Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KÜRTLER  (Okunma sayısı 113761 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 22, 2008, 12:55:52 öö
Yanıtla #130
  • Uzman Uye

sn. Skull yorum yapmamış.Kopyala-yapıştır yapmış.mesela bu yazı aşağıda verdiğim kaynak bulunuyor.Kişiler bir yerden birşey alırken eğer kendi yazısı değilse kaynak göstermelidir.Yoksa bu gibi karışıklıklar oluyor

http://www.ozgurkurdistan.com/kurdtarihi/antikkurttarihi.htm

KOMAGENE KRALLIĞI
Kommagene krallığı MÖ 162 - MS 72 yılları arasında Anadoluda bugünkü Adıyaman ili cıvarlarında Kürtler tarafından kurulmuştur. Nemrud Dağı Kürt krallığının en önemli merkezi, başkentiydi. Bu krallığın en ünlü ismi kuşkusuz Kral Nemruddur. Kral Nemrud Kürd olup adıda Kürtçedir. Nemrud kelimesi Kürtçedeki “Namır” kelimesinin Türkçeleşmiş şeklidir ve “ÖLÜMSÜZ” demektir. Yani Nemrud ölümsüz kraldır. Bu yüzdendir ki kendisinin heykellerini ve mimari eserlerini Nemrud dağının tepesine kendisini ölümsüzleştirmek için inşa ettirmiştir. Kürtlüğün tüm kriterlerini üzerinde taşıyan yuvarlak tepe, örnek inşa planları ve karmaşık renkli duvarlarıyla dizayn edilmişti. Kürtler'in tüm tarih, gelenek, görenek ve kültür mirasları Kürtçe'nin derinliklerinde gizlidir.
Yazılı belgelerde MÖ. 850 yılında görülen krallığın ismi o dönemlerde “kummu” olarak geçer.
Kral 1.Antiokhos'un (Tanrılar Dağı) Nemrud dağına yaptırdığı görkemli kutsal alan, kendi heykeli ve herbiri 9 m yüksekliğinde olan Tanrı heykelleri 1987 yılında UNESCO tarafından “insanlığın kültür mirası” listesine alınmıştır.
Yüzyıllardır ışık Anadoluya Tanrılar dağı Nemruddan doğar ve tüm dünya uygarlığa uyanır.

Kommagen Kralı bir keresinde Asurlulara başkaldırır. Asur kralı Sargon Kommagenleri yener ve yenilen asi kralı: “Tanrılardan korkusu olmayan tanrısız bir adam bu. Sadece kötü planlar yapan bir hilekar,” diyerek suçlar. Kral Sargon’un nitelemesi fazlasıyla öznel görünebilir. Ancak Sargon sözlerine söyle devam eder: “karısını, oğullarını ve kızlarını, malını ve hazinelerini aldım ve son olarak halkını aldım ve onları Mezopotamya’nın güneyine (bugün Irak) sürdüm.” Anlaşılan, yerleşik halkları yurtlarından topraklarından sürmek o zamanlarda da uygulanan bir yöntemdi.

....

MİTANİ KRALLIĞI

Mitaniler, Hurri konfederasyon denemesinden sonra kurulan daha güçlü bir federasyon konumundadır. Habur çayının doğduğu yerde Vaşukani adlı bir kent merkezine sahip olduğu, buradan çıkan tabletlerden anlaşılmaktadır. Hurri dil grubu konuşulmakta, ağırlıklı olarak orta Mezopotamya da, bugünkü Urfa, Mardin ve Şırnak bölgelerinde hüküm sürmektedir. M.Ö 1500-1250 yılları arasında yaşamıştır.Demiri kendi tekelinde tutmuştur. At yetiştiriciliğinde meşhurdur.Asur ve Hititlerle sürekli ve şiddetli bir çatışma ortamını yaşamıştır. Mitaniler Suriye, Amuriye, Asur memleketiyle Kurdistanin Kerkük bölgesine kadar olan topraklara hüketmişlerdir. En son Asur İmparatoru Salmanassar tarafından varlığına geçici olarak son verilmiştir.

