Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ateistler ve Fakirler  (Okunma sayısı 7114 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 11, 2007, 04:47:58 ös
  • Ziyaretçi

Herkese merhabalar,

Uzun süredir merak ettiğim konuların cevaplarını bu sitede edinebileceğimi düşündüm. Sorularım şöyle:

1. Masonluk din veya politika ile ilgilenmez deniyor. Ayrıca toplantılarında bu konularda tartışmanın kati surette yasak olduğu söyleniyor. Madem masonluk özellikle din ve politika konuları ile ilgilenmiyor neden girmek için tanrıya inanmak şart oluyor? Masonluğun içeriğinde dini uygulamalar mı var da tanrı inancı gerektiriyor?

2. Daha iyi insanlar olabilmek için mason olunduğu söylenmekte ancak tanrıya inanmayan bir kimse iyi bir insan olamaz mı?

3. Fakir (maddi anlamda) insanlar için yazılanları okudum. Masonların maddi yardım yapabilen insanlardan oluştuğunu ve gerektiğinde durumu zorda olup gerçekten eğitimli ve kültürlü insanlara el uzatabileceklerini tahmin ediyorum. Böyle bir uğraş içine girilemez mi veya girilmiyor mu?

4. Masonluk insanları ne yönde eğitir veya geliştirir? Toplumun veya insanların gelişmesi için bir işlevi var mıdır?

5. Masonlar milli çıkarlar ile tüm insanların çıkarını nasıl aynı anda gözetebiliyorlar?

Biraz yoğun oldu galiba ama  :) merakımı giderebilirseniz sevinirim...

Sevgiler....

Nisan 11, 2007, 05:41:00 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Merhaba,

Yazdiginiz sorularin bircogunu forumda baska konularda cevaplamistim. Sanirim arama yapmadan yazdiniz sorulari. Bir kere daha cevaplamaktan mutluluk duyarim.

1- Tanriya inanma sartinin bircok nedeni var. Bunlardan bazilari; Ateist kisilerin edecegi yeminin guvenilir olmamasi. Dini tarih ve dini felsefe konularindaki ogretiler ateislerin varligi ile tartismaya donusebilir. Ahengin bozulmasina goz yumulamaz. Masonlugun icinde dini uygulamalar yok. Dini gorusmeler yada tartismalarda yok. Dinlerin tarihleri ve felsefi yonleri ile ilgili ogretiler var. Kabala, alegori vb... olgularin bircogu Masonlukta mevcuttur.

2- Elbette ateistlerinde iyi olanlari vardir. Yanliz sadece iyi bir insan olmak Mason olmak icin yeterli bir neden degil.

3- Yazdiklariniz dogru. Yanliz, yukarda yazdiklarim arasinda dikkat ettiyseniz verdigimiz burslardanda bahsetmistim. Bu sorunuzdakiler zaten yapiliyor. Duyurulmuyor. Fakat yapiliyor.

4- Karakter, tarih, felsefe, bilim, itibar gibi Erdemlige giden her yolda egitilirsiniz. Masonluk toplumu degil uyeleriniz egitme amacinda olan bir topluluktur. Toplum ve halka yardimlar edilir yanliz Masonik egitim verilmez.

5- Masonlar halka ve kendi uyelerine yardimlar yapar. Yardim yapilirken, o kisinin milleti, dini, irki gibi ayrimlar asla yapilmaz. Onemli olan insan olmasidir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 11, 2007, 08:06:23 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın Mason,

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Sormak istediğim konuları sitenizde şimdi tekrar bakınca buldum ancak forum oldukça geniş olduğundan ilk ziyaretimde rastlamamışım. Dikkatli bir şekilde incelemeye ve takip etmeye çalışacağım.

Atesistler ile ilgili görüşünüzde doğruluk payı olduğuna inanıyorum ancak "edeceği yeminin güvenilir olmaması" gibi bir açıklamaya katılmıyorum çünkü bir kişinin atesist olması diğer insanlardan daha az dürüst veya güvenilmez olduğu anlamına gelmez. Ayrıca  bir kişi ateist olmasına rağmen etrafına inanmış gibi de görünebilir veya inanmasına rağmen sonradan ateist olabilir diye düşünüyorum...

