Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mavi Ve Kırmızı Loca Ayrımı Nedir?  (Okunma sayısı 11347 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 09, 2015, 05:49:52 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar. Mavi localar; HKEMBL ve ÖMBL, kırmızı localar ise; Ritler diye biliyorum. Gerçi ritler, yol içerisinde yol misali. Yanlışım varsa affola. Peki Kırmızı ve Mavi diye adlandırılmasının nedeni nedir? Teşekkür ederim.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 09, 2015, 06:24:18 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Mavi loca için yaptığım kısa birkaç okumadan anladığım kadarı ile mavi loca olarak adlandırılmasıyla ilgili olarak ortaya değişmez netlikte bir sebep koymak mümkün değil.

Gönye, pergel ve G harfi gibi mavi de bir sembol. Sembol çerçevesinde değerlendirilmedilidr.
Mavinin doğada, dinlerde, dillerde, zamanlarda insanlarda çağrıştırdıkları ile birlikte ele alınabilir.

Örneğin; Eski Mısırlılar mavi rengi kutsal olarak görürlerdi. Tanrıları Amon açık bir maviye boyanmıştı. Çinliler ve hindular için de kutsal ve anlamlar ifade eden bir renktir.
Mavi ile cennet kavramı da bağlantılı değil midir? Mavi barış, sonsuzluk gibi kavramlar ile sizce de uyum sağlamaz mı?

Mavi nedir, kırmızı nedir bunlara dair bir fikir edinirsek, "mavi loca" anlamını zihnimizde daha rahat bulabilir.

Okuduklarımdan anlayabildiğim özetle budur.

Şubat 09, 2015, 06:30:10 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Mavi loca için yaptığım kısa birkaç okumadan anladığım kadarı ile mavi loca olarak adlandırılmasıyla ilgili olarak ortaya değişmez netlikte bir sebep koymak mümkün değil.

Gönye, pergel ve G harfi gibi mavi de bir sembol. Sembol çerçevesinde değerlendirilmedilidr.
Mavinin doğada, dinlerde, dillerde, zamanlarda insanlarda çağrıştırdıkları ile birlikte ele alınabilir.

Örneğin; Eski Mısırlılar mavi rengi kutsal olarak görürlerdi. Tanrıları Amon açık bir maviye boyanmıştı. Çinliler ve hindular için de kutsal ve anlamlar ifade eden bir renktir.
Mavi ile cennet kavramı da bağlantılı değil midir? Mavi barış, sonsuzluk gibi kavramlar ile sizce de uyum sağlamaz mı?

Mavi nedir, kırmızı nedir bunlara dair bir fikir edinirsek, "mavi loca" anlamını zihnimizde daha rahat bulabilir.

Okuduklarımdan anlayabildiğim özetle budur.

Elbette size hak veriyorum sayın ozkann. Bunları ben de okudum fakat, bunun yanı sıra, kırmızı localar hakkında da; cehennem,şeytani,masonluğun denge oluşturmak adına, ilahi ( mavi loca ) karşıtı, şeytani kırmızı locaların olduğu gibi birçok belli belirsiz metin mevcut.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 09, 2015, 06:41:33 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Coil ve Mackey yazdıkları ansiklopedilerde mavi için bir köken araştırmasına girmişler.
Eserlerinde bu konuyu açmışlar.
Peki bu kırmızı için yazılan ilahi-şeytani denge meselesini kim nerede yazmış?
Belli belirsiz metin denilmiş, bu tanımı pek anlayamadım. Kaynak bizimle de paylaşılabilir mi?

Çünkü kırmızı loca çalışmalarına katılmayanlar bu dengeden mahrum mu kalıyor, masonluk şeytanlık ile mi uğraşıyor vs gibi bildiklerim ile çelişkili birçok soru doğurdu aklımda.

Şubat 09, 2015, 06:46:00 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Coil ve Mackey yazdıkları ansiklopedilerde mavi için bir köken araştırmasına girmişler.
Eserlerinde bu konuyu açmışlar.
Peki bu kırmızı için yazılan ilahi-şeytani denge meselesini kim nerede yazmış?
Belli belirsiz metin denilmiş, bu tanımı pek anlayamadım. Kaynak bizimle de paylaşılabilir mi?

Çünkü kırmızı loca çalışmalarına katılmayanlar bu dengeden mahrum mu kalıyor, masonluk şeytanlık ile mi uğraşıyor vs gibi bildiklerim ile çelişkili birçok soru doğurdu aklımda.

O tarz, safsata niteliğinde ki yazıları paylaşmak istemem. Ancak, google'a girip 'kırmızı localar' diye arama yaparsanız, iblis komite adlı hesaplar,yazılar ve videolar çıkıyor. Bir kanıtı ve dayanağı olmayan kaynaklar bunlar. Denge kısmını, linkini unuttuğum bir parapsikoloji sitesinde okumuştum. Evrenin, bir dengeden ibaret olduğu konusunu hepimiz duymuşuzdur. İyi ve kötünün varlığı ve denge oluşturma olayı. Bunu, masonların da, evreni temsilen, denge oluşturduğunu yazıyordu. Elbette bunlar, hiç bir delili olmayan safsatalardır.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Şubat 09, 2015, 07:44:10 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Alıntı
Kirmizi (Kizil) Loca Iskoc Rit`i dir. York Rit`ine ise Beyaz Loca denilebilmektedir. Bu tabirler genellikle Masonlarin kendi aralarinda kullandigi tabirlerdir.

Saygilarimla

ALINTI -Sayın MASON ' a ait ...

Re: DÜNYDAKİ MASONLARIN EN TEPESİNDE Kİ YÖNETİM VEYA LOCA HANGİSİDİR?
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 09, 2015, 07:46:20 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Alıntı
Kirmizi (Kizil) Loca Iskoc Rit`i dir. York Rit`ine ise Beyaz Loca denilebilmektedir. Bu tabirler genellikle Masonlarin kendi aralarinda kullandigi tabirlerdir.

Saygilarimla

ALINTI -Sayın MASON ' a ait ...

Re: DÜNYDAKİ MASONLARIN EN TEPESİNDE Kİ YÖNETİM VEYA LOCA HANGİSİDİR?

Konuyu okudum sayın NOSAM33. Soruyu sorma nedenim bu zaten. Ancak sorum, ''kırmızı ve mavi localar hangileridir?'' değil. Bu localara neden kırmızı ve mavi denilmiştir? Anlamı nedir?
Gnothi Seauton

Şubat 09, 2015, 07:48:18 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Alıntı
Bu tabirler genellikle Masonlarin kendi aralarinda kullandigi tabirlerdir.
Saygılar ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 09, 2015, 07:49:58 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Alıntı
Bu tabirler genellikle Masonlarin kendi aralarinda kullandigi tabirlerdir.
Saygılar ...

Loca toplantılarının içeriği gibi, sadece masonlar tarafından bilinebilecek bir şey zannedersem. Teşekkür ederim sayın NOSAM33.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Şubat 09, 2015, 09:09:05 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mavi Loca 》1-3 dereceler
Kırmızı Loca 》1-33 dereceler
Kişi isterse Mavi Locaya girip 3. dereceye kadar öğrenimini tamamlayıp 33. kadar devam etmeye bilir.Ama 33. derceye kadar gitmek isterse Kırmızı Locaya girecektir.

1-3 dereceler York riti》Mavi Loca
1-33 dereceler İskoç riti 》Kırmızı Loca
🖖🏻