Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Satranç ve Go  (Okunma sayısı 8140 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 23, 2010, 12:09:34 ös

Go (Japonca: 囲碁, igo; Çince: 圍棋 / 围棋, wéiqí; Korece: 바둑, baduk), tahta üzerinde oynanan iki kişilik bir strateji oyunudur. Go çok eski bir oyundur. Çin kökenli olmasıyla birlikte bütün Doğu Asya'da tanınır ve oynanır. Oyunda siyah ve beyaz renklerdeki küçük ve yuvarlak taşlar kullanılır. Oyuna siyah başlar. Sırası gelen oyuncunun kendi taşını oyun tahtasındaki mümkün olan bir yere yerleştirmesiyle oyun devam eder. Tahtaya konulan taşlar esir alınmadığı müddetçe oyun sonuna kadar hareket etmezler. Tüm taşlar aynı değere sahiptir ancak birbirleri arasındaki stratejik konum oyunun yapısını belirler. Oyun sonunda en çok alana sahip olan oyuncu oyunu kazanmış olur.

Oyunun temel amacı şöyle bir benzetmeyle açıklanabilir: İki general bir bölgeyi kontrol altına almak istemektedir. Bunun için ilk önce gözetleme kuleleri dikerler ve sonra da kendileri için güvenli bir pozisyon kurmaya çalışırlar. Oyunun amacı rakibi tamamen ortadan kaldırmaktan veya taşlarını esir almaktan çok onun karşısında avantajlı bir konuma geçmek, kendi taşlarınızla mümkün olabildiğince çok alanı kontrol altında tutmaktır.

Go, kuralları çok basit olmakla birlikte oldukça karmaşık bir oyundur. Go oyununda satrançtaki gibi taşların hareket kabiliyetleri sınırlı olmadığından bir taşı oynayabileceğiniz çok fazla yer vardır. Satranç oyununda ilk yarım hamle için 20 olasılık , ikinci yarım hamle için 20, tam hamle (bir beyaz bir siyah) için 400 olasılık vardır. Go oyununda ise ilk taş (siyah) için 361 olasılık , ikinci taş (beyaz) için 360 olasılık, toplam 129.960 olasılık vardır. Hamle çeşitliliği o kadar çoktur ki bir go oyuncunun ustalaşma evresi ömrünün sonuna kadar sürebilir.

Go'da hesaplı hareket etmek (strateji) önemli olsa da, oyunun tek önemli noktası değildir. Go, insanı düşündüren yönüyle meditasyona ilham verebilir, hatta insanın iç dünyasına bir ayna tutarcasına kendi kişiliğini ve dahası karşısındaki rakibin kişiliğini daha yakından tanımasına yol açar. Go birçok atasözünün çıkış noktası olmuştur, çünkü go hayatın gerçeklerini minyatür halde yansıtmaktadır.

II. Dünya Savaşı'nda ABD'nin savaşa giriş sebebi olan Pearl Harbor Saldırısı'nın, şaşırtıcı etkisi ve tahribatının arkasındaki soğuk mantığın temelinde basit bir go manevrası (yalnız olan taşa saldır) olduğu bilinen bir gerçektir.
Beyaz ve siyah taşlarla 19*19 ebatlarındaki goban adı verilen tahta üzerinde oynanmaktadır

« Satrancın Barok kuralları ancak biz insanlar tarafından icat edilebilecekken gonun kuralları o kadar nezih, organik ve kati bir şekilde mantıklıdır ki eğer evrenin başka yerlerinde akıllı yaşam formları varsa nerdeyse kesinlikle go oynuyorlardır.

ALINTIDIR.

Bu konuyu açmamın nedeni;

Satranç oyununa 6 yaşında başlamıştım, 9 yaşına geldiğimde yaşıtım olmayanlarla oynayabileceğim tek oyundu...

Ancak hayatımda bir dönüm noktasıdır ki GO ile tanıştım, öyle bir lezzetti ki GO satranç yanında sadece bir oyun olarak kalmıştı. Bence GO masonlar.org sitesine gerçekten yakışacak bir oyundur(!) <yaşamdır> diye düşünüyorum...

SAYGILARIMLA...
Ben, ben olanım

Ağustos 23, 2010, 12:15:54 ös
Yanıtla #1

* satrançta olası degişik oyun sayısı 10 üzeri 120 go da ise bu sayı 10 üzeri 761 dir .

* "satranc bir catişma ise,go savaşın ta kendisidir!"

