Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mülksüzler (Ursula K. Leguin)  (Okunma sayısı 3370 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 28, 2010, 08:36:44 ös

Sizlerle, bana göre ve bir çok okura göre Anarşizmin ütopyası olan ancak, edebiyat dünyasında Fantastik bir kitap olarak tanımlanan; Ursula K. Leguin'in Mülksüzler adlı eserini paylaşmak istiyorum:

''vermediğiniz şeyi alamazsınız, kendinizi vermeniz gerekir. devrimi satın alamazsınız. devrimi yapamazsınız. devrim olabilirsiniz ancak.''

Kitabın künyesi

Mülksüzler

Ursula K. Le Guin

Metis Yayıncılık

» Dünya Edebiyatı

» Bilimkurgu

Çevirmen : Levent Mollamustafaoğlu

Ocak 1999,

313 sayfa,

"Samar Habib

Ona “ikircikli bir ütopya” dedim. Çünkü bence Taoizmden anarşizme gitmek tamamen doğal bir adım. Bu tam da (Mülksüzler’de) kendimi yaparken bulduğum bir şey. İkisi kesinlikle birbiriyle ilişkili, aynı tarzda kişiler için, zihnin aynı kısımlarına sesleniyorlar. (i) "

Öykünün Zemini

"Mülksüzler", öykünün kahramanı Shevek'in Annares adlı bir gezegenden, Urras adlı başka bir gezegene gitmek üzere bir mekiğe binmesiyle başlar. Annares’te yaşayanların ataları, metnin zaman dizimine göre on altı yüzyıl önce Odo adındaki devrimcinin, ülkesindeki hükümet sistemine karşı başlattığı bir isyanın sonrasında Urras’tan gelmiştir. “Odoculuk"un anarşik kuramı, kurucusunun ölümünden sonra destek kazanarak güçlenir. Bu sayede artık kendilerine Odocular diyen, Urras'lı küçük bir enternasyonalist grup, Urras’ın çorak çöl benzeri uydusunda bir koloni kurma olanağı bulurlar. Bunu fırsat bilen Odocular anarşik politik kurama uygun bir topluluk oluştururlar.

Fakat Ursula Le Guin bizi uyarır; bu Odoculuk kuramı “sağı solu bombalamakla veya aşırı sağın sosyal-Darwinist “liberalizm”i ile karıştırılmamalı; çünkü anarşizm eski Taocu düşüncede öncellenmiş, Kropotkin, Goldman ve Goodman (vii) tarafından açımlanmıştır. Yani, Odoculuk, on dokuzuncu yüzyılın sonunda Avrupalı düşünürler, Peter Kropotkin, Emma Goldman ve Michael Bakunin tarafından geliştirilen anarşist politik kuramda anlamını bulur. Dahası, Le Guin’in de bazı röportajlarında belirttiği gibi, Odoculuk anarşist kuram ile Taocu düşüncenin bileşimidir."

Saygılarımla
Ben, ben olanım