Mitanilerin başkentinin adı Vaşukanidir. Kürtçede başikani veya hoşkani “güzel pınar” demektir. V-B-H harflerinin sesleri birbirine çok benzer. Zamanla ses değişimi olmuş olması yüksek olasılıktır. Belkide Kurdistanda halen V harfini kullanıyorlardır. Mitanilerin aryen kökenli oldukları biliniyor. Büyük olasılıkla Mitaniler Kürdlerin atalarıdır.
...

Sayın SkullG bu yazınızı yeni gördüm. Kanaatimce yanlış yorum yapmışsınız.

Öncelikle Mitanniler evet Hurrice konuşurlardı. Fakat Hurrice ile Kürtçe arasında herhangi bir şekilde onun atası olacak bir bağ yoktur. Hurrice ile Urartuca arasında bir bağlantı vardır. Bu da Hurrice'yi Ermenice, Kartvel Dilleri ve epey uzaktan da Çeçence ile akraba yapar. Hala en çok kabul edilen görüş, Hurrice'nin Kuzey Kafkas dil grubuna ait bir dil olduğudur. Tabi bu durumda sorabilirsiniz bir Hint-Avrupa dili olan Ermenice'yle alakası nedir diye. Hemen belirtmek gerekir ki Ermenice tüm Hint-Avrupa dil ailesinde özel bir konuma sahip. Ne İran koluna giriyor, ne Grek. Yani kendi dil grubunda son derece özel bir dil olarak kalmış. Etimolojik olarak incelerken bugün Kürtçe'yle pek çok kelime benzerliği hatta gramer benzerliği olabilir -neticede ikisi de Hint-Avrupa dili- ama bu benzerliklerle, elimizden yaşanılan coğrafya hariç hemen hemen hiç bir benzerlik olmadan Hurriler'i, Kürtlerin ataları olarak niteleyemeyiz.

Gelenek ve görenekler insanların yaşadığı coğrafyaya esasen o kadar yapışmıştır ki... Şu an ki T.C. Türkleri ile mesela Kazaklar arasında ki benzerlikler, Kürtler'le olan benzerliklerden ya da Yunanlılar'la olan benzerliklerden daha azdır. Kürt adetleri Kommagene uygarlığıyla benzeştiği gibi, Asur adetleriyle, Mitanni adetleriyle, Urartu adetleriyle de benzeşebilir.

Bu yazılar görmek istediği gibi görenlerin, milliyetçi yazıları. Objektif değiller. Aynı şekilde Adighe ve Abhazlar arasında da kendilerinin Hatti soyundan geldiğini söyleyenler var. Gerçekten gerek gelenek, gerekse fizik yapıları itibariyle çok benziyorlar. Fakat sadece bunlarla sonuca gidilemez. Adigheler örneğini baba tarafından Kabardey kökenli bir Türk olduğum için veriyorum. Kürtlerde ise kendilerini bütün Mezopotamya'nın güçlü devletlerine dayandırma arzusu had safhada. Bir bakıyorsunuz, Asur diyorken; öbür tarafta Demirci Gave'nin ataları olduğunu söylüyorlar. Bir bakıyorsunuz Hami kökenli bir halka, bir bakıyorsunuz İran kökenli bir halka dayandırıyorlar. Bunlar üzerinde ciddi çalışmalar yapılana kadar ehemmiyetsiz konular. Asurlar, Mitanniler artık yok; Kürtler var. Hattiler yok, Adigheler var. Hsiung Nu'lar yok, Türkler var. Şüphesiz ki bu halklarla belli iletişimlere girilmiş, belli kültürel miraslar edinilmiş fakat bu kadar net sonuçlara ulaşabilmek doğru değildir.

Nemrud kelimesi ise Kommageneler zamanından çok daha önce çıkmış bir kelime, bu hataya düşeceğinizi düşünmezdim. İbranice'den geliyor. Benim naçizane tahminim "mrd" kökünün sonundaki "d" harfinin, aynı Hıdır-Hızır ikilisinde olduğu gibi Arapça'daki "dzad" harfinin akrabası olması dolayısıyla muhtemelen kötülük, baş kaldırı gibi anlamları olan "maraz" kelimesiyle bir akrabalığı olmasıdır. Fakat bu çok amatör bir tahmin. Marad ya da maraz kelimeleri İbranice'de bir anlam ifade ediyor mu bilmiyorum. Yine de kelimenin İbranice'den geçtiği kesindir.