Nisan 11, 2007, 11:58:04 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın Abraxas,
Bir mason olmamama ragmen, size bir ornek verebileciğimi umuyorum.Biz inananlar için en büyük yemin ne üzerine yapılır?Elbette ki kutsal kitaplar üzerine çünkü kutsal kitaplar Tanrının vahiyleridir...İşte Ateistler Tanrı kavramını tanımadıkları için verecekleri yemin onları bir muddet sonra baglamayacaktır.Tanrı önsüz ve sonsuz bir varlık ve hakikatin kendisidir.Hakikati arayan ve işleyen kurumlardan biriside Masonluktur ki,hakikate inanmayan ateistleri bundan dolayı içlerinde barındırmak istememekte haklıdırlar.
  Şunu da unutmamamız gerekir ki aradıgı erdemi oncelikle tanrıda bulamayan bir ateist masonluktan ne alabilir. Masonlar kısılerı ıslah etmekle yukumlu bir dernek degıldır.Masonlar ınancları tam,iyilik sever,nefes verip aldıgı su guzel dunyada kımseye karsı boynunu bukmeyen yuregınde erdem olduguna kesın kanaat verılen kısılerı ,daha da ıyı yapmaya calısmakta ve ınsanlık ugruna,barıs ugruna vazifelerini surdurmektedir.Ayrıca demişsiniz ki :
Ayrıca  bir kişi ateist olmasına rağmen etrafına inanmış gibi de görünebilir veya inanmasına rağmen sonradan ateist olabilir diye düşünüyorum...
Mason biraderler arasında duydugum kadarıyla Takiyye uygulaması olmamaktadır.Durustluk sadece masonlukta degıl,normal cevremızdede aranılan bir erdemdir.İşte kendi yazınızlada bahsettıgınız uzere Ateistlere ve yapacakları yemıne bu veyahut bir cok sebebten oturu guvenmek zordur.Ayrıca Bir Mason ancak kendısı gıbı bırısıyle kafa bagdastırabılır,birseyler paylasabilir..Bunlarıda dusunmenızde fayda gormekteyım...
                                                  SAYGILARIMLA
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Nisan 12, 2007, 03:35:19 öö
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayın Mason,

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Sormak istediğim konuları sitenizde şimdi tekrar bakınca buldum ancak forum oldukça geniş olduğundan ilk ziyaretimde rastlamamışım. Dikkatli bir şekilde incelemeye ve takip etmeye çalışacağım.

Atesistler ile ilgili görüşünüzde doğruluk payı olduğuna inanıyorum ancak "edeceği yeminin güvenilir olmaması" gibi bir açıklamaya katılmıyorum çünkü bir kişinin atesist olması diğer insanlardan daha az dürüst veya güvenilmez olduğu anlamına gelmez. Ayrıca  bir kişi ateist olmasına rağmen etrafına inanmış gibi de görünebilir veya inanmasına rağmen sonradan ateist olabilir diye düşünüyorum...

Ateistlerin durustlukleri icin bir yorum yapmadim. Yanliz ateistlerin edecekleri yeminde kutsal kitaplari, Yuce Yaradana inanclari vb... olmayacagi icin, bu yeminlere diger Kardesler tarafindan guvenilemez. Kisi ne kadar durust olursa olsun. Baglandigi Yuce Yaradaninin olmasi ve Kutsal Kitabinin uzerine yemin etmesi onemlidir.

Kisinin Ateist olmasina ragmen etrafini ateist olmadigina inandirarak, gelmesi yanlis olur. Bu tur, konular hassastir ve kolaylikla anlasilabilir. Boyle bir denemenin basarili olacagini sanmiyorum.
« Son Düzenleme: Nisan 12, 2007, 03:40:29 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 12, 2007, 10:31:18 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Ben ateist değilim ancak ateistleri biraz kötü niyetli olarak değerlendiriyorsunuz gibime geliyor. Bunu söylemek istedim.

