Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: "Ezoterizm-Kişinin Mutlak Üstünlüğü" Sorusu  (Okunma sayısı 8128 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 15, 2013, 10:16:04 ös
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Samuray, Sayın enelsır’ın açtığı “Özgürlük, Doğma, Bağnazlık” konusunda şöyle bir şeyden bahsetmiş [1]:

“Üstte olanın mutlak üstünlüğünü kabul etmiyorsanız dolayısıyla söylediği herşeyi tartışmadan kabul etmiyorsanız ezoterik bilgilendirmeyi istemiyorsunuz demektir…“

Öncelikle Sayın Samuraya soruyorum:

Okuduğum hiçbir yerde, kişiyi ezoterik bakımdan bilgilendirecek kişinin, Sayın Samurayın yazdığı gibi bakarsak “üstte olanın mutlak üstünlüğü” gibi bir kavram geçmiyor. Belki ben onun demek istediğini yanlış anladım… Benim okuduklarım yetersizdir kabul ederim ancak, buradaki “mutlak üstünlük” neyin nesidir?

Herhangi bir kişiye ezoterik bakımdan bilgilendirme yapan kişi nasıl olmuşta “mutlak üstünlük” hakkı edinmiştir, ona bu hakkı kim vermiştir, kime göre “üstünlüğü mutlak”tır? Bilgilendirmeyi yapan kişinin herhangi bir ezoterik öğreti mensubu olduğunu varsayarsak; sizce bu ezoterik öğretiye göre herhangi bir mensubunu haricilere göre “mutlak üstün” mü yapar?

"Her şeyin tartışılmadan kabul edilmesi" konusu da belki birçok kişinin kafasını bulandırabilir, o yüzden kurduğunuz cümledeki “her şey” den kastınız nedir?

Sayın Samuray aynı konu başlığında bir başka iletisinde söyle diyor:

“Ben öğreeceklerimi doğru sırayla öğrendim masonluktan önce ezoterizmi iyice anlamıştım. Bu nedenle bazı kimselerden daha iyi kavramam normaldir diye düşünüyorum.”

Siz ilk cümlenizde başka bir şey söylemek istemiş olsanız da, ben cümlenizin tamamına baktığımda okuyanda oldukça yanlış bir algı yarattığını düşünüyorum. Kaldı ki siz bahsettiğiniz üzere, “ezoterizmi doğru sıra ile iyice anlayan biri” olarak, bu forumda “benim üstünlüğüm mutlaktır” diyen birini bulacak mısınız merak etmekteyim.

Sevgi ve saygı ile,

Mayıs 15, 2013, 11:58:44 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bende sayin Katharsis"in izniyle bir soru sormak istiyorum sayin Samuray arkadasa.

Sayin Samuray daha önce yazdiginiz bir cümlede,

Alıntı
“Ben öğreeceklerimi doğru sırayla öğrendim masonluktan önce ezoterizmi iyice anlamıştım. Bu nedenle bazı kimselerden daha iyi kavramam normaldir diye düşünüyorum.”

diyerek, bir siralama olusturmussunuz ve bu siralamayi, önce ezoterizmi ögrenmek lazim sonra masonlugu anlamak ( bunu söylede anlamk mümkün, ezoterizmi bilmeyen bir insan masonlugu anlayamaz), diye yapmissiniz.
Dogrumu anlamisim?
Eger dogruysa bunu hangi kistaslara göre yapiyorsunuz?

Saygilarimla

Mayıs 16, 2013, 12:32:49 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Adı her ne olursa olsun çok sevdiğim bir söz var sokrata ait olduğunu düşündüğüm ama olmadığını öğrendiğim kulaklara küpelik bir söz;
EN İYİ BİLDİĞİM ŞEY HİÇ BİR ŞEY BİLMEDİĞİMDİR^ Masonlar aslında bu sözle yaşarla tüm hayatlarında ben tamam oldum,öğrendim diyemezler çünkü öğrenmek bitmez sadece öldüğünde biter,neyi sıralarsan sırala öğrenilmez.