Mayıs 22, 2008, 02:07:44 öö
Yanıtla #131
  • Aktif Uye

Tarih konusunda çoğunlukla düşülen yanılgılardan biri olarak mutfağınıza pek çok malzeme alırsınız (Sümerler, Ksenephon'un Anabasis'i, Gutiler, Kardukhoi (Karduklar), Gordlar) fakat iş yemek yapmaya geldiğinde ölçüyü tutturamazsınız. Sitenin o sayfasında, genel olarak doğru olabilecek teoriler günümüzde Turancılar'ın da Türk yapmaya çalıştığı Karduklar ve Gordlar. Yine de ben Anabasis'i tekrar okuyana kadar bu konuda bir tesbit yapmaktan kaçınacağım, çünkü hiç Karduklar'a dikkat ederek okumadım; zaten İngilizce'ydi. Bir de Tigranes (Dicle) isminin Kürtçe'den geçtiğini iddia ve kendilerince ispat etmişler. Oysa bu kelime kesinlikle Ermenice'den diğer dillere geçmiştir. Yaptıkları etimolojik tablonun benzerini yaparak Türkler de Karduklar'ın Karluklar'dan geldiğini iddia edebilirler, komedi izleriz.

Karduklar ve Gordlar, tarih sahnesinde isimlerinin ilk geçtiği zamanlar itibariyle de belki bir proto-Kürt uygarlığı olabilirler. Fakat malesef iki halk da benim bildiğim kadarıyla yazılı bir belge bırakmamışlar bu da bizim en birinci kıstaslarımızdan olan lisan konusunu açığa çıkaramamamıza neden oluyor. Unutmayalım ki Orhun Yazıtları'nı bulan arkeolog (adını unuttum Danimarka'lı biriydi) orada İskandinav rünik alfabesine benzer bir yazı tipi gördüğünde uzun bir süre boyunca Viking atalarının izini bulduğunu sanmıştı. Ta ki yazılar çözülene kadar...

Günümüz Kürtçe'sinin ise İrani bir dil olduğu ve Farsça'yla çok benzediği bir gerçek. Bu da araştırmacıların işini zorlaştırıyor olsa gerek. Kırmançi'den farklı bir konuya geçerek açıklamak gerekirse, günümüzde iyi bir şekilde Zazaki (Zazaca) konuşabilen birisi Zend-Avesta'yı orijinal dilinde biraz zorlanarak okumayı başarabilir. Açıkçası ben M.Ö.'ki yıllarda kolay kolay proto-Kürtçe'yle yazılmış bir metin bulunamayacağını düşünüyorum. Zira Kürt toplulukları da çok uzun süreler Yörükler gibi yarı-göçebe halde yaşamışlar.

Her İrani uygarlığı ve özellikle Şehname'yi kendilerine mal etmeye çalışan Kürt mikromilliyetçiler ise bilimsel açıdan kendi gösterdikleri kaynaklarla bile çok çelişiyorlar. Örneğin ben Şehname'yi, yazıldığı beyitler formunda okumuştum uzun süre önce. Tam o sıralarda Newroz'un tarihçesi tartışmaları patlamıştı. Tüm Kürt milliyetçileri Demirci Gave'nin (Kawa, Kawe, Gawe...) bir Kürt önderi olduğunu ve zalim Dehhak'a karşı Kürtler'i kurtardığını Şehname'ye dayanarak iddia ediyorlardı. Oysa şu an da açıp okuyabilirim ki Şehname'de geçen tek Kürt kelimesi şu şekilde kendisine yer bulur;

"Sami kökenli bir işgalci, bir Arap olan ve İran ülkesini işgal eden Dehhak'a musallat olan Ehrimen (İran düalizminin kötü kanadı, diğeri için bkz. Hürmüz) onun iki omzunu öper ve öptüğü yerlerden iki yılan çıkar. Ehrimen bu yılanları insan beyniyle beslerse Dehhak'a zararları dokunmayacağını söyler. Dehhak da her gün bir Arap ve bir İran'lı gencin kafataslarını patlattırarak beyinlerini yılanlara sürer. Fakat -yanılıyor olabilirim- zamanla her gün bir genci sırasıyla Arap ve İran'lı olmak üzere salıverir görevliler. Bu gençler dağlarda yaşamaya başlar ve şu anki Kürtler'in ataları olurlar"

Firdevsi bir İran şovenistidir, Dehhak'ı Arap olarak aşağılar, Kürtler'e de yarı Arap - yarı İranlı damgası vurur. Zaten bütün Şehname boyunca İran halkının ne kadar şahane, on numara bir halk olup nasıl Turanlılar'ı çatır çatır yediğini yazmıştır. Bir süre sonra sıkılırsınız, bir yanda 100 fil gücünde Turan'lı bir yiğit varsa muhakkak 101 fil gücünde bir İran'lı da vardır. Benim anlamadığım yazarının zamanının Farsça'sını bile aşağı görüp de Pehlevice yazdığı bu kitaptaki bu konu nasıl olup da Kürtler'e ait olarak kalıyor...

Yine de belirtmek istiyorum ki bir sentez devleti olan Kommagene'ler ve Mitanni uygarlığından öte Kardukhoi ve Gurd toplulukları proto-Kürtler olmaya çok daha yatkınlar. Ama kalkıp da her İrani topluluğu Kürt yapacaksak, hatta bunu da aşıp tüm Mezopotamya uygarlıklarını "işte bunlar da ilk Kürtler'di" şeklinde niteleyeceksek faka basarız. Bunu yaparsak Turancılar'ın "Yüeçiler", "Wusunlar" üzerinde hak iddia etmelerini de doğru bulmamız gerekir.

Kürtler övünecekleri bir kahraman istiyorlarsa, pek çok kişinin itiraz etmesine rağmen benim öyle olduğuna inandığım Salah-ad-din Eyyubi'yi de seçebilirler. Onun gibi birleştirici bir lider, hatta onun gibi bir şövalyeyi Orta Çağ'ın hiç bir zamanında göremezsiniz...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Mayıs 22, 2008, 02:46:19 öö
Yanıtla #132
  • Uzman Uye

Kürtler övünecekleri bir kahraman istiyorlarsa, pek çok kişinin itiraz etmesine rağmen benim öyle olduğuna inandığım Salah-ad-din Eyyubi'yi de seçebilirler. Onun gibi birleştirici bir lider, hatta onun gibi bir şövalyeyi Orta Çağ'ın hiç bir zamanında göremezsiniz...

selahaddin eyyubi Türktür.
1-En eski kürt tarihçisi olan Şeref Han'ın Şerefname'sinde Selahaddin Eyyubi kürt olarak yazar ama bu tamamiyle palavradır çünkü kahramanı olmayan millet olmaz inancıyla bu yola başvurulmuştur.
2- kardeşlerinin isimleri: Tuğtekin,TuranŞah,,  Şahinşah, Tacilmülük Börü'dür.
3-babasıda Türkmendir.

Mayıs 22, 2008, 03:30:47 öö
Yanıtla #133
  • Uzman Uye

ayrıca şu bilgiyide verelim:
Kürdologlar Vladimir Minorsky'in hazırladığı ilk kürtçe sözlükte ortama 8400 kelime vardı.Bunlardan;
3080 kelime Türkçe 2230 kelime Farsça
370 kelime Pehlevi Lehçesi 2000 kelime Arapça
220 kelime Ermenice
108 kelime Keldanice
60 kelime Çerkesçe
20 kelime Gürcüce
300 kelime menşei belli olmayan.
kürtler bil halktır,

Atatürk'ün dediği gibi ne mutlu Türk'üm diye.
Bunları tartışmak yanlış ortamlarda kardeşlik ortamımızı bozabilir.Dikkat edilmesi gereken konular.Ülkemiz nekadar Türk bodunu ülkesi olsada kardeşce yaşamayı bilmeliyiz.
Atatürk ne demişti "Türkiye Türklerindir.Türk`ten başka düşünülemez! Türk`ün şeref ve haysiyeti yerlerde sürünemez"

kürtler bir milletdir diyerek aslında kardeşliğe leke sürülüyor çünkü Türk bodunundan ayrıştırılmaya ve böylelikle farklılaştırılmaya çalışılıyor.Bu oyunu görmek gerekiyor.Çünkü biz birarada kardeşce yaşamaktayız.

