ettiyimiz konulardır. Ben kendim bile bu utsal Kaseni çok merak ediyorum ki, bu Kase nerden çıkacak.
Kesinlikle merak uyandıracak bir konu ama kutsal kase gerçekte olamayabilir diye düşünüyorum...
?
esas olan bence kutsal kase ne?gercekten bır kase mı yoksa Hz.Isa nın soyunu mu temsıl edıyor?

Şubat 29, 2008, 11:44:37 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

?
esas olan bence kutsal kase ne?gercekten bır kase mı yoksa Hz.Isa nın soyunu mu temsıl edıyor?
Soyunu temsil etme kısmı bana biraz efsane gibi geliyor açıkçası. Olmaması daha muhtemel...

Şubat 29, 2008, 11:52:00 öö
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Kutsal Kase, İsa’nın soylu neslinin taşıyıcısı olan Mecdelli Meryem’in rahmini temsil eden bir sembol ise o zaman bu sembol Hıristiyanlık tarihinde niçin hep bir sır olarak kalmaya devam etmiştir? Kanaatimizce bu sorunun yanıtını günümüz Hıristiyanlığının mimarı olan Pavlus’un teolojisinde ve Hıristiyanlığın Roma İmparatorluğunun resmi dini olarak kabul edildiği 4. yüzyıldan itibaren yaşanan gelişmelerde aramak gerekir. Burada konumuz bu olmadığı için bu gelişmelerin detayına girmeden sadece şu noktanın altını çizmek istiyoruz. Kutsal Kase’nin aslında İsa’nın soylu neslinin taşıyıcısı olan Mecdelli Meryem olduğu sırrı, Kilisenin ilan ettiği ilahın aslında ölümlü nesiller dünyaya getirdiğinin fiziksel ispatı oluyordu. Bu da İsa’nın aslında Kilisenin iddia ettiği gibi Kutsal Teslisin ikinci şahsı olan Oğlu Tanrı değil, bir beşer olduğunu kanıtlamaktadır. İsa’nın evli ve çocuk sahibi olması Kilisenin varlığını da sona erdiriyordu. Çünkü Kilise (Roma Katolik Kilisesi) Petrus’a nispetle kurulmuş ve kendini onun halefi olarak görmektedir. İsa’nın neslini sürdürecek çocuğunun olması durumunda onun öğretisini ona kan bağıyla bağlı olanların sürdürmesi söz konusu olacağı için bu durum kendini Tanrının krallığına girmenin ve dolayısıyla da kurtuluşa ermenin yegane yolu olarak gören Kilisenin varlığını tehlikeye sokacaktı. İşte bu tehlikeden dolayı başta Roma Katolik Kilisesi olmak üzere diğer Hıristiyan Kiliseleri devamlı surette Kutsal Kase’nin basitçe İsa’nın kullandığı ve içinde kanının olduğu bir kadeh olduğunu ileri sürerek İsa’nın aslında bir beşer olduğu gerçeğini ima edecek en önemli delili karartmak istemişlerdir.

Kutsal Kase’nin aslında İsa’nın havarileriyle yediği son akşam yemeğinde kullandığı ve içinde kanı olan bir kadeh değil, onun aslında Mecdelli Meryem ile evli olduğu ve bu evlilikten de çocuğu olduğu gerçeğini temsil eden bir sembol olduğu noktasından hareketle kutsal kasenin bir define veya hazine değil, ancak onlardan çok daha değerli bir gizli bilgi olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle kasenin peşinde olan define avcılarına bu kasenin kendilerine milyonarca dolar kazandıracak bir antika kadeh değil, Hıristiyanlığın yapı taşı olan İsa’nın aslında Kutsal Teslisin ikinci şahsı olan Oğlu Tanrı değil, bir beşer olduğunu ispat eden bir kanıt olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

--------------------------------------------------------------------------------

*  Doç. Dr., OMÜ. İlahiyat Fakültesi, Dinler Tarihi Anabilim Dalı Başkanı

[1] İsa’nın evli olup olmadığıyla ilgili bkz., Mahmut Aydın, “Tanrının Oğlu İsa Evliymiş”, Virgül: Aylık Kitap ve Eleştiri Dergisi, 71, Mart 2004, ss. 49-61.

Aralık 10, 2008, 04:24:58 ös
Yanıtla #14

Evet, hala merak konusu (?)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ocak 20, 2010, 09:02:40 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Yeni gündeme gelen bir konu;İstanbul ingiliz askerleri tarafından işgal edilince Ayasofya ve onun altında bulunan dehlizlere girdikleri araştırma yaptıkları matara ve diğer askeri eşyaları bulununca anlaşıldı.SORU:Acaba Kutsal kaseyimi aradılar.saygılarımla.

Şubat 11, 2010, 07:33:56 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Sır hep saklı kalacaktır.Herşey ışıkta gizlidir.
Teşekkürler

Mart 03, 2010, 10:23:50 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Yaşam sırlar yumağı değilmi ? Paylaşımınız için çok teşekkürler.

Ekim 30, 2011, 12:51:08 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

bir teoriye göre kutsal kase ve mesihin bazı eşyaları istnbul dikilitaşın altında deniliyor.

Ekim 30, 2011, 01:24:04 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

birde benim hislerim gayet kuvvetlidr aklımla hislerimi odaklarsam tahminlerde bulunabilirim yani ağrı dağında hz nuhun gemisinin olacağını tahmin etmiştim.nitekim bizans krallarının bazı emanetleri istanbula getirdikleri söylemi var.