Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Askerlik ve Masonluk  (Okunma sayısı 29748 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 03, 2015, 07:26:16 ös
Yanıtla #30
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

43. Maddeyi özetleyecek olursak TSK personeli, Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan derneklere, Milli Savunma Bakanlığı'na bildirmek kaydıyla üye olabilirler.

Peki bu dernekler nelerdir, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği bu dernekler arasında mıdır? Yaptığım araştırmalarda Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan bir listeye ulaşamadım (internet araştırmalarından bahsediyorum). Her ne kadar, resmi niteliği olmayan kimi sitelerde dernek isimlerine yer verilse de, resmi bir sitede bu listeyi göremedim.

Ayrıca 8 Nisan 2002'de, dönemin Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu tarafından yayınlandığı iddia edilen, TSK mensuplarının Mason Locaları'na, Rotary ve Lİons Klüpleri'ne üyeliğinin yasak olduğunu hatırlatan bir emir mevcuttur. Böyle bir emir gerçekte var mıdır yoksa benim şaibeli olarak gördüğüm bir gazete sadece Mason düşmanlığı yapmak için mi böyle bir haber yapmıştır bilinmez. Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı da bu haberle ilgili herhangi bir tekzip yayınlamamıştır.

MSB'nin üye olunmasında sakınca bulunmayan dernekler listesi bende de yok. Ancak bu konuda mecliste verilmiş ve yanıtlanmış önergeler mevcut. Benim o önergelere verilen cevaplardan anladığım, masonluk ile ilgili derneklerin bu listede bulunmadığı şeklinde. Bu tip kısıtlayıcı mevzuat 1980'den sonra çıkmış ve muhtemelen halen de yürürlükte. Zaten bunu geçmişte mason derneklerine üye olan kişilerin meslekleriyle, şu andaki üyelerin meslekleri arasında bir karşılaştırma yaptığınızda çok net görebiliyorsunuz. Tabi bu bilgi haricilere açık değil. 1960-70'lerin loca üyelik kitapçıklarına bakıyorum, yüzlerce memur, bürokrat, muvazzaf subay görüyorum... Bugün ise göremiyorum! Bugünkü genel profil serbest meslek sahipleri ve akademisyenler... Niçin? Çünkü Netekim Paşa öyle uygun görmüş, sonra da öylece olduğu gibi kalmış... Aynen Anayasanın da kaldığı gibi.

Bu arada yeri gelmişken, ABD'de sadece askerlerin üye olduğu, sivil üyesi olmayan localar var.
Live long and prosper.

Ocak 03, 2015, 10:01:36 ös
Yanıtla #31
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Muvazzaf askeri personelin dernek üyeliğinin ne kadar zor olduğu ve üye olmak isteyen bir subayın geçmesi gereken safhalar aşağıdaki akış şemasında gösterilmekte. Bu süreç içerisindeki tüm karar vericilerin Masonluğa karşıt olmadıkları ve derneğe başvuruyu yapan kişi için sevgi, saygı, iyilik, takdir ve destek hisleri besledikleri varsayımları altında, evet neden olmasın?  :) Tabi bir de karar vericilerin "ben nasıl olamıyorum da, bu eleman olabiliyor?" duygusundan sıyrılmaları gerekmekte...

Tüm bunlara ek olarak, bir şekilde derneğe üye olmayı başarabilen bir subayın, ileride yüksek rütbeli olduğunda (general/amiral), Masonluk karşıtı bir milletvekili tarafından kendisi hakkında mecliste soru önergesi verilebileceği ve böylece cümle alemin bu kişinin mason olduğunu öğrenebileceği ihtimalini her zaman göz önünde bulundurması gerekmekte.  ;) Bunu takip edecek gazete manşetlerini söylemiyorum bile...

Netekim...

Live long and prosper.

Ocak 03, 2015, 10:23:51 ös
Yanıtla #32
  • Aktif Uye

Muvazzaf subayların mason localarına girmesi yasaktır. Duyulursa çok büyük sorunlara yol açabilir. Ancak loca üyeliğini gizleyebileceğini taahhüt edebilirse bu mümkündür.

Ocak 03, 2015, 10:27:05 ös
Yanıtla #33
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ancak loca üyeliğini gizleyebileceğini taahhüt edebilirse bu mümkündür.

Sayın Waldow bildiğim kadarıyla, dernekler kanununa göre, üye listeleri İç işleri Bakanlığı'na bildirilmek zorundadır.

Böyle bir gizlemenin mümkün olabileceğini tahmin etmiyorum.

Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ocak 04, 2015, 03:32:39 ös
Yanıtla #34
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Caliper'in söyledikleri doğru. Yasal olarak meşruiyeti olmasa bile birçok ülkede asker masonlar bulunabilir. Üstelik asker olmakla da sınırlı değil. Devletin herhangi bir kurumunda görevli birçok mason olabilir.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Mayıs 04, 2016, 12:12:17 ös
Yanıtla #35
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

MSB'nin üye olunmasında sakınca bulunmayan dernekler listesi bende de yok.

Bu konu başlığını canlandırmak istiyorum. Bunun nedeni bir takım yeni bilgiler edinmiş olmam.

1. "TSK'da görev yapmakta olan muvazzaf personelin mason derneklerine üye olması yasaktır" diye bir emir, iç tüzük maddesi, karar, vb. bulunmamaktadır.

2. "TSK'da görev yapmakta olan muvazzaf personel bırakınız mason derneklerini, hiçbir derneğe üye olamaz" bilgisi yanlıştır.

3. "MSB tarafından yayınlanan üye olunmasında sakınca bulunmayan dernekler listesi" diye bir liste yoktur. Başka bir liste vardır. O listenin adı da şöyledir: "TSK PERSONELİNİN GG/AA/YY TARİHİNE KADAR MÜRACAAT ETTİĞİ VE ÜYE OLMASINDA MSB TARAFINDAN HERHANGİ BİR ENGEL OLMADIĞI TESPİT EDİLEN DERNEKLER LİSTESİ"

Demek ki neymiş? Genel bir liste yokmuş, o liste TSK personelinin derneklere üyelik müracaatına göre şekilleniyormuş. Ne kadar sürede bir şekilleniyormuş? Bunu bilmiyorum. Ama kişisel yorumum her yıl güncellendiği yönünde. Yani listede sadece TSK personelince müracaat edilen ve sakınca görülmeyen derneklerin adları var. Eğer hiçbir TSK mensubu, mason derneklerine başvurmadıysa, doğal olarak mason derneklerinin adları da o listede yok. Çünkü önce başvuru gerekiyor ki, değerlendirme yapılsın ve dernek de o listeye girsin. Ben listeyi gördüm, toplam 139 dernek mevcut.

Konuya ilişkin olarak, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ PERSONELİNİN DERNEK ÜYELİĞİ İŞLEMLERİ YÖNERGESİ'ni ekte paylaşıyorum.
Live long and prosper.

Mayıs 04, 2016, 05:38:59 ös
Yanıtla #36
  • Yeni Katilimci
  • *

Forumun yeni sayilir uyelerinden oldugum icin bu basligi henuz gormemistim ama az once tamamini okudum ve Sayin Spock'un yeniden canlandirmasiyla yeni bilgiler edindim. Ve ne tesaduftur ki daha az once Sayin ADAM'in bahsettigi o "yurekli adamlar" dan bir tanesinin hikayesini okumustum ve sizlerle paylasmak istedim.

Sevgi ve saygilarimla
Hayatta kesin karar diye bir şey yoktur. Sadece derhal harekete geçen ve asla harekete geçmeyen insanlar vardır  'André Maurois'