Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Operatif Masonlukta Olmayıp Sadece Spekülatif Masonlukta Olan Semboller  (Okunma sayısı 5679 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 20, 2018, 02:19:53 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Operatif Masonlukta olmayıp sadece Spekülatif Masonlukta olan semboller var mıdır?

Varsa bunlar nelerdir ve neden sonradan Masonluk sembolizmasında yerini almıştır?

NOT: Cevap verirken 17. maddeyi dikkate alınız.

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Kasım 20, 2018, 02:55:54 ös
Yanıtla #1

Vardır sevgili Caliper,

Ancak gerisini notunuzdan ötürü devam ettiremedim :)

Sadece şöyle söyleyeyim, küçücük karanlık bir oda düşünün, içerisinde bir tane bile operatif masonik sembol yok!

Buradan 2 şey anlıyorum;

Birincisi, operatif masonlukta 3. aşama yani üstadlık tekrisi farklı, yani spekülatif masonluktaki ritüel değiştirilmiş ve ya ritüelin bir bölümü kaldırılmış. Ve ya bazı ritüeller toptan kaldırılmış.

İkinci anladığım ise, spekülatif masonlukta farklı sembollerin olduğu bir oda daha var.

Ama tabiki ben mason olmadığım ve herhangi bir ritüele girmediğim için doğru olan 3. bir seçenek daha vardır.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Kasım 20, 2018, 03:32:08 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Buradan 2 şey anlıyorum;

Birincisi, operatif masonlukta 3. aşama yani üstadlık tekrisi farklı, yani spekülatif masonluktaki ritüel değiştirilmiş ve ya ritüelin bir bölümü kaldırılmış. Ve ya bazı ritüeller toptan kaldırılmış.

İkinci anladığım ise, spekülatif masonlukta farklı sembollerin olduğu bir oda daha var.

Ama tabiki ben mason olmadığım ve herhangi bir ritüele girmediğim için doğru olan 3. bir seçenek daha vardır.

Sevgiler.

Yorumda bulunduğunuz iki seçenek de genel olarak yanlıştır

Öncelikli olarak Masonlukta tekris sadece bir defadır, o da Mason olurken yapılır. Çırak Masonun Kalfa olmasına "Geçiş", Kalfa Masonun Üstad olmasına "Yükseliş" denilir.

Ritüeller, Spekülatif Masonluk tarihi boyunca birçok defa değişmiştir. Hatta geleneksel masonluğu benimseyen obediyanslar arasında bile ritüeller farklıdır.

Yorumladığınız ikinci seçeneği inceleyecek olursak; forumda daha önce sözü geçtiği için yazmakta beis görmüyorum, Sayın ANARCHOSA'nın sözünü ettiği oda, Tefekkür Hücresidir (bazı obediyanslar buna düşünce odası derler). Bu odada bazı semboller bulunur. Bu sembollerin tamamına yakını Spekülatif Masonluğa ait sembollerdir.
Ama Operatif Masonlukta olmayıp sadece Spekülatif Masonlukta olan semboller sadece Tefekkür Hücresinde midir?

Harici üyelerimiz ne kadar çok soru sorduğumdan yakınabilirler belki. Araştırarak öğrenme en kalıcı öğrenme şeklidir ve bir konuyu araştırırken ister istemez bu konuyla ilgili başka konuları da okumak mümkün oluyor. Tabii ki bu konulara ilgisi olanlar için geçerli yazdıklarım.

Saygılarımla ve Sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Kasım 20, 2018, 03:41:43 ös
Yanıtla #3

Buradan 2 şey anlıyorum;

Sevgiler.

Yorumda bulunduğunuz iki seçenek de genel olarak yanlıştır

Öncelikli olarak Masonlukta tekris sadece bir defadır, o da Mason olurken yapılır. Çırak Masonun Kalfa olmasına "Geçiş", Kalfa Masonun Üstad olmasına "Yükseliş" denilir.

Ritüeller, Spekülatif Masonluk tarihi boyunca birçok defa değişmiştir. Hatta geleneksel masonluğu benimseyen obediyanslar arasında bile ritüeller farklıdır.