* kendine has bi felsefesi olan ve uğruna şiirler yazılmış oyun
      yo fukasi ni
      tenjo made ga
      go-ban nari

yani diyor ki:
      gecenin karanlığında
      odanın tavanı bile
      bir go tahtasına dönüşür

* arka arkaya üç iyi hamle yapamazsınız.

* oyun biter bitmez en iyi nasıl oynamak gerektiğini anlarsınız.

* hiçbir hamle planlandığı gibi bir sonuç doğurmaz.

* eğer yaptığımız hatalardan öğreniyorsak, go oyuncuları en çok öğrenen insanlardır.

* eğer iyi ve kötü tavsiyeyi ayırt edebiliyorsanız tavsiyeye ihtiyacınız yok demektir.

* düşünmek, zayıf oyuncular için, uyumakla eşdeğerdir.

* taşları esir edebilirsiniz, ama oyunu kazanamazsınız.

* rakibiniz sizden güçlüyse ve onun sinirlendirmişseniz, hiç şansınız yok demektir.

* saldırı en iyi savunmadır.

* eğer size eğlenceli geliyorsa oyundur, size rahatlık veriyorsa hobidir. eğer sizi sinirlendiriyorsa bu go oyunudur.

Oyunun görüntüdeki basitliği ile, içine girildiğinde karşılaşılan karmaşa tamamen zıttır. Profesyonal go  oyuncularının çoğu ülser ya da kalp hastası olmaları; bir turnuva maçının 3-4 günlük aralarla sürdürülmesi herhalde gözünüzde bir şeyler canlandıracaktır.

Bazı GO kitaplarında rastladığım bir kıyaslama da;  Satranç muhasebecilerin oyunudur derken GO ise Filozofların oyunudur der.

SAYGILARIMLA...
Ben, ben olanım

Ağustos 23, 2010, 01:54:13 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin rigormortis,

Turkiyede ve forumumuzda bu oyunun bilinme orani nedir? Bahsettiginiz oyunun sitemize eklenmesi durumunda sizce ne derece aktif olarak oynanir?

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 23, 2010, 09:04:24 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Eski nokialarda vardı çok zevkli bir oyun ben oynarım. Tabi zahmet olmaz ise size Sn.Mason.
''Kızıl elmada buluşalım''

Ağustos 24, 2010, 11:40:12 öö
Yanıtla #4

SAYIN MASON

Ben kendime bi takım almıştım, öğrenmesi oldukça basit bir oyun olmakla birlikte, büyük ustalara göre anlaması bir ömür alan bir oyun. Üniversitedeyken ev arkadaşlarıma öğretmiştim, birlikte oynuyorduk.

Onun dışında internet üzerinden oynuyorum genellikle Fransızlar oluyor oynadığım sitede ancak bazı Türklerede rastlamıştım. Şibumi kitabı ve Hero filminden sonra yaygınlaşmaya başlamış bir oyundur.

SAYGILARIMLA...
Ben, ben olanım

Ağustos 26, 2010, 09:29:30 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sayın rigormortis;
Bu konu başlığını görünce bende go oyununu merak ettim. Yalnız İstanbul'da kaliteli bir takım alacak adres bulamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ayrıca online oynanan site adreslerinide paylaşırsanız memnun olurum.
Saygılarımla.

Ağustos 27, 2010, 12:03:13 ös
Yanıtla #6

http://www.gamedesire.com/

http://www.kiseido.com/

http://www.gokgs.com/

Bunlar gibi bir çok site var aslına bakarsanız sayın Halsond, Türkiye'de çok fazla oyuncusu olmadığı için heryerde bulmanız pek olası değil.

Ben İzmir'de oldukça büyük bir Masa Başı oyunlar ve heykeller satan mağazadan temin etmiştim.

Orjinal bir Go oyununu zaten Türkiye'de temin etmeniz bildiğim kadarıyla mümkün değil ancak yurtdışından getirtebilirsiniz ki oda oldukça pahalı, tahtası özel bir ağaçtan yapılıp taşlar sedef ve onyx olmakta.

Ancak Türkiye'de plastik versiyonlarına erişilebiliyor, bir çok kitapçıda da oyunu öğrenebileceğiniz kitaplar bulabilmeniz mümkün...

Saygılarımla...
Ben, ben olanım

Ağustos 28, 2010, 01:24:24 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

http://www.chessmaniac.com/

satranç oynamak isteyenler buraya bakabilirler.Kendi takımımz var türkteam olarak.keyfli bir site
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 01, 2013, 04:51:14 öö
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın MASON bence Go oyunun eklenmesi faydalı olur. Sayın rigormortisin başlığını görünce oynadım ve çok güzel bir strateji oyunu sevileceğini düşünüyorum.