Bir de masonların bu kadar dindar ve inançlı olduklarını öğrendikten sonra "dinsiz" yakıştırmasının neden yapıldığını anlamakta zorlanıyorum. Neden insanlarda böyle bir eğilim var çözemedim. Acaba işin bir de görünmeyen yüzü mü var diye ister istemez bende bir merak uyandı ama tabii öyle bile olsa siz bu konuda bir açıklama yapmazdınız herhalde.

Sonuç olarak iyi niyetle ele alırsak masonlara insanların güvenmesi gerekir. (En azından açıklamalarınıza itibar etmeleri açısından...)

İnsanlar masonların en azından güvenilir, iyi niyetli ve saygın insanlar olduklarına ikna olmalılar. Aksi taktirde sizler sürekli eleştirileceksiniz ve hatta saplantılı bağnaz kişilerce saldırılara maruz kalacaksınız.

Bence resmi internet sitelerinde ne kadar değerli ve önemli kişilerin mason olduklarını açıklamak yetmiyor. Topluma açılmak bu şekilde olmamalı. Bakın benim sorduğum sorular size kimbilir ne kadar sıradan geliyor ve defalarca yanıtlamanıza rağmen hala bir takım temel meseleler hakkında insanlar hiç bir şey bilmiyor! Bunları yazmak ve yayınlamak bir tarafa ne bileyim halka açık seminerler düzenlemek, belirli periyotlarda bilgilendirme toplantıları hiç yapılmıyor mu, yapılıyorsa bizim neden haberimiz olmuyor?

Nisan 12, 2007, 10:34:28 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Bu arada ifadelerimde üzücü veya sıkıcı oluyorsam beni bağışlayın, tamamen öğrenme isteğinden dolayıdır...

Sevgiler...

Nisan 12, 2007, 12:04:32 ös
Yanıtla #7
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Ateistleri kotu niyetli olarak dusunmuyoruz. Ozde bizimle ayni olmadiklarini dusunuyoruz.

Masonlar dindar yada dinci kisilerdir, denemez. Herhangi bir Yuce Yaradana inanan herkesin bir arada olabildigi, din sohbeti yapilmadigi bir topluluktur. Masonlara dinsiz yakistirmasini yapan kesimler, bizlerin her dine acik olmamiz ve icimize kapali olmamizdan dolayi bu suphenin icine giriyorlar. Yahudiler ile yada Hiristiyanlar ile arkadaslik hatta Kardeslik yapabilen bir kisi bu kesimler tarafindan genellikle dislanacaktir. Masonlarin dinsiz olarak suclanmasinin en buyuk sebebini, Masonlarin din hakkinda genellikle konusmamasi ve yorum yapmamasina bagliyorum. Bizler kendi icimizdeki ahengimizi korumak icin kendi dinimiz dahil, hicbir din ile ilgili elimizden geldigince yorum yapmayiz. Bizlere gore din; kisinin kendisi ile Yuce Yaradani arasindadir. Ona ne kadar bagli olacagi, yaptigi ibadet, ne derecede nasil bir yontemle ona inandigi onemli degildir. Din konusunda bir yorum yapmayinca, Masonlarin dini inanclarinin olmadigi dusunulebiliyor.

Masonlara insanlar guvenmek zorunda degildir. Yanliz bilgi alacaklari ve Masonluk ile ilgili merak ettikleri konularda, oncelikle Masonlara bu konuyu sormalarini isterdik. Bir harici, Masonlugu ne kadar arastirirsa arastirsin, yinede verecegi bilgilerde hatalar yapabilir. Yanliz bizlerin (Masonluk hakkinda konusabilecek olanlarimizin) yaptigi aciklamalar daha dogru olacaktir.

