Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Charles Darwin  (Okunma sayısı 48759 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 09, 2011, 12:21:09 öö
Yanıtla #50
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Geriye dönük inanç, bilim hangisi tartışması  yerine ortada cevap bekleyen daha  büyük  sorular vardır.Genetik sifrelerin çözülmesiyle milyonlarca yıl  süren türün  ekolojik sisteme uyumu ve gelişimi esas almış mutasyon yerine  laboratuar ortamlarında yapılacak evrimlerin insanlığı bekleyen sonucları ne olacak? Hatta  bu sorulara örnek de verebiliriz.
1) Bunun için de kimler kişilere ait özel programı bilebilecek ve bu bilgiyi nasıl ve ne şekilde kullanacak?
2) Genetik programımızın gizliliği ne ölçüde korunabilecektir?
3) Bir kişiye ait özel bilgilere kimler sahip olacak ve kimler kontrol edilebilecek?
4) Ferdî genetik farklılıkların deşifre edilmesinin fert ve aile üzerindeki psikolojik tesirleri nasıl azaltılabilecek ve kişilerin belli genetik hastalıklara yatkınlıklarına bağlı olarak damgalanmalarının menfî tesirleri nasıl azaltılabilecek?
5) Ailenin özgeçmişine bağlı olarak belli bir hastalığının olup olmadığını tespit etmek için; bir genetik testin yapılması, isteğe mi bağlı olacak, yoksa herkes buna mecbur mu bırakılacak?
6) Belli toplulukların veya meslek gruplarının, belli genetik testlerden geçirilmesi ve ona göre plânlamaların yapılması ne kadar etik, ne kadar normal bir muamele sayılacak?
7) Hiçbir tedavi imkânının olmadığı hastalıklar için de, genetik test yapılması ve kişinin önceden bu hastalığını bilmesi doğru bir yaklaşım olacak mı?
8) Çocuk sahibi olup olmama veya çocuğun cinsiyetini seçme gibi, üremeyle ilgili problemler hangi ahlâkî ve insanî ölçülere göre çözümlenecek?
9) Gelecekte genetik hastalıkları tedavide ve önlemede kullanılabilecek gen tedavisinin uygulanma kriterleri neler olacak?
10) Gen tedavisini kullanarak genetik bakımdan iyileşme sağlandığını söylemek (boyu uzatmak, zekâyı, güzelliği geliştirmek gibi) etik açıdan kabul edilebilir mi?
11) Bu işi yaparken çok daha kötü neticeler ortaya çıkarsa bunun mesuliyetini kim taşıyacak?
12) Bu teknolojiyi kullanmanın mâliyetini kimler ödeyecek?
13) Sadece olanakları olanlar ve güçlüler mi bu teknolojilere erişim ve kullanım hakkına sahip olabilecek?
14) İnsan genomunun ham bilgileri üzerinden üretilecek yeni ilâçlar ve teşhis metotlarının mülkiyet hakları (patentler, ticarî sırlar, kopya hakları vs.) dahil ticarî kazanç ortamı olarak kullanılmasının ölçüleri neler olacak?
15) Gen dizilerine ve diğer canlıların DNA dizilerine ham, işlenmiş veya ayarlanmış şekillerde kimler sahip olabilecek ve müdahale edebilecek?
Saygılarımla
AquA
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Haziran 09, 2011, 12:27:25 öö
Yanıtla #51
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın enelsır,
O yazıda bir çok eksikler var. Evet Evrim teorisi Tanrı varlığı ile çelişmez ama, dinleri paramparça eder. Orada kitaplardaki yaratılıştan söz eder. yaratımın bir günde olmadığını mantıksız bir şekilde iddia eder. En basit örneği, kadının adem'in kemiğinden yaratılması bile yaratımın bir anda olduğunu ispatlar. Yoksa adem tek başına yıllarca dolaşmış dememiz gerekir. Nedense yaratımdaki 6 günü 6 milyon yıl yapma çabaları vardır ama bir türlü mantıklı şeyler çıkmaz.
Evet bana kalırsa evrim teorisi Tanrı varlığı ile çelişmiyor ama kimin Tanrısı ile çelişmiyor kurcalamak gerekiyor.

Sayın Hacamat, insan bedenindeki bir çok eksikleri görmeyip, evrimle alakası olmayan doğarken ağlamayı savunuyor. Ne garip:). Doğru soru sorabilmek çok önemlidir. Birazda dürüst olmak gerekir. Bir konu hakkında itirazınız varsa, önce siz sebeplerini ortaya koyacaksınız, hatta gerekiyorsa karşı tezinizi üreteceksiniz. Durup dururken armut piş ağzıma düş yok.(Sayın ADAM'ın dediği gibi) Siz araştıracak öğrenecek ve kavrayacaksınız. Burada kimse size bir şeyleri ispat etmek zorunda değildir. Ben bu konuda bir şeyler bilsem bile yazma gereği duymuyorum.
Sayın asimov'un dediklerine aynen katıldığımı belirtmek isterim. Ancak günün yazısını sayın Mustafa kemal yazmış :).

