Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Deneme  (Okunma sayısı 8196 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 27, 2011, 12:07:50 öö
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Burası masonlar.org ve "harici forumu" ise, kardeşlerimiz diye niye ayrımcılık yapıyorsunuz merak ettim. Bu bir çelişki, zaten forum sizin, kimse bir şey diyemez. İstediğinizi alırsınız, istediğinizi atarsınız. Ama doğa salt bir tutarlılıktır. Hayvan bitki veya havadaki bulut bile olsa hep tutarlı olmuştur. Bizde doğanın bir parçasıyız. Bu yüzden tutarlı olmak gerekir diye düşündüm.

Soruyorum, ben ne hata ettim de, nerede eksik kaldım da kardeşiniz olamadım? Hayır, hatalı olabilirim, agresif olabilirim. Korkak savaşçı olabilirim.
Ama hatamla da övünürüm. Ben +larımla ve - lerimle benim. Hiç birini ne inkar edebilirim, nede kaldırıp atabilirim.
Ömer Hayyamın dediği gibi"
"Çirkin bir *, sapık bir bunak gibiyim."(umarım alıntı sorun olmaz ama değiştirecek, yıldız koyacak gücü kendimde bulamadım)

Sizler birbiriniz için özel olabilirsiniz. Ama sevdiğim bir laf var "Her insan tanınmaya değerdir". Kardeş olmakla ayrıcalık yaratıp, bundan memnun oluyorsanız diyecek çok sözüm yok. "İçinde küçücük bir dünya taşıyan herkes kardeşimdir" diyen bence daha olgun insandır. Hayatı, evreni ve varoluşu içselleştirmiştir demektir.
Ayrıcalık arzu etmenin tek sebebi kişisel bir eksikliğin tatmininden başka nedir?.

Ah Yunusum ah, bin yıl sonra bile hala yanımda yürüyorsun ya, sana ne desem az.
Ah Ömer'im, senden daha güzel saki görmedim hala.

Bu arada hani içinde küçücük bir dünya yaratmış her insan dedim ya, aklıma yazdığım bir şiir geldi;

Yeni bir dünya kurdum kocaman,
Ufukları sonsuza uzanan.
Bir güneş doğdu ki orada,
Ne ben kaldım ne yaradan.

Aslında başka bir şey anlatacaktım. Yazımı koyacak yer ararken buraya geldim ve denemek istedim.
Umarım o konuyu da bu gece yazarım.

Saygılarımla...

Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Temmuz 27, 2011, 12:25:45 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Prometheus,
Masonların birbirlerine kardeşim diyerek hitab etmesi,haricilere düşman olarak baktıkları veya haricilere 2.sınıf insan muamelesi yaptıkları anlamlarına gelmez.Bunun böyle olmadığı yıllardan beri masonların topluma katkısından bellidir,yaptıkları yardımlardan bellidir bağımsızlık mücadelelerinden,devrimlerden bellidir.Eğer sadece birbirleri için birşeyler yapmak isteselerdi onları yine de suçlayamazdık ancak durum böyle değildir.Masonluk topluma yararlı olmayı daha geniş anlamda ülkü mabedini inşa etmeyi kendine misyon edinirken bunu tüm insanlık için yapmak adına bu yola adım atmıştır,sadece masonlar için güzel bir dünya olsun dememişlerdir.
''Ayrıcalık arzu etmenin tek sebebi kişisel bir eksikliğin tatmininden başka nedir?'' bu alıntınızdan ya da bu sözünüzden emin misiniz?Bunu masonlar için kullanmak,masonların tüm amacının birbirlerine ayrıcalık yaratmak olduğu ve bununda kendilerini tatmin etmek olduğu anlamına gelir ki bu anlatım masonlara feci surette haksızlık değil mi?
Masonların birbirlerini kardeşleri olarak görmesi, aynı yolun yolcusu olan,aynı amaç uğruna çalışan insanların birbirlerini böyle tanımlaması doğal değil midir?
Saygılarımla
Memento Mori

Temmuz 27, 2011, 12:36:33 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın erim, Ben masonlara düşman değilim, hatta tam tersine onları bir şekilde içselleştirdiğim için sorguluyorum. Bahsettiğim ayrıcalık değildir, şöyle diyelim nüans farkıdır. Bütün sorumlarım salt masonlara gitmez diye düşünerek yazdım. Bir dine, bir tarikate, bir topluma aidiyet hissi bir çeşit sığınılacak bir liman gibidir. Oysa kimsenin böyle bir limana sığınmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Korkularımızı paramparça edebilecek gücü herkes içinde bulabilseydi yarın çok daha güzel sabaha uyanırdık sanırım.

Bütün yeryüzünde ve bütün insanlık tarihinde salt insanın iyiliği için çalışan tek kurum masonlar değildir. Bir kişi çok çok iyi niyetleriyle yola çıkmış bazıları başarmış bazıları başaramamıştır. Bu önemli değildir. Benim sorularım masonlara olduğu kadar herkese ve hep kendime de olmuştur.
Çünkü içimdeki soruları diğerleriyle paylaşmadıkça hep yavan kaldığımı hissettim.
Ama yazarak kendimi ancak bu kadar ifade edebiliyorum.
Bu yüzden çok insan beni agresif görür, hep yanlış anlar birazda benim anlatma beceriksizliğim yüzündendir. Biliyorum edebi bi insan değilim.