Cüneydi bağdadininde dediği gibi
aramakla bulunmaz lakin bulanlarda hep arayanlardır.

sevgi ile kalın
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 16, 2013, 01:13:03 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Kişiye yükleniliyormuş gibi hissedileceğinden de çekindiğim halde, iddia sahibi olması sebebiyle Sayın Samuray'a ben de sormak istiyorum.

Alıntı
Ezoterik örgütlerdekine üsttekilerin hükmetmesi diyemeyiz bu beynin en derin noktalarına nüfuz edilebilmesi için insanların kendini cerraha teslim etmesi gibi işi bilene bırakmasıdır.

Alıntı
Ancak ezoterik örgütlerde üst kademedeki üyenin sizin ruhunuza iyi nüfuz edebilmesi için tamamen teslim olmanız gerekecektir.Neyin doğru olduğunu o biliyordur siz bilmiyorsunuzdur.

Ben kendisinin anlatımından; 'Kafanı kullanma, sorgulama. Üstat ne derse doğru der,  hikmetinden sual olunmaz.' anlamını çıkarıyorum.

Büyük bir merak ve samimiyetle soruyorum; kastedilen aklı ve sorgulamayı öteleyen, mürşit-mürit ilişkisi içinde hür ve aydın bireyler yetiştiren, ezoterizmi çalışma yöntemi olarak belirlemiş  örgüt hangisidir?

Cerraha teslim olma benzetmesini, yeni bir benzetme yapmadan açık bir örnek/olay ile bizlere anlatabilir misiniz?

Sayın Samuray'ın anlattığı teslimiyet Masonlukta da var mıdır?

Saygılar

Mayıs 16, 2013, 01:38:09 öö
Yanıtla #4
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın samuray pek haksız değil, bu konuda çekiç altı denen bir kavram var masonluk ta localar da çekiç altı yapılan konu pek gündeme gelmez gelmesi de hoş karşılanmazmış, belki bundan bahsediyor olabilir.Sırf ezoterik örgütlerde değil, tüm örgüt yapılanmaların da itaat esastır lidere. Sayın samuray'ın sözleri biraz sert ama bu sertlikte mi dir. Masonlukta itaat yada saygı, onu tartışmak lazım.

Bu sertlikte olamaz, neden derseniz masonluk her şeyden önce pek bahsedilmese de bir kardeşlik kuruluşu bir insan kardeşine ne kadar sert olabilir ki ?
Hermetik dönem den bahsediyorsa belki o yıllar da olabilir.Günümüz de maddi yeterliliği olan insanların  işine gelmeyen konular da koşulsuz bir şekilde itaati hoş göreceklerini pek sanmıyorum.Hemde masonluğa daha fazla  konu ve konumları irdelemeye gelmişken.Masonluğun doğasına biraz yakın hem de bir o kadar da ters bence

Gerçi sayın samuray ezoterizm deki sert kurallar dan bahsetmiş masonluktaki değil sanırım ?

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mayıs 16, 2013, 07:06:28 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Benim söylelemem gerekenleri sağolsun sayın ozkann söylemiş.Tekrarlamanın bir anlamı yok.

Her tarikatı,ezoterik olarak benimserseniz,sayın Samuray haklı söyler;ancak böyle birşey yok.Aksine,çoğu tarikat egzokteriktir.

Ezoterizm,aydınlanma yolunda olan insana;başka seçenekler olduğunu,derin düşünmeyi,görünenin arkasına bakmayı,çevresinde kullanılan simgeleri anlamaya çalışmayı,dogmaları sorgulamayı,benimseme değişimini öngörmeyi hatırlatır.Bir mürşide,koşulsuz biat eder ve sorgusuz her savını kabul ederseniz,o ortamda ezoterizmden söz edilemez.

Ezoterk örgütlenmeler de mürşid olmaz;olsa,olsa rehber olur.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 16, 2013, 06:23:56 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Samuray, Sayın enelsır’ın açtığı “Özgürlük, Doğma, Bağnazlık” konusunda şöyle bir şeyden bahsetmiş [1]:

“Üstte olanın mutlak üstünlüğünü kabul etmiyorsanız dolayısıyla söylediği herşeyi tartışmadan kabul etmiyorsanız ezoterik bilgilendirmeyi istemiyorsunuz demektir…“

Öncelikle Sayın Samuraya soruyorum:

Okuduğum hiçbir yerde, kişiyi ezoterik bakımdan bilgilendirecek kişinin, Sayın Samurayın yazdığı gibi bakarsak “üstte olanın mutlak üstünlüğü” gibi bir kavram geçmiyor. Belki ben onun demek istediğini yanlış anladım… Benim okuduklarım yetersizdir kabul ederim ancak, buradaki “mutlak üstünlük” neyin nesidir?