Yorumladığınız ikinci seçeneği inceleyecek olursak; forumda daha önce sözü geçtiği için yazmakta beis görmüyorum, Sayın ANARCHOSA'nın sözünü ettiği oda, Tefekkür Hücresidir (bazı obediyanslar buna düşünce odası derler). Bu odada bazı semboller bulunur. Bu sembollerin tamamına yakını Spekülatif Masonluğa ait sembollerdir.
Ama Operatif Masonlukta olmayıp sadece Spekülatif Masonlukta olan semboller sadece Tefekkür Hücresinde midir?

Harici üyelerimiz ne kadar çok soru sorduğumdan yakınabilirler belki. Araştırarak öğrenme en kalıcı öğrenme şeklidir ve bir konuyu araştırırken ister istemez bu konuyla ilgili başka konuları da okumak mümkün oluyor. Tabii ki bu konulara ilgisi olanlar için geçerli yazdıklarım.

Saygılarımla ve Sevgilerimle

Kullandığım yanlış terimi düzelttiğiniz için teşekkürler.(3. Aşama tekris değil, yükseliş.)

Tefekkür hücresi nedir? Bu hücrenin dışında spekülatif masonlukta başka ne var? Bunları araştıracağım.

Siz sormaya devam edin lütfen, bu sayede benim gibi haricilerinde ufku genişlesin.

Sevgiler sayın Caliper.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Kasım 20, 2018, 04:29:51 ös
Yanıtla #4

Tefekkür hücresini forum üzerinden bir miktar okuma şansım oldu şimdi. Boş kağıt kalem ve sorular kısmı hoşuma gitti açıkçası  :). O aşamadan geçip ışık alanlara selam olsun. (önceden bahsedildiği için bahsetmekte sorun yoktur diye düşündüm, nitekim Kayıp Sembol’de Dan Brown da bahsetmiş.)

Feda nedir? Feda sadece ‘varlığını’ değil ‘benliğini’ bile gerektiğinde verebilmektir diyip, susayım.

Sevgiler sayın Caliper.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Kasım 20, 2018, 11:23:18 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Caliper kardeşim,

Tefekkür hücremizdeki semboller Spekülatif masonluğa ait değildir. Operatif masonluğa ait hiç değildir. Bu sembollerin masonluğa nereden geldiğini öğrenmek için spekülatif masonluğun ilk üyelerinin daha önceden hangi ezoterik kurumların üyesi olduklarının detaylı incelenmesi faydalı olacaktır. Sayın ANARCHOSA’nın bu konuda bilgisi çok daha derindir. Ama kurallara takılır mı bu konu bilemem:)

Sevgilerimle

Kasım 21, 2018, 12:05:55 öö
Yanıtla #6

Caliper kardeşim,

Tefekkür hücremizdeki semboller Spekülatif masonluğa ait değildir. Operatif masonluğa ait hiç değildir. Bu sembollerin masonluğa nereden geldiğini öğrenmek için spekülatif masonluğun ilk üyelerinin daha önceden hangi ezoterik kurumların üyesi olduklarının detaylı incelenmesi faydalı olacaktır. Sayın ANARCHOSA’nın bu konuda bilgisi çok daha derindir. Ama kurallara takılır mı bu konu bilemem:)

Sevgilerimle

Tahminim spiritualizm ve simya üzerine de ilgilenen bir ezoterik kurum  ;)

Sevgiler sayın Surgeus.  :)

Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Kasım 21, 2018, 10:27:04 öö
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Caliper kardeşim,

Sevgilerimle

Forum kurallarına takılır Sevgili Surgeus Kardeşim.

Fakat burada belirtmek istediğim iki konu var. İlki; Masonlukta kullandığımız hangi sembol yüzde yüz Operatif veya Spekülatif Masonluğa aittir ki. Birçoğunun Masonluk öncesi bir geçmişi kökeni var zaten. Buradaki kastım, şu an Spekülatif Masonlukta kullanılan sembollerdir.

İkincisi, buradaki sembolleri sadece Tefekkür Hücresiyle sınırlamak doğru değil bence. Spekülatif Masonlukta kullanılan ve Operatif Masonlukta olmayan bütün semboller sadece Tefekkür Hücresi'nde midir?