''Ayrıcalık arzu etmenin tek sebebi kişisel bir eksikliğin tatmininden başka nedir?'' sorum yukarıda anlattığım gibi herkesedir, hatta kendimedir. bende zayıf bir insanım, benimde çelişkilerim, korkularım ve tatmin olduğum zaferlerim var. Ama bu sözümün arkasındayım ve inanıyorum.
Umarım anlatabilmişimdir.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Temmuz 27, 2011, 12:38:03 öö
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Prometheus, belirttiğiniz gibi bir ayrımcılık yapılıyor olsaydı burası sadece Masonlara özel bir forum olur, herhangi bir harici kişi ne buradaki bilgilerden faydalanabilir ne de özgür bir şekilde paylaşımda bulunabilirdi..Tutarsızlıktan kastınızı bir örnek ile açıklayabilirseniz memnun olurum.

Saygılarımla

Temmuz 27, 2011, 12:40:32 öö
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın Thoth ben bir çelişkiden bahsediyorum. Amacım masonları sorgulamak değil. Siz masonlar.org diye kendinize bir site açıp sadece masonları alsaydınız, yazılan yazıları üye olmadıkça göstermeseydiniz bunda çelişki bulmazdım. Hatta anti-masonlara karşıda savunurdum.

Umarım anlatabilmişimdir.

Sevgiyle...

Temmuz 27, 2011, 12:45:03 öö
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Malesef anlatamadığınızı düşünüyorum Sayın Prometheus.. Dediğiniz gibi olsaydı, anti-masonlara karşı neyi savunacağınızı bilemezdiniz.

Saygılarımla

Temmuz 27, 2011, 12:48:34 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Soruyorum, ben ne hata ettim de, nerede eksik kaldım da kardeşiniz olamadım?

Sayın Prometheus,yaptığım alıntıdaki anlatımınız sebebiyle konuyu sadece masonlar çerçevesinde inceledim.Elbette masonlara düşman değilsiniz ve elbette insanların iyiliği için çalışanlar sadece masonlar değildir.Ancak masonluk benim bildiğim kadarıyla sadece sğınılacak bir liman değil,basit bir anlatımla insanın kamil insan olma isteğinin bir yansımasıdır.Bu bahsettiğim konu sizin de bildiğiniz gibi basit bir aidiyet ihtiyacı değil insanın kendi vicdanıyla başbaşa kalıp kendi eksikliklerini fark ettikten sonra adım atabileceği bir olgudur.
Ayrıcalık yaratmak kendini ayrıcalıklı göstermek bir tatmin ihtiyacından doğabilir ancak bunu insanlık için çalışanlara söylemesek daha doğru olurdu gibime geliyor.
Memento Mori

Temmuz 27, 2011, 01:35:25 öö
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın erim, ben masonluğu değil "kardeşim" deme ayrıcalığını sorguluyorum. Masonların iyi veya kötü niyetle yaptıklarını bile sorgulamıyorum. Bu kişisel bir tercihtir, insan çok yanlış yerlerde de gezinebilir. Dikkatinizi çekmek isterim, neden mason olamadım demiyorum, özel mesajda da zaten bunu anlatmak istedim ama sanırım beceremedim. Ben neden kardeş olabilecek donanıma sahip değilim? Nerde hata yaptım veya nerede eksik kaldım. Kaldı ki hatalarımla ben benim, onlarda bana yakışıyor diye düşünüyorum. Sevgim kadar nefret duyduğumuda görmemezlikten gelemem. Ama bu güne kadar tek bir tokat dahi atmış adam değilim. Ancak nefretimide kabullenmeliyim. Ben beni oluşturan her şeyi anlamak, sorgulamak ve üzerinde düşünmek zorundayım. Ben salt sevgiyim, ben salt ışığım demek bana yavan geliyor.
Anlatmak istediğim buydu.
Umarım bu sefer becerebilmişimdir :)

Sevgimle...

Temmuz 27, 2011, 01:39:53 öö
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Malesef anlatamadığınızı düşünüyorum Sayın Prometheus.. Dediğiniz gibi olsaydı, anti-masonlara karşı neyi savunacağınızı bilemezdiniz.

Saygılarımla
Sayın Thoth bu yazınıza cevap verebileceğimi düşünmüyorum.
Ancak soru sorabilirim. Anti-masonlara karşı kendinizi savunmak zorunda mı hissediyorsunuz?

Hadi onlara hiçbir şeyin anlatılamayacağını burada en çok bağıran bendim. Bütün köprüleri yakan bendim. Bakın bütün mesajlarıma bundan eminim ve hiç şaşmadım, hiç kıvırmadım. Bıraktım onlara bir şey anlatılamayacağını, neden anti-masonları içselleştiriyorsunuz?
Değer mi?

Sevgimle...

Temmuz 27, 2011, 01:47:13 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgılı Prometheus.
Burası biz bilincindeki kardeşlerle olusmuş bir bütünlük...bizlerde harici.......adımız belli.....

{"İçinde küçücük bir dünya taşıyan herkes kardeşimdir" diyen bence daha olgun insandır. Hayatı, evreni ve varoluşu içselleştirmiştir demektir.}
 Bu sözler ise birlik bilncinin sözleridir... bencede harci yada dahili ........her kim olursa olsun fark etmez herkesi kapsayan bir kardeşlik,sevgi birliginden yanayım.
Birlik bilincini ogrenmek icin bütünlük bilinci gerekli.onlarda haklı :)) bunu ögrenmek icin belki de  dahili ve hariciler bir çatıda bulustu ...