Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Darwin'in Irkçılığa Bakışı....1  (Okunma sayısı 5858 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 11, 2013, 10:48:04 ös
  • Aktif Uye

Sayın Karahan Darwin'in Türklere hakaret ettiği, onları aşağıladığı şeklindeki bir alıntı yazısına karşın bunları yazma gereği duydum.

O zamanki siyasi ve sosyal yaşamına dair elbette Darwin'in de söyledikleri vardı. Sonrasında, günümüzde artık siyasal önemi kalmayan bu sözlerin, düşüncelerin bir kısmı Sosyal Darwinizm olarak kendine yer buldu. Bu düşünceler Hitler'in faşist diktasının temeline bile oturtuldu.

Kuşkusuz Darwin Türkler hakkında söyledikleri o zamanda Osmanlı-Rus savaşı sırasında İngiltere'nin Osmanlı yanında yer alması ve İngilizlerin buna duyduğu kaygıya dayanıyordu.

Bu durum, Darwin ve evrim karşıtı yazarların en sık başvurdukları bir argüman olmuştur. Darwin'i ırkçılıkla suçlamak.

Darwin'i ırkçılıkla suçlayanlar onun yahudi olduğu vurgusunu yaparak aslında kendileri bir nevi ırkçı davranış sergiliyorlar.(Maalesef sayın Karahan'da aynı hataya düşmüş)

"Seçimlerde de görüldüğü gibi köleliğe karşı yaygın duyarlılığın, sürekli arttığını gözlemekteyim. İngilizler köleliği tümüyle kaldıran ilk Avrupa ulusu olsa, bu onun için ne kadar övünülecek bir şey olur. İngiltere'den ayrılmadan önce (Bu mektubu Beagle yolculuğu sırasında yazmıştır) köleliğin olduğu ülkelerde yaşadıktan sonra tüm düşüncelerimin değişeceği bana söylenmişti. Şu an farkında olduğum tek değişiklik, zenci karakteri hakkında bende çok daha yüksek bir takdirin oluştuğudur. Böyle neşeli, içten, dürüst ifadeli ve böylesine sağlıklı, kaslı bedenleri olan bir zenci görüpte ona karşı sevecenlik duymamak olanaksızdır."

(22 Mayıs 1833 Kardeşi Catherine Darwin'e yazdığı mektuptan...)

"Bugünkü insan ırkları, renk, saç kafatası biçimi, vücut oranları, vb. birçok bakımdan farklı olmakla birlikte yapılarının tümü dikkate alınırsa, pek çok noktada birbirlerine büyük ölçüde benzemektedirler.Bunların birçoğu öylesine önemsiz ya da apayrı niteliktedir ki kökenleri başka olan türlerin ya da ırkların onları ayrıca kazanmış olması, son derece olanaksızdır. Aynı düşünce en farklı insan ırkları arasında zihni benzerliğin pek çeşitli yönleri için de aynı ölçüde ya da daha çok geçerlidir."
(Türlerin Kökeni...)

Tüm canlıları sevmek insanın en soylu özelliğidir.
(Türlerin Kökeni)
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Şubat 11, 2013, 11:14:00 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Darwin'i ırkçılıkla suçlayanlar onun yahudi olduğu vurgusunu yaparak aslında kendileri bir nevi ırkçı davranış sergiliyorlar.(Maalesef sayın Karahan'da aynı hataya düşmüş)

Yanılıyorsunuz sn.asimov

Konuyu bir başka başlık altına açtığınız için geç fark ettim öncelikle.

Sorduğum sorulara cevap diye yazmışsınız ama hala tatminkar cevap yok.
Biz türklere alt sınıf yada aşağılık sınıf veyahut yazıdaki ifadeleri kullandığı doğrumudur kardeşine yazdığı mektupta.

O ingilizcesinide verdiğim mektup için ya doğrudur yada yanlıştır demeniz yeterlidir.

Ben ırkçı değilim o hatayada düşmem söz konusu değil o sözü söyleyen ben değilim.Ben sadece soruyorum ve doğru ise varsayımı ile hareket ederek bende onun gibi düşünüp bunu ırkçımı dincimi hangi duyguları ile söylediğini merak ediyorum siyaside olabilir.

Siz bana kitabından alıntılarla cevap veriyorsunuz ama benim alıntı yazı diye koyduğum o mektup ve düşünceler doğrumu değilmi benim için mühim olanı budur.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 11, 2013, 11:47:51 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın Karahan.

Polemik süper.

O mektup ile ilgili bir alıntı yazı yazacağım. Merak etmeyin.

Ben şunu merak ederim. Alıntıladığınız siteyi ben daha önce vermiştim.

O mektup için

"Tek kelime bilmiyorum ne yazdığından haberim yok.
kaynağıda http://www.darwinproject.ac.uk/entry-13230 diyorsunuz."

Madem mektubu, ingilizcesini anlamıyorsunuz, hakaret ettiğini nasıl anlıyorsunuz?

Mektubu Türkçeye mi çevirmemi istiyorsunuz?
Hakaret var mı? yok mu? bunu mu öğrenmek istiyorsunuz?
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Şubat 11, 2013, 11:54:46 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Irkçılığı bırakalım lütfen, İnsan olmamız yeterli. Herkesin dini ve inancı, yaşam tarzı, dünya görüşü kendine. Kimseninki Beni ilgilendirmez, Benimki de kimseyi ilgilendirmez. İllada dürtelim bu konuları derseniz, iyi araştırın, birbirine en yakın yaşam tarzı olan toplumlar. Yahudiler ve Müslümanlardır. Kulaktan dolma konuşmayalım, bilerek konuşalım lütfen.

Saygılar.

Şubat 12, 2013, 07:33:03 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın Karahan.

Polemik süper.

O mektup ile ilgili bir alıntı yazı yazacağım. Merak etmeyin.

Ben şunu merak ederim. Alıntıladığınız siteyi ben daha önce vermiştim.

O mektup için

"Tek kelime bilmiyorum ne yazdığından haberim yok.
kaynağıda http://www.darwinproject.ac.uk/entry-13230 diyorsunuz."

Madem mektubu, ingilizcesini anlamıyorsunuz, hakaret ettiğini nasıl anlıyorsunuz?

Mektubu Türkçeye mi çevirmemi istiyorsunuz?
Hakaret var mı? yok mu? bunu mu öğrenmek istiyorsunuz?

sn.asimov

ben orada sizden bir şey dilemedim bir isteğim yok anlayamadınız galiba o söz ile kendimle dalga geçiyorum yabancı dil bilmediğimle alakalı,lakin sonradan sorduğunuz soru işte o facia hem ingilizce bilmiyor hemde hakaret ettiğini nasıl anladı diyorsunuz.

Efenim öncelikle ingilizce bilmem bana sunulan çevirisini okudum ama iş adil olsun diye orjinal mektubu koydum olay sadece bu yabancı dil bilmediğim için kendimle dalga geçtim sizinde niyetiniz bu ise bakınız ben komplexli bir herif değilim neyse.

Uzun uzun yazmışsınız öncelikle teşekkür etmeliyim size ben,im için uğraştınız.
Polemik yapma gibi derdim yok ben sadece basit bir mesaj verdim ve soru sordum ben bu evrim işleri ile uğraşsam ve darwin yaşasa onunlada karşılaşsak bu sözleri nedeni ile öncelikle onunla sıkı bir hesaaplaşır halkımdan özür diletir sonrası içinde bir karar verirdim.

Bu sözleri edebilen bir adamla muhatap olarak konuşacak bir şeyim olmazdı benim ısrarla vurgulamak istediğim buydu.

Çeviri hatası yada kastı aşan çeviriler yeni değil olabilmektedir,durum hakikaten bu ise önyargılarımızı kırar darwini daha ciddi dinlemeye geçeriz bizde.

emeğiniz için teşekkürler

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 12, 2013, 08:05:03 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Sayın Karahan'a biraz takılsam da, nazik yazısı için teşekkür ederim.
Jiddu Krishnamurti

Şubat 12, 2013, 08:24:45 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sonunda bir hedefe varabiliyor isek ve o çok zo koruduğumuz bazen korumak için bile çaba sarfetmediğimiz dostlukların baki kalabilmesi benim için önemlidir.İşin sonuç kısmında her yazılan yazının mutlak doğruluk değeri yada o manayı çıkarmamalıyız,çıkarırsak ne olur karahan bir sürü soru sorar işin ehli olduğuna inandığım sn.asimov'u azıcık delirtir işte zıvanadan çıkmadan akil yönlerimizi kullanarak işi kurtarırırz.

Her zaman işe yaramıyor yalnız yaramadığı zamanda varlığı bile o dostun çekilmez oluyor.

Darwinin o mektubu o hali ile yazmamış olabileceği konusunda sn.asimov beni ikna etti,bundan sonra alıntıları bende karıştırmadan umarım veririmde genç arkadaşımı çıldırtmam.

sevgi ile kalın

EDMUND BURKE

Şubat 12, 2013, 09:11:04 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

darwin'in türklerle ilgili cümlesi şunlar

" Remember what risk the nations of Europe ran, not so many centuries ago of being over whelmed by the Turks, and how ridiculous such an idea now is The more civilized so-called Caucasian races have beaten the Turkish hollow in the struggle for existence. Looking to the world at no very distant date, what an endless number of the lower races will have been eliminated by the higher civilized races throughout the world. But I will write no more, and not even mention the many points in your work which have much interested me. I have indeed cause to apologise for troubling you with my impressions, and my sole excuse is the excitement in my mind which your book has aroused."

http://darwin-online.org.uk/content/frameset?itemID=F1452.1&viewtype=side&pageseq=1

316'da görülebilir..

Şubat 12, 2013, 09:13:39 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Maalesef bana çevirisi lazım anlamam için.

EDMUND BURKE

Şubat 12, 2013, 09:16:29 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

benim de ingilizcem çok iyi değil. özetle türklere aşşağı ırklar diyor. medeni toplumlar tarafından aşşağı ırkların zamanla elimine edileceğini söylüyor.

elimine'den kasıt yoketmek mi, dönüştürmek mi, asimile etmek mi bilmiyorum.

belki sn. mason bizim için çevirebilir?