Saygılarımla ve sevgilerimle

Nisan 30, 2022, 11:22:05 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

‘Sembol’ kelime anlami ile, dogasi ya da bicimi ile bir dusunceyi veya dusunceler butununu cagristiran nesne ya da resimdir. Toplumsal iletisimi saglar ve toplum hafizasini canli tutarlar. Bize ne anlamamiz gerektigini soylemezler, sadece anlam yaratma kapasitesini saglarlar. Bir dusunceyi veya bir olguyu ifade etmek icin kullanilirlar.

‘Isaret’ ise yoruma acik degildir. Isaret bir dusunceyi ifade etmez, bir eylemi veya nesneyi ifade eder.

Bu tanimlamalar forumdan alintidir.

Oncelikle sayin Caliper’in sorusuna somut bir cevap vereyim, o’da siyah- beyaz zemin semboludur. Bu daha da cogaltilabilir.

Fakat baslik ben de asagidaki sorulari olusturdu:

Operatif Masonlukta semboller varmidir? Ornegin Operatif Masonluk icin mala bir sembolmudur ( veya idi)? Bu sormadan once

Operatif Masonlarin yapmis oldugu bir yapinin uzerindeki semboller Operatif Masonluk’ a mi aittir? ornegin Romanya’ nin Suceava kasabasindaki Dragomirna Manastirini cevreleyen dugumlu ip gibi, veya Avrupada’daki bircok katedralde olan ‘yesil adam’ sembolu gibi… Yapiya sonradan eklenen resim ve sembolleri kast etmiyorum.

Nisan 30, 2022, 12:48:14 ös
Yanıtla #9

‘Sembol’ kelime anlami ile, dogasi ya da bicimi ile bir dusunceyi veya dusunceler butununu cagristiran nesne ya da resimdir. Toplumsal iletisimi saglar ve toplum hafizasini canli tutarlar. Bize ne anlamamiz gerektigini soylemezler, sadece anlam yaratma kapasitesini saglarlar. Bir dusunceyi veya bir olguyu ifade etmek icin kullanilirlar.

‘Isaret’ ise yoruma acik degildir. Isaret bir dusunceyi ifade etmez, bir eylemi veya nesneyi ifade eder.

Bu tanimlamalar forumdan alintidir.

Oncelikle sayin Caliper’in sorusuna somut bir cevap vereyim, o’da siyah- beyaz zemin semboludur. Bu daha da cogaltilabilir.

Fakat baslik ben de asagidaki sorulari olusturdu:

Operatif Masonlukta semboller varmidir? Ornegin Operatif Masonluk icin mala bir sembolmudur ( veya idi)? Bu sormadan once

Operatif Masonlarin yapmis oldugu bir yapinin uzerindeki semboller Operatif Masonluk’ a mi aittir? ornegin Romanya’ nin Suceava kasabasindaki Dragomirna Manastirini cevreleyen dugumlu ip gibi, veya Avrupada’daki bircok katedralde olan ‘yesil adam’ sembolu gibi… Yapiya sonradan eklenen resim ve sembolleri kast etmiyorum.

Sayın Anarchosa, düğümlü ipi tariflediğinde batı tarafında (giriş kapısında) ip aşağı sarkıtılır, geri kalan yerlerde bağlıdır demişti. Bunun anlamı yeni adayların kabul edilme(giriş kapısından gelecekler) durumları hariç hiç bir şekilde içeri girilmez ve içeride de birlik vardır olabilir.

Burada merak ettiğim, düğümlü ipin batı kanadında da birleştirilip tamamen bir halka olma durumu olabiliyor mu?

Yeşil adam ise paganlıktan kalma(ilkbahar, yeniden doğuş, canlanış), bunların üzerine de toplumlar ve inançlar kendilerine göre ekstra anlamlar yüklemişler. (Hızır, Osiris, Odin, Yeşil Şövalye...)

Operatif masonlukta siyah beyaz zemin yok mudur ondan çok emin değilim, bilmiyorum.

Bol bol sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci