Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: AKP ye Kapatma Davası  (Okunma sayısı 23650 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 30, 2008, 07:09:23 ös
Yanıtla #70

Alıntı
Bu kararı nasıl okumalıyız?

Sn. SkullG,

Bu bağlamda AKP nin başta genel başkanı olmak üzere Laik Devlet düzenini yıkmak yönünde bir gizli gündemleri olduğu mahkeme kararı ile tescil edilmiştir demek mümkünmüdür?

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Temmuz 30, 2008, 07:43:39 ös
Yanıtla #71
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Mystic,

Kanımca, bir anlamda evet öyle denilebilir. Mahkeme diyor ki, evet bu parti laikliğe aykırı eylemlerde bulunmuştur. Mahkeme anlaşıldığı üzere, bu eylemler kapatmayı gerektirecek kadar yoğun  ve ağır mı değil mi onu tartışmış anlaşılan. Belki Mahkemeye yapılan dışarıdan ve içeriden baskılar olmasa idi kapatma yönünde bir karar da çıkabilirdi. Ki 1 üye daha eğer bu eylemlerin kapatmayı gerektirecek derecede olduğu kanısına varsaydı şu anda AKP kapatılmıştı.

Gerekçeli Karar yayınlandığında çok daha rahat konuşabileceğiz. Ama ilk intiba olarak bunları söyleyebilirim. Ocak ayında yayınlanan bir HAK-PAR kararı var onda da 6/5 ile parti kapatılmadı. İki karar da enine boyuna incelenmesi gereken kararlar.

Saygılarımla.

Temmuz 30, 2008, 11:51:44 ös
Yanıtla #72
  • Uzman Uye

Belkide kapatılmaması daha iyi oldu yoksa mağduru oynacaklardı

Temmuz 31, 2008, 12:59:33 öö
Yanıtla #73
  • Ziyaretçi

Ismini su an hatirlayamiyorum bir chp milletvekili (Ayrica kendisi hukukcu) cok guzel bir noktaya degindi.Bu mahkemenin diger mahkemelere gore farkli oldugundan bahsetti.Aklimda kaldigi kadarini sizlere aktarmayi istiyorum
  Aile mahkemeleri,maddi konulara bakan mahkemeler vs olaylara karar verirken kararin sonuclarini dusunmek ile mukellef degiller ama bir partinin kapatilmasina iliskin davayi yuruten mahkemeler ulke yonetiminin kaos tarzi bir durumda kalmasi kaygisini tasiyabilirler.Bunu kendi vicdanlarinda sorgulayabilirler...
  Anlasilacagi uzere karari veren heyet iddialari incelediginde AK Partiyi suclu bulmus lakin ulkenin siyasi gundemini gozonune alarak kapatma kararini oy birligi ile saglayamamistir.
  Burada bana kalirsa dis baskilari dusunmekten ziyade zamanlama hatasina deginilmeli yani davayi acan bassavcinin biraz aceleci davrandigini dusunuyorum.Belki Askeri konular vs olmasa idi bugun aciklanan karar AKP nin kapatilmasindan yana olacakti.
  Ayrica Sn.Akyolunda soyledigi gibi bir durumda mevcut,ayrica sadece 24 saat icerisinde tekrar yeni bir parti ile ayni kisilerin yonetime gecebilmesi de soz konusu idi.

Temmuz 31, 2008, 11:35:56 öö
Yanıtla #74
  • Uzman Uye

Kapansaydı neler olucağı meçhuldü. Kapatılmaması çok güzel oldu ülke için. Mükkemmel bir olay oldu dün. Kapatılacağına yüzde yüz emindim ama Saygı değer Özal'ın atadığı Haşim Kılıç tam tersini açıkladı.

Dumak yok! Yola devam !  :)

''Kızıl elmada buluşalım''