Ülkemizde özellikle kürtlerin üzerine gidilmektedir.Bu ülkde sadece kürt halkı yoktur.Lazı,çerkezi vb.. gibi bir çok halk yaşamaktadır.
kardeşce yaşamaktayız ve bunu hiç bir gücün bozamayacağı inancındayım.

Mayıs 22, 2008, 02:19:34 ös
Yanıtla #134
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

internette pek çok forumda yer aldığı için kaynak gösterme gereği hissetmemiştim. alıntıladığım adresi ise http://www.yaziyaz.com/forum/showthread.php?s=3a77144b9447b4a6e3df18b480b5d816&t=2703 dur.

Mayıs 22, 2008, 02:30:46 ös
Yanıtla #135
  • Aktif Uye

Siz de yanlış biliyorsunuz. Selahaddin Eyyubi, Kürt Şeddadi soyundan gelir. Babası ve amcası çok uzun seneler Türk atabeyler soyu Zengiler'e hizmet etmişlerdir bu sebepten kültürel anlamda Türkler'den etkilenmiş olduklarını söyleyebiliriz. Sizin adınız Mustafa diyelim siz bir Arap mı olmak zorundasınız? Turanşah ve Şehinşah kelimeleri zaten Farsça'dır. Tuğtekin ve Tacilmülük Börü'yü ilk kez duydum fakat inkar etmiyorum. Olsa bile bu Selahaddin Eyyubi'nin dönemin pek çok kaynağında El-Kurdi olarak anılmasını değiştirmez. Şunu da ifade edelim o zamanlar Kürtler ve Türkler, Araplar'ın gözünde birbirine çok yakın iki dışarlıklı milletti. İki halk da bölgede çoğunlukla feodal beylere asker sağlamaktaydı ve iki halk da Araplar tarafından çok sevilmezdi.

Salah-ad-din'in gerçek adı Yusuf'tur. Babasının adı Eyüb (ki yanlış bilmiyorsam İmadeddin Zengi'yi bir savaşta bizzat kendisini feda edercesine kurtarmıştır) ve amcasının adı Şirkuh'tur. Eyüb'ün oğullarına Türkler'e uygun isimler vermesinin sebebi Zengiler'le her zaman beraber savaşmış ve onlardan her zaman iyilik görmüş olmalarındandır. Eğer Eyyubiler Türk olsaydı o halde niçin bu soyun henüz başında "Şirkuh" gibi Kürt-Fars kökenli olduğunu bağıran bir isim olsun? Kürtler o zamanlarda (hatta Ermeni Tehciri'nin olduğu 1915 yıllarına kadar) her zaman Türkler'le genel işbirliği içinde kalmışlardır. Bölgede Araplar tarafından sevilmeyen ve ekseriyatı sünni olan sadece bu iki halk olduğundan dolayı, İran'a karşı da çoğunlukla Kürt feodal beyleri olan "mir"lerin desteği sünni Türkler'den yana olmuştur. Yani saydığınız isimlerde bir kültür dominantlığı etkisi var sadece. Genel kabul gören tarihçilerin büyük çoğunluğu da Salah-ad-din'in Kürt olduğu konusunda hem fikirdir.

Sünni Türkler diyorum, çünkü Safavi devleti ve ardılı olan Avşar kökenli İran devletlerine Türk dememek çok büyük bir yanlış olurdu.

Tarihteki her başarılı adamı Türk yapmaya çalışmak saçma bence. Salah-ad-din bir Kürt'se Kürt. Bu benim onunla gurur duymamı engellemez. Onu Türk yapmak zorunda da bırakmaz. Siz istediğiniz kaynağa inanabilirsiniz fakat ben kişisel araştırmalarım sonucunda Salah-ad-din'in Kürt olduğuna kanaat getirdim.

