Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Öteki Gündem programı - Ezoterizm  (Okunma sayısı 8089 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 20, 2010, 01:17:16 ös
  • Uzman Uye

Sevgili Dostlar,

Bugün Habertürk TV'de saat 22:05'te Öteki Gündem programında Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç konuk olacak, konu ezoterizm.

Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç'ın özgeçmişi;
Mahmud Erol KILIÇ (Prof. Dr.); İstanbul'da doğdu. Sırasıyla Hırkaişerîf İlkokulu, Vefa Lisesi ve İstanbul Üniversitesi'nde öğrenim gördü. Ayrıca bazı alimlerden klasik tarzda dersler okudu ve bazı sufi üstadların özel derslerine devam ederek kendini geliştirdi. Yani hem mektepli ve hem de alaylı oldu. Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olduktan sonra bir müddet yurtdışında araştırmalarda bulundu. Lisans sonrası çalışmalarını genel olarak manevî ilimlerde özel olarak da İslam Tasavvufu alanında yoğunlaştırdı. 1988'de asistan olarak göreve başladığı İslam Felsefesi Anabilim dalında "İslam Kaynakları Işığında Hermes ve Hermetik Düşünce" isimli yüksek lisans tezini hazırladı. Türkiye Üniversitelerinde "Tasavvuf Anabilim Dalı"nın kuruluşunun ardından bu anabilim dalında yapılan ilk doktora tezi sayılan "İbn Arabi'de Varlık ve Mertebeleri" isimli tezini savundu. Türkçe ve yabancı dillerde bir çok ansiklopedi ve dergilerde sahasıyla ilgili makaleleri yayınlandı. Tasavvuf düşüncesi merkezli uluslararası konferanslarda tebliğler sundu, radyo ve televizyon programlarına katıldı. Türkiye Yazarlar Birliği 2004 yılında Sufi ve Şiir isimli kitabını inceleme-araştırma dalında yılın kitabı seçti. Marmara Üniversitesi Tasavvuf Anabilim Dalı Sistematik Tasavvuf Bilim Dalı Başkanlığı ve İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi başkanlığı yaptı. Merkezi Tahran'da bulunan İslam Konferansına Üye Ülkeler Parlamentolar Birliği (İKÖPAB) Genel Sekreterliğine seçildi (2008). Bunun yanı sıra merkezi Oxford’ta bulunan Muhyiddin Ibn Arabi Societynin şeref üyesi, Islamic Manuscript Association(TIMA)'nın da yönetim kurulu başkanıdır. Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce, Arapça, Farsça ve Fransızca bilmektedir.

Hermetics'de yayınlanan bir yazısı: Hermetik felsefenin İslâm düşünce tarihinden görünümü
http://www.hermetics.org/hermetik.html

Ağustos 21, 2010, 03:53:12 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Öncelikle Sayın Mozart'a bilgilendirmesinden dolayı teşekkür ediyorum..

Kaçırdım diye üzülüyordum. Sağolsunlar Habertürk sitesine programın kaydını koymuşlar.. İzlemek isteyenler linki takip edebilirler..

http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/544250-prof-mahmud-erol-kilic-oteki-gundemde

Saygı ve sevgilerimle..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Ağustos 21, 2010, 06:49:10 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Öncelikle bir not düşeyim; programda Ezoterizm değil de tasavvuf ve Mevlana konularına değinildi. Henüz bitirdim izlemeyi. Keyifli ve bilgilendirici bir program olmuş. Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç adeta derya gibi, kendisini tanımıyordum önceden, program vesile oldu..

Keşke Serdar Turgut programdan önce birazcık araştırma yapmış olsaydı, hem daha işlevsel sorular yöneltirdi hem de konuşmanın ahengini bozmamış olurdu.

Saygı ve sevgilerimle..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Ağustos 22, 2010, 10:42:13 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Güzelmiş...

Ama,döndük dolaştık yine siyasete bulaştık.Hani tasavvuf...Siyaset,şeytanın suyudur der,Şems...Dokununca,hertarafına bulaşırmış insanın.

Ben demedim,Şems dedi...

Ben"O"yum,"O"ben değil...