Herhangi bir kişiye ezoterik bakımdan bilgilendirme yapan kişi nasıl olmuşta “mutlak üstünlük” hakkı edinmiştir, ona bu hakkı kim vermiştir, kime göre “üstünlüğü mutlak”tır? Bilgilendirmeyi yapan kişinin herhangi bir ezoterik öğreti mensubu olduğunu varsayarsak; sizce bu ezoterik öğretiye göre herhangi bir mensubunu haricilere göre “mutlak üstün” mü yapar?

"Her şeyin tartışılmadan kabul edilmesi" konusu da belki birçok kişinin kafasını bulandırabilir, o yüzden kurduğunuz cümledeki “her şey” den kastınız nedir?

Sayın Samuray aynı konu başlığında bir başka iletisinde söyle diyor:

Siz ilk cümlenizde başka bir şey söylemek istemiş olsanız da, ben cümlenizin tamamına baktığımda okuyanda oldukça yanlış bir algı yarattığını düşünüyorum. Kaldı ki siz bahsettiğiniz üzere, “ezoterizmi doğru sıra ile iyice anlayan biri” olarak, bu forumda “benim üstünlüğüm mutlaktır” diyen birini bulacak mısınız merak etmekteyim.

Sevgi ve saygı ile,
Size bu başlığı açmanız konusunda kim talimat verdi bilmiyorum. Bana soru sormak için ayrı konu açmanız doğru mu onu da bilmiyorum. Ama şu kadarını söyleyeyim ben bu konuları açıklayan bir konu zaten açacağım bölük börçük cevap verirsem bütünlük bozulur bu nedenle bir kaç gün sabretmeniz gerekecek. Aklıma gelirse size hatırlatırım.
İyi günler.

Mayıs 16, 2013, 06:35:14 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Samuray adını kullanan üye, burada, bir özgür anlatım ortamı bulmuş, bunu olasıya kullanmak suretiyle, bilmediği konular üzerinde birtakım hayal ürünleri yaratarak, herhalde öyledir diye varsayımlarda bulunarak desteksiz atıyor.

Hepsi bu!

(Bu arada Sayın Karahan'a da Sokrat'ın sözünün aslında öyle olmadığını da anımsatmak isterim. Sanırım Sokratesin Savunması'nda geçen aslının nasıl olduğuna Forumda bir ara değinilmişti.)
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 16, 2013, 06:39:03 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Samuray adını kullanan üye, burada, bir özgür anlatım ortamı bulmuş, bunu olasıya kullanmak suretiyle, bilmediği konular üzerinde birtakım hayal ürünleri yaratarak, herhalde öyledir diye varsayımlarda bulunarak desteksiz atıyor.

Hepsi bu!

(Bu arada Sayın Karahan'a da Sokrat'ın sözünün aslında öyle olmadığını da anımsatmak isterim. Sanırım Sokratesin Savunması'nda geçen aslının nasıl olduğuna Forumda bir ara değinilmişti.)
iyi adam lafının üzerine gelirmiş :)
Size her cevap verişimde malesef çirkinleşiyorsunuz. Geçen sefer beni burnumu kırdırmakla tehdit etmiştiniz. Sizi şikayet etmedim ceza daalmadınız ama size cevap verip yine aynı mafya tehditlerini işitmek istemediğimden sataşmalarınıza cevap veremeyeceğim inşallah kusuruma bakmazsınız.
Sevgilerle....

Mayıs 16, 2013, 06:48:00 ös
Yanıtla #9
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Saygıdeğer forum üyeleri,

tahrik edici, sert söylemler den kaçınınız, bu tür de söylemleriniz birebir tartışmaya dönüşmekte. Forum kuralların bu durum açıkça belirtilmesine rağmen ısrarla bu durum tekrar, tekrar yaşanmaktadır.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.