Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk ne zaman tamamlanır?  (Okunma sayısı 28377 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 24, 2011, 01:16:06 öö
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Sayın Muatafa Kemal , ben bunu yıllar önce  iyi bir kaynaktan okumuştum. Kitaplarımı karıştırıp  size bildireceğim. (Yanlız bir müddet bir seyahate çıkıyorum  döner dönmez size yanıt vereceğim)
    Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 24, 2011, 01:24:39 öö
Yanıtla #11

Sn. Alşah,

Dünyada ünlü Masonları sıralayan listelerin bir çoğuna baktım. Size yazmadan önce bende kayıtlı olanlara bir daha baktım. İnanın yok :)
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mart 24, 2011, 06:50:01 öö
Yanıtla #12
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Karl Henrich Marx'in Mason oldugu iddia edilmis olmakla birlikte bugüne dek Herhangi bir belge bulunamamistir. Benim bildigim bu. Ama anarşizmin babalarından kendini anarşist olarak nitelendiren ilk kisi olan, dusunceleriyle Bakunin, Kropotkin, Goldman gibi anarşist düşünürlerin yani sıra Marx'i da etkilemiş olan Pierre-Joseph Proudhon derseniz, evet o, Fransa'da Tekris edilmiştir.

Sn. Alsah'in kaynağını da merak ediyorum ama bir müddet bekleyeceğiz anlaşılan. Umarım H. Y,'nin kitaplarından biri degildir.

Saygılarımla.

Mart 24, 2011, 08:28:40 öö
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Karl Marx'ın mason olup olmaması neyi diğiştirir, bu konuyu nasıl etkiler ki?... Yahudi olsaı neyi değiştirir?... Bu konunun Siyonizm ile ne bağlantısı olabilir? Yahudilerin politik ülküsü anlamındaki Siyonizm, Karl Marx'ın ölümünden yaklışık 15 yıl sonra ortaya atılmıştır.  Komünist devriminin ilk başbakanı Kerensky masondu ve kabinesini msıonlardan oluşturmuştu. Sonra onu al aşağı eden Bolşevik devriminin lideri Lenin'in de mason olduğu söylenir ama onun zamanında Masonluk yasa dışı ilan edilmiş, Yahfudiler üzerinde de olağanüstü baskılar kurulmuştur.  Belki Friedrich Engels de masondu. Ne fark eder? Daha birçok ünlü vardır mason olan; kimis topluma ve insanlığa iyi ve yararlı işler, kimisi kötü ve zararlı sonuçlar veren işler üretmiştir. Bunların arasında Hıristiyan olanı da vardır, Yahudi olanı da, Müslüman olanı da, başka bir dinden olanı da, özgür düşünceli hatta Ateist olanı da... Ne fark eder ki?...

Unutmayalım:

MASONLUK BAŞKA MASONLAR BAŞKA.

HİÇBİR MASON, DÜŞÜNCE, TUTUM VE DAVRANIŞLARIYLA MASONLUĞUN BÜTÜNÜNÜ TEMSİL EDEMEZ VE ONA BAKILARAK MASONLUK ÜZERİNE BİR YARGIYA VARILAMAZ.

Sayın Popperist'in deyişine katılırım. Bir mason herhangi bir politik ya da ekonomik doktrini, bir toplumsal düzen biçimini benimseyebilir. Bu onu Masonluğun dışına çıkarmazt çünkü Masonlukta bu bakımdan herhangi belirgin bir tutum, bir doktrin yoktur. Hepsi kendi en iyi ve en doğru olarak benimsediği yolda ilerler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 24, 2011, 11:04:49 öö
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Bana göre,sayın enelsır'ın sorusunun yanıtı:"İnsan türü evrimini tamamladığı zaman"olmalıdır ki,o tür bir canlıya insan ünvanı ile tanımlamak ne derece doğru olur bilemiyorum.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 24, 2011, 01:16:22 ös
Yanıtla #15

Karl Marx'ın mason olup olmaması neyi diğiştirir, bu konuyu nasıl etkiler ki?... Yahudi olsaı neyi değiştirir?...

Sn. Adam'ın sorusu çok haklı. Ancak ben cümlede bazı çevrelerin çok sık kullandığı "hem Yahudi hem Mason, bundan zaten ne beklenir ki" vurgusunu sezdiğim için mukabl soruyu yönelttim. Sn. skullG'nin dile getirdiği endişe de bu algımda haksız olmadığımı gösterir gibi aslında...

Umarım H. Y,'nin kitaplarından biri degildir.

Masonların hepsi birden komünist olabilir, hepsi birden liberal olabilir, hepsi birden faşist, sosyalist, vb. olabilir. Ama bir sorun çıkar ortaya, o zaman Masonluk Masonluk olmaz... Sürekli vurgulamaya çalıştığım yöntem burada da kendisini gösterir. Yöntem bu fikirlerin HEPSİNİN bir arada bulunması, bulunabilmesidir zaten.

Sn. ceycet'in yorumunu çok beğendim, tamamen katılıyorum ve teşekkür ediyorum.

Masonluk tamamlanmaz, tamamlanacak birşey olsaydı adı Masonluk olmazdı çünkü...

Saygılarımla.

Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mart 24, 2011, 01:50:07 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Açmış olduğum bu konuya fikirleriyle katkı da bulunan herkese teşekkür ederim. Sonuç olarak mason olan üyelerin de deyişlerinden şunu anlıyorum : Varılacak yeri hayal etmeli, arzulamalı fakat bunlardan önce yolun kendisini sevmeliyiz, yolculuğa adanmalıyız, yolu yaşamalıyız. Sanırım Fatih ALTAYLI' nın programına katılan Büyük Üstad Remzi SANVER'in '' biz ritüele aşığız' deyişi de bunu destekliyor.
 Ben kendi adıma masonların masonluğa bakış açılarını anlamam açısından çok deyerli fikirler edindim.

Saygılar.
enelsır

Mart 24, 2011, 07:57:26 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

tek dünya yada birleşik dünya devletleri gibi bir düzen kurulduğu zaman...ancak o zamanda marsta koloni kurarız amerika gibi marslı masonlar bağımsızlığını ilan eder :)
fransız ihtilalinde roloynadığını bildiğimiz masonların 3 kavramı eşitlik,özgürlük,kardeşlikti.özgürlükçüler abdyi eşitlikçiler sovyetleri kurdu diyebiliriz.bu ikisinin arasındada kardeşlik kavramınıda avrupa birliğine benzetilebilir.ama bana sınıfsız toplum olayı mantıklı gelmiyor.komünizmin insanları ezmeyen ve gayet ideal bir şekli uygulansa dahil bence insanlık medeniyetinin gelişmesi için serbest piyasa (liberalizm) daha etkili.ben her  masonların sınıfsız toplum istediğini sanmıyorum

Bana göre,sayın enelsır'ın sorusunun yanıtı:"İnsan türü evrimini tamamladığı zaman"olmalıdır ki,o tür bir canlıya insan ünvanı ile tanımlamak ne derece doğru olur bilemiyorum.

Saygılarımla
insanın evrimi biter mi ?
« Son Düzenleme: Mart 24, 2011, 08:38:40 ös Gönderen: dosyacı »

Mart 24, 2011, 10:30:19 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence baslik yanlis. Tamamlanmak eksik olan icin gecerli. Masonlugun ulasmak istedigi amaca erebilir mi desek daha dogru gibime geliyor.

Peki olur mu? Hamsi kavaga cikinca anca derim

Sonra dosyaciya itirazim var. Aslinda hayal dunyasina diyeyim. Tamam liberte egalite fraternite, 1789'un mottosu ve masonlarca da kullaniliyor. Ama yani ozgurlukcu masonlar abdyi esitlikciler sscbyi kardeslikciler abyi kurdu demek zorlamanin bile zorlamasidir.

İnsanlar saniyor ki masonlar dunyayi yonetiyor. Mason olana kapilar aciliyor, her istedigi oluyor. Yok oyle birsey. Masonlugunda oyle devlet kurmak, yikmak derdi de yok.

Marksi, smithi, prodhonu bilmem de Mozart Goethe Masondu. Masonlugun amaci erisilir mi dedik de erciyeste karlar eridiginde dedim ya. İste onlar icin erimis. Masonlugun erisecegi amac, mozartin muziginde goethenin siirindedir. Yoksa devlet kurmakti sinifsiz toplumdu, pek masonlukla amaciyla ortusmez zannimca.

Gordugunuz uzere ciddiye yakin da yazabilirim, cogalip cok olabilirim, yuzde elli sevebilirim, Yeni bir ben olabilirim
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Mart 25, 2011, 04:08:59 öö
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Aktif Uye

İnsanlar istese de istemese de komünizm gelecek. Bence bu, önüne geçilemeyecek bir kader.
Ya yer çekimini ortadan kaldıracaksınız, yada taşı attığınızda yere düşeceğini kabul edeceksiniz.
Kimsenin malından, mülkünden, mevkisinden dolayı diğerinden üstün olamayacağı, paylaşmadan yaşamının bir anlamının olmadığı bir dünyayı insanlık kurmak zorundadır.
Sevgimizin, sadece bazı kişilere, yada istediğimize yakıştığını düşündüğümüz bir elbise olmadığını öğrendiğimizde, tek bir canlıyı veya tek bir olayı kabul etmemekle evrenin var olamayacağını bildiğimizde, yani her şeyi olduğu gibi kabul edip, sadece seyretmenin bile zevk olduğunu anladığımızda, yeni evrenler kurabilecek yeteneğe kavuştuğumuzu göreceğiz.
Paylaşmak, diğerinin varlığını kabul etmektir, onun varlığına ihtiyacımız olduğunu bilmektir.
Paylaşmak vermek değil, yaşamayı hissetmektir.
Merak ediyorum, şu liberalizm ne demektir?

Marx mason olsa ne yazar, olmasa ne yazar?

Hedefe varan artık bitmiştir, gelişmesine gerek kalmamıştır. Masonluk tamamlandığında artık ona ihtiyaç kalmayacaktır.
Sanırım o bir hedef değil,  yolculuktur.

Çoğalıp çok oldum,
Azalıp yok oldum,
Bir aşk uğruna seher vakti,
Ben bu yolda kayboldum.
« Son Düzenleme: Mart 25, 2011, 04:16:43 öö Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.