Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason sözlüğünden  (Okunma sayısı 11365 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 12, 2019, 03:09:03 öö
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ilk önce belirtmek isterimki bu soruyu çok merak ettiğin için sordum.
Mason sözlüğü bize herşeyi açıklamıyor hali ile araştırmak gerekiyor.
Yücelerin yücesi terimi sonrasında bak ile bir başka yere yönlendirip masonların neye inandığını söylüyor olabilir sizce lakin bu terim çoklu tanrı inancının bir simgesi orası kesin.Benim burada aslında daha çok ilgimi çeken bu terimleri masonların kendileri içinde kullanıyor maları.

Bu benzerlik hepimiz kardeşiz diyen masonları aslında katmanlastirmiyormu?
Sn.Anorchasa siz en yüce masonun karşısında nesiniz?
En yüce ile ne kadar edersinizki kardeş olasınız.
Bu deyimler dereceler arasında korkunç bir hiyerarşi ve karşı konulamaz bir bağlılık yaratmıyormu?

Bu soruyu aslında sormak istemiştim.
Nedenide netfilix te izlediğim mason belgeselindeki masonların alt üst ilişkilerindeki görsellikti.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 12, 2019, 10:37:34 öö
Yanıtla #11
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ilk önce belirtmek isterimki bu soruyu çok merak ettiğin için sordum.
Mason sözlüğü bize herşeyi açıklamıyor hali ile araştırmak gerekiyor.
Yücelerin yücesi terimi sonrasında bak ile bir başka yere yönlendirip masonların neye inandığını söylüyor olabilir sizce lakin bu terim çoklu tanrı inancının bir simgesi orası kesin.Benim burada aslında daha çok ilgimi çeken bu terimleri masonların kendileri içinde kullanıyor maları.

Bu benzerlik hepimiz kardeşiz diyen masonları aslında katmanlastirmiyormu?
Sn.Anorchasa siz en yüce masonun karşısında nesiniz?
En yüce ile ne kadar edersinizki kardeş olasınız.
Bu deyimler dereceler arasında korkunç bir hiyerarşi ve karşı konulamaz bir bağlılık yaratmıyormu?

Bu soruyu aslında sormak istemiştim.
Nedenide netfilix te izlediğim mason belgeselindeki masonların alt üst ilişkilerindeki görsellikti.

1- Yücelerin yücesi terimi, Mason kişiler için kullanılan bir terim değildir. Yüce Mason diye bir kavram yoktur. Masonlar, aldıkları görevlere istinaden Muhterem, Pek Muhterem, En Muhterem gibi, saygınlık belirten sıfatlar alırlar. Bu sıfatların hiçbiri ilahi bir güç sembolü değildir, dinsel yönleri yoktur.

2- Yücelerin yücesi terimi, Tevrat'ta, İncil'de ve Kuran'da geçmektedir (çeviriye bağlı faklı ifadeleri olabilir). Dolayısıyla çok tanrılığı ifade etmez. Tanrılar arasında en yüce olanı şeklinde bir yorum oldukça hatalıdır. Makamın yüceliğini anlatmak için kullanılan bir güçlendirme/ vurgulama sıfatıdır

Türkçe anlatmaya çalışınca anlam noksanlıkları olabiliyor, bundan dolayı bu vurgulama sıfatının İngilizcesini yazma gereği duydum. "superlative" Sanırım İngilizce bilen üyelerin zihnindeki tablo biraz daha netleşmiştir.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Temmuz 13, 2019, 02:47:47 öö
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

YÜCE.

Masonluğun bazı ileri ve yüksek derecelerinde, bir masonik birim ya da örgütün, ayrıca bir masonun yetkilerinin üstünlüğünü vurgulamak üzere kullanılan sıfatlardan biri.

Yüce Mason ; Bak: Tam ve Yüksek Mason

Yüce Masonlar
Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin kurulduğu sıralarda kullanılmış olduğu üzere; bu ritin 4. ve daha sonraki derecelerindeki masonların genel niteliği.

Sn.caliper
Bu üstte yazdıklarım mason sozlugundendir belirtirim.

Masonlukta yüce terimi sıklıkla kullanılmaktadır.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 14, 2019, 01:28:54 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Anorchasa diyorki;evet bu kelime eskiden bir ara kullanılmıştı ama şimdi kullanılmıyor.
Size inanıyorum Sn.Anorchasa lakin bir ara kullanılması ne şimdi kullanilmamasida açıklanmaya muhtaç ve bu bir çeviri hatası ise koskoca mason sözlüğüne bu şekil girmesini ben bu şekil kabul edildiğini düşündürür.

Bu tür sıfat lamalar masonlukta var.

EDMUND BURKE