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Haziran 09, 2011, 12:33:59 öö
Yanıtla #52
  • Aktif Uye

Sayın enelsır, bende sizin gibi düşünüyorum. Din hatta evrimi destekler ,örneğin eski insanların uzun ömürlü olduğundan bahseder. Bu bile tek başına evrimi desteklediğini düşünüyorum. Din uzmanı olmadığıma göre bu bakış açısıyla değerlendirmem .Dolayısıyla konuya din destekli bakmıyorum, bilgim eksik bakamıyorum.
Benim konuya bakış açım '' tür'' değiştirmenin imkansız oluşuyla alakalı. Yaradılış felsefesine aykırı, evrenin
ve eko sistemin kurallarına aykırı olduğunu düşünüyorum . Bunları onlarca örneklerle, bilimsel olarak ispatladım. Labarotoar ortamında size bunları anlatmaya çalıştım. ''Ayakkabı giyiyoruz'' dedim, ''soğukta üşüyoruz'' dedim. ''Hepimiz hastayız ilaçlarla, aşılarla sağ kalıyoruz'' dedim. vs İnsanlığın geldiği bu noktada, bu kadar ''acz'' içindeyken nasıl bir evrimden sözedebiliriz. Doğaya uyum sağlıyarak evrim geçirmemiz gerekirken ,neden sizin dediğiniz gibi uyum dışı evrim geçirilsin mantık ne?
Benim anlamadığım konu savunucuları henüz bir misal getiremedi. En son getirilen misaller İnsanın sağlığyla alakalı , artık hastalanma olmayacağıyla alakalı.
Saygılarımla

Haziran 09, 2011, 12:52:27 öö
Yanıtla #53
  • Uzman Uye

Sayın Hacamat, yapmayın lütfen, size tırtıl ile kelebeğin ve iribaş ile kurbağanı misalini verdim, siz "acele etmeyin daha önümüzdeki malları satamadık " şeklinde yanıt verdiniz. Şimdi " misal vermediniz " derseniz, bu haksızlık olmaz mı?
        Bir de " beş kişiye karşı tek başınıza olduğunuzu " yazmışsınız, bu doğru değil. Şahsen, bu konuda  daha önceden hiçkimse ile istişarede bulunmuş değilim. Öyle zannediyorum ki sitemizde sizin gibi düşünen bir çok kişi olmasına rağmen nedense konuya girmek istemiyorlar.  Sonra bazı kitaplarla mangal tutuşturma fikriniz bence  hoş değil. Bu sözünüzü beğenmedim.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Haziran 09, 2011, 12:59:01 öö
Yanıtla #54
  • Aktif Uye

Sayın Alşah okuduktan sonra, mangalda tutuştururum sizi mi kıracam :)
Siz ''tırtıl'' dediniz,''iri baş ve kurbağ'' dediniz ,fakat bunu kendiniz açıklamadınızki,sadece dediniz. Bir açıklayın bu durumun ''insanın tür değiştirmesi'' yle alakasını lütfen.
Saygılarımla

Haziran 09, 2011, 12:59:18 öö
Yanıtla #55
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şimdi şu tümceye bir bakalım: Benim konuya bakış açım '' tür'' değiştirmenin imkansız oluşuyla alakalı.

Sayın Hacamat, siz bu teorinin '' tür'' değiştirmekle alakalı olduğunu nereden çıkardınız? Lütfen önce bilelim sevgili Hacamat, önce bilelim. Savunmaya, tartışmaya nasılsa sıra gelir...Acelemiz yok.

Saygılarımla.
enelsır

Haziran 09, 2011, 01:02:35 öö
Yanıtla #56
  • Aktif Uye

hele şükür sayın enelsır, buyrun öğretin.
Saygılarımla

Haziran 09, 2011, 01:07:31 öö
Yanıtla #57
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Genetik  kodların değiştirilmesiyle, yeni türlerin ortaya  çıkışı (kısaca evrim ) laboratuar ortamında  yapılıyor zaten hala  neyi  tartışıyoruz. :) Bırakalım  bildiği  yada anlayabildiği kadarıyla kalsın.Herkes kabı  kadar alır fazlasını değil.Ne açıklama  yapılsa fazla  gelecek.Ama bundan sonra ne olacak bu konuda bir fikri  olan yokmu?
Saygılarımla
AquA
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Haziran 09, 2011, 01:12:46 öö
Yanıtla #58
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sizinde eklediğiniz gibi, insan genomu ile oynanacak ve bir çok soruna çözüm üretilecek. Belki komple bir insan üretmek yerine bütün beden parçaları lastik değiştirilir gibi değiştirilebilecek. Zaten insan bedeni yaklaşık 190 yıl yaşayabilecek kapasiteye sahiptir, ancak biz ufak ufak zehirleriz. Bunu bile sağlasalar bana yeter:)

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Haziran 09, 2011, 01:24:39 öö
Yanıtla #59
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Hacamat, sakın cevap vermeden kaçtığımı düşünmeyin ...Lakin ben evli bir erkeğim ve sevgili eşimle yarın sabah erkenden bir programımız var...Şimdi içeriden seslenişini duyuyorum da eğer yarın sabah uyanamazsam ve '' kusura bakma aşkım bir arkadaşa evrim teorisini anlatıyordum'' desem, inanın , beni sizin anladığınız kadar anlayacağını sanmıyorum ;D. Biram da bitti zaten. Müsadenizle ben kaçtım...Tartışmadan değil tabi ,forumdan. Beni anlayın lütfen :D. Buradayız nasıl olsa. Dedim ya acelemiz yok.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Haziran 09, 2011, 01:26:53 öö Gönderen: enelsır »
enelsır