Kürtler bir millettir bana kalırsa da. Bunu söyleyerek de kardeşliğe leke sürdüğümü sanmıyorum. Kürtçe de İrani bir dildir ama içinde sadece 300 menşei belli olmayan bir kelime olduğunu söyleyen bir Kürdolog'un sözlerine asla inanmazdım sanırım. Kaldı ki dışarıdan alınan kelimelerin çok olması büyük bir sorun teşkil etmez. Şu an İngilizce'de Norman'ların getirdiği Fransızca'dan, Danca'dan, Keltçe'den, Piktçe'den, Saksonca'dan, Latince'den pek çok kelime var. Ya da bizim dilimizde Arapça, Farsça, Sanskritçe, Sogdca, Moğolca, Yunanca'dan gelen kelimeler... Bu bir dili zayıflatmaz. Esas olan gramer yapısıdır. İstediğimiz kadar İngilizce'den kelime alalım, Türkçe bir sondan eklemeli Altayik dildir mesela.

Bu ülkede Kürtlerin üzerine en çok Diyarbakır cezaevinde gidildi bence, bunu da belirtelim. İğneyi kendimize batıralım da önce, çuvaldız sonra...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Mayıs 22, 2008, 04:02:06 ös
Yanıtla #136
  • Uzman Uye

Hepimiz burada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız.Bu Cumhuriyeti korumak sonuçta hepimizin görevi olabilir.Bir sorun var ben Kürtler ile Türkler arasında hiç bir ortak özellik göremiyorum.Lazlar ve Çerkezlerde ayrı milletlerdir.
KÜrtler ne bileyim hangi Türk boyundan bir kabileymiş yalanı ortaya atılıp kardeşimiz deneceğine.Bütün Dünya halkları kardeştir denmesini daha doğru buluyorum...
İki halkın kardeşliği bu şekilde ifade edilmez.
3080 kelime Türkçe 2230 kelime Farsça  Ben farsçayıda biliyorum Kürtçeyide biliyorum İkisi arasında sayılar ve değişik anlamlara gelen bir kaç kelime hariç hiç bir ortak özellik yoktur..
Türkçe içinde yabancı kelimemler yokmu?
İngilizce,Fransızca,Arapça v.b. kelimeleri çıkarırsak Türkçe diye bir dil kalmaz

Mayıs 22, 2008, 09:02:33 ös
Yanıtla #137
  • Uzman Uye

sn shemuel sizin konuştuğunuz kelimeler yabancı olmalı Türkçe çok zengin bir dildir.Türkçe kelimeler kullanabilirsiniz
sırpçada 9000,bulgarcada 3500,yunancada 3000,arnavutçada 3000,rumencede 3000,farsçada 3000,rusçada 2500,arapçada 2000, çincede 300,ingilizcede 470,almancada 166  Türkçe kökenli kelimeler bulunmaktadır.
alıntıdır bilginize

Türkçe içinde yabancı kelimemler yokmu?
İngilizce,Fransızca,Arapça v.b. kelimeleri çıkarırsak Türkçe diye bir dil kalmaz

Mayıs 22, 2008, 10:53:08 ös
Yanıtla #138
  • Uzman Uye

Bu diller içinde bu kadar Türkçe kelimemi var ciddimi biri bana şakamı yapıyor.Arapça gibi zengin ve köklü bir dile bile etkisi olmuş...

Mayıs 22, 2008, 11:51:30 ös
Yanıtla #139
  • Uzman Uye

biraz araştırmak gerekiyor.Yani şaşırdım ben de siz şaka mı yapıyorsunuz diye.çünkü Türkçe çok öenmli bir dil.Eğer böyle olmasa yani sizin dediğiniz gibi " İngilizce,Fransızca,Arapça v.b. kelimeleri çıkarırsak Türkçe diye bir dil kalmaz" olsa eğer Atatürk bu kadar üstünde durmazdı.Ayrıca en azından bunu söylemeden evvel bir dil bilimcinin kitabını okusaydınız.Çünkü Türkçe çok köklü bir dil.
konuştuğunuz dilin önemini bilmeden kullanmak yediğiniz yemeğin tadına almadan yemeğe benzer.
saygılar

http://tdkkitaplik.org.tr/gdtr/gdtraporu.pdf
http://tdkkitaplik.org.tr/gdtr/gdtuyeler.pdf
http://tdkkitaplik.org.tr/gun_dil.asp