Masonlarin, toplum tarafindan itibar kazanma. yada elestirilerden kacma gibi ugraslari yok. Masonluk kendi icine kapanik ve kendi icinde pisen bir topluluktur. Disarinin dusuncesini yada nasil gordugunu (asiriya kacmadikca) onemsemez. Amacimiz topluma kendimizi gostermek degil, uyelerimize bekleneni verebilmek ve sessizce toplumada yardim edebilmektir.

Bahsettiginiz gibi seminerler yada basin aciklamalari yapilmiyor. Buna gerek duyulmuyor. Masonluk asla reklam yapmaz. Uyeligininde, yaptigi yardimlarinda, icinde nelerin oldugununda asla reklamini yapmaz. Bir basin aciklamasi yapmak yada Masonlugu televizyon, gazete gibi yayin organlarina cikarmak "Masonlar Reklama Basladi" gibi saldirilara yol verecektir. Masonlugun tanitilip tanitilmamis olmasi bizler icin cok onemli degildir. Masonlugu bilen yada kalbinde Mason olmus kisiler bizleri zaten etraflarinda bulacaktir. Masonluk fazla yeryuzune cikmayi sevmez. Ozellikle turkiye gibi %95 i musluman olan, kozmopolit, orta dogu ulkelerinde, Masonluk cok daha kapali kapilar ardinda belirir.
« Son Düzenleme: Nisan 12, 2007, 01:46:50 ös Gönderen: MASON »

Haziran 01, 2014, 03:31:34 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

7 yıl sonra bir ekleme yapmış olacağım sanırım başlığa. Masonların kendilerini veya masonluğu tanıtmayla ilgili seminer, halk toplantısı vs. denmiş. Sayın Mason'un dediklerine ek olarak masonluğu hiç tanıyamamış ve küçük yaşlardan itibaren masonluğa karşı kin ve nefretle beslenmiş insanların varlığı da yadsınamaz bir gerçek ve böyle halka açık bir toplantıda bu insanların da orada bulunup can, mal kaybına neden olma ihtimalleri de bulunmakta, hiçbir şey olmasa bile rahatsızlık verecekleri aşikârdır ve masonlar hiç sorumlulukları olmasa bile kendileriyle ilgili bir konunun taciz edilerek gürültü patırtı çıkarılmasından ve etrafa rahatsızlık verilmesinden asla hoşlanmazlar. Kendi sorumlulukları olmamasına rağmen duyarlılık ve sorumluluk hisleri takdir edilecek ölçüde ileridir ve asla gerilimin tarafı olmazlar. Keşke herkes böyle davranabilse de yeryüzünde insanlar daha anlayışlı, daha adaletli ve daha barışçıl olsalar.

Ayrıca masonluğun kendisini tanıtma ihtiyacı da olmamasına ek olarak zaten masonluğa antipatisi olmayan, insanları dili, dini, ırkı vs. ile değil özü ile seven birey masonluğu tanıma fırsatını da bulacaktır elbet.

Haziran 01, 2014, 06:45:30 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın MASON bence bir cümlesinde haksızdır. Çünkü masonlukta din konuşulmadığı (yani kimsenin kimsenin dininden bahsetmediğini) söylüyor artı olarak ''din bireyle ile yaradan arasındadır'' diyor fakat ateizmi benimsemiş insanların da mason olamayacağını savunuyor. (En azından HKMBL'de.)

Yani tamam pek çok kez tartışıldı bu konu. Fakat masonlukta kişinin dini kendisine bırakılıyorsa ve buna saygı gösteriliyorsa ateist insanların mason olmasına neden karşı çıkılıyor?

Belki de ateist görüşlü insanlara dindar kesim kadar verilmeyen bu tolerans ve hoşgörü yüzünden nice ateist insanlar dindar kılıfına bürünerek localara girmek zorunda kalmıştır...

Ve kim bilir din ehliyetiyle localarda dolaşan nice pasif masonlardan daha aktif ve başarılı ancak din ehliyeti alamamış ateistler vardır....

Ama işte...
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A